زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۱۱:۴۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

استودیو خانگی برای عکاسی

جعبه نوردهی برای عکاسی، عکاسی از پرنده
صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
اعتبار: 46
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 2624
3508 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #1
استودیو خانگی برای عکاسی
عکاسی از پرندگان قفسی کار ساده ای نیست، پرنده ها همیشه در حال جا به جا شدن و پر زدن هستند، بهترین روش داشتن قفس و یا جعبه مخصوص برای عکاسی از پرندگان خودمون هست، همانند مقالات قبلی خودم (البته اگر مطالعه کرده باشید) اینبار نیز یه مقاله با عنوان و محتوایه متفاوت براتون نوشتم که امیدوارم براتون مفید باشه، یکی از دلایلی که این انجمنو گرفتم نوشتن مقالات و آموزشهایه متفاوت و جدید بود چون متاسفانه در مورد پرورش و نگهداری قناری، سهره و بسیاری از پرندگان دیگه مقالات فقط از همدیگه کپی شدن و مطالب اونها کاملا تکراری هست و یا به دانش قبلی خواننده چیز زیادی اضافه نمیکنه.

برای عکاسی کلوزآپ (کادر بسته) از اجسام نیاز به نورپردازی مناسب داریم، هر چند نورپردازی یک شیء بطوری که رنگ واقعی، جزئیات و زیبایی آن به درستی نمایش داده شود کار سختی است. جعبه نور راه حل مناسبی برای انتشار نور در سطحی یکنواخت و تمرکز بر روی شیء مورد نظر است. ساخت جعبه نور عکاسی گاهی ممکن است هزینه زیادی داشته باشد اما در این آموزش شما با حدود 35 هزار تومان و یا کمتر میتوانید یک جعبه نور مناسب برای خودتون داشته باشید.

این آموزش به دو بخش تقسیم شده، اول ساخت یک جعبه نورپردازی که میتونید برای عکاسی هر چیزی استفاده کنید، در واقع این روش بیشتر تجربی هستش و برای عکاسی صنعتی استفاده میشه، حس کردم چون از روش اول خودم خیلی استفاده کردم تو کارام و برام درآمد داشته، شاید این آموزش بتونه یه شغل خانگی برای شما ایجاد کنه.

بخش دوم که خیلی مرتبط میشه با عکاسی پرنده تو همین سبک ولی تو جعبه مخصوص خودش، حتی شما علاوه بر خودتون میتونید از پرنده دیگرانم عکسهایه با کیفیت بگیرید و برای هر عکس از 5 تا 25 هزار تومان پول بگیرید.

بخش اول:

1- یک جعبه انتخاب کنید (کارتن)، اندازش باید مناسب شیء باشه که میخواهید ازش عکس بگیرید، ممکنه نیاز داشته باشید تا جعبه های با اندازه های متفاوت داشته باشید.

2- زیر کارتن را توسط چسب نواری بزرگ مخصوص بسته بندی محکم کنید، استفاده از چسب بیشتر باعث میشه تا گردوخاک کمتری وارد درزهای پشت کارتن بشه و در ضمن فراموش نکنید که اینکار باعث میشه قسمت درب کارت بیافته داخل که اون قسمتارم چسب بزنید که مشکلی پیش نیاد.

3- کارتن را از کنار بخوابانید تا درش به سمت شما باشه.

4- از هر گوشه و بالایه کارتن یک فاصله 2.5 سانتیمتری بگیرید و  با خطکش خط بکشید.

5- به آرامی توسط کاتر خطوطی را که خط کشی شده ببرید. میتونید برای اینکه خطوط برشتان صاف و مستقیم باشد از خطکش نیز استفاده کنید چون مهمه که خطوط برش حتما صاف باشن. قسمت درب کارتن را تا الان برای ایجاد استحکام و ثبات نگه داشته بودیم، بهتره اونارو جدا کنیم

6- قسمت درب جلویی کارتن را ببرید.

7- یک تکه پارچه اندازه گوشه هایی که بریده اید برش بدین تا آنها را بطور کامل بپوشاند. پارچه را با چسب مخصوص بچسبانید و چند شات عکس بگیرید تا از میزان عبور نور مطمئن شوید تا اگر نیاز بود لایه دیگری به آن اضافه کنید.

8- توسط قیچی و یا کاتر قسمتهای اضافی درب و پارچه های دور آن را جدا کنید.

9- یه تیکه کاغذ سفید مخصوص پوستر را جدا کنید بطوری که طول آن دوبرابر ولی عرض آن دقیقا مناسب کارتن شما باشد. یعنی وقتی میندازید داخل کارتن کاملا فیت باشه و جاییش خالی نمونه، بالاش باید تا حدی باشه که فقط بچسبه به سقف کارتن ولی پایینش باید کم بزرگتر باشه تا کامل قسمت پایینی یعنی جایی که شیء قراره باشه کاملا سفید باشه.

10- کاغذ را درون جعبه با انحنایه مناسب از بالا به پایین بچسبانید، پشت آن را به آرامی قوس دهید که حالت تاخوردگی نگیرد و خط نیافته، اینکار باعث ایجاد حس بینهایت در پشت زمینه شما میشه.

11- کاغذ مشکی خود را به اندازه یکی از ورودیهای نور خود برش دهید تا درصورت لزوم از ورود نور از سمت خاصی جلوگیری کنیم. اینجوری میتونیم نور پردازیمونو محدود به یک سمت کار کنیم، تو عکاسی تکنیکهای نورپردازی زیادی داریم، یکیش مثلا نورپردازی سه نقطه ای هست و... البته اینجا نورپردازیمون کاملا متفاوته

12- اضافه کردن نور، لامپهای فلش، چراغ خواب کوچیک و یا حتی میتوانید از چراغ مطالعه استفاده کنید، چراغها را با توجه به نیاز خود در اطراف جعبه قرار دهید. من خودم از چراغ مطالعه استفاده میکنم با لامپ 100وات چون هم راحتتر وایمیسته هم میتونیم به گردن چراغ انحنا بدیم یا...

13- چندتا عکس برای آزمایش بگیرید، میزان فیلتر نور توسط کاغذها و انتشار آن در کل کار را آزمایش کنید، هرچقدر کار طبیعی تر باشد و نقاط نورانی کمتر و با سوختگی کمتری در آن باشد نوردهی شما بهتر و عکس زیباتر خواهد بود.

14- و در آخر تصویر شما باید تمیز، پرقدرت و بدون تنالیته رنگی خاکستری باشد.

15- تمام

نکات مهم:

دقت کنید که حتما از کاغذ برای پشت زمینه استفاده کنید، شیرازه های پلاستیکی باعث بازگشت نور میشن
میتوانید از کاغذ با رنگهای متفاوت و یا حتی پارچه با بافتهای متفاوت استفاده کنید تا به نتیجه دلخواهتان برسید

اخطار:

مراقب باشید چراغها باعث آتش سوزی نشوند
مراقب باشید که کاتر دست خودتان را نبرد، عکاسی بدون انگشت یکم سخته

وسایل مورد نیاز:

جعبه مقوایی
2-4 ورق کاغذ بافت سفید
1 قطعه کاغذ پوستر مات سفید برای پشت زمینه
1 قطعه کاغذ پوستر مات مشکی برای جلوگیری از ورود نور ناخواسته یا...
چسب کاغذی سفید
چسب بسته بندی
خط کش 30 سانتی
خودکار یا مداد
قیچی
کاتر
فلش عکاسی / چراغ رومیزی

خوب شاید بپرسید که آیا واقعا لازم بود بخش اول آموزشو بخونید و یا حتی انجامش بدید، به نظر من بله، چون هم یه تجربه در مورد نورپردازی و عکاسی کسب میکنید، هم میتونید درآمدزایی داشته باشید ازش.
فرض کنیم میخوایم از ظرف آب یا دان خوری یا هر چیزی عکس بگیریم، این بهترین روش هست، کاملا حرفه ای و بدون هزینه زیاد. فرق این استودیو با استدویوهای بزرگ زیاد نیست، فقط اونها تجهیزاتشون بیشتره، تجربه به من ثابت کرده که اول خلاقیت مهمه نه امکانات، بنده چون شغل خودم هنری بوده و هیچوقت امکانات نداشتم، با کمترین امکانات و خلاقیت خودم بهترین نتایجو گرفتم، امیدوارم که برای شما هم مفید باشه این آموزش.

بخش دوم:

میرسیم به بخش مهمی که منتظرش بودین، تمام مراحل کار بالا با توضیحاتش همینجا کاربرد داره برامون، تنها فرقش اینه که به جایه جعبه کارتنی حتما باید از جعبه های چوبی استفاده کنیم.
انتخاب اندازه جعبه و نوع چوبش را به عهده خودتون میذارم ولی با نشون دادن عکس، یه کلیتی از نحوه ساختش بهتون نشون میدم که با نحوه ساخت و استفاده این نوع جعبه ها آشنا بشید.

برعکس بخش اول، بریم ببینیم چیا لازم داریم
وسایل مورد نیاز:

فوم ماکت سازی با ضخامت های متفاوت
مقوا ماکت سازی
چسب مخصوص فوم یا چسب چوب
تهیه پلان و اندازه جعبه مورد نیاز
نی چوبی
لامپ کوچک (اینجا از مهتابی استفاده شده)
کارتن پلاست شفاف یا طلق پلاستیکی (ورق پلی کربنات)

1- اینجا از فومهای ساخت ماکت معماری استفاده شده

2- حتما دقت کنید که درزهارو حتما خوب چسب بزنید

3- طلق پلاستیکیو اندازه ای که نیاز هست برش بزنید و چسب بزنید

4- خوب میرسیم به قسمت نشیمن پرنده، برای این قسمت میتونید از همین نیهایی چوبی که همه جا میفروشن میتونید استفاده کنید و اونو از وسط با اره مویی ببرید و با چسب مخصوص بچسبونید

5- برای استفاده از نور، هم میتونید از مهتابی کوچیک استفاده کنید هم لامپهایی لوله ای زرد رنگ، من خودم کاملا با نورهای فلورسنت(مهتابی) مخالفم چون هم برای انسان و هم برای پرنده مضر هست و دشمن دوربینهای عکاسی محسوب میشه

6- تست نهایی دوربین و میزان نور برای اینکه آماده بشیم تا عکسهارو بگیریم، مشکلی که اینجا ممکنه پیش بیاد و با بخش اول متفاوت هست، بازگشت نور در پس زمینه هستش، برای همین من اینجا پیشنهاد میکنم از رنگهای مات استفاده کنید.

7- اینم چندتا نمونه عکس از این جعبه نور

یه نوع دیگه هم از این جعبه ها وجود داره که نی نشیمن قناری به دیوارش متصل شده، این سبک جعبه ها بیشتر برای نشون دادن پرنده از کنار هست و جعبه ای که در بخش دوم آموزش دادیم بیشتر برای عکاسی از روبرو هستش.

از همتون بابت اینکه این مقالرو مطالعه کردین تشکر میکنم، امیدوارم برای همتون مفید باشه، هم استفاده شخصی کنید، هم درآمد کسب کنید. مثل همیشه، اگر سوالی بود حتما مطرح کنید، اما اینبار بصورت خصوصی تا دقیقتر بهتون پاسخ بدم.

خوب در آخر یه نمونه دیگه هم میذارم که مقالمون از نظر عکس و انواع جعبه های عکاسی کامل بشه

۱۳۹۲/۱۰/۱۰، ۰۳:۰۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
صاحب امتیاز و مدیرکل

کارشناسی
اعتبار: 46
سپاس‌ها: 2624
3508 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #2
RE: استودیو خانگی برای عکاسی
دانلود فیلم نحوه ساخت جعبه عکاسی، این فیلم تکمیل کننده مقاله اول هستش
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
امضای محمد تقی کریمی
حقیقت آن است که زندگی انسان با مرگ در آمیخته است و بقایش با فنا،
پیش از ما میلیاردها نفر بر روی این کره ی خاکی زیسته اند و پس از ما نیز.
"شهید آوینی"
۱۳۹۲/۱۱/۱۴، ۰۶:۱۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 14
29 سپاس گرفته‌شده در 11 ارسال
ارسال: #3
RE: استودیو خانگی برای عکاسی
خیلی جالب و خیلی عالی بود اقای کریمی دستتون درد نکنه من خودم در عکاسی حرفه ای سر رشته دارم این استودیو در عین سادگی و ارزانی یه کار حرفه ای هستش
۱۳۹۳/۱۰/۲۹، ۰۷:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان