زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۸:۱۶ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

آواز موقوم تهران

**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #1
آواز موقوم تهران
با سلام خدمت همه ی دوستان انجمنی خودم ودوستاران سهره در کل دنیا این آواز رو با کسب اجازه از دوست خوبم عباس ربگر گرفتم چند سال پیش خودم براشون کمی کیفیتش رو درست کردم الان بخشی از اون رو براتون میزارم البته کمی کم وکسری داره ولی فکر کنم خیلی بهتره هست موقوم رو دوستان به این شکل بشنون تا شهرهای که دور از تهران هستند ونمیشناسن مقوم تهران رو آشنا بشن تو این آواز دو نوع از قیسهای موقوم هست امیدوارم که خوشتون بیاد باز هم میگم آواز صلیقه ای هست تو شهر خودم ملایر بعضی ها از این سبک خوششون نمیاد ولی تو تهران عالی میدونن لطفا نظرتون رو بدین خصوصا تهرانی های عزیز با تشکر .

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۱/۱۷، ۱۰:۵۳ ق.ظ، توسط محمد جلالی.)
۱۳۹۲/۰۱/۱۷، ۱۰:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

.
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 49
135 سپاس گرفته‌شده در 35 ارسال
ارسال: #2
RE: آواز موقوم تهران
سلام ، آقا واقعآ دستت درد نكنه من خيلي خوشم اومد ، راستي اين صداي سهره قناري بود؟؟؟

عالي بود مرسي.
۱۳۹۲/۰۱/۱۷، ۰۷:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mojtaba_Torghe ، محمد جلالی
**
کاربر افتخاری

کارشناسی
اعتبار: 26
سپاس‌ها: 422
1632 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #3
با سلام خدمت دهن باز عزیز

با اجازتون من هم نظرمو بگم و این نظر برادر کوچیک شماست . اظهار نظر من چیزی از زحمات شما کم نمیکنه و علاقه شما به سبک های آوازی برای بنده ثابت شده است.

من وقتی این آواز رو دانلود کردم به خودم اجازه ندادم زود نظرمو بنویسم و چندین بار با دقت گوش دادم .در زیبایی آواز شکی نیست اما متاسفانه اون چیزی که انتظار داشتم نبود. آواز دیگری به عنوان موقوم پیش از اینها ارائه کرده بودید که بسیار زیباتر بود و ریتم خاصی کاملا محسوس بود. قیس هایی که کشیده میشه قیس های خاصیه اما از یک آواز دیگر به این آواز اضافه شده. من به کمک این سایت تا حدی با سلیقه شما آشنا شدم و می دونم اجرای دهن قناری رو در آواز سهره نمی پسندید. شروع بخشی از آواز دقیقا مثل شروع آواز قناریه و در قسمتها ی دیگه هم دهنهایی رو میزنه که شباهت خیلی زیادی با قناری داره . طول مدت اجرای هر بخش خوبه و چند دهن را پشت هم اجرا می کنه . در اواسط اجرا هم چو میزنه و بعد دوباره دهن رو ادامه میده و باز با چو تموم میکنه که نمیدونم این تو آواز موقوم درسته یا نه؟ در هر صورت همون طور که گفتید سلیقه افراد هم دخیله . من خودم به عنوان یک فرد ساکن تهران ، اگر این آواز موقومه نمی پسندم و تصور دیگه ای داشتم و از دوستان چیز دیگه ای شنیده بودم مثل: اجرای سر دهن های زنگی مختلف و دهن های متفاوت .
باز هم از شما ممنونم و اگر لازم دونستید باز راهنمایی بفرمایید .
قربان شما : محمد
۱۳۹۲/۰۱/۱۸، ۱۲:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mojtaba_Torghe ، shams ، mehran222 ، محمد جلالی ، jastin ، h_t
**
پژوهشگر انجمن

.....
ارسال: #4
با سلام خدمت دوستان گل ومحمد سالار داداشم این موردی که جناب عالی فرمودید که قناری داره به هیچ عنوان قناری نداره اتفاقا با یکی از بچهه های تویسرکان هم تو شهرشون قبل از عید رفتیم برای خرید پرنده من براش گذاشتم البته این آواز نبود اون بنده خدا هم میگفت این قناری داره اون قوری که تو اول اجرا میزنه ماله موقوم تهرانه ویکی از زیبا ترین اجراهای موقوم هست منتها شاید تا به حال اجرای زنده ی اون رو ندیدید توی سی دی با اجرای زنده یک دنیا فاصله هست این یه نوار خیلی قدیمی بوده بعد تبدیل شده واز این داستانها واجرا کنندش سهره قناری شلاغی بخون که از لحن وزنگ مقوم فاصله گرفته اون آوازی که بنده گذاشتم اون پرنده ی خودم بود که تمام دهنش زنگ بود وزیر نظر استاد تعلیم دیده بود درسته قیلا هم عرض کردم کسری داره واز ردیف خارج هست تقریبا چون کامل اجرا نمیکنه ولی همین آواز رو اگه کسی با پیریته ای مخصوص مقوم قیسها چقیسها وچلقیساها رو وقتی اجرا کنه تو تهران زیر 1میلیون گیر نمیارید ردیش عرض میکنم من خودم ارادت خاصی به این آواز وسازنده ی اون دارم و همیشه با هاش حال میکنم یکی از دلایلی که دهن ملایری هم دوست دارم بخاطر نزدیک بودن اون به مقومه چه بسا موقوم خیلی کامل تر اون هست من بنظر شما احترام میزارم ای کاش دوستان دیگه هم نظر میدادن در کل گذاشتن اون دلیلش این بود که خیلیها به بودن مقوم تهران اعتقاد نداشتن این فقط آشنا کردن دوستان به این سبک هست ای کاش کمی بیشتر برای موقوم وقت بزاری وبری دنبالش اون وقت دیگه هیچ آوازی رنگ وبوی ولذتی برات نداره بجز تنوع چون هر چی که بخوای تو این سبک هست و بنظر من عشقبازی یعنی آواز خوب وقوی وهمهیه عشق سهره بازی به خوندنش که تو مرحله اخر بازی هست به طور مثال غول سهره بازی ما در کل تو کشورمون شاید 2میلیون سهره باز داشته باشیم حالا به هر شکلی ولی عشقباز (دهن باز حرفه ای )شاید به تمام انگشتان یک آدم نرسه چون واقعا عشق میخواد با ید عمر براش بزارید وهر کسی مردش نیست این دقیقا مثل کبوتر بازانی میمونه 50 سال بازی کرده تازه تونسته 3جفت جوجه ی دهن خورده بوجود بیاره امیدوارم جسارتی نباشه همه دوستیم وعقیده ای داریم برای خودمون واحترام گذاشتن به اون واجب هست با تشکر برادر کوچک شهرمون :((دهن باز))
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۱/۱۹، ۱۰:۰۰ ق.ظ، توسط محمد جلالی.)
۱۳۹۲/۰۱/۱۹، ۰۹:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

کارشناسی
ارسال: #5
ارادتمندم , ممنون از لطف شما

یکی از قناری بازهای قدیمی خاطره ای برام تعریف کرد که اینجا بد نیست بگم :

شخصی به نام آقای علیخانی یکی از قناری بازهای قدیمی تهران خیلی سال قبل از انقلاب که زرد قناری مهر در تهران کم بود و خیلی طالب داشت و گرون هم بود یک جفت از این قناری هارو وارد تهران کردنو مورد تحسین همه واقع شد و خیلی ها طالب این قناری ها بودن و هر جفت جوجه اونارو به قیمت خوبی می خریدن . و این باب شده بود هر کی می خواست قناریشو تو بازار بفروشه می گفت : قناری علیخانیه
دوستی که داشت این خاطره را تعریف می کرد می گفت 30 سال از این موضوع گذشته بود بهمراه یکی از اقوام رفتیم یک قناری نر بخریم که فروشنده یه قناری زرد گوشه مغازه آویزون کرده بود گفتیم: اون چند ؟ گفت: اون 50 تومن گرونتره اون قناری علیخانیه....می گه من حسابی خندیدم و با فروشنده کلی گپ زدم و فهمیدم اونم از باباش یه چیزی شنیده بوده و موقع فروش قناری های طلایی اونارو به علیخانی نسبت میده.

جریان موقوم هم به همین شکل شده است و بلانسبت شما و عزیزان هر کسی واسه اینکه بگه سهره خوبی دارم میگه موقوم خونه.. و موقوم تبدیل شده به یک مارک.
یکی دیگه از دوستان شخصی رو به من معرفی کرده که فعلا افتخار آشنایی با ایشون نداشتم شخصی به نام " حسین نیرو هوایی " که در سهره باز های تهران معروفه و موقوم بازه .(نمی دونم شما ایشونو میشناسید یا نه؟) من هنوز ایشونو از نزدیک ندیدم و فقط اسمشو شنیدم و خیلی دوست داشتم آواز پرنده هاشو از نزدیک بشنوم و به نوعی افسانه موقومو واسه خودم حل کنم . انشاالله اگر ایشونو دیدم حتما نوع ترتیب ها و چگونگی اجرا رو می پرسم .

آقای دیگری به نام "اصغر قفس ساز" یکی از قناری بازهای قدیمی تهران که به رحمت خدا رفتند و اکثر قناری بازهای قدیمی ایشونو میشناسن و قفس های ایشون در اون زمان حرف اول رو میزد سالها پیش در قهوه خانه جوانان واقع در خیابان مخصوص صحبتی با من کردند که خدمتتون عرض می کنم . ایشون گفتن قدیماموقوم به آواز قناری هایی که به ترتیب خاصی دهن هاشونو اجرا می کردن اطلاق می شده و من چیزی در رابطه با موقوم سهره نشنیدم . ایشون می گفتن که سهره نسبت به قناری و بلبل هزاردستان طالب کمتری داشته و هرکسی این پرنده رو تو قفس نمی کرده.

.....................................................................................................................................................

در هر صورت بنده بسیار مشتاق شنیدن انواع دهن های سهره هستم و جوینده یابنده است و در صورتی که علم بیشتری پیدا کنم حتما به دوستان منتقل می کنم و در هر فرصتی از سهره هام لذت می برم . برای همه دوستان هم آرزوی موفقیت دارم و از عرایض دوست عزیز دهن باز هم ممنونم .صحت مطالبی هم که از دوستان روایت کردم نمیدونم چقدره و من فقط شنونده بوده ام . با تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۱/۱۹، ۱۲:۱۳ ب.ظ، توسط محمدگلشن.)
۱۳۹۲/۰۱/۱۹، ۱۲:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

.....
ارسال: #6
با سلام خدمت دوسته گلم محمد عزیز حسین نیروهوایی همان حسین حیدری هست وتو ملایر معروف به حسین پاسبان از دهن بازهای بزرگ ملایر وایران هستند وهر کسی که حرفه ای بازی که حتما اسم ایشان رو شنیده وقبول دارن ایشان رو جزء اسمی های این عرصه هستند یه نسبت دوری هم با خانواده ی ما دارن ایشان یه پرنده ی 13 ساله بود که مال محمود نقاش بود بعد حسین اقا برای یکی از رفقای ما بنام حاج عباس خرید که فکر کنم مرده اگه زنده باشه الان 15 ساله باید باشه دوستی داریم با ایشان اگه اون سمتها آمدین بنده ی حقیر هم در خدمت هستم چون پاتوق حسین آقا بیشتر پیش دوست خوبه ما آقا میثم هست وبا ایشان خیلی صمیمیه میثم هم یه ردیف آواز تهران داره یه ردیف ملایر .شما راست میگید همه میگن موقوم ولی موقوم فقط مختص تهران هست هم قناری وهم سهره بقیه یا شیرین بخوان هستند یا لر بخوان یا باغی هر کسی یه سهره ای که کمی خوش آواز هست رو میگه موقوم چون موقوم تهران واقعا خوش آواز هست بخاطر همینه که رو زبانها افتاده حتی بعضی از لرها هم میگن موقوم بروجرد در صورتی موقوم نیست فقط بسیار زیبا میخونه ودرست باید کمی به آوازهای ایرانی خودمون اشراف داشته باشین تا بتونین تشخیص بدین که این سهره ای که الان داره میخونه شیرین بخوان هست یا لر این قطعه ای رو که من گذاشتم رو شما ملاک قرار بدید ریتمش به این شکل هست حد اقلش نوع خوندن مشخص هست قیسهاش رو شنیدید تو هیچ دهنی از این نوع قیسها نیست فقط ملایر کمی شبیه هست برای همین میگم که غول بازی تو آواز هست نه تو نگهداری چون باید اینقدر گوش حساس باشه واشراف داشته باشه طرف که یه سوتی کوچک ول میکنه اندازه یک نقطه رو تشخیص بدید مثل موسیقی خیلی ها اهنگ گوش میکنن وهمه از یک موزیک خوششون میاد ولی اون استاده میفهمه که خارج خوند یا درست حتما اگه عاشق آواز هستید یه سر تو اولین فرصت پیش ایشان برید وخبرش رو بدید موفق پاینده باشید راستی شما تو کدام منطقه تهران هستید البته جسارت نباشه .
۱۳۹۲/۰۱/۱۹، ۱۲:۴۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

کارشناسی
ارسال: #7
من ساکن غرب تهران هستم . محدوده کمیل - سلسبیل(رودکی). مشتاق زیارت کردن شما هم هستم.
۱۳۹۲/۰۱/۱۹، ۰۱:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد جلالی
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 455
578 سپاس گرفته‌شده در 144 ارسال
ارسال: #8

دوستان سلام
من ابتدا از دوست عزیزم دهن باز بخاطر عشقی که به این پرنده خوش آواز دارن تشکر میکنم و از آواز موقومی که اینجا گذاشتن کمال تشکر را دارم وبا توجه به نظرات دوستان این آواز نیز کمو کسریهایی داره ولی اجرای همین نتها خودش خیلیه و همینطور که گفتید شنیدن صدای موقوم از نزدیک زمین تا آسمون فرق میکنه و بسته به تعلیمش واجراش ارزش خودشو نشون میده و اگر شما یک سهره دهن موقوم داشته باشید حاظر نیستید هیچ سهره دهندار دیگری رو نگه دارید چون واقعآ آوازش سره و خسته کننده نیست ولی بازم این قضیه سلیقه ایه امیدوارم هر کس با علاقه و دوست داشتن بتونه از این پرنده لذت ببره.
۱۳۹۲/۰۱/۱۹، ۰۱:۱۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 1
42 سپاس گرفته‌شده در 7 ارسال
ارسال: #9
با سلام ، جهت اطلاع دوستمون آقای جلالی باید بگم که حسین حیدری (معروف به حسین پاسبان ) با حسین نیرو هوایی زمین تا آسمون فرقشونه یه فرق خیلی بزرگشون اینه استاد عزیز آقای حسین حیدری فوت کردن ولی حسین نیرو هوایی زنده است ، هیچ کدومشون از ردیف های آقای حیدری ندارن تو سهره هاشون و فقط از اسم اون خدا بیامرز برای فروختن سهره های ردیشون استفاده میکنن ، تنها بازمانده دوره حسین پاسبان آقای حمید صفری هستن.

0

۱۳۹۲/۱۱/۰۴، ۰۸:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mahmoud.asghari ، هیوا ، محمدگلشن
*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 1
42 سپاس گرفته‌شده در 7 ارسال
ارسال: #10
دوستان عزيز حسين نيرو هوايي (حسين باكيده ) برادر جناب آقاي عبدالله باكيده همون كارگردان سينما و تلويزيون هستند، لطفا ايشون رو با مرحوم حسين حيدري ( حسين پاسبان ) اشتباه نگيريد.به زودي ليستي از اسامي موقوم بازهاي قديم و جديد رو براتون ميذارم و دهنهاي موقوم رو براتون مي نويسم .
۱۳۹۲/۱۱/۲۱، ۰۱:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، mahmoud.asghari ، هیوا ، hidrane ، jamil

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان