زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۱۴، ۰۲:۰۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

آشنایی با سهره دهن دار(سبک) و ردیفهای آواز سهره

*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 196
198 سپاس گرفته‌شده در 82 ارسال
ارسال: #1
آشنایی با سهره دهن دار(سبک) و ردیفهای آواز سهره
سلام به همه ی اساتید.من هرجا میرم کسی سهره داره میگه از من دهن داره خسته شدم چه مبنایی برای این حرفا هست.دهن دار چیه؟هرجا صوتی میبینم گوش میدم ودهن دار هست ولی همه با هم فرق دارن ازاساتید خواهش میکنم اطلات کاملی در این مورد به من بدن.سالم وتن درست باشید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۰/۱۴، ۱۰:۳۲ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۵/۱۵، ۰۸:۲۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet ، سیامک سعیدی
کاربر افتخاری

ليسانس
اعتبار: 25
سپاس‌ها: 2053
2902 سپاس گرفته‌شده در 811 ارسال
ارسال: #2
RE: دهن دار به چی میگن؟
(۱۳۹۰/۰۵/۱۵، ۰۸:۲۸ ب.ظ)yory نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به همه ی اساتید.من هرجا میرم کسی سهره داره میگه از من دهن داره خسته شدم چه مبنایی برای این حرفا هست.دهن دار چیه؟هرجا صوتی میبینم گوش میدم ودهن دار هست ولی همه با هم فرق دارن ازاساتید خواهش میکنم اطلات کاملی در این مورد به من بدن.سالم وتن درست باشید

باسلام

باتشکر از توضیحات کامل ادمین عزیز در کل فکر میکنم به پرنده ای که آواز کاملی بخونه و صداش هم قشنگ باشه میگن دهن داره !!!!!

موفق باشید
امضای hamid@line می خواهم دنیا را بدهم برایم تنگ کنند

به اندازه " آغوش " تو

تا وقتی به آغوشت می رسم

بدانم همه دنیا از آن من است
۱۳۹۰/۰۵/۱۶، ۰۸:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: iliya ، Animal Planet
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
سپاس‌ها: 196
198 سپاس گرفته‌شده در 82 ارسال
ارسال: #3
سلام استاد ازاطلاتی که دراختیارم قرار دادید لذت بردم مرسی.اگر میشه یه راهنمایی در موردچگونه بار اوردن سهره وجوجه سهره برای جفت قناری درادامه قرار بدید.ممنون سلامت باشید
۱۳۹۰/۰۵/۱۶، ۰۹:۱۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 26
30 سپاس گرفته‌شده در 15 ارسال
ارسال: #4
سلام دوستان
لطفا در مورد سهره دهن موقوم هم اطلاعات بدید.آیا همون سهره دهن داره؟
برای پرورش سهره دهن موقوم باید چکار کرد؟ من شنیدم CD یا کاست دهن موقوم را برای جوجه باید گذاشت تا یاد بگیره؟البته اگه این شانس رو داشته باشیم تا خوب یاد بگیره اینا درسته؟
۱۳۹۰/۰۵/۱۶، ۰۹:۲۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 355
298 سپاس گرفته‌شده در 145 ارسال
ارسال: #5
درود دوستان: باتشکر از توضیحات کامل دوستان مخصوصاً استاد محترم ادمین عزیز. من هم به نظرم پرنده ایی که آواز کامل و پر و بلند بخونه دهن دار لقب داره. موفق باشی.
۱۳۹۰/۰۵/۱۷، ۱۲:۳۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
سپاس‌ها: 548
5295 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #6
طبیعی است که هر کس از آواز سهره خودش تعریف بکند و برای اینکه سهره اش را به قیمت بیشتری بفروشد ادعا کند که سهره اش دهندار است. اما به طور کلی سهره دهن دار اصطلاحی است که برای سهره ای به کار می رود که ردیفهای آواز را بر اساس اصول خاصی و به گونه ای متفاوت از یک سهره معمولی اجرا می کند . منظور از سهره دهندار همان سهره ای است که در بعضی از شهرستانها آن را با نام سهره سَبک می شناسند
سهره های دهن دار هم با همدیگر تفاوت دارند. ممکن است که دو سهره هر دو کل بلبلی را اجرا بکنند اما یکی از سهره ها به گونه ای زیباتر از سهره دیگر آن را اجرا بکند. .
به عنوان مثال ایا زیبایی ترانه ای که یک خواننده مشهور اجرا می کند با همان ترانه که توسط یک فرد عادی قابل مقایسه است .

معمولاً قیمت یک سهره دهندار کمتر از یک میلیون تومان نیست . اکثر کسانی هم که سهره دهندار دارند به راحتی حاضر به فروش سهره هایشان نیستند و اغلب در هر شهرستان سایر پرورش دهندگان همگی آنها را می شناسند . توصیه بنده این است که برای خرید سهره دهندار تا آنجا که می توانید به پرنده فروشی مراجعه نکنید چونکه بعید است موفق به خریداری سهره دهندار با مشخصاتی که در پست قبلی توضیح دادم شوید.
(معمولاً برای خرید یک سهره دهندار خوب باید کلی واسطه و دوست جور کنید تا بتوانید یک سهره خوب پیدا بکنید)
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۵/۱۷، ۰۸:۰۱ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۵/۱۷، ۰۷:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: fazlog ، cruel ، Animal Planet ، yashar_lotfi ، مجید ، ahmad699maleki
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
سپاس‌ها: 548
5295 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #7
(۱۳۹۰/۰۵/۱۶، ۰۹:۲۵ ق.ظ)hashem.gn نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
لطفا در مورد سهره دهن موقوم هم اطلاعات بدید.آیا همون سهره دهن داره؟
برای پرورش سهره دهن موقوم باید چکار کرد؟ من شنیدم CD یا کاست دهن موقوم را برای جوجه باید گذاشت تا یاد بگیره؟البته اگه این شانس رو داشته باشیم تا خوب یاد بگیره اینا درسته؟
بنده در مورد سهره دهن موقوم چیزی نشنیده ام شاید منظور همین سهره دهندار هست که در مناطق مختلف از اصطلاحات متفاوتی برای نامگذاری آن استفاده می شود.
اما در مورد قناری موقوم در همین فروم قبلاً بحث شده است.
۱۳۹۰/۰۵/۱۷، ۰۸:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hashem.gn ، Animal Planet
کاربر افتخاری

فوق لیسانس
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 686
1311 سپاس گرفته‌شده در 496 ارسال
ارسال: #8
با ادمين موافقم،من حدود يك ماه بيش جايي ديدم يه سهره دهن دار بدون ايراد يك و نيم ميليون تومان معامله شد(سهره اي كه تو دهنش 4/5 نوع خنده داشت،منظور از خنده همون جون كشيدنه_هر هر هر هر جون_كه تو شهر ما بهش ميكن خنده)
البته ادمين عزيز ازش با عنوان ريوه ريوه جون ياد كردن كه تو شهرهاي مختلف اين اصطلاحات فرق داره
البته اينو هم اضافه كنم كه ويليد وسفاجاه كشيدن سهره دهن دار هم مثل داشتن خنده،قيمتشو بالا ميبره،البته سهره هرجي ويليد وسفاجاه رو شمرده تر بكه ارزشش بالاتره.حاكا سهره هاي دهن داري كه دوستان ميبينن 200 يا 300 هزار تومانه همه يه ايراد جزعي دارن كه افراد معمولي متوجهش نميشن،و الا كسي سهره بدون ايرادشو به هيج وجه راضي نميشه به اين قيمتا بده
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۶/۰۷، ۱۰:۴۲ ق.ظ، توسط fazlog.)
۱۳۹۰/۰۶/۰۷، ۱۰:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: esfahan-canary ، مجید ، ha_med
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #9
RE: آشنایی با سهره دهن دار(سبک) و ردیفهای آواز سهره
باسلام خدمت اساتید در باره سهره دهن موقوم .به سهره ای میگن که اساتید بزرگ تهران قدیم تربیت میکردن وواقعا بنظر بنده قابل مقایسه نیست باهیچ دهنی .توی تهران این دهن های که دوستان زحمتش زو می کشن وپرورش میدن اصتلاحا میگن شیرین بخون یا لر بخون که چند شاخه داره تویسر کان بروجردی خرم آبادی وملایری که معروف ترینها هستند کرد بخون کنگاور وسنندجی وسبک یاباغی طرفهای ایلام معروفند که توی تهران هم طالب ریادی داره ولی یک سری افراد بخصوصی هستند که موقوم باری میکنند که تعداد شان شاید 10 الی کمتر هم باشه از این جهت که دهن کامل وپاک نیست دهن موقوم هم مثل دهنهای که جناب آدمین عزیز بهش اشاره کرده بودن ردیف داره . وبرگرفته شده از چندین آواز کامل پرنده های مثل آواز فناری .سهره .بلبل هزار دستان و...... که اساتید قدیمی زحمات زیادی کشیدن این آوازها راباهم میکس کرده وپرنده هایی رو تربیت کردن که الان شاید بشه به اطمینان گفت که نیمی از اون نتها رو پرنده های الان اجرا نمیکنند واین جوری شده که پرنده های جدید فعلی آوازشان ادفام هست بیای دهن بروجردی میکشه و سردهن کنگاور میزنه البته اون هم زیبایی خودش رو داره ولی همین میشه که یه دهن پاک پاک شما نمی تونی به آسونی پیدا کنه وآگرهم باشه وکسی داشته باشه نمیفروشه مگر یه ایراد جزئ داشته باشه که از صد نفر مدعی یه نفر هم نمیفهم واون هم تازه با قیمت خیلی گذافی باید بخری الان توی تهران هر کی بگه موقوم تهران دارم زیر 2میلیون نمیده تازه اون همبا قدرت میتونم بگم یک سوم دهن رو پس وپیش میخونه آقا مجتبی تو تهران معروف ترینه که فروشی نداره ریتم دهن موقوم تشکیل شده بهترین وسخترین نت های موجود ومتنوع مثل لی لی لی لی.... جون سیلی سیلی سلیی ... جون سر سری .گیلاسی. پولکی .شرابی .شرابی زنگی و.........البته توی دهن های دیگه شاید همین اصتلاحات استفاده بشن چون ریشه یکی ولی از هر نظر متفاوت هستند .ناگفته نماند که برای درست کردن دهن مو قوم در زمان قدیم چندین استاد دهن بازمعروف از تمام شهرهای ایران زحمت کشیدن وسعی کردن یک آواز زیبا وبزرگ تهیه کنند که بقول امروزی ها جهانی باشه که از تمام دهن های موجود اون زمان استفاده شده با تشکر نقل قول از عباس ربگر دوست واستاد خوبم اگه کم یا کاستی داره ببخشید
۱۳۹۰/۱۱/۰۵، ۰۱:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: -3
سپاس‌ها: 8
80 سپاس گرفته‌شده در 60 ارسال
ارسال: #10
RE: آشنایی با سهره دهن دار(سبک) و ردیفهای آواز سهره
این دهن موقومو بنظرم دانشمندای ناسا هم اخر سر در نیارن
۱۳۹۰/۱۱/۱۵، ۱۱:۴۶ ب.ظ