زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۷:۲۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

آیا سهره سردسیری با دیگر سهره ها تفاوت دارد

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 1
26 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #1
آیا سهره سردسیری با دیگر سهره ها تفاوت دارد
سلام. ببخشید اینکه میگن سهره های سردسیری از سهره های دیگر بهتر هستن این حرف صحت داره؟ و از نظر شکل با دیگر سهره ها تفاوتی داره؟
۱۳۹۰/۰۸/۲۶، ۰۱:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #11
RE: آیا سهره سردسیری با دیگر سهره ها تفاوت دارد
نکته دیگر که فراموش کردم اینکه فرمودین جوجه روشن تر بیای صحرایی داره . توجه داشته باشین جوجه سهره همونطور که خام میخونه و خوندنش خامه بیاش هم در اکثر مواقع خامه نه باغی یا صحرایی . البته به شرطی که کال کال صید شده باشه و صدای پرنده دیگری هم نشنیده باشه . پس دقت کنید شاید خام بیا میندازه و اگر اینطور باشه نه تنها موردی نداره بلکه جوجه هایی که اینچنین هستن معمولا پر بیا و دهن دارهای خوبی میشن . اگر هم خیلی بیا میندازه و فکر میکنید خراب کرده میتونید سواش کنید و بذاریدش یه جای خلوت و سکوت و براش با نوار فقط پلیک و بیا پخش کنید تا دو سه هفته امکان درست شدنش وجود داره . و در نهایت اگر درست نشد و جوجه عالی و بخونی بود تو لک که بره میشه درستش کرد .  
۱۳۹۴/۰۷/۰۷، ۱۰:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3 ، سیدمحمد شریفی ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 258
142 سپاس گرفته‌شده در 65 ارسال
ارسال: #12
سلام
آقا مهدى اين بيا كه ميگم صحرايىه قبلا شنيده بودم ،پارسال يكيشون زد سوا نكردم مثل ويروس بقيه بيا رو گرفتن،يك بيا ى مسخره اى هم هست ،يكى شونم كر ميزد همه گرفتن،خلاصه كارم خراب شد،اخه پارسال 6تا جوجه بود خيلى شلوغش كرده بودم.
آقا مهدى فرمودين براش بيا وپليك بزارم ،مگر ممكنه يه جوجه كه يه بيا رو گرفته باشه از سرش بيوفته؟مورد مشابه اى براى شما اتفاق افتاده؟
۱۳۹۴/۰۷/۰۹، ۰۸:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 107
72 سپاس گرفته‌شده در 22 ارسال
ارسال: #13
سهره های سردسیر درشت تر و کشیده تر از سهره های گرم سیر هستند! رنگامیزی وپرهای براق تری برخوردارن...
۱۳۹۴/۰۷/۱۰، ۱۲:۳۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3 ، سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #14
(۱۳۹۴/۰۷/۰۹، ۰۸:۵۰ ب.ظ)sitra3 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
آقا مهدى اين بيا كه ميگم صحرايىه قبلا شنيده بودم ،پارسال يكيشون زد سوا نكردم مثل ويروس بقيه بيا رو گرفتن،يك بيا ى مسخره اى هم هست ،يكى شونم كر ميزد همه گرفتن،خلاصه كارم خراب شد،اخه پارسال 6تا جوجه بود خيلى شلوغش كرده بودم.
آقا مهدى فرمودين براش بيا وپليك بزارم ،مگر ممكنه يه جوجه كه يه بيا رو گرفته باشه از سرش بيوفته؟مورد مشابه اى براى شما اتفاق افتاده؟

سلام
اگر جوجه سهره شما از منطقه ای هست که کاملا با آواز سهره های اون منطقه آشنا هستید و این بیای جوجه شما دقیقا عین بیای سهره وحشی های اون منطقه هست پس ردیه و بهتره ردش کنید بره .
ولی گاهی اوقات بعضی از سهره ها که خیلی ذات دار هستن و جوجه های دهن دار و پر بیایی میشن از روی نبوغ و جنسیت خوبی که دارن سعی میکنن بیا بندازن اما چون هنوز دهن خاصی رو نگرفتن و کال کال صید شدن موقع بیا انداختن همون طور که خام میخونن و نمیشه خیلی فهمید که دارن چی میخونن یه سر و صدایی از خودشون در میارن به عنوان بیا که میگن بیای خام که در واقع اصلا معلوم نیست چیه چون پرنده هر دفعه یه صدای عجیب و جدیدی در میاره ولی از روی دهنی که شنیده یا یاد گرفته نیست بلکه از روی غریزه و جنسیت خوبشه . در این جور مواقع این چنین جوجه هایی رو باید روکش کرد تا کمتر از این بیاهای خام بندازه که یه موقع دهن بقیه جوجه ها خراب نشه . البته جای نگرانی نیست چون این جور بیا ها رو پرنده پاک میکنه و اگر خیلی حساس هستین که به بقیه جوجه ها سرایت نکنه میشه اون جوجه رو قرنطینه کرد جایی مثلا تو یه اتاق دیگه و برای دو سه هفته فقط پلیک و بیا براش بذارید و البته دهن هم بذارید ولی بیشتر پلیک و بیا . و در اکثر مواقع بیای جوجه درست میشه مگر اینکه اون بیایی که مینداخته بیای خامی نبوده باشه و بیایی باشه که از پدر و مادر یاد گرفته که درست نمیشه و ردی محسوب میشه . البته اون هم میشه درستش کرد ولی کمی دردسر و زحمت داره چون باید قرنطینه باشه تا اواخر خرداد سال آینده پیچیده بشه و لک بخوره و دهنش رو طبق اونچه راجع به نحوه دهن دار کردن سهره وحشی توضیح دادم عوض و درست کرد و اگر سهره نابغه ای باشه که حیفه از دستش داد میشه حتی سال بعد یعنی تو لک سخت دوم دهنش رو درست کرد . 
6 تا جوجه رو زیر دهن استاد زنده هم بذارید دهن نمیگیرن و خراب میکنن منظورم اینه که دهن رو پاک نمیگیرن . اگر استاد زنده دارید میبایست نهایتا چهار تا جوجه کال زیر دهنش بذارید ولی اگر استاد نوار باشه میبایست یدونه سهره زیر دهنش بذارید و حد اکثر دوتا دونه سهره . من چند سالی بود جوجه وحشی نداشتم امسال سه تا اومد دستم که واقعا از نظر ذات عالی هستن دوتاشون درشت و قواره دارن و یدونه کمی ریزتر بود ولی حنجره اش از درشتا قوی تر بود با اینکه دهنام رو و پلیک زنگی ها رو خیلی قشنگ اجرا میکرد اما چون سر و صداش از بقیه بیشتر بود همین چند روز پیش هدیه دادم به یکی از دوستان که مبادا سرو صدای زیادش موجب حواس پرتیه جوجه های دیگه بشه . ( برای خودم اگر اتفاق نمی افتاد پس از کجا اینو میدونستم ).
یکی از فاکتور های موفقیت تو دهن بازی اینه که تعداد جوجه های تحت تعلیم هر چی کمتر باشه و هر چی کالتر و ذات دارتر و اگر بتونید جوجه قفسی بگیرید که بهترین راه ممکنه . یه کم چند سال اولش سختی داره وقتی بتونی یکی دوتا اوستای درست و حسابی بار بیاری بعد هر چی بری جلوتر جاده هموارتر میشه و موفقیتهای پی در پی و بیشتری بدست میاد . البته به شرطی که خسته نشی و حوصله داشته باشی و اصلش عشق بازی هم همینه . 
الان من علاوه بر فایل اصلی که دهن تمام و کمال سهره هام هست یه فایل مجزا درست کردم که فقط پلیک و بیاهای سهره سه سالمه و از روز های اول بعضی وقتها سه چهار ساعت فقط براشون اون فایل رو پخش میکنم که فقط پلیک و بیا هستش و الان به لطف خدا جوجه هام دقیقا همون بیا ها رو میندازن .  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۷/۱۰، ۰۸:۵۳ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۷/۱۰، ۰۲:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #15
سلام
آقا مهدى شما درست ميفرماييد پارسال خيلى طمع كردم سر جوجه اخه همشون خوب بودن خواستم همشونو نگه دارم،ولى امسال 2تا جوجه سهره اوردم با يه سهره قنارى،يه جوجه سهره كه از ميدون خارج شده موندن اين دوتا.
آقا مهدى نظرتون در مورد اينكه سهره قنارى همون دهنو بگيره وچون زود تر بالغ ميشه و دهنش صاف ميشه با لا سره جوجه بخونه چيه،من خيليارو ديدم اين كارو ميكنن و از سهره قنارى سبز يا گنجشكى استفاده ميكنن چون رنگ هاى ديگه دهنو خراب ميكنن.
۱۳۹۴/۰۷/۱۰، ۰۴:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #16
سلام
کار خوبیه به شرطی که جوجه سهره قناری شما از همون روزهای اول که میاد رو نی زیر دهن باشه و مثل سهره پلیک بزنه و به هیچ وجه شره (چره) قناری و یا بیای ماده قناری رو نداشته باشه . اتفاقا جوجه ها رو زودتر راه میندازه و خودش میشه اوستای سهره ها .
فقط باید سهره قناری رو مستش نکنی تا همیشه نرم و روان بخونه چون سهره قناری اگر زیاد تو تغذیه بهش برسی مست و گیج میشه و هم دهن خودش خراب میشه و هم جوجه ها .
البته من خیلی سهره قناری بازی نکردم ولی میدونم باید کتان خور باشه و خیلی تقویتی نباید بهش بدی اگر میخوای پاک بار بیاد . بازم شما از اساتید سوال کنید .
یه سوال هم داشتم شما که شمال هستید آیا سهره تو شمال زیاد هست و سهره کدوم منطقه از شمال معمولا بهتر هست واسه دهن بازی ؟ من از رفقای صیادم شنیدم کلاردشت سهره های خوبی داره و سهره های آستارا رو هم دیدم یکی یه وجب بودن و پارسال یه بار واسه رفیقم اومده بود 100 یا 150 تایی سهره آستارا بودن و من میخواستم دوتا بردارم اینقد درشت و خوش تیپ بودن ولی رفیقم میگفت پولت رو به ماده دادی اگه ازاینا برداری . منظورش این بود اینا واسه تو سهره بشو نیستن . میخواستم بدونم شما که شمال هستین در مورد سهره شمال چه اطلاعاتی دارین . آخه تهران پر سهره شمالیه . و خیلی هم درشت و خوشگلن و وسوسه انگیزن . البته اکثرا نمیگن دقیقا مال کجاست ولی ما دیگه سهره شمالی رو خوب میشناسیم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۷/۱۰، ۰۸:۰۴ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۷/۱۰، ۰۷:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3 ، سیدمحمد شریفی
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #17
سلام
در مورد سهره هاى آستارا بيشتر سهره گاوى ميشن ولى حنجره دار نيستن البته من نداشتم ولى دوستان من داشتن ،من اهل نوشهر هستم و تو پايز سهره ها فراون هستن و از ييلاقات اطراف به سمت ساحل ميان كه ميونشون سهره كرمانى هست و بعضياشونم زاغ ميشن كه بيشر از ميوه درخت توسكا تغذيه ميكنن،من هر سال تورمو كنار دريا پهن ميكنم و شكار ميكنم ولى يكيشونم نگه نميدارم،سهره هاى خوش آبو رنگي ميونشون پيدا ميشه ونشون دارهم ميشن بعضياشون،تو خرداد ماه تو تمام ييلاقات جوجه سهره پيدا ميشه ولى يه منطقه هست كه خيلى تو ارتفاع هست وخيلى سرد سيره و من تو نقشه كه نگاه كردم به لواسانات تهران نزديك
هست،ومن از جوجه هاش داشتم وبيشر شبيه سهره هاى
فريروز كوه هستن،در مورد دهن من اصلا حس خوبى به سهره هاى اينجا ندارم و اگه خوب بودن دهن بازا تو غرب
كشور دنبال سهره نميگشتن ولى واسه خال بازى و نقش بازى خيلى خوبن.
۱۳۹۴/۰۷/۱۱، ۰۱:۱۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #18
کاملا درست میفرمایید . ممنون از شما .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۷/۲۲، ۰۳:۱۰ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۷/۱۱، ۰۲:۳۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #19
من سهره رنجان داشتم حدود ۱۰ روز پیش کادو دادم به دوستم،واقعا دهن باقیش هم قشنگ بود،دهنش خیلی تمیز و اتو کشیده بود به اصطلاح قیژ خیلی کم داشت و بیا زیاد مینداخت که من خیلی میپسندم این شکل دهن رو
۱۳۹۴/۰۷/۱۱، ۰۱:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sitra3 ، سی مرغ ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #20
سلام
سهره های زنجان بسیار عالی هستن .

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۷/۲۲، ۰۳:۱۴ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۷/۱۱، ۰۸:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان