زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۹:۲۵ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

آموزش ساخت دستگاه بوجاری

مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 548
5294 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #1
آموزش ساخت دستگاه بوجاری
با سلام خدمت کاربران عزیز
با توجه به اینکه یکی از دردسرهای پرورش دهندگانی که تعداد زیادی قناری پرورش می دهند پاک کردن دانه هایی است که در اختیار قناری قرار می گیرد و از طرفی در ایران معمولاً ظرف غذا داخل قفس قرار می گیرد و قناری پس از خوردن دانه ، پوست آن را داخل ظرف می ریزد یا هنگام خرید دانه ممکن است گرد و خاک زیادی همراه دانه باشد که نیاز است پاک شود.
به همین دلیل و به عنوان هدیه ماه مبارک رمضان امروز قصد دارم نحوه ساخت دستگاه بوجاری جهت جدا کردن پوسته از دانه های کتان و ارزن را آموزش بدهم . امیدوارم که مورد استفاده دوستان قرار گیرد.

وسایل مورد نیاز

1. تبدیل پلیکا 6 به 12 یکعدد
2. لوله پلیکا سایز 6 نیم متر
3. سه راهی پلیکه 10 به 6 چهل و پنج درجه یکعدد
4. زانوی پلیکا سایز 10 چهل و پنج درجه دو عدد
5. قیف پلاستیکی به اندازه لوله پلیکا سایز 12
6. فن (هواکش) به اندازه لوله پلیکا سایز 10
7. سیم برق به اندازه لازم
8. دوشاخه برق کلید دار
9. چسب پلیکا یکعدد
10. پایه فلزی
11. بست فلزی به اندازه لوله پلیکا سایز 10
(توجه : پایه را طوری بسازید که کف سه راهی 10 به 6 هنگام نصب روی آن با زمین زاویه 30 درجه تشکیل بدهد و سوراخ زانو که جهت خروج دانه های پاک شده است هم مد نظر باشد تا بتوان به راحتی ظرفی برای جمع آوری دانه ها زیر آن قرار داد)

تصویر شماره 1

تصویر شماره 2

تصویر شماره 3

تصویر شماره 4

تصویر شماره 5

نحوه ساخت
1. ابتدا یک سوراخ به قطر سه سانتی متر در کف یکی از زانوها در قسمت مشخص شده (دقیقاً در قسمت انحنای زانو) در تصویر شماره 5 که در سمت هواکش قرار می گیرد جهت خروج دانه های پاک شده ایجاد کنید.
2. اتصالات را مانند تصویر به هم متصل و با چسب محکم کنید.
3. مانند شکل دو یکعدد قیف پلاستیکی به محل ورود دانه های پاک نشده جهت جلوگیری از برگشت هوا و ضایعات وصل کنید
4. هواکش را به زانویی که سوراخی جهت خروج دانه های پاک شده در کف آن تعبیه شده وصل کنید.
6. دستگاه روی پایه قرار داده و با بست محکم کنید.
نکته : در صورتی که قدرت هواکش زیاد بوده و دانه های کتان و ارزن همراه پوسته به بیرون پرتاب شوند می توان به مقدار دلخواه لوله پلیکا سایز 10 به زانویی که پوسته ها از آن خارج می شوند (سمت مخالف هواکش) اضافه نمود . (البته برای بنده این مشکل وجود ندارد و حتی یک دانه کتان یا ارزن سالم به بیرون پرت نمی شود)

طریقه استفاده:
1. یک ظرفی زیر سوراخی که در تصویر شماره 5 مشخص شده (زانویی که سمت هواکش قرار دارد) بگذارید
2. با استفاده از کلیدی که روی دوشاخه قرار دارد دستگاه را روشن کنید.(حتماً اول دستگاه را روشن کنید بعد دانه ها را داخل آن بریزید)
3. دانه های پاک نشده را به آرامی از قسمت بالای دستگاه داخل آن بریزید. (تصویر شماره 2)

تصویر با پایه : (دستگاه را با پیچ و مهره به پایه وصل کنید)

طریقه ساخت دستگاه بوجاری به روش دیگر :

اگر دوستان عزیز به تصاویر دقت نمایند نیازی به توضیح اضافی نخواهد بود 
نمونه فیلم
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بندانگشتی (ها)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۵/۲۰، ۰۹:۰۲ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۲/۰۴/۲۵، ۰۶:۱۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

د
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 188
166 سپاس گرفته‌شده در 66 ارسال
ارسال: #2
RE: آموزش ساخت دستگاه بوجاری
سلام.بسیار کارآمد بود.ممنونم از این ایده خوبتان.اگر لطف کنید آموزش ساخت پایه را هم بگذارید ممنون میشم.
۱۳۹۲/۰۵/۱۷، ۰۴:۱۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: کریم700
*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 115
59 سپاس گرفته‌شده در 12 ارسال
ارسال: #3
سلام خدمت جناب عرفان کمال تشکر را دارم چون انقدر با الک به این دونا فوت کردم سرم گیج میرفت خدا خیرتون بده.
۱۳۹۲/۰۵/۱۷، ۰۶:۱۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: کریم700 ، jastin
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 4
سپاس‌ها: 23
563 سپاس گرفته‌شده در 164 ارسال
ارسال: #4
احسنت ایندستگاه روبسازم دیگه لازم نیست سشوار خانواده رودزدکی استفاده کنم چون خودم جوشکارم یه طرحی ازپایه نقاشی میکنم میذارم دوستان ببینند شاید پسندشون بشه عید همه مبارک
۱۳۹۲/۰۵/۱۷، ۰۶:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sehre_baz ، رحمانی ، hamid@line
*
کاربر انجمن

دیپلم
ارسال: #5
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دوستان این ساده ترین وکم خرج ترین ساخت یه پایه محکم بامیله گرده که به ذهنم میرسه اندازه هاشو بعد ازدرست کردن دستگاه ازروی دستگاهتون بدست بیاریدوموقع جوشکاری زاویه میله افقی با میله های عمودی روطبق گفته اقای عرفان درنظر بگیرید
۱۳۹۲/۰۵/۱۸، ۰۵:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 455
578 سپاس گرفته‌شده در 144 ارسال
ارسال: #6

دوستان سلام
امروز رفته بودم خلیج از این دستگاه بوجاری که آقا عرفان لطف کردن و توضیح دادن ساختشو اونجا یک مغازه داشت و تکی میگفت 80 هزار ولی تعداد میخواستی کمتر میداد البته با پایه .
دوستان تهرانی اگه کسی خواست بره خلیج تو ساختمان اصلی
۱۳۹۲/۰۵/۱۸، ۰۹:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hamed_30421 ، hamid@line ، کریم700
*
کاربر انجمن

دیپلم
ارسال: #7
باتشکر از اقای اصغری فکر کنم اگه کسی خودش این چند قطعه پولیکا روبخره وبه هم وصل کنه وبامیله گرد پایه شو بسازه هم ارزونتر پاش درمیاد هم لذت کاردستی رو میبره فردا یا پس فردا خودم میسازم و به دوستان اطلاع میدم چقدر مایه میخوره درضمن میخواستم اقای اصغری بفرمایند ایا پایه ای که دیدیدبا این پایه که بنده رسم کردم شباهت داشت یا فرقش زیادبود ویه توضیحی لطف کنن که اگه بتونم یه تغیراتی برا بهتر کردن اون انجام بدم سپاس
۱۳۹۲/۰۵/۱۸، ۱۱:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hamed_30421 ، hamid@line ، کریم700
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 455
578 سپاس گرفته‌شده در 144 ارسال
ارسال: #8
والا من دقت به پایش نکردم ولی در مجموع خوب بود .
خیلی دوستان امکان ساختشو شاید نداشته باشن آمادشو میخرن خودشونو راحت میکنن.
۱۳۹۲/۰۵/۱۹، ۰۹:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
پژوهشگر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 17
سپاس‌ها: 1374
879 سپاس گرفته‌شده در 194 ارسال
ارسال: #9
این دستگاه متعلق به دوست عزیزم آقای علیرضا نوری هست،امیدوارم برای دوستان مفید باشه

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۵/۲۰، ۰۵:۰۲ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۲/۰۵/۱۹، ۰۹:۳۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلم
ارسال: #10
سلام دوستان عزیز وسلام ویژه خدمت اقایان اصغری ونیکزاد عید همگی مبارک
عکسهای ارسالی گویای سادگی بیشتر پایه نسبت به پایه پیشنهادی بنده است ولی یه مشکالی که داره اینه که روی دستگاه باپیچ مستقر میشه وباعث میشه که دستگاه ازپایه جهت جابجایی وکنارگذاری جدانشه ولی اهن وهزینه کمتری دارلذا انتخاب باسازنده وتمکن ایشونه ضمنا توارسال قبلی بنده هزینه هوا کش روفراموش کرده بودم واحتمالا همونطور که دوست عزیز جناب اصغری میفرمایندساخت با خریدساخته شده اختلاف چندانی من باب قیمت ندارند درپایان ازالطافتون سپاس پیروزباشید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۵/۱۹، ۱۰:۳۲ ب.ظ، توسط sj_mousavi.)
۱۳۹۲/۰۵/۱۹، ۱۰:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان