زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۴:۴۹ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

آموزش ساخت دستگاه بوجاری

مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 548
5294 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #1
آموزش ساخت دستگاه بوجاری
با سلام خدمت کاربران عزیز
با توجه به اینکه یکی از دردسرهای پرورش دهندگانی که تعداد زیادی قناری پرورش می دهند پاک کردن دانه هایی است که در اختیار قناری قرار می گیرد و از طرفی در ایران معمولاً ظرف غذا داخل قفس قرار می گیرد و قناری پس از خوردن دانه ، پوست آن را داخل ظرف می ریزد یا هنگام خرید دانه ممکن است گرد و خاک زیادی همراه دانه باشد که نیاز است پاک شود.
به همین دلیل و به عنوان هدیه ماه مبارک رمضان امروز قصد دارم نحوه ساخت دستگاه بوجاری جهت جدا کردن پوسته از دانه های کتان و ارزن را آموزش بدهم . امیدوارم که مورد استفاده دوستان قرار گیرد.

وسایل مورد نیاز

1. تبدیل پلیکا 6 به 12 یکعدد
2. لوله پلیکا سایز 6 نیم متر
3. سه راهی پلیکه 10 به 6 چهل و پنج درجه یکعدد
4. زانوی پلیکا سایز 10 چهل و پنج درجه دو عدد
5. قیف پلاستیکی به اندازه لوله پلیکا سایز 12
6. فن (هواکش) به اندازه لوله پلیکا سایز 10
7. سیم برق به اندازه لازم
8. دوشاخه برق کلید دار
9. چسب پلیکا یکعدد
10. پایه فلزی
11. بست فلزی به اندازه لوله پلیکا سایز 10
(توجه : پایه را طوری بسازید که کف سه راهی 10 به 6 هنگام نصب روی آن با زمین زاویه 30 درجه تشکیل بدهد و سوراخ زانو که جهت خروج دانه های پاک شده است هم مد نظر باشد تا بتوان به راحتی ظرفی برای جمع آوری دانه ها زیر آن قرار داد)

تصویر شماره 1

تصویر شماره 2

تصویر شماره 3

تصویر شماره 4

تصویر شماره 5

نحوه ساخت
1. ابتدا یک سوراخ به قطر سه سانتی متر در کف یکی از زانوها در قسمت مشخص شده (دقیقاً در قسمت انحنای زانو) در تصویر شماره 5 که در سمت هواکش قرار می گیرد جهت خروج دانه های پاک شده ایجاد کنید.
2. اتصالات را مانند تصویر به هم متصل و با چسب محکم کنید.
3. مانند شکل دو یکعدد قیف پلاستیکی به محل ورود دانه های پاک نشده جهت جلوگیری از برگشت هوا و ضایعات وصل کنید
4. هواکش را به زانویی که سوراخی جهت خروج دانه های پاک شده در کف آن تعبیه شده وصل کنید.
6. دستگاه روی پایه قرار داده و با بست محکم کنید.
نکته : در صورتی که قدرت هواکش زیاد بوده و دانه های کتان و ارزن همراه پوسته به بیرون پرتاب شوند می توان به مقدار دلخواه لوله پلیکا سایز 10 به زانویی که پوسته ها از آن خارج می شوند (سمت مخالف هواکش) اضافه نمود . (البته برای بنده این مشکل وجود ندارد و حتی یک دانه کتان یا ارزن سالم به بیرون پرت نمی شود)

طریقه استفاده:
1. یک ظرفی زیر سوراخی که در تصویر شماره 5 مشخص شده (زانویی که سمت هواکش قرار دارد) بگذارید
2. با استفاده از کلیدی که روی دوشاخه قرار دارد دستگاه را روشن کنید.(حتماً اول دستگاه را روشن کنید بعد دانه ها را داخل آن بریزید)
3. دانه های پاک نشده را به آرامی از قسمت بالای دستگاه داخل آن بریزید. (تصویر شماره 2)

تصویر با پایه : (دستگاه را با پیچ و مهره به پایه وصل کنید)

طریقه ساخت دستگاه بوجاری به روش دیگر :

اگر دوستان عزیز به تصاویر دقت نمایند نیازی به توضیح اضافی نخواهد بود 
نمونه فیلم
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

بندانگشتی (ها)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۵/۲۰، ۰۹:۰۲ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۲/۰۴/۲۵، ۰۶:۱۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

د
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 188
166 سپاس گرفته‌شده در 66 ارسال
ارسال: #21
RE: آموزش ساخت دستگاه بوجاری
شما کاملا درست می فرمایید.همین لوله 11 با شماره 110 در لوله فروشیها موجوده.من همینا را گرفتم و کاملا مناسبه.همه اتصالات و لوله هاش 20 هزار تومان بیشتر نمیشه.مثلا تبدیل 6 را با شماره 60 میفروشند.
۱۳۹۲/۰۶/۰۴، ۰۱:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: dj kaka
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 171
73 سپاس گرفته‌شده در 32 ارسال
ارسال: #22
آآآههههاااااا . منم همینو میخاستم .شماره اینجور رو منظورم بود . مرسی عزیز
۱۳۹۲/۰۶/۰۴، ۰۲:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 4
سپاس‌ها: 23
563 سپاس گرفته‌شده در 164 ارسال
ارسال: #23
محمد جان یه عکسی نقاشیی چیزی ازروش بکش بده دست فروشنده دوزاریش میفته چطوری درست کنه ضمنا مطمعن نیستم ولی فک کنم دوستان تو عکس اندازه هارو برحسب سانتی متر گذاشتن درحالی که اتصالات پلیکا برحسب اینچه
۱۳۹۲/۰۶/۰۵، ۰۱:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 171
73 سپاس گرفته‌شده در 32 ارسال
ارسال: #24
آره جناب موسوی . فک کنم دوستان بر حسب سانتی متر گذاشتن . اتفاقا الان نقاشی کشیدم و میخام برم بازار . ساختم عکسشو میذارم
من الله توفیق
۱۳۹۲/۰۶/۰۵، ۱۰:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 10
سپاس‌ها: 416
1519 سپاس گرفته‌شده در 504 ارسال
ارسال: #25
سلام اقا من که هر کاریش کردم دونه و پوست با هم میان و هوا هم از بالابیرون میزنه کسی تجربه ای نداره
۱۳۹۲/۰۸/۱۸، ۱۰:۳۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ليسانس
سپاس‌ها: 120
11 سپاس گرفته‌شده در 6 ارسال
ارسال: #26
دوست عزيز بايستي زاويه لوله خروجي رو دستكاري كني به عبارتي سر لوله خروجي رو به سمت بالاتر بگيري تا دونه هاي جدا شده از پوست به سمت سوراخ كنار فن برگرده و بريزه بيرون كنار دانه هاي سالم .
۱۳۹۲/۰۸/۱۸، ۰۳:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 4
سپاس‌ها: 23
563 سپاس گرفته‌شده در 164 ارسال
ارسال: #27
دوست عزیز جناب لطفی خروج هوا از لوله عمودی اجتناب ناپذیره ولی شما میتونید باگذاشتن یک تکه مقوا در محل اتصال لوله باریک عمودی به نحوی که هنگام سوار شدندش توی سراهی مقداری از مقوا درمسیر هوا ی درون لوله افقی قرار بگیره وجلوی هوایی که به سمت لوله عمودی درحال حرکت هست بگیره در ضمن نکته مهم اینکه حتما قیف بالای لوله عمودی نصب کنید که باز باعث تنگ شدن مدخل دانه ها وشکست جریان هوادرلوله عمودی خواهد شدموفق باشید
۱۳۹۲/۰۸/۱۸، ۱۰:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارشد
سپاس‌ها: 142
63 سپاس گرفته‌شده در 43 ارسال
ارسال: #28
درود 
لطفا فیلم از عملکرد این دستاگه بگذارید . آماده اش را کسی برای فروش دارد ؟
۱۳۹۲/۰۸/۲۲، ۰۶:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 10
سپاس‌ها: 416
1519 سپاس گرفته‌شده در 504 ارسال
ارسال: #29
سلام همه این کارا رو کردم ولی کماکان درست عمل نمیکنه مقوا رو اونجا چسبوندم ولی اشکالی که ایجاد میشه تخمها رو کارتون میمونم ومشکلی که بیشتر اذیت میکنه اینه که مقدار زیادی پوست با کتونها از سوراخ بیرون میاد

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۸/۲۳، ۰۱:۰۵ ق.ظ، توسط جلال لطفی.)
۱۳۹۲/۰۸/۲۳، ۰۱:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
سپاس‌ها: 548
5294 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #30
(۱۳۹۲/۰۸/۱۸، ۱۰:۳۹ ق.ظ)'جلال لطفی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام اقا من که هر کاریش کردم دونه و پوست با هم میان و هوا هم از بالابیرون میزنه کسی تجربه ای نداره

تصویری از دستگاهی که ساخته اید را آپلود کنید . در ضمن پست اول ویرایش شد و نحوه ساخت دستگاه بوجاری به روش دیگری هم آموزش داده شد

۱۳۹۲/۱۰/۲۷، ۱۲:۲۵ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان