زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۸، ۰۸:۳۸ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

استرس سهره های تازه گیر

**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #1
استرس سهره های تازه گیر
با سلام وخسته نباشید از دوستانی که تجربه تو این زمینه دارن لطفا همکاری بفرمایند معمولا سهره هایی که تازه گیر هستند وصید میشن بعضی ها شون بخاظر حالا یا استرس یا آب به آب شدن مشکلاتی براشون پیش میاد از قبیل فلجی .یا گرفتگی کتها .یا پف کردن ......فکر کنم قبلا یه بحس خیلی مختصر و گذری بعضی از دوستان تو بحسها گذشته شده بود ولی نه کامل وتخصصی لطف کسانی که تجربه  این موارد رو دارن وتا حدودی جوابی دارن برای رفع این مشکلات بفرمایند تا دوستان استفاده کنن وحد اقل تلفات داشته باشن همون جور که میدونید امسال جوجه خیلی کمه پس یه دونه جوجه هم مهم هست تا اگر مشکلی براش اینچنینی پیش اومد بشه با مشاوره دوستان رفع بشه .با تشکر ازهمکاری دوستان با تجربه  
۱۳۹۲/۰۴/۱۷، ۰۲:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 13
سپاس‌ها: 164
1049 سپاس گرفته‌شده در 275 ارسال
ارسال: #2
RE: استرس سهره های تازه گیر
باسلام
با تشکر از دوست عزیزمان جناب دهن باز
معمولا سهره تازه صید شده به دلایل زیر دچار مشکل میشه
1-درهنگام صید بهش ضربه وارد میشه توسط تور یا چوبهای تورکه این آسیبها شامل گرفتگی کت وفلج شدن اونم بخاطر اینه که سهره میترسه از بابت ضربه ای که خورده وتمامی موجودات یه چیزی روی جگرشون دارن که ما بهش میگیم ضحله شاید رو جگر مرغ یا گوسفند دیده باشید وقتی پرنده میترسه باتوجه به شدت ضربه ای که میخوره یه مقدار از این ضحله از محفظه خارج شده وروی جگر پرنده پخش میشه  واگر زیادباشه باعث مرگ زود هنگام میشه اگر کم باشه به مرور اونوازبین میبره ولی گاهی اوقات خیلی کم هست وبا دادن آرامش به پرنده ودادن چند مرحله محلول آب با مولتی ویتامین باعث ادامه حیات پرنده میشه.
2-یکی دیگه ازمشکلات که بعد از صید بوجو میاد نگه داری پرنده تو قفس هستش  چون پرنده تازه صید شده توطبیعت براش تنوع غذایی وجود داشته باید مرتب زیر پاش نظافت بشه چون پرنده فضله خودشو میخوره این اتفاق برای جوجه سهره زیاد پیش میاد واین امر باعث میشه پرنده پف کنه وکم اشتها بشه وبه سرعت ازبین میره.
3-یکی دیگه از مشکلات اینه که بعضی ها پرنده تازه صید شده را در یه قفس کوچیک می کنند تا زود رام بشه این کار اشتباه هست به چند دلیل اول نباید محیط را برای پرنده به سرعت محدود کرد دوم باید تب و تاب اسارت پرنده بیافتد چون باعث میشه خودشو در قفس کوچک زخمی کنه.پس بهتر اول تو یه قفس بزرگ اونو قرار بدین پس از چند مرحله آبتنی دادن اون به یه قفس کوچک تر هدایت کنید
4-یکی از مشکلات که پرنده کمتر ازیت میشه تنوع غذایی هست معمولا بهترین غذا برای پرنده تازه صید شده مخلوطی از شاهدانه تخم کاهو تخم کافشه تخم کتان سیا می باشد وبعد ازاینکه پرنده کاملا تو قفس دانه خور شد و به غذای قفسی عادت کرد میتوانید غذای اصلی اونو مشخص کنید.
این تجربه شخصی منه که چندین سال میشه دارم به همین روش عمل میکنم و تلفات خیلی کمی دادم  شاید به دوسالی یا سه سالی یه جوجه بوده چون من تقریبا هرسال بین 10تا20جوجه سهره نگهدار میکنم تا تخت کنند بعد ازبین اینها یکی دوتاشون برا خودم نگه میدارم.موفق باشید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۴/۱۸، ۰۶:۳۴ ق.ظ، توسط khalili.)
۱۳۹۲/۰۴/۱۷، ۰۳:۲۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #3
سلام نکات مهم و اساسی رو دوست عزیزم جناب خلیلی گفتن.من شخصا سهرهای تازه صید شده رو تا سه روز تو آبشون دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

میریزم وخوب جواب داده.نکته بعدی نگهداری گله ای برای ده روز و تمیز کردن زیر پاشون به صورت روزانه و تنوع غذایی و دانه. به خاطر ضربه زدن تور یا چوب تور یا در تله بعضی مواقع فلجی پا یا بال دیده میشه که به ندرت خوب میشه مهمترین نکته آرامش داشتن برای دو سه روز اوله بهتر جای خلوت و بی رفت و آمد باشن و خوب بهشون از نظر تغذیه رسیدوتشکر
۱۳۹۲/۰۴/۱۷، ۱۱:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دانشجو
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 6
4 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #4
سلام
امروز داشتم تو محله قدم میزدم که یه دفعه صدای سهره به گوشم رسید اولش پیداش نکردم ولی بعد که با گوشی صدا سهره گذاشتم خودشو نشون داد زیاد وحشی نبود فردا میخوام با تله چند تاشو بگیرم فقط مطمئن نیستم که آیا اون سهره اهلی بود که فرار کرده یا تو منطقه ما سهره وحشی هم بوده؟ من اهل شهرضا تو جنوب اصفهان هستم
۱۳۹۲/۰۸/۱۶، ۰۷:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 650
552 سپاس گرفته‌شده در 249 ارسال
ارسال: #5
درود
هر جا که آب و غذا باشه ممکنه سهره هم باشه!
البته وقتی که هوا خیلی سرد میشه و تو کوهستانها برف میشنه رو منابعی که سهره ها ازشون تغذیه میکنن،سهره ها به ناچار به حاشیه شهرها و جادها میان.
در مورد رفع استرس سهرها هم من سالهاست که از قفس بسیار کوچک برای روزهای ابتدایی که سهره رو میگیرم استفاده میکنم.با این روش سهرها بسرعت دون خور میشن و بعدش در قفس معمولی قرارشون میدم.
فقط دوستان صیاد باید توچه کنند که کف قفسی که سهره های تازه صید شده رو توش میزارند بهتره که مقداری خاک قرار بدن تا سهره ها در فضله خودشون غوطه ور نشوند.
۱۳۹۲/۰۸/۱۶، ۰۹:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 15
سپاس‌ها: 1788
562 سپاس گرفته‌شده در 67 ارسال
ارسال: #6
با سلام خدمت دوستان گرامی

استفاده از نصف قرص مخمر آب گندم جو در هر ظرف آب به دلیل بالا بودن مقادیر بالای ویتامن B کمک بسیار زیادی در کاهش استرس پرنده های تازه گیر خواهد کرد .

موفق و پایدار باشید
۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۰۳:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #7
اون حتما سهره بالغ هستش یا سهره خونگی که آزاد کردن یا فرار کرده .
الان دیگه جوجه کال سهره نباید باشه که با تله بگیرید و فصلش گذشته ، گرفتن سهره بالغ اگر وحشی هم باشه یا جوجه هایی که چند ماه در طبیعت پرواز کردن بی فایده و یجورایی بی انصافیه ، اگر جوجه کال باشه قضیه فرق میکنه !
در هر صورت موفق باشید
۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۰۵:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی ، theanimal
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #8
(۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۰۵:۴۲ ق.ظ)'omidlord' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اون حتما سهره بالغ هستش یا سهره خونگی که آزاد کردن یا فرار کرده .
الان دیگه جوجه کال سهره نباید باشه که با تله بگیرید و فصلش گذشته ، گرفتن سهره بالغ اگر وحشی هم باشه یا جوجه هایی که چند ماه در طبیعت پرواز کردن بی فایده و یجورایی بی انصافیه ، اگر جوجه کال باشه قضیه فرق میکنه !
در هر صورت موفق باشید

سلام درود omidlord'جان
منم با گرفتن سهره وحشی مخالفم حالا جوجه باشه یا بالغ فرقی نداره به هر حال تو طبیعت ازاد بوده وکلی خاطره داره حالا بیایم بندازیمش تو ی قفس واون همه سخته بکشه
فقط اگه امکانش باشه جوجه سهره ک تولونه باشه جوری ک پرواز نکرده باشه حتی 1متر
من یبار یه سهره تازگیر گرفتم ودیدم خیلی اذیت میشه نتونستم ببینم جلو چشمم اینقد اذیت میشه
دبگه دنبال جوجه سهره بودم ک گیرمم نیومده !
امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۰۹:۳۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی ، theanimal
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
42 سپاس گرفته‌شده در 17 ارسال
ارسال: #9
بله با نظر آقای کاوسی موافقم .اما سهره های تازگیر هرچی هم نباشن باید یکی بالا سر جوجه به خاطر دهن دار شدن و گرفتن خوی تولکی .باشن درست سهره به صورت غریزی آبتنی .تولک .و غیره رو داره اما مهم تر این هست که چگونه با این غرایز روبرو بشه .
۱۳۹۲/۱۰/۱۸، ۰۵:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #10
سلام خدمت اساتید عزیز که راهنمایی دلسوز و مهربان هستند و بی منت تجربیات خودشون رو در اختیار پرنده دوستان میذارن.
این پستم در مورد سهره تازه گیر نیست اما در مورد استرسه سهره هست.
بنا به دلایلی الان تو خونه فقط یک سهره چهار گل دارم که جوجه بهار پارساله و یه قناری ماده که خودم جوجه کشیدم و چند ماهه فقط سهره مو دیده و صدا شو شنیده و الان 9 ماهشه که به امید گرفتن سهره قناری نگه داشتم
اما داستان این سهره ترسوی ما :خیلی عجیبه این سهره از زمستون پارسال تا حالا این بار 5 که تیزی خالی میکنه بار اول تو تاریکی هوا تو بالکن مادرم خرده بود به قفس که دیدم دیدم کامل یه طرف 10 تا تیزی ریخته بار دوم باز تو تاریکی یک وسیله خرد به قفس که دیدم خودشو میکوبه به قفس و تیزیو و چند تا دم ریخت.
با تخم مرغ که پروتیین داره و برای رشد پر عالیه و کلسیم و مولتی ویتامین و مغزها تقویتش کردم هربار که بهار از مستی عقب نمونه به دلیل اینکه رشد پر مواد مغذی زیادی لازم داره و در صورت تقویت نکردن پرنده تو تولکی و پرریزی سالیانه و این جور مواقع ضررهای زیادی به پرنده میرسه.
خلاصه انگار این سهره خوشگل ما از تاریکی ترسیده به شکلی که یکبار دیگه که داشت مست میشد و تقریبا نوک و پا سفید کرده بود تیزی خالی کرد و از مستی افتاد و باز حدود1 ماه پیش که تازه پراش کامل شده بود و با این همه پرریزی نذاشتم ضعیف بشه و باز چند روز بود شروع به خوندن کرده بود.
تا پری شب که تو تاریکی فقط یک گلدون رو جابجا کردم تو اتاق یعنی روی فرش کشیدم و صدا داد و باز کوبیدن خودش به قفس و تیزی خالی کردن.
حالا سوالم اینه که این مشکل کجاست یعنی پرنده کلا از تاریکی میترسه و تا ابد قراره هر وقت اتاق تاریکه و صدایی بشنوه یا بترسه تیزی خالی کنه و همچین موردی داشتید یا چند باری که تو تاریکی ترسیده و تیزی خالی کرده اینجوری شده و باید چیکار کنم براش چون چهار گله و بعد تولک 1 سالگیش گلش بیشتر شده و حیفم میاد ردش کنم و آیا با این همه تیزی خالی کردن امکان داره صاف شد پراش مست بشه یا نه؟
بیشتر سوالم اینه که کلا از تاریکی میترسه ذاتا و همیشه با کوچکترین صدا یا ضربه به قفس تو تاریکی همچین داستانی داریم باهاش تا هر وقت نگه دارمش یا نه؟

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۵/۲۴، ۰۲:۰۸ ق.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۳/۰۵/۲۴، ۰۲:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hidrane

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان