زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۰۸:۵۹ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

لزوم اهمیت دادن به پرندگان شکاری

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 1
28 سپاس گرفته‌شده در 7 ارسال
ارسال: #1
لزوم اهمیت دادن به پرندگان شکاری
سلام دوستان عزیز.
با توجه به نام و شعار انجمن پرنده بان وظیفم دونستم تا مطلبی را بیان کنم.
بنده از وقتی که یک جوجه لیل(نوعین شاهین کوچک) آسیب دیده را پیدا کرده و ازش نگهداری کردم علاقه زیادی به پرندگان شکاری پیدا کردم و یک سری مطالعاتی درمورد این پرندگان انجام دادم.
از نظر خودم این مخلوقات با ابهت و زیبای خدا از هر پرنده ی دیگری جالب تر و جذاب تر هستند به همین خاطر احترام ویژه ای برای این پرندگان مغرور و باهوش قایل هستم.
از طرف دیگر با توجه به شرایط کنونی و مظلوم بودن پرندگان شکاری و عدم حمایت از ورزشی مثل بازداری یا قوشبازی که زمینه حمایت از نسل این پرندگان را فراهم میکنه, اهمیت توجه به این پرندگان بیشتر میشه.
به همسایه های جنوبی کشورمان نگاه کنیم که چطور با خرید و قاچاق این نعمت های خدا دادی تجارتی برای خودشون بهم زدن و با حمایت از ورزش بازداری و سرمایه گذاری در اون اسم و رسمی برای خودشون دست و پا کردن درحالی که بالابان ها و شاهین هایی که هر ساله در مسابقات مختلف ازشون استفاده میکنند اکثرا ایرانی هستند و تمام اینها در حالی است که در کشور ما تقریبا هیچ حمایتی از ورزش های مرتبط با پرندگان شکاری صورت نمیگیره و این موضوع هم باعث رونق قاچاق این پرندگان میشه و هم کمکی به حفط نسل پرندگان شکاری نمیکنه. با گسترش ورزش بازداری بحث تکثیر و حفظ نسل پرندگان شکاری به میان میاد و همین باعث جلوگیری از قاچاق و کشتار این پرندگان خواهد شد. همینطور موجب میشه تا پرندگانی که در طبیعت هستند مورد تعرض قرار نگیرند و جمعیتشون در حد طبیعی باقی بمونه چون دیگه نیازی بهشون احساس نخواهد شد و علاقه مندان به این رشته میتونن پرنده ی مورد نظرشون را از باشگاه ها و مراکز تکثیر پرنده شکاری دریافت کنند علاوه بر اینها به جای قاچاق, کشورهای خریدار بصورت قانونی اقدام به خرید پرنده از مراکز مجاز میکنند و اینطور برای کشور هم درآمد زایی میشه و موضوع مهم دیگه اینکه نژاد های خالص و ناب ایرانی با شناسنامه و حفظ هویت و اصالت به مجامع فعال در زمینه پرندگان شکاری معرفی میشن.
در حال حاظر دست روی دست گذاشتیم تا هر روز پرنده های زیبای ایرانی به کشور های عربی حوزه خلیج پارس قاچاق شده و در طول راه تعدادی از اونها هم تلف بشن. اینطور روز به روز جمعیت پرندگان شکاری بخصوص سیاه چشم ها در کشور کم میشه تا جایی که به حد انقراض برسه.
پرندگان شکاری مثل هر حیوان دیگری در محیط زیست فوایدی دارن ازجمله کنترل جمعیت حیوانات موزی و آفات محصولات کشاورزی. حیواناتی مثل موش,حشرات مانند ملخ,مار و خزندگان دیگر که افزایش جمعیت اونها مطمینا مشکلاتی را بوجود میاره.
گاهی وقت ها میبینیم کسی که پرورشگاه کبوتر داره یکی از کبوترهاش توسط یک شاهین شکار میشه و اون برای جلوگیری از ادامه این کار اقدام به از بین بردن اون شاهین میکنه. خود فرد ده ها کبوتر داره اما اون شاهین بیچاره به خاطر سیر کردن شکم خودش و جوجه هاش اونم فقط با شکار یک کبوتر باید جونش را از دست بده درحالیکه یکی از ارزشمند ترین گونه های پرنده در کشور هست.
به امید روزی که پرندگان شکاری از اهمیت و احترام بیشتری پیش مردم برخوردار بشن.
۱۳۹۴/۰۶/۳۱، ۰۲:۰۶ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان