زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۱، ۰۳:۰۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

انواع دانه های مورد استفاده برای قناری و طبیعت آنها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #1
انواع دانه های مورد استفاده برای قناری و طبیعت آنها
انواع دانه های مورد استفاده برای قناری : دقت در تنظيم يك رژيم غذايي متعادل و استفاده از دانه هاي مخلوط و رعايت اعتدال در خوراندن آن ، موجب مي شود تا ضمن استفاده پرنده از خواص مفيد دانه ها ، به عوارض ناشي از مصرف زياد آنها نيز مبتلا نگردد. بهتر است براي اين منظور از ظروف انگشتي مخصوصي كه در فروشگاهها نيز وجود دارد استفاده كرده و در هر نوبت يك قاشق چايخوري از دانه مورد نظر به قناري داده شود

۱.دانه ها با طبیعت گرم : تخم كتان كه به دانه قناري مشهور است طبيعتي گرم دارد و حاوي انواع ويتامين و تركيبات كربو هيدرات و املاح معدني مي باشد. تخم شلغم
طبيعتي گرم داشته و سرشار از ويتامين C و املاح معدني و ضد چاقي بوده و برطرف كننده سرماخوردگي و آسم مي باشد
تخم منداب

طبيعتي گرم دارد و سرشار از املاح معدني بوده و مانع از پيچيدن تخم در شكم قناري مي شود
تخم گشنيز
طبيعتي گرم داشته و اشتها آور و ضد انگل است
تخم شاهدانه
طبيعتي گرم دارد . پرچرب و محرك است و بهتر است در جيره غذايي قناري كمتر وارد شود
تمامي اين دانه ها براي قناريها قابل استفاده مي باشند اما اگر توازني بين مخلوط اين دانه ها وجود نداشته باشد ميتواند موجب بيماري پرنده گردد

۲.دانه ها باطبیعت سرد: تخم ارزن
طبيعتي سرد و خشك دارد و دانه ايي است قليايي و سرشار از پروتئين و منبعي غني از ويتامين A و فسفر و املاح معدني گوناگون
. تخم كاهو
كه طبيعتي سرد دارد و داراي املاح معدني غني ، تامين كننده آهن ، اشتها آور ، ضد يبوست و بر طرف كننده برونشيت است
تخم خرفه
طبيعتي سرد دارد و داراي املاح معدني بوده و خاصيت تمييز كنندگي دستگاه گوارش و ضد انگل روده را دارد
تخم كلم قمري
طبيعتي سرد دارد و داراي املاح معدني مفيد بوده و يك پاك كننده موثر است
تخم اسفرزه
نيز داراي طبيعتي سرد بوده و حاوي املاح معدني و ويتامين هاي مختلف مي باشد

. ۳. دانه ها با طبیعت معتدل: تخم چغندر اين دانه معتدل مي باشد و سرشار
از ويتامينها و املاح معدني بوده و خاصيت پاك كنندگي دارد

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۸/۰۸، ۰۱:۲۲ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۸۹/۱۰/۱۷، ۰۴:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #2
معرفی دانه ها + عکس و درصد ترکیب آنها برای قناری
معرفی دانه های که در تغذیه قناری به کار میروند
از دوستان خواهشمندم این دونه ها رو کامل معرفی کنند و تخم های دیگه رو نیز همراه با عکس بزارند تا افرادی مثل من بفهمن تو هفت تخم که میخرن چی هست و چی میدن به قناریشون
تخم گیشنیز
طبيعتي گرم داشته و اشتها آور و ضد انگل است

تخم کافشه
کافشه : کافشه نیز طبیعتی گرم داشته.
دانه ای است با درصد چربی بالا که بیشترین مصرف آن در فصل جوجه کشی می باشد. مصرف بیش از حد آن می تواند باعث ناراحتی هایی مثل ، جوش زدن کف پای جوجه ها بشود .مقدار مصرف آن بطور متوسط روزانه حدود یک دوم شستی برای یک جوجه است .

[attachment=571]

تخم کتان

: اصلی ترین و مهمترین دانه مصرفی که می بایست همیشه در اختیار قناری قرارگیرد تخم کتان است . تخم کتان که به دانه قناری مشهور است طبیعتی متعادل دارد و حاوی انواع ویتامین و ترکیبات کربو هیدرات و املاح معدنی می باشد.
تخم کتان از گروه دانه های روغنی است که چربی زیاد و کربوهیدرات کم دارند . دانه ای مقوی ، پرانرژی و نیز دارای خواصی است که حس پرنده را برای زاد و ولد تهیج خواهد کرد . اولین و مهمترین موضوع در تغذیه قناری تخم کتان است . قناری که با تخم کتان پرورش یافته پرنده ای است که بسیار سالم و شاداب همچنین بسیار پر استقامت است .تهیه کتان مرغوب ، تازه و خوش خوراک از اولین و مهم ترین وظایف یک پرورش دهنده خوب و حرفه ای است . تشخیص مرغوبیت کتان نیز بعهده پرندگان شماست ، و ساده ترین راه در اختیار گذاشتن نمونه ای از کتان برای پرنده است میزان و مقدار پوست بجای مانده از نمونه و نیز مقدار کتان های پوست شده که قناری شما آن را بدلیل نامرغوب و بد طعم بودن میل نکرده خود می تواند بیان کننده مرغوبیت و یا عدم مرغوبیت آن باشد . چه بسا کتانی از نظر ظاهری بسیار تمیز و مرغوب و همچنین گران قیمت باشد اما از نظر ذاﺌقه قناری شما بسیار نا مطلوب و نا خوشایند باشد و همچنین بلعکس . پس مرغوب بودن و یا نامرغوب بودن کتان را بعهده پرندگانتان بگذارید .
[attachment=574]

شاهدانه : تخم شاهدانه طبیعتی گرم دارد .
پرچرب و محرک است و بهتر است در جیره غذایی قناری کمتر وارد شود.بیشترین مصرف آن در فصل جوجه کشی است که هم بصورت جداگانه برای مست کردن نرها (البته مستی کاذب و نا پایدار ) وهم برای چاغ کردن بیشتر جوجه های داخل کپه بصورت خیسانده و جوانه زده شده به اندازه یک شستی در هر روز می باشد .این دانه را هم بصورت مخروط با درصدی کم در هفت تخم و هم بصورت جداگانه می توان استفاده کرد . اطلاعات بیشتر مربوط به مقدار و زمان مصرف این دانه در جداول مبحث تغذیه آورده شده است.
[attachment=575]

من تا همین حد بلدم این دو تا رو هم عکسشون رو گرفتم ولی نمیدونم چی هستن

[attachment=573][attachment=572]
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۸/۰۸، ۱۲:۵۸ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۸۹/۱۲/۱۴، ۰۵:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #3
RE: معرفی دانه ها + عکس
اون دونه قرمز درشته تخم جارو ولي اون يكي رو نميدونم
۱۳۸۹/۱۲/۱۴، ۰۶:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Aramis ، rade pa ، mohammad20101368 ، پدربزرگ
مدیر بازنشسته

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 582
2616 سپاس گرفته‌شده در 490 ارسال
ارسال: #4
با سلام و احترام :
اول اینکه کار قشنگی کردی که عکس ها رو گذاشتی ولی من در مورد مقدار انها (کافشه و شاهدانه )مخالف هستم مقدار اونها بسیار زیاده .دوست خوبم تعداد اونها باید در حد چند عدد باشه مثلا سه یا چهار عدد ان هم دو یا سه روز در میان
موفق باشد
۱۳۸۹/۱۲/۱۴، ۰۶:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #5
منم با جناب katbi موافقم
۱۳۸۹/۱۲/۱۴، ۰۹:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، pezhman ، ehsantaghavi2007
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #6
این متن ها کپی پست شده است ولی عکس ها رو خودم با دوربین گرفتم .
چون من اطلاعی از فواید و مضراتشون ندارم
هر کسی در حدی که بلده توضیحات مفیدشو بگه
هدف من فقط شناسایی شکل ظاهری دانه است و خواهش میکنم شما هم کمک کنید تا همه یک اطلاعات جامعی از این تایپیک بدست بیارم چون خیلی از تازه کارا نمیدونن که چی دارن به قناریشون میدن
مثلا هفت تخمی که خریدم پر از کافشه و تخم جارو بود که مطمئنن باعث عوارضی تو پرنده هام شده همون جور که کاتبی عزیز فرمودند احتمالا علت ناراحتی پا قناریم مصرف زیاد کافشه است که عطاری های سود جو درصد تخم ارزون رو بیشتر میکنن که سودشون بیشتر باشه
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۹:۰۴ ق.ظ، توسط اهواز قناری.)
۱۳۸۹/۱۲/۱۵، ۰۷:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 3
16 سپاس گرفته‌شده در 8 ارسال
ارسال: #7
سلام عکس ها یکیشون تخم جارو و دیگری تخم شاهی هستش نمیدونم این دو تا تو چه خاصیتی دارند کسی میدونه
۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۸:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 48
سپاس‌ها: 655
1270 سپاس گرفته‌شده در 355 ارسال
ارسال: #8
تخم جارو طبع گرمی داره .توی زمستان برای کبوتر به همراه مخلوطی از سایر دانها استفاده میشه

خواص تخم شاهی

تخم شاهي مزه ي تند و تلخي دارد. اين ماده خاصيت چربي سوزي ، تصفيه کنندگي خون، شيرافزايي، قاعدگي آور، مقوي (نيروبخش) و ادرارآور دارد.

دارويي براي چشم درد است. تخم شاهي قواي جنسي را تقويت مي کند.

تخم شاهي براي مرض جذام، بيماري هاي پوستي، اسهال خوني ، اسهال، سوء هاضمه، بيماري هاي چشمي، اسکوربوت، آسم و سرفه مفيد است.

تخم شاهي خاصيت سقط کنندگي جنين دارد. در ضمن تخم شاهي خاصيت مليني نيز دارد.

منبع:
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
۱۳۸۹/۱۲/۲۴، ۰۲:۲۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sina2009 ، mohammad20101368 ، 10reza10 ، کمیار
کاربر افتخاری

ليسانس
اعتبار: 25
سپاس‌ها: 2053
2902 سپاس گرفته‌شده در 811 ارسال
ارسال: #9
(۱۳۸۹/۱۲/۱۵، ۰۷:۰۶ ب.ظ)sky_bird نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
این متن ها کپی پست شده است ولی عکس ها رو خودم با دوربین گرفتم .
چون من اطلاعی از فواید و مضراتشون ندارم
هر کسی در حدی که بلده توضیحات مفیدشو بگه
هدف من فقط شناسایی شکل ظاهری دانه است و خواهش میکنم شما هم کمک کنید تا همه یک اطلاعات جامعی از این تایپیک بدست بیارم چون خیلی از تازه کارا نمیدونن که چی دارن به قناریشون میدن
مثلا هفت تخمی که خریدم پر از کافشه و تخم جارو بود که مطمئنن باعث عوارضی تو پرنده هام شده همون جور که کاتبی عزیز فرمودند احتمالا علت ناراحتی پا قناریم مصرف زیاد کافشه است که عطاری های سود جو درصد تخم ارزون رو بیشتر میکنن که سودشون بیشتر باشه

با سلام

سعی کن یا هفت تخم رو از جای مطمئن بخری یا خودت جدا جدا بخری و مخلوط کنی خودت با ارزن

موفق باشی
امضای hamid@line می خواهم دنیا را بدهم برایم تنگ کنند

به اندازه " آغوش " تو

تا وقتی به آغوشت می رسم

بدانم همه دنیا از آن من است
۱۳۹۰/۰۳/۱۰، ۰۹:۲۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، Animal Planet
*
کاربر انجمن

اعتبار: 2
سپاس‌ها: 140
272 سپاس گرفته‌شده در 101 ارسال
ارسال: #10
سعی کن یا هفت تخم رو از جای مطمئن بخری یا خودت جدا جدا بخری و مخلوط کنی خودت با ارزن

موفق باشی

با سلام به همه دوستان
می خواستم از دوستان خواهش کنم ( اونایی که خودشون هفت تخم رو درست می کنن ) درصد ترکیب دونه ها رو برای یک کیلو دونه هفت تخم بیان کنن تا دیگران هم استفاده کنن
با تشکر
۱۳۹۰/۰۳/۱۰، ۱۰:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان