زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۹، ۱۲:۳۷ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

آغاز فصل جفتگیری

ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #1
آغاز فصل جفتگیری
سلام به همه دوستان سهره دوست.همونطور که میدونید کم کم داریم به فصل جفتگیری سهره میرسیم و وقتشه که هرچی کاشتیم برداشت کنیم ولی بعضی مواقع مشکلاتی پیش میاد که باعث میشه سهره به اصطلاح بالا نیاد و مست ماده گیر نشه دراینجا بعضی از این مشکلات و راهکارهای برطرف کردنش رو مرور میکنیم.
1-استپ کردن:بعضی مواقع سهره به موقع لک میخوره و صاف میکنه و شروع به خوندن میکنه ولی زمانی که باید کامل پر کنه و مست بشه در همون حال میمونه و پیشرفت نمیکنه.از عمده دلایل پیش اومدن این مشکل گشت ندادن سهره هست.دلیل دیگه چربی گرفتن سهره هست و دلایلی مانند نیم لک خوردن و تغذیه نامناسب هست.برای خارج کردنش از این حالت و کمک به مست شدنش دو روز یه بار یا هفته ای دوبار بگردونیمش از نظر چاقی چکش کنیم و درصورت وجود چربی برطرفش کنیم.تغذیه ای که داره باهاش بالا میاد رو تغییر ندیم و با توجه به دمای هوا دونهاش رو انتخاب کنیم.
2-لک بیموقع:بعضی مواقع سهره مست شده و داره آماده جفتگیری میشه که یه دفعه لک میخوره .نود درصد این مشکل تقصیر ماست نه سهره.دلایل این مشکل جابجایی و دوهوا کردن و تغذیه نامناسب هست.برای جلوگیری از لک بی موقع باید از دوهوا شدن و جابجایی بی موقع سهره جلوگیری کرد مثلا در روزهایی که باد شدید میوزه بیرون و در معرض باد نذاریمش.روزها نبریم بیرون تو هوای سرد و شب بیاریم داخل تو هوای گرم.نیاریمش تو خونه و دونهای گرم و پسته بادوم کوبیده زیاد بهش بدیم و ...
3-مست شده ولی عکس العملی به ماده قناری نشون نمیده.خب اکثر سهره هایی که بار اولشون هست همینطورن و یکم زمان میبره که عادت کنن.یکی از قلق ها اینه که وقتی سهره مست شد چندروز یه بار اون رو کنار یه سهره دیگه بذاریم و مستگیری بدیم به مرور برا ماده قناری رو هم مست گیری میکنه.
بالا نیومدن سهره دلایل زیادی میتونه داشته باشه ولی برطرف کردن این مشکلات راهکارهای مشترکی داره مثل گردوندن و تغذیه مناسب و آب بازی و شناختن ذات و اخلاق سهره خود.اگه درست و اصولی با سهره رفتار کنیم حتما مست و آماده جفتگیری میشه.دیگه از الان میشه جفت زد ولی دوستانی که میخوان سهره با سهره بزنن بهتره تا بهار صبر کنن .ولی دوستایی که میخوان سهره قناری بگیرن میتونن شروع کنن و اگه د ست پیش رفته باشن دیگه سهره هاشون کم کم مست ماده گیر میشن.امیدوارم جوجهای خوبی بگیرین.موفق باشید
۱۳۹۱/۱۱/۱۳، ۰۸:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #31
RE: آغاز فصل جفتگیری
سلام و عرض ادب خدمت دوستان عزیز 
آقای پوریان متاسفانه چند وقته سرم خیلی شلوغ بود ... یکی دوشب بعد از اینکه بهم خبر دادی یه نگاه به انجمن کردم ولی چیز خاصی به ذهنم نرسید گفتم بهتره دخال بحث نشم  ...
نکته بعد اینکه تمام مطالب و نکات تو سایت هست و گفته شده و به نظرم بیشتر از این دیگه تکرار مکررات میشه ، چون علم پرنده بازی مثل خوش نویسی هست ... همونطور که یه محصل میره کلاس خوش نویسی استاد براش یه نمونه از تمام حروف مینویسه همراه با چند بیت شعر و یه اصول اولیه در مورد نحوه صحیح قلم دست گرفتن و دوات و غیره .... و شاگرد باید هزاران بار هر حرف رو تمرین کنه و بنویسه تا یه خطاط و هنرمند واقعی بشه .... اینجا هم همینطوره ...
رو این حساب بنده عرض کردم اکثر مطالب کلیدی و مهم و لازم گفته شده و نیاز به تکرار نداره حالا دیگه این صبر و حوصله و ذوق و عشق ماست که باید در عمل پیاده ش کنیم و نتیجه و ثمرش رو برداشت کنیم .... باید پرنده جزوی از وجودمون و جزوی از زندگیمون باشه و با پرنده زندگی کنیم تا بتونیم ان شاالله به مقصود برسیم ... البته برای اونی که هدف داره و عشقبازه و الا برای دلال این مطالب مسخره به نظر میاد ... چون هدف او پوله نه رسیدن به یک هدف خاص . 
اینا رو اول برای خودم عرض کردم و چون  قول دادم میام به انجمن سر میزنم گفتم جواب ندم شاید از مروت بدور باشه ...
بازم حالا اگر نکته خاصی بود من به اندازه وسعم در خدمتت هستم ... البته برای همفکری و مبادله اطلاعات عرض میکنم .
درضم بابت زلزله و پرنده ت هم متاسفم ... این جور مواقع اغلب پرنده ها کت خالی میکنن بویژه پرنده های وحشی یا باهوشتر حتما کت خالی میکنن چون اونا متوجه زلزله میشن و میخوان فرار کنن ولی به در و دیوار قفس میخورن و تیزه میندازن ... که تقریبا طبیعی هست. بذار کامل تخت بشه بعد جفت کن چون برای اینکه بتونه به نحو احسن ماده رو بشکونه باید حتما بال داشته باشه و اگه بالش شیر باشه موقع بال زدن درد میکشه و اذیت میشه .. بذارش جای خنک یه میخ تا 30 روز دیگه اماده میشه به امید خدا .... جات خنک باشه تا وسط تابستون میتونی جوجه بگیری ... 
هدف اصلی تو پرنده بازی سرگرمی سالم و دلخوشی هست نشد هم اخر دنیا نمیشه سال دیگه ان شاالله ... مهم اینه که تو یک مسیر پیوسته پیش بریم ... هر سال اگه مسیر عوض بشه چیز چندانی عایدمون نمیشه ... مثلا اگر جوجه بازی میکنیم حداقل باید ده سال ادامه بدیم بعد ده سال یه چیزایی به دست میاد ... یا اگه هدفمون جفته بازم به همین نحو ...
بازم ببخش اگر پر حرفی شد. 
پاینده باشید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۲/۲۱، ۰۵:۳۶ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۷/۰۲/۱۴، ۰۲:۵۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان ، محمدمهدی
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #32
سلام و مرسی مهدی جان.درسته همه نکات قبلا گفته شده ولی مثلا یادته بعضی از دوستان تازه وارد بودن که همیشه سوال داشتن و ما هم خوشحال میشدیم راهنمایی شون کنیم یا مثلا خودت بخاطر روش هات و ریزه کاریهایی که انجام میدی من همیشه از تبادل نظر باهات لذت میبردم ولی چند روزی هست که اومدم اصلا خبری نیست نه دوستان تازه وارد هستن نه دوستان قدیمی نمیدونم کجارفتن و این مدت که بیمارستان بودم چی شده گروه های جدید تو واتس آپ و تلگرام تشکیل شده یا کلا همه بیخیال پرنده شدن حالا هر اتفاقی افتاده ما هستیم و تا آخرش هم میمونیم حتی اگه سه نفر کاربر باشه.موفق باشی مهدی امسال احتمال جوجه گرفتن از جفت های اصیل پارس هست باهات در تماسم
۱۳۹۷/۰۲/۱۴، ۰۱:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #33
سلام 
قربانت سلامت باشی ... ان شاالله بلا به دور باشه 
من هم قصد ترک انجمن رو ندارم و هستم در خدمت دوستان ... البته سعی میکنم زمانی پست بذارم که چیزی در اون مورد بدونم یا اینکه یه مطلب خیلی مهم و جدیدی باشه که یا گفته نشده تو سایت یا مثلا کمتر گفته شده . من خودم بعضی وقتها پستهای قدیمی تر رو که خودت یا سایر دوستان و رفقا گفتن و حتی پستهای خودم رو مرور میکنم .... بعضی وقتها هم یه سری نکات تو ذهنم هست میگم تو سایت بذارم ولی بعدش با خودم میگم این موضوع باید چندین سال دیگه بیان بشه یعنی برای خودم یقین حاصل بشه بعد مکتوبش کنم برای دوستان . بازم ممنون از اظهار لطفت  
۱۳۹۷/۰۲/۱۴، ۰۴:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان ، محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #34
(۱۳۹۷/۰۲/۱۳، ۰۳:۰۹ ب.ظ)علیرضا پوریان نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام به دوستان عزیز.خدمت شما عزیزان عرض کنم حتما داستان زلزله یاسوج رو تو تلویزیون شنیدن تو این زلزله بهترین نرمن که مال جای دهن قشنگ پارس هست هر دو کت خالی کرد ولی همچنان مست هست و هنوز که ماده سهره میذارم کنارش براش مستگیری میکنه با این شرایط قصد دارم کتاش که تا نصفه دراومد جفتش کنم البته فقط تیز بال های دوطرف رو ریخته کامل کت خالی نکرده .چه میدونم والا اینم اول بسم الله ما.یاسوجی که اصلا زلزله نمی اومد حالا یه زلزله ای اومد که یه دقیقه با شدت ادامه داشت نمیدونم چیکارش کنم.یه چیز دیگه چرا دوستان ایقد بی حالن نه ارسالی نه سوال جوابی بابا ول کنید بقیه گروه های تو واتس آپ و جاهای دیگه رو.باورکنید از اینجا بهتر پیدا نمیکنید یه نگاه به تاریخ عضویت ها وموضوعات مورد بحث کنید خودتون وانصافتون کجا اینقدر پر بار و مطالب کامل و قوی داره؟اگه جایی بهتر بلدین بگین ماهم یه سر بزنیم من که از سال نود یک تا الان به جز اینجا تمام انجمن های سهره و قناری رو گشتم ولی خدایی به پای اینجا نرسیدن.یکم حس و حال داشته باشین الان فصل جفتگیری و مستی پرنده هاست
سلام
به نظر منم بهتره تخت بشه که بهش فشار نیاد .اتاق مناسب باشه تا آخر مرداد هم میشه جفت زد. من پارسال پشت بام داخل یه قفس بزرگ با یه کولر آبی کوچک دو چال سهره قناری درآوردم.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۷/۰۲/۱۵، ۰۷:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #35
(۱۳۹۷/۰۲/۰۸، ۰۱:۱۱ ب.ظ)محمدمهدی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من ماده سهرم تا الان سه تا تخم گذاشته و یکی دیگش چال گرد کرده.این عکس تخم اولشه

بسلامتی . ان شاالله پرخیر و برکت باشن . 
۱۳۹۷/۰۲/۱۵، ۰۲:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 3
2 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #36
با سلام میخواستم بپرسم دادن تخم مرغ و هویج به جفت سهره که جوجه داره باعث چاغ شدن خود سهره نمیشه ؟ ممنون از پاسخ اتان
۱۳۹۷/۰۲/۱۷، ۰۸:۱۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #37
سلام
در زمانی که پرنده به جوجه هاش دون میده چون دوسوم اونچه میخوره بالا میاره و در واقع خوراک جوجه هاش میشه احتمالش کمتره ... ولی در هر صورت پرنده ای که دون پایه ش شاهدونه خالی یا مخلوطی از شاهدونه و کتان باشه دادن تخم مرغ بهش خالی از ریسک نیست و احتمال اینکه چربی بگیره وجود داره بویژه اگر به مقدار زیاد در اختیارش باشه یا اینکه پرنده ذاتا مستعد چربی گرفتن باشه ...
۱۳۹۷/۰۲/۱۷، ۰۹:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #38
سلام با تشکر از مهدی جان عزیز بهتره وقت بذاری و روزی سه بار یه مقدار براشون بذاری نه همه رو یجا بذاری که علاوه بر ریسک چاق شدن مریضی های دیگه هم بهش اضافه بشه.بعدم زمان جوجه داری اکثر غذاها صرف دادن به جوجه ها میشه و ریسک چاقی پایینه. موفق باشید
۱۳۹۷/۰۲/۱۷، ۰۴:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #39
سلام
چربی گرفتن سهره در زمان جفت حتی در طبیعت هم اتفاق می افته.چربی گرفتن بعضی اوقات لازم و ضروری هم هست.فقط نباید بیش از حد باشه.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۷/۰۲/۱۸، ۰۶:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #40
سلام 
تو طبیعت شاید خیلی به ندرت اتفاق بیفته پرنده چربی ذخیره کنه چون معمولا خوراکشون تو تمام فصول بخور و نمیر هست و مثلا پرنده برای خوردن یه قلوپ آب دو کیلومتر پرواز میکنه .... ولی سهره های شاهدونه خوار معمولا مقدار کمی چربی روی سینه و زیر کتشون میگیره که طبیعی هست البته اونایی که داخل فضای بسته هستن ... سهره هایی که بیرون تو هوای آزاد هستن همیشه سال خشک خشکن و من ندیدم چربی بگیرن ... 
ولی اگر چربی بزنه به پس و پهلوی پرنده اونوقت خطرناک و چربی اضافه محسوب میشه ... و هر چی میزان چربی پس و پهلوی پرنده زیادتر باشه بدتر هست ، بعضی وقتها روی کول و کمر حیوون هم میگیره در موارد حاد .
نکته بعد اینکه ماده ها برای چربی گرفتن معمولا مستعد تر هستن تو قناری هم همینطوره .
در هر صورت هر چی چربی بدن پرنده کمتر باشه نشانه سلامتی بیشتر اون پرنده هست و کلا چربی گرفتن خودش میتونه یه هشدار باشه ... مثلا پرنده ای که پس و پهلوش چربی گرفته مطمئنا کبد و قلب و کلیه هاش هم چربی گرفته و همین امر سبب کند شدن روند سوخت و ساز تو پرنده میشه و موجب میشه دیگه اون نشاط و شادابی لازم رو نداشته باشه.
نکته آخر اینکه بعضی وقتها کمبود برخی ویتامین ها و مواد معدنی سبب چربی گرفتن میشه مثل ویتامین e که خیلی مهم هست .
۱۳۹۷/۰۲/۱۸، ۰۸:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، علیرضا پوریان

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان