زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۸:۵۲ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

انکوباتور دست ساز

*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 277
117 سپاس گرفته‌شده در 52 ارسال
ارسال: #1
انکوباتور دست ساز
درود
دوستان میخواستم بپرسم آیا کسی انکوباتور دستساز دیده ؟ یا ساخته ؟ یا حداقل اطلاعاتی در مورد مکانیزم ساختش داره(مثلا فرم جعبه , ادوات الکتریکی گرمازا و غیره...) در اینجا بگذاره لطفا...
خود بنده اطلاعاتی دارم اما باید تست کنم و اگر بجواب رسیدم بگم...
سپاس....
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۲/۲۰، ۰۷:۳۲ ب.ظ، توسط katbi.)
۱۳۹۲/۰۲/۱۷، ۱۲:۳۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: theanimal ، ali_sefatzadeh
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
Ramin89

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #11
RE: انکوباتور دست ساز
سلام
قیمت بستگی به این داره که شما بخواین چه قدر پیشرفته باشه ... مثلا دوره راهنمایی که بودم در کتاب حرفه و فن فعالیتی وجود داشت که ما با استفاده از وسایل زیر هم یه دستگاه جوجه کشی ساختیم ولی خیلی ابتدایی هست:
الف: یک جعبه یا کارتون به ابعاد حدود60در30 وارتفاع35 سانتی متر.
ب:ورق نازک الومینیوم .
پ:لامپ40 وات سیار با کلید و دوشاخه.
ت:ظرف آب به ارتفاع 5 الی7 سانتی متر(یک کاسه آب کوچک)
ث:یک دستگاه حرارت سنج و نی های حصیری.

این دستگاه خیلی ساده هست ولی فامیل من یک کمد کوچک داشت که قفسه بندی شده بود و در قفسه ها شیشه ای بود،اون رو با دستگاه هایی که بهش اضافه کرد و حدود 50 تا 60 هزار تومن خرج، به ماشین جوجه کشی تبدیل کرد فقط مشکلش همین رفتن برق بود!

======
توضیحاتی برای دستگاه جوجه کشی:

طراحی سیستم چرخش

بدون شک یکی از ارکان اصلی در ماشین جوجه کشی طراحی سیستم چرخش مناسب و مطمئن است، در جوجه کشی طبیعی بطور معمول یک مرغ هر ۳۵ دقیقه اقدام به جابجا نمودن تخمها مینماید ، عمل چرخاندن یا جابجایی تخم ها به خاطر جلوگیری از چسبیدن زرده به پوسته ی تخم و از بین رفتن جنین انجام میگیرد، در جوجه کشی صنعتی اینکار بطور اتوماتیک هر یکساعت برای تخم مرغ، هر ۲ تا ۴ ساعت برای بلدرچین و . . . انجام میگیرد، در دستگاههای غیر حرفه ای، معمولا” عمل چرخش بصورت دستی و ۳ بار در روز انجام میگیرد که این روش بدلیل بروز مشکلات بهداشتی ناشی از تماس زیاد دست با تخم، همچنین نوسانات دما و رطوبت به خاطر باز شدن درب محفظه ی جوجه کشی در هر بار انجام عمل چرخاندن و پایین آمدن راندمان جوجه کشی، معمول نیست و توصیه نمیشود .

در ذیل به تفصیل به آموزش طراحی سیستم متداول و صددرصد عملی چرخش در دستگاه جوجه کشی میپردازم :

مکانیزم کامل چرخش یک ماشین جوجه کشی تشکیل شده است از:

۱- موتور- گیربکس برای تامین نیروی لازم جهت تغییر زاویه شانه ها ی حاوی تخم که بسته به ظرفیت ماشین جوجه باید دارای توانی متناسب با وزن تخمهای قرار گرفته بر روی شانه ها باشد ، میتوان برای این منظور از موتور- گیربکسهای جریان مستقیم (dc) یا جریان متناوب (ac) موجود در بازار که امروزه تنوع زیادی هم پیدا کرده استفاده کرد، لازم به ذکر است دور خروجی موتور- گیربکس مورد استفاده باید دارای حداقل دور در دقیقه باشد بطور مثال ۵ دور در دقیقه .

۲- تایمر دیجیتال قابل تنظیم که برای اعمال زمان چرخش دقیق تر میتوان از تایمردیجیتال دوبل با رله های جریان بالا استفاده کرد

۳- بازوهای متحرک برای تبدیل حرکت دورانی به پاندولی و انتقال نیرو به شانه های حاوی تخم .

۴- سنسور جهت تنظیم دقیق میزان چرخش

یکی از روشهای متداول در جوجه کشی با دستگاههای اتوماتیک و نیمه اتوماتیک بدین نحو است که تخمها بطور عمودی به صورتی که قسمت کوچکتر تخم به سمت پایین باشد در شانه های مخصوص چیده شده و شانه ها در داخل راکهای دستگاه قرار میگیرند، و در فواصل زمانی مشخص که به وسیله ی تایمر دیجیتال قابل تنظیم میباشد (بطور مثال هر یکساعت برای تخم مرغ) با تغییر زاویه ۴۵ درجه شانه ها نسبت به افق و تکرار این عمل، یعنی برگرداندن به سمت مقابل و به عبارتی قرار گرفتن شانه ها در یک زاویه ی ۹۰ درجه نسبت به قبل عمل چرخاندن صورت میگیرد که این عمل تا روز انتقال تخمها به هچر( برای تخم مرغ روز هیجدهم ) میبایست انجام پذیرد در صورت بروز نقص در مکانیزم چرخش دستگاه جوجه کشی، جنین با خطر چسبیدن به پوسته مواجه شده و از بین خواهد رفت ، لذا توصیه میشود به منظور پیشگیری از ضرر و زیان احتمالی ، نسبت به درستی عملکرد کلیه اجزای سیستم چرخش اطمینان حاصل کنید .

طراحی، ساخت و نصب اجزای مکانیزم چرخش دستگاه جوجه کشی:

راک به قسمتی از دستگاه گفته میشود که شانه ی حاوی تخم بر روی آن قرار میگیرد و بوسیله ی یک محور به پایه ای که بر روی بدنه ی اصلی دستگاه محکم شده است متصل میشود، ابتدا نقطه ای را بر روی راک و با فاصله ی نسبی از محور آن سوراخ میکنیم ، سپس راک را در وضعیت ۴۵ درجه نسبت به افق قرار داده و محل سوراخ را بر روی بدنه علامت گذاری میکنیم، راک را حرکت داده و از طرف مقابل در وضعیت ۴۵ درجه قرار میدهیم ، مجدد محل سوراخ شده روی راک را بر روی بدنه علامت میزنیم، حال بر روی بدنه ۲ نقطه ی مشخص داریم، با اندازه گیری فاصله بین نقاط مشخص شده بر روی بدنه و تقسیم فاصله به ۲ اندازه ی بازویی (بازوی شماره ی یک) که باید ساخته و به محور خروجی موتور گیربکس متصل شود را به دست می آوریم، موتور- گیربکس را به بدنه یا شاسی دستگاه محکم کرده سپس بازوی ساخته شده شماره ی یک را به آن متصل میکنیم در مرحله ی بعد اقدام به ساخت بازوی دوم با اندازه ای بزرگتر (اندازه آن بستگی به قرار گرفتن راک ها نسبت به موتور – گیربکس دارد) کرده و یک طرف آن را بوسیله ی پیچ مهره یا پین به بازوی شماره ی یک و طرف دیگر آن را به سوراخ تعبیه شده روی راک متصل میکنیم، در نهایت با نصب موتور- گیربکس به تایمر دیجیتال و تنظیم آن ، موتور – گیربکس در زمان مشخص شروع به کار کرده و با نیم دور چرخش، یک زاویه در حدود ۹۰ درجه ای به راک اعمال می کند که باعث تغییر وضعیت ۴۵ درجه ای نسبت به افق در شانه ی حاوی تخم شده و تکرار این عمل مکانیزم چرخش و جابجایی تخمها را کامل میکند .

منبع: واحد آموزش و تحقیقات رویان گستر
۱۳۹۲/۰۲/۲۱، ۰۹:۵۱ ق.ظ
نقل قول
*
کاربر انجمن

ليسانس
سپاس‌ها: 238
96 سپاس گرفته‌شده در 49 ارسال
ارسال: #12
سلام به همگی
می تونی برای ترموستات از ترموستات یخچال هم استفاده کنی. من خودم با این جایخی های یونولیتی که توش بستنی می ذارن و ترمستات یخچال ساختم و جواب هم گرفتم. (البته برای تخم مرغ) به خاطر صرفه جویی تو هزینه هم می تونی تخم ها رو خودت روزی سه بار بچرخونی. تازه این جوری لذت کار هم بیشتره
۱۳۹۲/۰۲/۲۱، ۰۳:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: amir bagheri ، jooje ، Animal Planet
*
کاربر انجمن

کارشناسی
سپاس‌ها: 277
117 سپاس گرفته‌شده در 52 ارسال
ارسال: #13
درود...
ببخشید دیر امدم که بگم منظورم از انکوباتور چیه ( انکوباتور = دستگاه جوجه کشی = هچر hacher ) البته انکوباتور و هچر برای اکثر جانداران بکار میره مثلا برای تخم ماهی و غیره یا بچه نارس انسان و حیوانات پستاندار...
سپاس از همه برای نظرات خوبشون , کمکهای خوبی بود البته من یک دستگاه کوچیک همچین باحال درست کردم اما دارم یک 48تایی اتومات هم درست میکنم که قابلیت برنامه ریزی هم داره...
۱۳۹۲/۰۲/۲۲، ۰۹:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان