زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۹:۴۴ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

چگونه سهره ای عالی داشته باشیم

ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #1
چگونه سهره ای عالی داشته باشیم
سلام.بعضی از دوستان از سهره های خودشون راضی نیستن از اینکه پرندشون سالی سه چهار بار لک میخوره هیچوقت به اوج مستی و پررویی نمیرسه جفت نمیخوره سالی یکی دو ماه بیشتر نمیخونه و ...ناراحت و عصبانی هستند ولی باید اینو بدونیم که بعد از ذات خود سهره این نوع رسیدگی ماست که تعیین میکنه چطور سهره ای داشته باشیم در این بخش نکاتی که باعث میشه سهره خوبی داشته باشیم رو با هم مرور میکنیم.1-آب بازی.آب بازی در تمام فصول سال لازمه روی مستی سهره تاثیر داره باعث میشه زودتر از لک دربیاد پرنده رو سرحال و شاد نگه میداره.هفته ای دو سه بار آب بازی لازمه.2-گردوندن. گردوندن سهره باعث زودتر مست شدن پررو شدن و سرحال شدن سهره میشه.هفته ای یکی دو بار پرنده رو به باغ پارک کوه ویا بازار پرنده فروشها ببریم.3-تغذیه.در تغذیه سهره سعی کنید از میوه جات و سبزی جات به طور مناسب استفاده کنید کاهو سیب اسفناج خلفه گشنیز در برنامه غذایش قرار بدیم.دونه هم هر دونه ای که بهش میدیم حالا کتون یا شاهدونه در کنارش به نسبت فصلی که توش هستیم و شرایط حیوون از دونه های مکمل مثل تخم کاهو کاسنی کافیشه وغیره استفاده کنیم.4-ثابت نگه داشتن شرایط.سهره پرنده خیلی حساسی هست نباید یه دفعه شرایط رو براش تغییر داد تغییر دون تغییر محل نگه داری ،دما نباید یک دفعه انجام بشه اینکار باعث پس رفتن حیوون میشه5-لک خوردن.هر پرنده ای سالی یه بار لک میخوره و در این زمان خیلی حساس و آسیب پذیر میشه در زمان لک باید بیشتر به پرنده رسید و هر قدر در این زمان پول بدیم بعد از صاف کردنش آش میخوریم6-جفت خوردن.ما باید قبول کنیم که هر سهره ای جفت خور نمیشه تنها کاری که ما میتونیم انجام بدیم اینه که سهره رو به اوج مستی برسونیم و طبق اصول اونو جفت بزنیم اگه جفت خورد که بهتر ولی اگه نخورد نباید از دستش عصبانی شد چه بسیار سهره هایی که دهن های بسیار قشنگی دارند تیپ و قیافه خوشگلی داره دوازده ماه سال آواز میخونن ولی هیچ وقت با قناری جفت نخوردند.سهره عالی حتما نباید جفت خور باشه.7-مصرف مولتی ویتامین.بهتره در طول سال از مولتی ویتامین مخصوص پرندگان استفاده بشه مولتی ویتامین باعث سلامتی و سرحالی و تامین مواد مورد نیاز پرنده میشه

8-شناخت عادات سهره خود.هر سهره ای عادات به خصوص خود رو داره که صاحبش باید اونا رو بدونه اینکار باعث میشه یه جور ارتباط ذهنی بین پرنده و صاحبش بوجود بیاد و آدم بفهمه که فلان موقع پرنده اش چی ازش میخواد.دوستان این نظرات و تجربیات من بود خوشحال میشم شما دوستان هم تجربیات و نظراتتون رو بگید تا بتونیم استفاده کنیم.با تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۵/۲۸، ۱۲:۰۳ ب.ظ، توسط علیرضا پوریان.)
۱۳۹۱/۰۵/۲۸، ۱۱:۵۶ ق.ظ
سوابق
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #11
RE: چگونه سهره ای عالی داشته باشیم
سلام

هر کاری که دوست دارید بکنید سالها تجربه کنید بعدش میفهمید من چی گفتم
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۱۲/۲۵، ۰۷:۳۶ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۲/۱۹، ۰۵:۳۵ ب.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #12
سلام
آقا مهدي از دست ما ناراحت نباش .من شخصا به شما وتجربيات شما احترام ميذارم واگر چيزي ميگم براي تبادل نظره واينكه نظر هامون به هم نزديك بشه وچيز خوبي از توش دربياد. حقيقتا من شما را خيلي قبول دارم. نميگم از سهره چيزي بلد هستم و خداييش من هيچ نميدونم.
امسال يه سهره شاهدونه خور داشتم كه عادت بدي داشت.دونه هاشو زود خراب مي كرد واز جادوني مي ريخت بيرون. يك صبح تا ظهر گرسنه مونده بود وقتي بهش رسيدم ديدم پف كرده. تغذيش هم متنوع بود.غذاي تخم مرغي با فرمول خاص جناب هيوا ، بلغور سبزيجات ، ويك بار در هفته هم كاهو. وقتي ديدم پف كرده فورا براش كتان سياه گذاشتم .تا سه روز نصف جا دانش همين بود و شاهدانه. ولي توي اين مدت بلغور سبزيجات شامل جعفري، گشنيز،برگ ترب ،كلم بروكلي و اسفناج به همه سهره ها ميدادم وبه اين هم كماكان ميدادم. الان چنان مي خونه كه صداش تا 50 متر اون طرف تر شنيده ميشه.اما سهره تازه گير يكي از دوستام همين اتفاق براش افتاد چون بدنش خالي بود مولتي ويتامين دادم ، تخم مرغ دادم ، بادام رنده شده دادم افاقه نكرد ومرد. اينكه ميگم دستور غذايي خودم نيست.دستور غذايي  استاد هيوا را همه بچه ها مي شناسن. ايشون به اين نتيجه رسيدن مواد طبيعي بهتره. يك سهره خودشون را شش لانه با قناري جفت كردن وهنوز مستي مي كرد.فيلمش توي همين سايت هست. من تا حالا نديدم سهره شاهدانه خور كه فقط شاهدانه مي خوره بيشتر از سه لانه دوام بياره وزود پس ميره وسال آينده هم بد بالا مياد. دوستي دارم كه فقط شاهدانه ميده و يك بار بادام. سهره تابستانش فقط سر تور رفتن وزياد خوندن پس رفت. سهره خودم كه پارسال خوب مست نشد امسال با همين دستور غذايي برج 11 مست كامل شد وشش دانگ مي خونه. 
در مورد خار سهره هم اكثر سهره بازها معتقد هستن بسيار قويه وبنيه سهره را قوي مي كنه. در مورد سهره هاي خارجي اطلاعاتي ندارم اما همين كه خارجي ها تونستن انواع رنگ سهره سرسياه را توليد كنن نشون ميده كه علم دارن ونميشه گفت از ما عقب تر هستن.توي پرنده بازي شما ببين چند نوع قناري به وجود آوردن كه ما آرزوي داشتنش را داريم ؟
من حرف شما را تاييد مي كنم كه استفاده نابجا از دانه وسبزي جات نه تنها مفيد نيست بلكه مضر هم هست دقيقا مثل مولتي ويتامين كه خودتون گفتيد اگر نابجا مصرف بشه باعث خراب شدن پرنده ميشه.
آستاد گرامي حتي در مورد انسان هم نتيجه آخرين تحقيقات نشان ميده كه قابليت جذب ويتامين هاي موجود در مواد طبيعي بسيار بيشتر از ويتامين هاي صنعتي هست.
دادن دانه سرد يا گرم چه موقع است ،به چه اندازه اي خودش يك فن هست كه فقط با تجربه وتاييد اساتيد به دست مياد. مثلا من به سهره اي كه تولكش كامل شده وتخت كرده دانه سرد ودانه مخلوط مطلق نميدم چون معتقدم كار را خراب مي كنه وسهره عقب مي افته.در يك مرحله بايد تك دان بشه (غير از سبزي جات) و از يك مرحله به بعد بايد غذاش كم كم متنوع بشه.
واما در مورد آب تني . آب تني هم مثل غذا دادن آداب داره وفرمايش شما در مورد سهره اي كه توي سايه نگهداري ميشه كاملا متينه.
من شخصا فقط در روزهاي آفتابي ودر زير نور خورشيد آب تني ميدم وبعدش ميذارم تا حداقل ربع ساعت زير نور خودشونو كامل خشك كنن .بدون اغراق ميگم بعدش سهره ها سرحال ميشن وشروع به دهن زدن مي كنن.
روزهاي ابري وهنگامي كه باد تند يا باد سرد مياد مطلقا آب تني نميدم حتي شده تا دوهفته به خاطر اين شرايط آب تني ندادم.
سهره اي كه داره پرريزي مي كنه را آب تني نميدم چون ممكنه باعث توقف لكش بشه.سهره مريض آب تني براش سمه. واز اين دست مسايل براي آب تني وجود داره.
پس ميرسم به اين مطلب كه بايد بدونيم كي ، كجا وچه مقدار وچه جوري بايد از دانه ها و مواد غذايي و آب تني ودارو ومولتي ويتامين استفاده كرد.
ارسال اول متعلق به دوست واستاد عزيزم پوريان هست.ايشون سرآمد ماهستن.از انواع سهره با قناري  و از سهره با سهره جوجه گرفتن .تخصصشون توي توليد مثل سهره هست و وقتي اين توصيه ها را مي كنه حتما نتيجه گرفته.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۱۲/۲۰، ۱۰:۵۷ ق.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: farokh ، sitra3 ، Mohmad Saadi ، shams
ناظم انجمن

دیپلم
اعتبار: 4
سپاس‌ها: 34
125 سپاس گرفته‌شده در 61 ارسال
ارسال: #13
چند ساله تجربه داری استاد ناراحتی نداره 

قبل از این پست یه تاپیک دیگه گفتم  اینجا جمع شدیم که به یه نتیجه درست و خوب برسیم

شما نقش همون میوه ها وسبزی ها رو در سلامتی بدن پرنده میدونی که اینجوری نسخه میپیچی

مکمل اسمش با خودشه کبودها رو جبران میکنه نه اینکه بگیم مخالفیم با دادن میوه و سبزی من هم عرض کردم 

خود شما یک ماه میوه وسبزی نخور به جاش مولتی ویتامین استفاده کن ببینم سیستم گوارشی شما چه جور میشه؟؟؟

بعدش خودتون گفتید تجربه تجربه من میگه حرفها و عاقاید شما بعضی هاش درسته و بیشترش غلط وقتی در مورد صنعتی شدن حرف 

میزنید پس پای تجربه رو وسط نکشید چون تجربه همون جور که خودتون گفتید بعد از سالها به دست میاد 

ولی یه چیز صنعتی کتابیه شما به تاریخ عضویت من و تعداد ارسالهام دقت کنید کامپیوتر همیشه جلو دستمه ولی فقط در مورد چند تا مطلب نظر دادم

الان اگه میشه در مورد خودتون و تجربه ای که دارید بگید برامون بیشتر آشنا بشیم 

باز هم میگم ناراحتی نداره اینجا جمع شدیم که به یه نتیجه درست و خوب برسیم
۱۳۹۳/۱۲/۲۰، ۱۱:۰۰ ق.ظ
سوابق
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #14
سلام برادر عزیز جناب بخشی
شما به بنده محبت دارید من لایق سخنان شما نیستم این از لطف شماست .
ببینید اولا یه اصلی هست که اینو باید همیشه آویزه گوش کرد و اون اینکه عشق بازی مطلقا سلیقه ایه و اتفاقا همین سلایق گوناگونه که موجب رشد و گستردگی و پیچیدگی این امر شده و این نه تنها بد نیست بلکه خوبم هست .
ولی من کلا با بعضی چیزا و بعضی کارا تو سهره بازی بنا بر سلیقه خودم مخالفم مثلا کی گفته یه سهره رو حتما باید با شش تا قناری جفت زد چرا ما دوتا سهره رو با شش تا ماده جفت نکنیم ؟ اگه سهره هامون یه خون و یه ذات داشته باشن بهتره یا اینکه از دوتا خون و ذات خوب باشن تنوع و موفقیت بیشتری تو کارمون داشتیم ؟ جواب مشخصه . حالا اینو به عنوان مثال چون شما فرمودین مطرح کردم تو خیلی از موارد دیگه هم من این چنین نگاهی به قضیه دارم . مثلا اینجا تو تهران اگه به سهره هویج یا اسفناج یا کاهو بدین مسخره میکنن و میگن مگه طوطیه که بهش سبزی یا میوه میدی ؟ خوب راستم میگن واقعا خنده داره چون پرنده مد نظر ما دانه خواره . خودتون بهتر میدونید که ما پرنده میوه خوار و شهد خوار و دانه خوار و گوشت خوار داریم . مثلا شما به یه عقاب میتونی انواع میوه جات بدی ولی خداوند این پرنده رو گوشت خوار آفریده و غذای اصلی اون گوشته نه میوه . من بر مبنای عقل حرف میزنم . دوستمون گفت ( خود شما یک ماه میوه وسبزی نخور به جاش مولتی ویتامین استفاده کن ببینم سیستم گوارشی شما چه جور میشه؟؟؟) ولی آیا واقعا این بر مبنای عقل و دانشه که ما پرنده منقارداری که دانه خواره و سنگ دون داره و غذایی رو که الان بخوره در کمتر از نیم ساعت بعد دفع میکنه با انسانی که میوه خوار و سبزی خوار و گوشت پخته خواره و غذایی رو که الان بخوره بعد ازحداقل هشت تا ده ساعت دفع میکنه باهم مقایسه کنیم . اگه منطق خونده باشید باید دوتا همجنس رو باهم مقایسه کرد . آیا میشه چوب رو با طلا مقایسه کرد ؟ . چوب رو باید با چوب مقایسه کنیم که مثلا یکی راش و دیگری بلوط و یکی افراست و یکی هم گردو و طلا رو هم باید با طلا مقایسه کنیم که یکی 14 و دیگری 16 و یکی هم 18 عیاره . پس ما باید از عقلمون کمک بگیریم و از عقلمون استفاده کنیم . شما سرچ کن تو گوگل یا هر مرجع معتبری که پرندگان رو معرفی میکنه اولین ویژگی که برای سهره نام میبره میگه پرنده ایست دانه خوار حالا شما چطور اینو میوه خوار و سبزی خوار میکنی . بله میوه و سبزی جلوش بذاری میخوره اتفاقا چون توی قفسه باحرص و ولع بیشترم میخوره و در طبیعت خیلی به ندرت این کار رو میکنه مگه اینکه دون گیرش نیاد و از زور گشنگی باشه . بازم میگم من بر مبنای عقل و علم حرف میزنم . شما به سهره هر دونی میتونی بدی از همون دون تیغ گرفته تا کنجد و خاک شیر و سیاه دونه و خشخاش و ..... تا برسیم به دونهای متداول که پرنده بازا استفاده میکنن ولی همه دونها برای سهره حکم دارو رو دارن و موقتی به پرنده داده میشه به جز شاهدونه و سیاه دونه و کتان . فقط این سه تادونه که غذای اصلیه سهره رو تشکیل میده که من شاهدونه رو از بقیه بهتر میدونم . در ضم شما میتونید یه سهره رو با شیش تا ماده جفت کنی در حالی که فقط از شاهدونه و سیاه دونه و کافیشه و ad3e یا مولتی ویتامین خوب استفاده بشه . من خودم سهره قناری بازی نمیکنم ولی دوستان هستن سالی صد تا سهره قناری بالا میارن . این مطلبی که عرض شد امتحان شده است جای شک توش نیست . دادن گردو بادام پسته فندق نبات و این جور چیزارم من درست نمیدونم چون خطر چاقی و خراب شدن سهره رو داره . من فقط با دادن دانه حالا هرچی که باشه موافقم و دون اصلیه سهره رو هم شاهدونه و سیاهدونه و کتان میدونم و مابقی دونارم دارو میدونم برای سهره نه قوت . غیر از دون ماسه بادی و پوست تخم مرغ و کف دریا و یه مولتی ویتامین خوب اینو بهترین رژیم غذایی میدونم . برای این گفتم بهترین چون مطمئن ترین ساده ترین و سالم ترین رژیم محسوب میشه و اگه سهرتون سهره باشه با همین رژیم بهتون قول میدم تو اردیبهشت آنچنان براتون عربده بکشه که عشق کنید .
در مورد تولک سهره که فرمودین خوب در دوران تولکی پرنده بیشتر از هر وقت دیگه مراقبت میخواد و استفاده از مولتی ویتامین ضروریه تا سهرتون قوی بالا بیاد .
واینکه گفتم خارجیا تو سهره از ما عقبن منظورم تو زمینه مست کردن و دهن و خوندن و ذات سهره های پرخون و بلند بخونه که مرغوبترینش تو کوههای زاگرس و دامنه های اونه بود و الا شما درست میفرمایید اونا تو تیپ بازی و رنگ بازی و هیبریدی و ژنتیک از ما هزار سال جلوترن منم قبول دارم . اونا بیشتر سهره هاشون رو به روش مجتمع نگه داری میکنن و اصلا دنبال مست کردن و دهن و عربده کشیدن سهره نیستن  به جز مواردی معدود و بیشترم تو اسپانیا پی گیر این هستن جاهای دیگه خیلی خبری نیست . شما اردیبهشت بیا خلیج ببین چه خبره و جوونا و عشق بازا رو ببین چی تو دستشون میگیرن و میارن فقط واسه پز دادن اونوقت متوجه منظور بنده میشید که گفتم  ما از اونا سریم
تازه کسایی هستن که اصلا سهرشون رو خلیج نمیبرن من بااطلاع حرف میزنم  شعار نمیدم که اگه اونارم در نظر بگیرید نتیجش میشه حرفی که بنده زدم .
بازم ببخشید که طولانی شد. پیروز باشید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۱۲/۲۵، ۰۹:۰۸ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۲/۲۰، ۰۵:۱۳ ب.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: محمدمهدی
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #15
سلام:
1-فصل مستی وجوجه دادن سهره در طبیعت از اواخرفروردین شروع میشه ودر این فصل غیرازسبزی وگیاه،هیچ دونه ای در طبیعت یافت نمیشه وسهره از گزنه و دندانشیر(جوانشیر)تغذیه میکنه،مست میشه وجوجه بزرگ میکنه.
2-اگربخواهیم جوجه سهره یا سهره قناری بگیریم باید حداکثرتا پایان اردیبهشت اینکارانجام شده باشه و قبل ازلک رفتن سهره استاد دهن لازم رو گرفته باشند.پس باید سهره از بهمن عربده بزنه نه از اردیبهشت.
3-سهره زاگرس هم خوب و بد داره.خوش نقاب و خوش استیل یا بدقواره وبی ذات هم داره.بنابراین گاهی لازمه یه سهره با ده تا قناری هم جفت بره.
4-فیزیولوژی بدن انسان وبدن سایر حیوانات و پرنده ها از نظر جذب ویتامین واملاح یکسانه بنابراین زدن مثال برای پرنده و انسان اشکالی نداره.بدنی که به جذب ویتامین واملاح شیمیایی وآماده عادت کنه تنبل میشه و هرزمانی که میوه وسبزی و دونهای مختلف مورد استفاده قرار بگیره جذب خوب انجام نمیشه و باعث بیماری وورم روده میشه.یعنی در این صورته که پرنده مستعد بیماریه.
5-توی قفس که پرنده به طبیعت و موادغذایی ومعدنی بی پایان ونامحدود دسترسی نداره باید ما این امکانات رو براش مهیا کنیم.معلم ما طبیعته وپرنده وقتی همه چیز رو در همه فصول دراختیار داشته باشه خودش میدونه چقدرمصرف کنه ولی اگردرمضیقه باشه وقتی دونه یا سبزی یا میوه ای در اختیارش قراربگیره افراط میکنه و مریض میشه.
6-وقتی صحبت از صنعتی یا سنتی میکنیم باید به یکیش پایبند باشیم.درسته که خارجیها از مواد آلی هم استفاده میکنند ولی بیشتر برای قناری و برای بوجودآوردن رنگهای جدید ونژادهای جدید.یادرمورد نسلهایی که ازنظرژنتیکی به هم نزدیکند ویا هم خونند ومیخوان زنده نگهشون دارند.در واقع برای نسلهای ضعیف.ولی وقتی فیلمهای سهره شونو نگاه کنیدمی بینید از انواع سبزیها ودونه ها استفاده میکنند.سهره عربده کش هم دارند.مسابقه هم میزارند.مدال هم میدن.اگرما سبک آوازی اونهارو قبول نداریم دلیل بر این نیست که پرنده آوازه خون خوب ندارن.اونها اگر بخوان به قورباغه وجیرجیرک هم آوازیاد میدن.گوشت خوک میخورن ولی هم بیماریشون از ما کمتره وهم در خیلی از موارد غیرتشون ولی ما یاد گرفتیم غیرت رو فقط روی خانمها و نوامیسمون اعمال کنیم نه رفتارهای اجتماعی خودمون مثل زیر بار زور رفتن و هزاران مورد دیگه.
7-اگر بحث تجربه باشه من از سال 51تا حالا سهره دارم.البته انواع قناری و کبوتر و خروس لاری هم داشتم.
دوروز قبل آقای جلالی پیش من بودوشرایط نگهداری ونحوه تغذیه رو از نزدیک دید.تعجب میکرد که بیشترازبیست تا سهره قناری توی یه اطاقه ولی دهنشون خراب نشده .و این بستگی به ذات سهره نر و قناری ماده ای که انتخاب کردم داره.سهره ای که پارسال 12لون جفت رفته ، امسال هم توی جفته و خیلی هم سرحال وشنگوله.بزودی فیلمی هم ازشون میذارم.
------با همه این احوال من نمیگم روش من درسته و بقیه هم همین راه رو برن.روش دیگران رو هم رد نمیکنم.بلکه نتیجه کارهامو اعلام میکنم وتجربیاتم رو بیان میکنم اگر کسی دوست داشت این راه رو امتحان میکنه.همیشه هم سعی میکنم کمتردرمباحث وارد بشم مگر اینکه حس کنم واقعاً نیاز به اینکارهست.موفق باشید.
۱۳۹۳/۱۲/۲۰، ۱۰:۲۹ ب.ظ
سوابق
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #16
سلام
استاد هیوای عزیز من از یه اصلی صحبت کردم و اونم سلیقه ای بودن عشق بازیه که اتفاقا این سلایق متنوع خیلی هم خوبه برای پیشرفت در پرنده بازی .
بنده هم طبق تجربه و سلیقه خودم و آنچه از اساتید خودم آموختم نظراتم رو اعلام کردم .
اما برای روشن تر شدن نظراتم لازم میدونم نکاتی رو تذکر بدم .

فرمودین : فصل مستی وجوجه دادن سهره در طبیعت از اواخرفروردین شروع میشه ودر این فصل غیرازسبزی وگیاه،هیچ دونه ای در طبیعت یافت نمیشه وسهره از گزنه و دندانشیر(جوانشیر)تغذیه میکنه،مست میشه وجوجه بزرگ میکنه.

بنده هم از شما اینو میپرسم . اگه تواین فصلی که فرمودین دانه ای وجود داشت اونوقت سهره ها سراغ دانه میرفتن یا بازم از گیاه و سبزی و گزنه و دندانشیر استفاده میکردن ؟ جواب مشخصه . چون دانه ای نیست به ناچار سراغ گیاه میرن .

این راه شما که میخواید سهره تو قفس رو منطبق بر طبیعت بار بیارید میشه روش سنتی .

فرمودین: اگربخواهیم جوجه سهره یا سهره قناری بگیریم باید حداکثرتا پایان اردیبهشت اینکارانجام شده باشه و قبل ازلک رفتن سهره استاد دهن لازم رو گرفته باشند.پس باید سهره از بهمن عربده بزنه نه از اردیبهشت.

عرض میشود که برای تمام نقاط ایران یکسان نیست . فصل مستی و جوجه گیری سهره در تبریز با اهواز یکی نیست . و اینکه بنده گفتم اردیبهشت منظورم اوج مستی و عربده زدن سهره بود .

فرمودین :سهره زاگرس هم خوب و بد داره.خوش نقاب و خوش استیل یا بدقواره وبی ذات هم داره.بنابراین گاهی لازمه یه سهره با ده تا قناری هم جفت بره.

بنده بچه زاگرس و جنگلهای بلوطم و صیاد هم هستم و با انواع و اقسام سهره آشنایی دارم . و اینکه گفتم چرا ما دوتا سهره رو با شش تا یا ده تا ماده جفت نکنیم منظورم این بود که چرا ما باید از یه سهره خوب استاده کنیم ؟ چرا از دوتا سهره خوب و عالی استفاده نکنیم ؟که به سهره هامون هم فشار کمتری وارد بشه و هم تنوع بیشتری  در جوجه گیری داشته باشیم . مگه اینکه ما فقط یه سهره خوب داشته باشیم . ولی وقتی ما چندین سهره خوب و عالی داریم چرا این کار رو نکنیم ؟

فرمودین :فیزیولوژی بدن انسان وبدن سایر حیوانات و پرنده ها از نظر جذب ویتامین واملاح یکسانه بنابراین زدن مثال برای پرنده و انسان اشکالی نداره.بدنی که به جذب ویتامین واملاح شیمیایی وآماده عادت کنه تنبل میشه و هرزمانی که میوه وسبزی و دونهای مختلف مورد استفاده قرار بگیره جذب خوب انجام نمیشه و باعث بیماری وورم روده میشه.یعنی در این صورته که پرنده مستعد بیماریه.

بنده با دادن تمام دانه ها و عرقیجات به تناسب شرایط و موقعیت پرنده و میزان مناسب موافقم و دادن گردو  بادام  پسته  فندق  نبات  رو کار بسیار خطر ناکی میدونم و دادن میوه و سبزیجات رو کار مضری میدونم .

زدن مثال برای پرنده و انسان تمامش اشکاله . چون انسان دندان داره و جونده است ولی سهره منقار داره و بلعنده است . و اون چیزی که با بلعیدن مناسب تره برای سهره مغز انواع دانه هاست نه گیاهان  و سبزیجات .من مثاله عقاب رو زدم شما میتونی یه عقاب گوشت خوار رو میوه خوار کنی ولی سیستم بدنی عقاب برای خوردن گوشت طراحی شده و با خوردن گوشت شاداب تر و قوی تره تا میوه جات . درسته که البته پرنده هم کمی با منقارش سبزیهارو میجوه ولی در هر صورت سبزی و میوه روی گوارش پرنده خیلی اثر میذاره و گوارش پرنده رو حساس میکنه و موجب شل شدن و افد دهن پرنده میشه و بیشتر ورم های روده ومعده علتش دادن میوه و سبزیجاته . و شما در هر صورت ناچارید که به سهرتون مولتی ویتامین بدین پس من از شما سوال میپرسم که آیا عاقلانه اینه که ما به سهره بعد از دونش فقط مولتی ویتامین بدیم و سبزیجات و میوه جات رو کنا بذاریم یا اینکه همیشه از سبزیجات و میوه جات با این همه عوارضی که دارن استفاده کنیم ؟ تازه با اینکه خیلی از مواقع مجبوریم از مولتی ویتامین یا ad3e استفاده کنیم .

فرمودین :توی قفس که پرنده به طبیعت و موادغذایی ومعدنی بی پایان ونامحدود دسترسی نداره باید ما این امکانات رو براش مهیا کنیم.معلم ما طبیعته وپرنده وقتی همه چیز رو در همه فصول دراختیار داشته باشه خودش میدونه چقدرمصرف کنه ولی اگردرمضیقه باشه وقتی دونه یا سبزی یا میوه ای در اختیارش قراربگیره افراط میکنه و مریض میشه.

وقتی معلم ما طبیعت باشه پس سبک ما سنتیه . اما وقتی معلم ما عقل و علم و فناوری باشه اونوقت ما داریم صنعتی بازی میکنیم .

فرمودین : سهره عربده کش هم دارند.مسابقه هم میزارند.مدال هم میدن.اگرما سبک آوازی اونهارو قبول نداریم دلیل بر این نیست که پرنده آوازه خون خوب ندارن

بنده نگفتم ندارند و یا آوازشون خوب نیست گفتم تو این زمینه ما سریم هم از نظر آواز و هم از نظر ذات سهره های عربده کش .

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۱۲/۲۴، ۱۰:۱۸ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۲/۲۱، ۰۵:۳۰ ب.ظ
سوابق
سپاس شده توسط:
مدیر بخش سهره

لیسانس
ارسال: #17
سلام:
--در مورد تغذیه با سبزیجات اگراز روی ناچاری باشه دیگه تابستون و دیگر فصول سال نباید از گیاهان تغذیه کنند در حالیکه هر زمانی شما سهره صید میکنی اگر به نوکش نگاه کنی میبینی نوکشون سبزه.ضمناًاگر سبزیجات براشون مضر باشه مست نمیشن و جوجه های به اون ظریفی با سبزیجات بزرگ نمیشن واز همون کوچیکی ورم روده میگیرن و میمیرن.
--در تمام شهرهای ایران از اردبیل گرفته تا اهواز در شرایط اطاق میشه در هر فصلی وهر ماهی جوجه گرفت.یه مثال برات میزنم تا روشن بشی:توی اردبیل با بخاری ودر زمستون دما رو به 34برسون تا سهره لک بخوره بعد نور رو کاهش بده تا فکر کنه پاییزه وسهره بره استراحت و توی بهار اطاقشو زیر10درجه نگهدار تا فکر کنه زمستونه و توی مرداد بهار رو براشون درست کن وجفتشون بزن.برعکسش رو توی اهواز انجام بده....پس ما شرایط رو تعیین میکنیم نه منطقه زندگی..مگر اینکه بخواهیم مطابق چهارفصل واقعی پیش بریم.
--اگر هرکسی بخواد چند تاسهره عالی داشته باشه وضعیت فعلی پیش میاد که داره نسل هرچه سهره خوبه درمیاد.هنر اونه که یه سهره عالی داشته باشی وبتونی تبدیلش کنی به چندین سهره عالی..وزمانی میشه اینکارو کرد که شرایط نگهداری وتغذیه شون عالی باشه.همون کاری که من میکنم.
--اولاً انسان گیاهخوار و دانه خواره.وطی قرون به فلاکت امروزی دچار شده و حالا هم با خام گیاهخواری واستفاده از مغزها و دانه هاهمه بیماریهای انسان قابل درمانه.حالا که شما انسان رو به عنوان مثال قبول نداری برو سراغ مرغ و کبک و غیره که هم دانه میخورن وهم سبزیجات..کبک که مواد شیمیایی مصرف نمیکنه.
--مادر تمام علوم طبیعته و تمام اکتشافات هم با الهام گرفتن از طبیعت انجام شده.بنابراین استفاده کردن از علوم طبیعی بالاترین نوع عقلانیت هستش.انسان شعورداره وقتی با مواد طبیعی میشه تمام ویتامینها و املاح رو به بدن خود و سایر موجودات برسانیم چه نیازی است به مواد شیمیایی و آلی که همشون یه نوع سم محسوب میشن.اگر استفاده از مواد طبیعی روش سنتیه و استفاده از مواد شیمیایی عقلانیت و علم و فناوری پس بگذار ما در جهالت خود بمانیم.که هرچه میکشیم از قرص و آمپول و هورمون و کود شیمیایی و سلاح اتمی و ........است.
--من از عقل و علمم استفاده میکنم.شرایط تغذیه بصورت طبیعی و آماده کردن و جفت کردن بصورت علمی و نوین..با اینکه 57سال دارم به اندازه جوانترین کاربران روی اینترنت جستجو میکنم وبه همه سایتها وانجمنهای پارسی و خارجی سر میزنم وبا توجه به تحصیلات و موقعیت شغلیم از علم روز و تکنولوژی وITسر در میارم.
--ما ایرانیها یاد گرفتیم که خودمون رو با تعارف و بلوف وغیره بزرگ کنیم.وگرنه هیچ برتری نسبت به دیگران نداریم وملتی هستیم مجیزگو و پاچه خوار و خودبزرگ بین و این آفتیه که طی قرون مارو از دنیا عقب انداخته.ملتهای دیگر بااینکه همه چیز دارند میگن ماچیزی نداریم ودر بدر به دنبال نداشته هاشون میگردن وما دلمون رو به تاریخ گذشته وآباء و اجدادی خوش کردیم وبا توهمات خودمون رو گول میزنیم.
--ضمناً من هم یه کاربر ساده مثل شما هستم و خیلی چیزها از دوستان جوانترم در این سایت و انجمنهای دیگه یاد گرفتم و هنوز هم دارم یاد میگیرم اما وقتی میبینم که پرنده با کبد کمتر از یک گرمی در معرض انواع مواد شیمیایی قرار میگیره و از بین میره واقعاً دلم میسوزه..اگر بنابود پرنده با سبزی و میوه بمیره من باید از سالها پیش دور پرنده رو خط میکشیدم چون در هفته دوبار سبزی مخلوط،دوبارکاهو یکبار سیب ویکبار پرتقال و یکبار هفت تخم میدم.و بهترین نوع تولک و رنگ گرفتن و آوازخونی و جفتگیری رو تجربه کردم.در فصل جفت هم از بادام، پسته، تخم خشخاش،خرفه، کنجد،نبات کوبیده،هویج و تخم مرغ ودر فصل رنگ کردن هم از فلفل دلمه ای قرمز و هویج استفاده میکنم.تابستون هم از انواع دیگرمیوه ها...
موفق و کامیاب باشید.
۱۳۹۳/۱۲/۲۱، ۰۸:۲۵ ب.ظ
سوابق
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #18
سلام
جناب هیوا بنده قصد جسارت به شما رو نداشته و ندارم و بادلیل و عقل جواب شما رو دادم اما شما با احساسات و تعصب داری جواب بنده رو میدی و این آفت خیلی بزرگیه که آدم فقط راه خودش رو درست بدونه و راههای دیگه رو مطلقا مردود بدونه . بنده سبک شما رو تو سهره بازی تحسین میکنم و شما رو تو روش خودتون استاد و کاردرست میدونم اما سبکهای دیگه ای هم هست و راههای دیگه ای هم هست که جواب داده و تجربه شده و بزرگانی توش موفق بوده و هستن .
بنده خارجیها رو تو خیلی از امور از خودمون سر میدونم که ما شاید هزار سال دیگه هم به اونا نمیرسیم و لی تو یکسری امور هم ما از اونا سریم . آیا واقعا اینطور نیست ؟ که شما اینچنین متعصبانه راجع بهشون مینویسی .
من نمیدونم حضرتعالی کجا تشریف دارید ولی شاید اگه شما هم تهران بودید و اساتیدی رو که بنده داشتم و دارم رو که 50 ساله دارن مقوم تهران بازی میکنن و غولهای سهره بازی ایران هستند رو داشتید و یا می دیدید این چنین راجع به خارجی ها نظر نمیدادید .
آیا شما که اینچنین طرف دار خارجیها هستید و سنگشون رو به سینه میزنید محصولات شرکت تابرنیل یا نکتون رو که اتفاقا همین خارجیها می سازن و در تمام دنیا شناخته شده است به عنوان بهترین مکملهای غذایی مواد شیمیایی و سمی میدونید ؟ اگه در کنار دانه ها استفاده بشن .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۱۲/۲۲، ۰۱:۰۸ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۲/۲۲، ۱۲:۱۸ ق.ظ
سوابق
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 258
142 سپاس گرفته‌شده در 65 ارسال
ارسال: #19
سلام
در مورد سبزى خوار بودن سهره من بار ها سهره ديدم كه مشغوله خوردن سبزى بوده تو طبيعت،حتى سهره ماده ديدم كه به سبزى نوك ميزد و جوجه ها هم همون كارو ميكردن،در بيشتر موارد هم سهره هايي كه شكار كردم نوكشون سبز بوده كه مشخص بود تازه سبزى خورده، درسته سهره پرنده دانه خواره ولى تو طبيعت از حشرات هم تغذيه ميكنه،اين نشون دهنده اينه كه سيستم گوارش اين حيون تنوع پزيره.به نظرم سهره بايد سبزى بخوره چون طبيعتش همينه،من فقط تو يه مورد به سهره سبزى دادن مخالفم اونم قبل از خوابشه ،چون در طول شب جونبو جوشش كمتر و دفع غذا ديرتر انجام ميشه ممكنه تو رودش گاز جم بشه و مريض بشه،و به نظرم بيشتر سهره هايي كه ورم روده ميگيرن به خاطر همين شادونه هست چون خيلي دونه آلوده اى هست و بايد شسته بشه،شادونه اگه افغانى باشه كه ديگه بدتر.
۱۳۹۳/۱۲/۲۲، ۰۹:۲۰ ب.ظ
سوابق
سپاس شده توسط: هیوا ، محمدمهدی
مدیر بخش سهره

لیسانس
ارسال: #20
سلام:
آقامهدی عزیز به عقب برگرد وارسالهای بنده رو یکبار دیگه بخون ببین من دارم با تعصب حرف میزنم یا شما.همه کاربران سایت کم وبیش بنده رو میشناسن.اولاً تا زمانی که لازم نباشه حرف نمیزنم مگر ببینم کسی بر کردار غلط خودش اصرار داره ومیخواد با استفاده از کلمات عقاید خودشو تحمیل کنه.و وقتی حرف میزنم فقط میگم من اینکارهارو انجام میدم و به هیچ کس هم پیشنهاد نمیدم که انجام بده.این خود شخصه که ببینه کدوم حرف و کردار درسته و اون رو انجام میده.این شمایی که از اولین روز ورودت به سایت میخوای بگی این منم که اومدم همه توجه کنید.هرروزی یکی از قسمتهای سایت ویکی از عزیزان رو به چالش میکشی.یه روز میگی دهنهای توی سایت همه دهن سهره وحشیه و دهن ملایری چنین وچنان ...و با جناب جلالی بحث میکنی ،یه روز در مورد نی زیر پا با آقا فرخ کل کل میکنی و امروز هم اساتید خودتو به رخ ما میکشی.بنظر بنده انسان نباید اینقدر خود بزرگ بین باشه وبلوف دیگران رو بزنه.بیا چند تا از دهنهای سهره خودت رو بذار،چند تا عکس از جوجه سهرهای که گرفتی و توی لون یا قفسن بزار و چند تا عکس و دهن از سهره قناریهای خودت و یا جوجه قفسهای رنگ کردتو.در واقع اول خودتو ثابت کن.هرزمانی که ارسالی بزاری و دوستان بدونند مفیده سپاس میکنن و خود من اولین اعتبار رو به شما دادم بخاطر ارسال خوبی که داشتین.اما شما همیشه دوست داری بحث کنی و بیخودی بر عقاید خودت پافشاری کنی.از یه طرف میگی داروهای خارجیها خوبه و نحوه تغذیه شون درست وعلمیه(اینجا شمایی که سنگشون رو به سینه میزنی).از طرفی وقتی میگیم خارجیها اصل تغذیه رو بر سبزیجات و تنوع دانه میذارن (در یوتیوب این امر به وضوح دیده میشه) رد میکنی...برادر من :اینجا از حقایق دفاع میکنیم نه خارجیها.هر جا کارشون درسته میپذیریم وهر جا حس کنیم اشتباهه اون راهو نمیریم.مگر پرنده توی طبیعت مولتی ویتامین و هورمون و کلسیم مصرف میکنه؟خیر..همه رو از طبیعت میگیره.شما پرنده رو بذاری جایی که آفتاب بهش نرسه باید ویتامین دی بهش بدی.فقط از یک نوع دونه استفاده کنی و از سبزیجاتی مثل کاهو و بروکلی و...استفاده نکنی بایدمولتی و کلسیم بدی و الی آخر.. این حرف کجاش اشتباهه.وقتی بنده دارم اینکارهارو انجام مبدم وهیچ مرگ ومیری غیر ازحوادث ندارم وسهره ام  توی صورتم میخونه و جوجه میده چرا از روش شما استفاده کنم یا روشتون رو به چالش نکشم.وقتی میدونم ماست سفیده چرا بگم سیاهه.ضمناً من نگفتم دهن سهره های اروپایی از دهن سهره های ما بهتره،گفتم اگر ما سبک اونهارو پسند نمیکنیم دلیل بر این نیست که سهره های اونها مست نمیشن و نمیخونن یا بلد نیستند به پرنده شون دهن یاد بدن بلکه اون چیزی رو که خودشون میپسندن بهشون آموزش میدن.من در اینمورد دیگر هیچ بحثی نمیکنم وقضاوت رو به خواننده متن واگذار میکنم که ببینه من عقلانی صحبت میکنم یا شما.(جناب هیوا بنده قصد جسارت به شما رو نداشته و ندارم و بادلیل و عقل جواب شما رو دادم اما شما با احساسات و تعصب داری جواب بنده رو میدی).
۱۳۹۳/۱۲/۲۲، ۱۱:۱۵ ب.ظ
سوابق

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان