زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۱۰:۵۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

استفاده از دانه های خیس خورده

*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 37
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 435
1988 سپاس گرفته‌شده در 432 ارسال
ارسال: #1
استفاده از دانه های خیس خورده
با عرض سلام

در مورد دانه های خیسانده در تغذیه پرندگان بیشتر بدانیم .

اگرچه باید همیشه مقداری دانه ی خشک در ظرف غذای پرنده ها موجود باشد ، اما اگر دانه های خیسانده را نیز در اختیار پرنده ی خود قرار دهید ، پرنده ی شما با علاقه ی زیادی آنها را خواهد خورد . در اینجا ، منظور از دانه های خیسانده دانه هایی است که به مدت ۱ روز در آب گرم خیس خورده اند تا روند جوانه زدن در آن تحریک شود . با آغاز این روند ، تغییراتی در ارزش غذایی دانه به وجود می آید . برای مثال ، تغییرات شیمیایی به وجود آمده سبب افزایش میزان پروتئینهای موجود در دانه می شود . دقیقا به همین علت ، بخصوص در دوره ی پر ریزی و تولید مثل که ذخایر پروتئینی بدن پرنده به حداقل رسیده است ، از این نوع دانه ها بیش از سایر مواقع استفاده می شود .

از آنجا که محیط گرم و مرطوب محیط بسیار مناسبی برای رشد قارچها است ، زمانی که دانه های خیسانده را بخصوص در یک اتاق گرم در اختیار پرنده ی خود قرار می دهید ، مراقب باشید که آنها کپک نزنند . هر روز ، پیش از آنکه دانه های خیساده را در اختیار پرنده ی خود قرار دهید ، آب روی آنها را خالی کنید و دانه ها را در ظرفشویی و با استفاده از آب جاری بشویید . سپس بگذارید دانه ها کاملا خشک شوند و بعد دانه های خشک شده را در یک ظرف غذای جداگانه که به همین منظور در داخل قفس پرنده قرار داده اید ، بریزید . اگر این ظرف غذا را هر روز صبح پر می کنید ، باید عصر همان روز دانه های باقیمانده را از ظرف خارج کنید و آن را فردا صبح پیش از پر کردن از دانه های خیسانده کاملا بشویید . همزمان با شستشوی ظرف غذای حاوی دانه های خیسانده ، کف قفس را نیز تمیز کنید تا مطمئن شوید حتی یک دانه ی خیسانده در کف قفس باقی نمانده باشد .

مدتهاست که از میان دانه های روغنی ، شلغم سیاه و از میان دانه های غلات ، دانه ی قناری ساده و خوشه ی ارزن را پس از خیس کردن و در واقع به صورت دانه های خیس کرده در اختیار قناریها قرار می دهند . تخم آفتابگردان ، چه واریته ی سفید و چه مخطط آن ، را نیز می توان به صورت خیسانده در اختیار پرنده قرار داد . از خیساندن تخم آفتابگردان سیاه خودداری کنید ، چون این دانه رنگ سیاه را به داخل آب پس زده و به عقیده ی بعضی از پرورش دهندگان پرندگان زینتی برای پرنده ها مضر است .
اخیرا در میان کسانی که در منزل طوطی نگه می دارند ، تمایل بیشتری به استفاده از حبوبات برای تامین بخشی از نیازهای غذایی پرنده به وجود آمده است . مخلوطی از نخود ، لوبیا و عدس را که قبلا در آب خیس خورده اند، می توان به عنوان غذای طوطی مورد استفاده قرار داد . دانه های مانگ (mung beans) را ، حتی اگر در فروشگاه محل نزدیک شما یافت نشود می توان به مقدار زیادی از بازرگانانی که مخصوصا در کار تهیه و توزیع غذای پرنده هستند ، تهیه کرد . اگر مقدار دانه ی مصرفی پرندگان شما چندان زیاد نیست ، بهتر است آن را از فروشگاه های شهر خودتان تهیه کنید . مگر آنکه مایل باشید دانه ی مورد نظر را از طریق پست از یک فروشنده ی با سابقه و متخصص در امر تهیه ی دانه های مخصوص تغذیه ی پرندگان تهیه نمایید .

از دانه های جوانه زده ی حبوبات که جوانه های آنها کاملا مشخص شده و دارای برگ و ساقه گردیده است نیز می توان در تغذیه ی پرنده استفاده کرد . پیش از آنکه از این دانه ها برای تغذیه ی پرنده ی خود استفاده کنید ، تمام جوانه ها و برگهای آن را کاملا با آب بشویید . اصولا دانه های جوانه زده خیلی زود فاسد می شوند و خراب می شوند و به محض آنکه کوچکترین اثری از کپک یا پلاسیدگی در آنها مشاهده شد ، باید از دسترس پرنده خارج شده و دور ریخته شوند .

موفق باشید .
۱۳۹۱/۰۴/۳۱، ۰۳:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 9
25 سپاس گرفته‌شده در 18 ارسال
ارسال: #2
RE: استفاده از دانه های خیس خورده
با سلام خدمت دوستان؛
میخواستم بدونم دانه جوانه زده گندم رو هم میتونیم برای قناری بزاریم ضرری نداره چون من جوانه گندم هم میزارم؟
۱۳۹۱/۰۵/۰۱، ۰۱:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: langarood
*
کاربر انجمن

هیچلم
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 702
601 سپاس گرفته‌شده در 198 ارسال
ارسال: #3
دوست عزیز نه هیچ ضرری نداره من قبل از جوجه کشی به قناریم جوانه گندم دادم و خیلی موثر بود موفق باشید
۱۳۹۱/۰۵/۰۱، ۰۶:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: باقر ، DRaiush ، عمادذر ، langarood
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #4
همه دانه های جوانه زده هفت تخم را میتوان برای قناری استفاده کرد بخصوص ارزن که تابستون عالیه
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۱/۰۵/۰۱، ۰۸:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: majid*h ، باقر ، DRaiush ، langarood ، ayhn
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 790
861 سپاس گرفته‌شده در 286 ارسال
ارسال: #5
با سلام به همگی دوستان :basa (159):

من یه مقدار کتان و ارزن گرفتم که قناری هام ازش زیاد نمیخورن احتمالا کیفیتش خوب نیست نمیدونم چیکارش کنم.... خیساندن اونها تاثیری داره؟

و وقتی خیسشون کردم باید خشکشون کنم بهشون بدم؟
۱۳۹۱/۰۵/۱۵، ۰۶:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: langarood
*
کاربر انجمن

...
اعتبار: 69
سپاس‌ها: 1443
1681 سپاس گرفته‌شده در 331 ارسال
ارسال: #6
با سلام به دوستان عزیز

دوست ارجمند دادن دانهای با کیفیت پائین به پرنده موجب بیماریهای گوارشی میشود

پیشنهاد بنده حقیر گذشتن از این دانها بنا به اینکه از دست دادن پرنده شما اثرات منفی بیشتر دارد تا
استفاده از این دانهای مانده و بی کیفیت

از دوستان تقاضامندم در خرید جیره پرنده اول به کیفیت..دوم به مقدار مصرفی .که در چه مدت مصرف میشود
و بیشتر خریداری نشود در صورت مجبور شدن در جای خشک و خنک نگهداری شود

سوم سعی شود 7 تخم را خود بیامیزید و تک تک خریداری کنید.
چهارم خرید از مکانهای که شما یقین دارید که فروش انها بالاست ویا اینکه ماندن دانه در این مغازها بسیار کم است

بنده به دلیل استفاده از 7 تخم نامرغوب شاهد مرگ 1 قناری خود بودم و امیدوارم دوستان در این موقیت قرار نگیرند.
۱۳۹۱/۰۵/۱۵، ۰۶:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: langarood ، DRaiush ، امیر محمدی
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 435
1988 سپاس گرفته‌شده در 432 ارسال
ارسال: #7
باسلام

بله دوست من بعداز شستن باید خشک بشن تا از دل درد پرنده جلوگیری بشه .

موفق باشی .
۱۳۹۱/۰۵/۲۶، ۰۹:۵۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: langarood ، امیر محمدی ، jorahim

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان