زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۲:۵۶ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

آموزش نشاندن مرغ روی تخم

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 42
45 سپاس گرفته‌شده در 22 ارسال
ارسال: #1
آموزش نشاندن مرغ روی تخم
سلام دوستان کسی یهآموزش درباره نشوندن مرغ روی تخم میزاره؟
۱۳۹۱/۰۴/۱۴، ۰۷:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Sam152
*
کاربر انجمن

دیپلم برق
اعتبار: 58
سپاس‌ها: 1796
2108 سپاس گرفته‌شده در 556 ارسال
ارسال: #2
RE: آموزش نشاندن مرغ روی تخم
کُرچ شدن به حالتی از مرغ گفته می‌شود که در طی آن مرغ آمادهٔ خوابیدن بر روی تخم و درآوردن جوجه می‌شود.
کرچ مرغ که مستی گونه‌ای دارد برای خوابیدن بر تخم و جوجه برآوردن. کُرک هم گفته می‌شود

نشانه‌ها
کرچی در مرغان را می‌توان با صدای مخصوصی که مرغ از خود بیرون می‌دهد تشخیص داد. در هنگام کرچی مرغ حساستر و نسبت به دیگر مرغها و همچنین حضور انسان واکنش نشان می‌دهد. مرغ کرچ ترجیح می‌دهد که اوقات روز را بجای دانه چیدن و گردش در جایی که تاریک و خلوت باشد بر روی تخمهای دیگر مرغها بخوابد. مرغهای کرچ معمولاً در طی دوران کرچی پرریزی می‌کنند و تخمگذاری آنها نیز در این مدت قطع می‌شود، از اینرو نژادهایی که زیاد کرچ می‌شوند مطلوب مرغداان تجاری نیستند. دوران جوجه کشی در مرغها بسته به نوع نژاد پرنده از ۱۹ تا ۲۱ روز متفاوت است و در این مدت مرغ کرچ فقط یک بار در طول روز اقدام به خوردن و آشامیدن کرده و به سرعت سر جای خود برمی‌گرد

عوامل
کرچی در مرغها را می‌توان به عواملی چند مانند نژاد، آب و هوا، محل تخمگذاری پرنده و تغذیه نسبت داد که در این میان نقش نژاد از همه پررنگتر است؛ بطوریکه در نژادهای سنگین میزان کرچی نسبت به نژادهای سبکتر، بیشتر می‌باشد. همچنین تاریک و دنج بودن محل تخمگذاری و جمع نکردن تخم مرغهابطور منظم خود عاملی است که مرغ را تحریک به کرچ شدن می‌کند به نحویکه می‌توان از این عامل برای کرچ کردن مرغ در هنگام نیاز سود برد.
۱۳۹۱/۰۴/۱۴، ۰۸:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hamid@line ، Arjon ، پارسا ایرانی ، ha_med ، Sam152
*
کاربر انجمن

دانشجو
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 469
285 سپاس گرفته‌شده در 119 ارسال
ارسال: #3
با سپاس از جواب جناب نظمی. انتخاب مرغ کرچ و تخم های نطفه دار هم جز مهمترین شرط برا جوجه کشی میباشد . لذا از مرغهایی استفاده کنید که پر زیاد و پاهای کوتاهتری دارن ترسو نباشن و مدت نگهداری تخم ها قبل گذاشتن زیر مرغ نباید بیشتر از 10 الی 12 روز باشد و کاملا مراقب باشید تخم ها آسیب نبینن و اگه هم تخم ها یکم سطحشون کثیف بود از شستن خودداری کنید و فقط با کیسه ای خشک به آرامی تمیز کنید و بهترین جا هم جای خلوت و تاریک بدون رفت و آمد اذافی. هنگام خوابیدن مرغ کرچ چون به مدت کمتری از لانه بیرون میاد برا تغذیه لذا حتما باید از مواد مناسبی جهت تغذیه مرغ مادر استفاده کرد و حواسمون به دما و رطوبت محیط باشه . موفق باشید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۴/۱۵، ۰۲:۴۴ ق.ظ، توسط ha_med.)
۱۳۹۱/۰۴/۱۵، ۰۲:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: nazmi ، Sam152
*
کاربر انجمن

علوم دام
سپاس‌ها: 33
32 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #4
اینم ی آموزش واسه دوستانی که اماده به یادگیری
مواد لازم:
1.مرغ کرچ    1عدد
2.تخم مرغ نطفه دار    15 عدد(بستگی به اندازه مرغ داره)
3.جعبه        1عدد
4.علف خشک شده به میزان لازم
خب ابتدا علفا رو داخل جعبه بذارید و تخم مرغها را داخل اون گذاشته و سپس مرغ رو داخل جعه قرار دهید
نکته:مرغ شما باید کامل کرچ باشدو از مرغهایی که واسه اولین باره کرچ میشن استفاده نکنید اگرمرغ بیشتر از 1سال سن داشته باشد مشکلی نیست(دلیل:بعضی از مرغها که اولین بار کرچ میشن کرچ شدنشون درحدی نیست که روی تخم بذاریمشون و بعد از چند روز شروع به تخم گزاری میکنن).خب ادامه میدیم شما فقط باید مرغ رو درجعبه بذارین خودش تخم ها رو تنظیم میکنه اینو هم فراموش نکنین که آب باید 24ساعت دراختیار مرغ قرار داه بشه خصوصا در فصل گرما و مناطق گرمسیری واینکه دمای محیطی که مرغ رو میذارید باید متعادل باشه و خیلی گرم نباشه که در صورت گرمای زیاد تخم مرغها خراب شده و یا اینکه مرغ دیگه روی تخم ها نمیخابه.
شما باید از روز18 اماده بیرون اومدن جوجه باشین و دونه و بستر مناسب را اماده کنین جوجه ها تا 12ساعت اول نیاز به دونه ندارن و بعد از اون میتو1ان از ذرت اساب شده(ذرت های اسیاب شده رو دوباره الک کنین و ذرت های پودر رو به جوجه ها بدین) برای تغذیشون استفاده کرد.فک کنم همه چیو گفتم و چیز دیگه ای نمونده اگه سولای بود حتما بپرسین اینایی که گفتم حاصل تجربیاتم بوده و همین الان 2تا مرغ دارم که حداقل یکیشون 7و اونیکی9 رو ز دیگه جوجه هاشون دنیا میان
۱۳۹۳/۰۲/۰۲، ۱۱:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #5
سلام
تخم مرغ رو بدون روغن  رو حرارت میذارید وهم میزنید بعد که سرد شد میذارید واسشون .ومیشه ابپز هم بهشون داد
اینجور مرغ ها معمولا  ی دوره که کرچ میشن دیگه این حرکت از سرشون میپره
اگه تعداد مرغ هاتون کمه  میتونین زیر نظر داشته باشینش هروقت که تخم گذاشت قبل اینکه بخورتش تخم رو از زیرش دربیارین چند بار اینکارو رو انجام بدین  احتمال داره دیگه تخم نخوره
موفق باشید
امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۲/۰۳، ۰۸:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، hamid@line ، hidrane ، Sam152
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 5
3 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #6
(۱۳۹۳/۰۲/۰۳، ۰۶:۴۵ ب.ظ)'Sam152' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تخم مرغ رو چجوری باید بهشون داد باید هم زدیا فقط همینجوری بشکنیم بذاریم جلوشون ؟؟؟؟
ی سوال یه مرغ دارم که ی مدتیه تخم مرغها رو میخورد از بقیه جداش کردم بازم تخم مرغاش رو میخوره (لابد میخاد زحمتش بی نتیجه نباشه) چیکار باید بکنم خیلی هم قلدر بازی درمیاره و بقیه مرغا رو میزنه (نمیدونم چش شده)؟؟؟؟

پوست تخم مرغ و با برنج شکسته شده بش بدید خوب میشه....اگه نشد باید جای که تخم میزاره رو جوری درست کنید که وقتی تخم میزاره تخم مرغ سریع از دست رسش خارج بشه...

۱۳۹۳/۰۲/۰۳، ۰۹:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، hamid@line ، Sam152
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #7
(۱۳۹۳/۰۲/۰۳، ۰۶:۴۵ ب.ظ)'Sam152' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تخم مرغ رو چجوری باید بهشون داد باید هم زدیا فقط همینجوری بشکنیم بذاریم جلوشون ؟؟؟؟
ی سوال یه مرغ دارم که ی مدتیه تخم مرغها رو میخورد از بقیه جداش کردم بازم تخم مرغاش رو میخوره (لابد میخاد زحمتش بی نتیجه نباشه) چیکار باید بکنم خیلی هم قلدر بازی درمیاره و بقیه مرغا رو میزنه (نمیدونم چش شده)؟؟؟؟

سلام
با عرض معذرت از همه دوستان
مرغي كه عادت كرد تخم بخوره بايد بره تو قابلمه.هيچ درمان قطعي نداره.مادربزرگم مي گفت بايد ته نوكش را كمي بسوزوني تا عادتش ترك بشه.
در مورد چربي هم ما وقتي به مرغها وجوجه هامون مي خوايم اضافه ته سفره را بهشون بديم برنج ها را مي شوريم تا چربيش پاك بشه واسهال نگيرن.البته ذرت وبرنج خام هم باعث ميشه فضلشون به پشتشون بچسبه.به نظر من همون بلغور گندم+مقداري كمي جو براي جوجه ها عاليه.اگر يك وعده هم آرد با سبوس داده بشه حرف نداره چون جوجه ها را چاق ميكنه.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۲/۰۴، ۰۶:۵۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hamid@line ، محمدامين كاوسی ، Sam152
*
کاربر انجمن

علوم دام
ارسال: #8
(۱۳۹۳/۰۲/۰۳، ۰۸:۲۳ ب.ظ)'محمدامين كاوسی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام تخم مرغ رو بدون روغن  داخل ماهی تابه میذارید رو حرارت وهم میزنید بعد که سرد شد میذارید واسشون .ومیشه ابپز هم بهشون داد
اینجور مرغ ها معمولا  ی دوره که کرچ میشن دیگه این حرکت از سرشون میپره
اگه تعداد مرغ هاتون کمه  میتونین زیر نظر داشته باشینش هروقت که تخم گذاشت قبل اینکه بخورتش تخم رو از یزرش دربیارین چند بار اینکارو رو انجام بدین  احتمال داره دیگه تخم نخوره
موفق باشید

10تا مرغ دارم .تاحالا چندبار تخمش رو به موقع دیدم و برداشتم ولی باز تاثیر نداشته.شاید کرچ بشه درست شه

۱۳۹۳/۰۲/۰۴، ۰۳:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #9
(۱۳۹۳/۰۲/۰۴، ۰۳:۴۵ ب.ظ)'Sam152' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نقل قول:  

10تا مرغ دارم .تاحالا چندبار تخمش رو به موقع دیدم و برداشتم ولی باز تاثیر نداشته.شاید کرچ بشه درست شه

سلام
دوست عزيز بي خيال اين مرغ بشو يا بفروشش يا بدش به كسي يا ... مرغي كه به تخم خوردن عادت كرد درست نميشه به درد نميخوره. من از بچگي تا الان مرغ داشتم كه دارم بهت اينجوري ميگم. 

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۲/۰۶، ۰۸:۲۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدامين كاوسی ، hidrane ، Sam152 ، هیوا
*
کاربر انجمن

علوم دام
ارسال: #10
(۱۳۹۳/۰۲/۰۶، ۰۸:۲۶ ق.ظ)'محمدمهدی بخشی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۳/۰۲/۰۴، ۰۳:۴۵ ب.ظ)'Sam152' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نقل قول:  

سلام
دوست عزيز بي خيال اين مرغ بشو يا بفروشش يا بدش به كسي يا ... مرغي كه به تخم خوردن عادت كرد درست نميشه به درد نميخوره. من از بچگي تا الان مرغ داشتم كه دارم بهت اينجوري ميگم. 

منم مثل  شما از بچگی اینکارو انجام میدم.چند روزیه که کرچ شده و آخرین تخمی که گذاشته بود نخوردش و روش خوابیده بود

۱۳۹۳/۰۲/۱۰، ۰۷:۳۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان