زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۶:۳۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نگهداری و پرورش طرقه

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
282 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #1
نگهداری و پرورش طرقه

طرقه یا جل نام پرنده ای است که شبیه گنجشک بوده ولی در سایز بزرگتر.به طرقه ، گنجشک صحرایی نیز گفته می شود.این پرنده در استانهای مشهد ، اصفهان و شیراز بیشتر از سایر مناطق دیده می شود.جنس نر این پرنده دارای یک طوق مشکی بر روی گردن است که آنرا از جنس ماده متمایز می کند.طرقه ها بیشتر در مزارع و بر روی زمین لانه سازی می کنند و شاید همین امر باعث شده که پیدا کردن جوجه ها راحت باشد.برای نگهداری باید جوجه طرقه را خرید تا در آینده پرنده ای رام و دست آموز شود و حتی دهن قناری و یا سهره را نیز یاد بگیرد.در اواسط تابستان شاهد این هستیم که پرنده فروشی ها طرقه هایی را به فروش می رسانند که علی رغم اینکه جوجه هستند ولی وحشی بوده و با دیدن انسان خود را به قفس می کوبند که خرید این نوع طرقه ها بی فایده بوده و رام نمی شوند و یا خیلی طول می کشد و دهن نیز یاد نمی گیرند.دانه اصلی این پرنده در قفس تخم کتان است.ولی می توان از دانه های دیگری نظیر شاهدانه به مقدار کم استفاده نمود.کاهو ، کلم و سیب و... نیز غذای طرقه را در قفس تشکیل می دهند.قفس طرقه بصورت گرد است و برای تزئین بیشتر ، یک آیینه و یک زنگوله در آن قرار می دهند.طرقه برای پاکسازی پر های خودش از خاک استفاده می کند.در صورت یادگیری دهن قناری یا سهره ، طرقه با صدای بلند این دهن ها را می خواند.برای دراز نشدن نوک طرقه می توان از سنگ پا نیز در قفس استفاده کرد.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۴۹ ب.ظ، توسط znbird.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۰، ۰۳:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 11
5 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #31
RE: نگهداری و پرورش طرقه
سلام دوستان
به چه دلیل میگن که باید قفس طرقه گرد باشه تو قفس 4گوش نمیشه نگهداریش کرد؟
۱۳۹۲/۰۳/۲۳، ۰۷:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 330
76 سپاس گرفته‌شده در 42 ارسال
ارسال: #32
باسلام به همه دوستان قفس گرد یا چهارگوش سلیقه ای من خودم از قفس چهاگوش غلامی که مخصوص طرقه است استفاده میکنم محاسن زیادی داره  هم از نظر تمیز کردن هم خاک ریختن هم اینکه میتونید مثل قفس سهره یا قناری به هر دیوار ودرختی قفس بزنید در هر صورت این مسئله سلیقه ای ولی در نظر داشته باشید طرقه نسبت به قفسش حساس برای همین همون اول تصمیم بگیرید که از چه قفسی میخواهید استفاده کنید 
۱۳۹۲/۰۳/۲۳، ۰۹:۲۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، Basem Poshtiban
Ramin89

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #33
درواقع مهم ترین علت انتخاب قفس گرد برای طرقه، اینه که طرقه در قفس گرد، هیچ حد و ضلعی برای خودش نمیبینه و یه جورایی به دلیل گرد بودن قفس، طرقه قلمرو بیشتری برای خودش احساس میکنه.
این مسئله در رام کردن طرقه خیلی کمک میکنه.

ولی در هرصورت طرقه به قفس خودش عادت میکنه ، پس سعی کنید همیشه یه قفس رو از ابتدا برای طرقه در نظر بگیرید و تعویض نکنید.
۱۳۹۲/۰۳/۲۴، ۰۲:۳۵ ق.ظ
نقل قول
سپاس شده توسط: mehran222 ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 11
5 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #34
سلام دوستان 
یعنی اگر جوجه طرقه داخل قفس 4گوش باشه بعد به قفس گرد انتقال پیدا کنه واسش مشکل ساز میشه؟
۱۳۹۲/۰۳/۲۴، ۰۷:۲۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
Ramin89

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #35
نه ، اینکار زیاد اذیتش نمیکنه ، چون در آینده براش بهتره :)
۱۳۹۲/۰۳/۲۵، ۱۲:۱۳ ق.ظ
نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 0
7 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #36
سلام به دوستان عزیز خوشحالم که عده ای باز به این انجمن سری زدند
درباره قفس گرد از قدیم این صحبت بوده که طرفه ازقفسهای زاویه دار وضلع دار می ترسه وخوب رام نمیشه واین صحبت همینطور باقی مانده منم طرقه هامو توی قفس گرد نگهداری می کنم .این قفس هم حسن داره هم ضرر .بالاخره تو این دنیا همه چی همینطوره .ولی تجربه کنیم خودمان ببینیم .صاحب تجربه بشیم .پیروزباشید
۱۳۹۲/۰۳/۲۶، ۱۱:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

0
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 9
164 سپاس گرفته‌شده در 40 ارسال
ارسال: #37
سلام دوستان
من مدتهای زیادی است که طرقه نگهداری و رام می کنم و به این رسیده ام که قفس گرد بهتر جواب می دهد .
وگرنه من داخل قفس سهره که خیلی کوچکه هم بارهای بار طرقه رام کردم
۱۳۹۲/۰۴/۱۱، ۱۲:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، mojtaba68
*
کاربر انجمن

فوق لیسانس
15 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #38
RE: سوال در مورد نگهداری طرقه
صفا ایول شکارچی ملخ
۱۳۹۲/۰۴/۲۳، ۰۹:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

4 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #39
سلام
اول اینکه فکر نکنم خاک اره فایده خاک را برای طرقه داشته باشد چرا که طرقه/ (به گویش خراسانی جل طوقی) به خاک بکر؛ هم برای تمیز کردن بدن و هم تنظیم گوارش نیاز دارد و بهتر است همیشه یک تکه کلوخ در دسترس پرنده باشد. دوم اینکه بنده بیش از 20 سال است که طرقه دارم و هیچ وقت از ملخ برای تغذیه اش استفاده نکردم و پس از دانه خور شدن حیوان، گاه بیگاه برنج پخته، گوشت چرخ کرده ، هویج رنده شده، خیار، کاهو، شاهی، دان پارس، تخم گل آفتاب گردان بو نداده،جوانه گندم به رژیم غذایی اش اضافه کردم. البته عرض کردم گاه و بیگاه. وگرنه غذای اصلی طرقه ام در قفس همان تخم کتان است.
موفق باشید
۱۳۹۲/۰۵/۰۴، ۰۲:۱۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، amiro ، Basem Poshtiban
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 124
31 سپاس گرفته‌شده در 19 ارسال
ارسال: #40
من خودم به طرقه دارم یک سالش هست دهن قناری میزنه از اضافه غذای خودش به جای خاک استفاده می کنه بهتر تا میتونید به طرقه صدای قناری و سهره بزارید تا هم ارزش بهتری پیدا کنه و هم شما لذت ببرید
۱۳۹۲/۰۵/۰۴، ۰۸:۱۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان