زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۵:۰۹ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

برای استاد سهره بهتره یا سهره قناری

ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #1
برای استاد سهره بهتره یا سهره قناری
سلام با توجه به اینکه داریم به فصل جوجه سهره  و جوجه سهره قناری نزدیک میشیم خواهشمندم دوستانی که تجربه دارن یا از نزدیک دیدن بگن برا استاد بالای سر جوجه سهره یا جوجه سهره قناری سهره استاد بهتره یا سهره قناری استاد با ذکر دلیل ممنون از دوستان میدونید که به اندازه قلق های جوجه کشی مهمه امیدوارم همه اساتید و دوستان شرکت کنن.
۱۳۹۶/۰۲/۱۷، ۰۶:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #2
RE: برای استاد سهره بهتره یا سهره قناری
با سلام 
به نظر من مهم نیست که سهره باشه یا سهره قناری اونچه که مهم تر هست(صرف نظر از اینکه دهنش چی باشه) اینه که بخون و حنجره دار و قلدر باشه ..... منظورم از بخون پرخون بودن هست . این نظر خودمه ...... 
ولی دوست عزیزی ما داریم ایشون نظرش این هست که اگر بخوای جوجه سهره بالا بیاری استادشون بهتره سهره قناری باشه و اگر بخوای جوجه سهره قناری بالا بیاری استادشون بهتره سهره باشه .... به این دلیل که جوجه سهره قناری اگر زیر دهن سهره استاد باشه دهنش زیباتر میشه و همینطور رفتارش هم بیشتر شبیه سهره میشه که خیلی بهتر هست ..... و برعکس اگر جوجه سهره کال زیر دهن سهره قناری بالا بیاد هم خوش لهجه تر میشه و هم بخونتر .... 
البته نظر خودم اینه که مطلقا معلوم نیست و نمیشه جواب این سوال رو داد چون بستگی به این داره که اون استادی که بالای سر جوجه میذاریم چی باشه در واقع جنسیتش خیلی مهم نیست که سهره باشه یا سهره قناری بلکه رفتارش مهم هست هرچی قلدرتر و حنجره دارتر و بخونتر باشه صرف نظر از آوازش اون میتونه استاد بهتری باشه .......  البته جوجه سهره از سهره استاد زودتر دهن میگیره ولی جوجه سهره قناری براش فرقی نداره استادش هرچی باشه خیلی سریع دهن میگیره .... بازم اگر دوستان نکاتی میدونن بفرمایند استفاده کنیم  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۲/۱۸، ۱۱:۰۴ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۶/۰۲/۱۷، ۰۸:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان ، gholizadeh
*
کاربر انجمن

license
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 279
162 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #3
سلام خدمت همه دوستان جناب پوريان عزيز كلا سهره استاد باشه خيلي خيلي بهتر ار سهره قناري هست در سبك لر اگرجوجه تكميل بشه و دهن ها رو بخاد اجرا كنه اگه زير سهره قناري عمل اومده باشه در ريتم اجراش كاملا مشخص ميشه و كاملا قابل تشخيص هست از پرنده اي كه توسط سهره استاد اصطلاحا اموزش ديده و در مورد نوار هم عرض كنم جوجه هايي كه با نوار اموزش ميبينن در اجراي اواهاي سر و ريزه كاريها توانايي جوجه هاي اموزش ديده توسط پرنده زنده خوان رو ندارند
۱۳۹۶/۰۲/۱۸، ۱۰:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، علیرضا پوریان
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #4
سلام 
به نظر من مطلقا نمیشه گفت سهره بهتره یا سهره قناری چون هر کدوم محاسن و معایب خودشون رو دارن و باید به مورد نگاه کرد که چه ویژگیها و رفتاری داره و البته باید به نوع دهنش و نوع اجرای اون دهن اعم از پاک یا ناپاک بودنش و همینطور لحن ولهجه اجرا توسط یک سهره یا سهره قناری هم توجه کرد ....

محاسن سهره قناری استاد : 1- اغلب بخونتر هستن 2- اغلب حنجره بهتری دارن بخصوص اگر شاه تخم باشن 3- اغلب زنگ دارتر و خوش لهجه تر هستن(البته به شرطی که از جوجه گی خوب بار اومده باشن و زیر دهن سهره دهن دار و خوش لهجه آموزش دیده باشن ... در این صورت شاگرد میزنه روی دست استاد) 4- زمانی که همه سهره ها تولک رفتن و ساکت شدن سهره قناری اگر جاش خنک باشه میتونه قرص بالاسر جوجه دهن بزنه که برای آموزش بهتر هست 5- سهره قناری اگر پدر مادر دار باشه در طول سال بین 40 تا 60 روز ساکت میشه یعنی تولکش به مراتب کمتر از سهره هست و به همین دلیل همیشه بر جوجه ها برتری داره تو خوندن یعنی دیر میره تولک و زود از لک بیرون میاد که خیلی ویژگی خوبی هست برای استاد بالا سر جوجه .... ولی سهره بین 60 تا 90 روز درسال ساکت هست و لکش طول میکشه 6- سهره قناری وقتی کامل تخت کنه بخصوص اگر 2 سال به بالا باشه خیلی سریع قرص بخون میشه توی همون مهر و آبان ولی سهره تازه از مهر شروع میکنه به ریزه خونی بعد از مدتی کوتاه بلند و تازه شاید برای آذر ماده صدا بلند کنه و قرص دهن بزنه ......

معایب سهره قناری استاد : 1- ممکنه ردی بندازه یا غلط دار بشه بخصوص اگر دهنش تثبیت نشده باشه .... دهنشم وقتی تثبیت بشه بازم کمی ریسک غلط انداختن داره و در حقیقت این بدترین عیب سهره قناری هست ولی برای کسی که دهن پاک پاک رو بازی میکنه این عیب وجود داره 2- سهره قناری بیشتر دوست داره دهنا رو بصورت پیوسته اجرا کنه مثل قناری و در حقیقت باید گفت ذاتا به دهنای پیوسته بیشتر میل داره تا دهنای فرد بخون ..... ولی اگر اصولی و حرفه ای آموزش دیده باشه میشه فرد بخون بالا آوردش .... یعنی باید از 20 روزگی از پدر و مادر سواش کرد و زیر دهن سهره استاد دهن پاک که فرد بخون هست بالا بیاد و فقط هم یکدونه باشه زیر دهن یکدونه استاد ...... 
یه نکته خیلی مهم رو جا داره همینجا عرض کنم : جوجه سهره قناری اگر زیر دهن استاد زنده دهن دار یا دهن پاک بالا بیاد دهنش به غایت مرتبه تثبیت میشه و خیلی کم پیش میاد که دهن خراب کنه ولی اگر با نوار بالا بیاد هم خیلی دیر دهنش تثبیت میشه و هم اینکه همیشه ریسک خراب شدن دهنش یعنی ردی انداختن وجود داره ..... 

تو یه جمله بخوام عرض کنم سهره قناری با همه معایبش کمک خیلی بزرگی بوده و هست به دهنبازها و اگر سهره قناری نبود این همه دهن پاک و زنگی وجود نداشت یعنی همش به صدقه سر سهره قناری هست که دهنهای زنگی رو داریم چون گیرایی و اجرای فوق العاده ای داره یعنی اگر مثلا شما یه سهره شیرن بخون پاک داشته باشید و بعد یه سهره قناری 20 روزه بذارید زیر دهن این سهره تو خونه ای که هیچ پرنده دیگری هم نباشه سهره قناری شما تمام اون دهنا رو خیلی زنگی تر و با لهجه زیباتری میتونه اجرا کنه در واقع شاگرد میزنه روی دست استاد ..... این سهره قناری هایی که از نظر لحن و لهجه خراب میکنن یا دهنا رو پیوسته اجرا میکنن و در واقع یه دهن شمرده خون رو پیوسته میکنن اغلب به صورت گله ای زیر دهن بودن و یا احتمالا زیر دهن یه سهره قناری استاد بودن ....

البته تمام این مطالب کلی گویی هست یعنی مطلق نیست و به همین خاطر من عرض کردم باید به مورد توجه کرد .... یه مثال میزنم مثلا میگن مردها فلان ویژگی بد رو دارن و شایدم تا حدودی درست باشه یعنی مردها 70- 80 درصدشون اون ویژگی بد رو دارا باشن ولی مردهایی هم هستن که سرسوزنی اون ویژگی منفی و بد رو ندارن پس نمیشه مطلقا گفت همه مردها اینچنین هستن .... اینجا هم همینطوره نمیشه مطلقا گفت همه سهره قناری ها خراب هستن ممکنه سهره قناری ای باشه که هم دهنش پاک باشه و هم لحن و لهجه ای داشته باشه که هیچ سهره ای به گرد پاشم نرسه .... و چون مثلا زیر دهن استاد زنده هم بالا اومده هیچوقت دهنش هم خراب نشه ..... پس درست تر و دقیقترین جواب این هست که باید ببینیم اون استاد صرف نظر از سهره یا سهره قناری بودنش چه ویژگی هایی داره اعم از نوع آوازش لحن و لهجه ش زنگ صداش پاک یا ناپاک بودنش قلدر و پرخون بودنش تن صدا و قدرت حنجره ش پس اگر تمام این نکات بادقت مورد توجه قرار بگیره اون جوابی که حقیر عرض کردم که باید ببینیم چه ویژگی ها و رفتارهایی داره دقیقتر هست ..... 

محاسن سهره استاد : 1- سهره استادی که دهنش تثبیت شده باشه محاله که ردی بندازه توی دهنش و یا اینکه دهنی از شاگردش برداره البته به شرطی که تولک نباشه ..... و در حقیقت برای دهن پاک بازی کردن انتخاب مطمئن تری هست 2- برای سبکهای فرد بخون(شمرده خون) سهره خیلی بهتر هست ولی برای سبکهای متصل نفس سهره قناری خیلی بهتره .... پس باید نوع آواز و سبکش هم در نظر گرفت  3- سهره ها اغلب خیلی بیشتر از سهره قناری پلیک و بیا و سهره کشی میندازن و برای سبکهایی که پربیا هستن و یا پلیک های ناب و زنگی دارن سهر بهتره 

معایب سهره استاد : 1- میزان آوازخونی در سهره ها کلا کمتر از سهره قناری هست  2- بزرگترین عیب سهره استاد که در بالا هم اشاره شد این هست که سهره ها اغلب از اول تیر کم خون میشن و دوران لکشون به تدریج شروع میشه یعنی همون زمانی که بهترین وقت برای یادگیری جوجه ها هست استاد کم خون و ساکت میشه و میره تولک وقتی هم لک بخوره حداقل 60 روز و حداکثر 90 روز فقط دوران پرریزی و تخت شدنش طول میکشه ..... وقتی هم که کامل تخت کنه حداقل دوماه طول میکشه تا دهن بازکنه و با صدای بلند قرص بالا سر جوجه بتونه دهن بزنه .... یعنی در واقع سه ماه تابستون و دوماه اول پاییز که طلایی ترین دوران برای یادگیریه آواز جوجه ها محسوب میشه سهره استاد هم تو اوج نیست که بشه بهترین نتیجه رو گرفت ..... البته به این معنی نیست که مطلقا نخونه یا جوجه ها ازش نتونن یادبگیرن چون مثلا وقتی استاد زنده روزی چارتا بیا هم بالا سر جوجه ها بزنه برای یادگیری کافی هست ولی در مقایسه با سهره قناری استاد سهره استاد این ضعف رو داره که بازم البته در همه سهره ها یکسان نیست و به همین خاطر من عرض کردم باید به مورد توجه کرد و اینکه هرچی پرخونتر و حنجره دارتر و قلدرتر باشه ...... 
البته من خودم سهره مست و دهن دار داشتم که تا مرداد هوار و داد میکرده و به روز لکش دادم ولی این برای هر سهره ای کلیت نداره و اگر بخوایم از سهره استاد استفاده کنیم بهتره که جای خنکی باشه و مرتب بهش سبزیجات داده بشه که تعادل دمایی برقرار بشه و بیشتر مست بمونه بخصوص برای خرداد و تیر اگر بتونیم مست نگهش داریم خیلی عالی هست که یکی دوماه بالا سر جوجه دهن بزنه و بعد بره تولک ......   
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۲۸، ۱۲:۳۳ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۶/۰۲/۱۹، ۰۱:۳۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #5
سلام من هم با تمام حرفای مهدی موافقم به شرطی که سهره قناری پدر مادر دار و بالا دوسال سنش باشه که دهن خراب نکنه دوستان من در شیراز هرکدوم یه نظری دارن هدفم از ایجاد این بخش آشنایی با نظرات سهره بازای شهر های دیگه هم هست مثلا آقا مهدی نظر خودشو گفت نظر یکی دوتا از دوستاشم گفت خواهشن دوستان همکاری کنن چون واقعا موضوع مهمیه مگه اینکه همه بخوان جوجه سهره هاشون دهن پدری و باغی خودشون رو بزنن یا بذارن زیر صدا که باور کنید ده درصد هم نتیجه اوستا زنده بالاسر جوجه رو نداره دوست دارم به یه اجماع کلی برسیم قبل از زمان رسیدن جوجه ها برا زیر دهن تشکر از همه
۱۳۹۶/۰۲/۲۳، ۰۲:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: m.56 ، سی مرغ
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #6
سلام درضمن یه حسن دیگه که سهره قناری داره قیمتش هست مثلا یه سهره قناری دهن قشنگ قیمتش یه تومن ولی سهره دهن قشنگ بسته به دهنش از سه تومن تا ماشاالاه
۱۳۹۶/۰۲/۲۴، ۰۷:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

license
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 279
162 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #7
با نظر شما موافقم ارزش سهره دهندار هميشه از سهره قناري مشابه بيشتر هست حتي در حالت مساوي از نظر زيبايي اجراي اواز منتهي خب هميشه سهره استاد بهترين گزينه هست براي اموزش دادن وخودم اين طور فكر ميكنم كه در نبود سهره مرغوب و دهن پاك و مشكلات اموزش اواز به شكل صحيح و سختي هاي پيش رو گزينه سهره قناري براي تكميل جوجه ها پيش رو قرار خواهد داشت و خيلي از علاقمندان به اواز سهره ازش بهره ميبرند
۱۳۹۶/۰۲/۲۵، ۱۱:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #8
با سلام خدمت دوستان عزیز 
اگر روی سلیقه و عشق و علاقه فردی باشه من هم خودم سهره رو خیلی بیشتر از سهره قناری دوست دارم و میپسندم ولی اگر از روی انصاف و بیان واقعیت باشه همونی که عرض شد درست هست یعنی اینکه هر کدوم محاسن و معایب خودشو داره و مطلقا نمیشه گفت کدوم بهتر هست و باید به مورد نگاه کرد ...... 
نظر من این هست که با هر دوش میشه نتیجه مطلوب رو گرفت و خیلی نمیشه سخت گرفت بخصوص اگر بخوایم استاد رو بخریم چون یه وقت میبینی ما سهره میخوایم ولی سهره قناریش موجود هست یا برعکس ...... پس عمده مطلب این هست که ما استاد زنده با دهن مد نظرمون رو داشته باشیم و در مورد اینکه سهره باشه یا سهره قناری خیلی نمیشه سخت گرفت و با هر دوش میشه به نتیجه مطوب رسید ........ مگر اینکه خودمون بخوایم استاد رو درست کنیم ....... 
وقتی استاد زنده دهن دار رو داشته باشیم موفقیت ما تضمینی هست به شرط اینکه جوجه هایی که تهیه میکنیم اولا کال باشن و ثانیا تعداد هرچی کمتر باشه نتیجه بهتری حاصل میشه ....... ولی بیشتر از چهارتا شاگرد رو اساتید خیلی توصیه نمیکنن واگر خیلی وسواس و حساس باشید روی پاک شدن و اجرای هرچه تمیزتر شاگرد بهترین گزینه یکدونه شاگرد زیر دهن یکدونه استاد هست ....
اگرم استاد رو بخوایم خودمون با نوار درست کنیم حتما باید یکدونه باشه و حتما هم باید کال باشه و حداقل دوسال زمان لازم هست تازه اگر جوجه کال باشه و دهن برداره ولی اگر جوجه خیلی کال نباشه و همون تابستون اول بالای 50 درصد دهن رو نگیره سه تا تابستون وقت لازم هست تا بشه استادش کرد تازه به شرطی که تو یه خونه تک باشه و بصورت حرفه ای براش دهن بذاریم البته در زمان لک پرنده گیرایی مطلوب رو داره ........ و استادی که با فایل صوتی بالا اومده باشه اگر سهره باشه اردیبهشت دوم و اگر سهره قناری باشه اردیبهشت سوم دهنش تثبیت میشه ........ 
دهنبازهای حرفه ای با وجود داشتن استاد زنده فقط سالی یکدونه جوجه کال میارن تو خونشون حالا چه سهره باشه چه سهره قناری ...... در حقیقت سالی یه جواهر درست میکنن 
در مورد علت گرونتر بودن سهره عمده دلیلش دوتا هست اول اینکه سهره رو میشه تن کرد و جوجه سهره قفسی یا جوجه سهره قناری گرفت ولی سهره قناری قابل جفت کردن نیست و دوم اینکه دهن سهره تثبیت هست و درصد ردی انداختن بخصوص اگر دوسال به بالا باشه تقریبا صفر هست ولی سهره قناری خیلی تضمینی نداره که دهن ردی بزنه یا خراب کنه ....... البته سهره قناری دهن پاک تو سبک های کلاسیک هم خیلی باارزش و قیمتی هست ........
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۲/۲۵، ۰۸:۱۳ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۶/۰۲/۲۵، ۰۶:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #9
با سلام 
در ادامه ارسال قبلیم دوتا نکته رو که فراموش کردم جا داره عرض کنم برای کامل شدن مبحث : 
در مود علت گرونتر بودن سهره نسبت به سهره قناری دلیل سوم این هست که دهن دار کردن سهره چه با نوار و فایل صوتی باشه چه با استاد به مراتب سخت تر از سهره قناری هست چون هم گیرایی سهره از سهره قناری کمتره و هم اینکه هر سهره ای توانایی اجرای دهنای اصیل رو نداره به خصوص برای دهنای کلاسیک یا زنگی .... دلیل چهارم این هست که سهره ای که هر سال مست کنه و هوار کش باشه خیلی کم هست چون علاوه بر منطقه ش که باید درست باشه خودش هم باید یه سهره سلامت و قوی و ذاتدار باشه ....

در مورد اینکه گفته شد سهره قناری خیلی تضمینی نداره که دهن ردی بندازه یا خراب کنه (خط یکی مونده به آخر) : باید عرض کنم البته این بیشتر برای دهنای شاخ و اصیل هست اونم برای کسی که خیلی حساسیت داره روی پاک بازی کردن دهن ..... و از طرفی سهره قناری هم اگر پدر و مادر دار باشه و زیر دهن استاد زنده (بویژه اگر استادش سهره باشه) دوساله شده باشه دهنش کامل تثبیت میشه و احتمال خراب کردن یا ردی انداختنش خیلی خیلی کم هست البته در زمان مستی ولی خوب در زمان لکش مراقبت بیشتری میخواد به نسبت سهره که یه وقت صدای خراب یاد نگیره ..... البته کسی که مثلا یه همچین سهره قناری ای داره باید دیگه قید نگهداری کردن از پرنده های دیگه اعم از قناری یا سهره های وحشی و دهن باغی و یا هر پرنده دیگری با دهنهای متفاوت رو بزنه مگر اینکه دوتا خونه سوا داشته باشه ... با آرزوی موفقیت برای رفقا 

۱۳۹۶/۰۲/۲۶، ۰۴:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #10
سپاس از مهدی و سایر دوستان لطفا دوستان شیرازی هم تو بحث شرکت کنن در مورد دهن چیو و دهن قشنگ خودمون نظرشون رو بگن
۱۳۹۶/۰۲/۲۶، ۰۷:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان