زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۹:۴۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

اواز سهره 4 دهن لری 2

**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #1
اواز سهره 4 دهن لری 2
با سلام خدمت دوستان خوب چند وقتی بود که تو قسمت آلبوم اواز ارسال جدیدی نشده بود بخاط همین این آواز زیبارو گذاشتم تا دوستانی که علاقه به اوازی ها بومی خودمون دارن بشنون ولذت ببرن .بنده حدود 8 سال پیش از این نوع آواز استفاده میکردم برای پرنده ها م معمولا سهره های طرف همدان وخرم آباد خیلی خوب این آواز رو یاد میگرفتن ومن خیلی دوستش دارم بخاطر همین بخشی از اون رو براتون گذاشتم لطفا نظر یادتون نره واز دوستان خواهش میکنم برای قوی شدن این بخش از انجمن در حد امکان هر آوازی دارن بگذارن تا دیگران نظر بدن در موردش ومجموعمون پر بار تر بشه ممنون از شما امیدوارم خوشتون بیاد موفق باشید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۲/۲۰، ۰۱:۰۶ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۱/۱۰/۱۶، ۱۰:۰۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 1
26 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #2
RE: اواز سهره 4 دهن لری 2
سلام
من که خیلی خوشم اومد ممنون .
۱۳۹۱/۱۰/۱۶، ۰۲:۱۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد جلالی
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 1078
295 سپاس گرفته‌شده در 104 ارسال
ارسال: #3
(۱۳۹۱/۱۰/۱۶، ۱۰:۰۲ ق.ظ)dahan baz نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت دوستان خوب چند وقتی بود که تو قسمت آلبوم اواز ارسال جدیدی نشده بود بخاط همین این آواز زیبارو گذاشتم تا دوستانی که علاقه به اوازی ها بومی خودمون دارن بشنون ولذت ببرن .بنده حدود 8 سال پیش از این نوع آواز استفاده میکردم برای پرنده ها م معمولا سهره های طرف همدان وخرم آباد خیلی خوب این آواز رو یاد میگرفتن ومن خیلی دوستش دارم بخاطر همین بخشی از اون رو براتون گذاشتم لطفا نظر یادتون نره واز دوستان خواهش میکنم برای قوی شدن این بخش از انجمن در حد امکان هر آوازی دارن بگذارن تا دیگران نظر بدن در موردش ومجموعمون پر بار تر بشه ممنون از شما امیدوارم خوشتون بیاد موفق باشید

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

سلام
دهن باز داداش اوازه خوبیه منم خوشم اومد
۱۳۹۱/۱۰/۱۶، ۰۶:۲۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

کارشناسی
اعتبار: 26
سپاس‌ها: 422
1632 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #4
با عرض سلام و خسته نباشید

دهن باز عزیز ممنون از آوازی که در اختیار کاربرها و پرنده بازای این سایت قرار دادی . این آواز اگر بدون تنظیم ارائه شده من یکی از حسن هاشو نداشتن اجرای واج " قخخخخخخخخ " ( به قول خودمون ترمز دستی ) میدونم . معمولا سهره های جنگلی خیلی استفاده می کنن و یه نفس تازه میگیرن. در اسپانیا برای این اجرای غلط , وقتی به موقع و پشت هم باشه امتیاز قائل میشن ولی من خودم شخصا نمی پسندم .
در این آواز سهره با مهارت دهن عوض می کنه . یه جا هایی حتی چهار دهن عوض می کنه اما ختم نداره و رها میکنه . اگر اجرای این دهن ها به "چو" یا "پین" ختم می شد اواز رو خیلی زیبا تر می کرد. یه جاهایی هم که " چو " میزنه ضعیفه . یه جاهایی هم تو اجرا دقیقا جایی که باید آواز رو ختم کنه باز تو دهن میره و این اجراشو از یه دستی در میاره. ثانیه 55 شروع اجرای دهنشو خیلی دوست دارم که با دو تا تک واج شروع میکنه. و در آخر هم باید عرض کنم خدمتتون که آواز قبلی که ارائه کرده بودید( جوجه آموزش دیده لربخون) بسیار زیباتر بود.و با این آواز متفاوت تر بود .

حالا جناب دهن باز عرضی داشتم خدمتتون : من این دهن ها و اجرا ها را در سایر سهره ها ی نقاط مختلف کشور هم دیده ام و همچنین در آواز سهره های خارج از کشور . چه ویژگی ها و چه ریتمهایی در این آواز هست که شما این آواز رو لری میدونید . من در اینکه سهره ها ی مناطق مختلف ممکنه که از نظر لهجه و نوع ادای آواز با هم فرق داشته باشند شکی ندارم اما می خوام بدونم ویژگی های دیگری هم هست که مد نظر شما ست؟

( باز هم از شما ممنونم و امیدوارم سایر کاربران دیگر و دوستانی که به آواز پرندگان تسلط دارند نظر خودشون رو بگن- بنده هم به اندازه تجربه خودم نظرمو اعلام کردم ...موفق باشید)
۱۳۹۱/۱۰/۱۸، ۰۱:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #5
با عرض سلام محمد گل ممنون از شما که در حدامکان وقت میزارید ونظر شخضی خودتون رو میگید در موردی این اواز باید عرض کنم که این آواز 3تا پرنده هست که با فاصله ی خیلی کم در حال اجرا هستند و میکروفن برای 3تا شون هست بخاطر همینه که یه جا هایی بجایی که دهن رو جمع کنه ونقطه بزاره یه دفعه میره تو دهن خواندن هم زمان پرنده های دیگه هست معولا تو آواز هر کسی صلیقه ای داره در مورد جو جو ها تو دهن ملایر باید یک جو بگه اگه دو بار بگه ایراد حساب میشه بعضی از اساتید هم نه تا 3 الی 4هار تا جو هم دوست دارن بگه من شخصا این موضوع رو میزارم به عهده ی خود پرنده یک سری پرنده هایی هم هست که تو زمان مستی وقتی حیون میره تو دهن نمیشه زیاد ازش توقع داشت چون مستی زیاد حریص میکنه بعضی ها تو جفت خوردن بعضی ها تو خوندن حرص میزنن وبرای کل کل هر کاری که بلد باشه حیون انجام میده در مورد سوال لر بخوان ما تو ایران چندین شهر صاحب سبک داریم که هر کدامشون یک نوع آواز رو میپسندند ویک جور خوندن تو دهن های خودمون به هیچ وجه نباید آواز قناری یا حتی سر جیک های قناری یا پس قور های اون رو داشته باشه این عیب خیلی بزرگ هست یعنی پرنده ای که این موارد رو داشته باشه قیمتش از 2 سوم یا بیشتر هم افت میکنه وزیبای ریتم خوندن رو بهم میزنه این یک مورد که تو دهن های خارجی این مورد رعایت نمیشه بنظز بنده تمام دهنهای خارجی ها باغی هست ولی ما دهن باغی رو بنام بلبلی میشناسم تو تهران. شما وقتی اسم گوشه ها رو با خوندن پرنده با سبکهای متفاوت میشناسید وقتی یه پرند هی خارجی لیلیجون رو میگه با دهن های خودمون مقایصیه میکنید میگید این همونه دهن لری خودمونه از کجا دهن لری ما ایراد نداشته باشه شما تو بروجرد فقط یک سبک یک سری ردیف خوندن وبا یک نوع اجرا رو دهن بروجردی میدونن یعنی از شروع تا پایان تمام دهن ها تو هر شهری به یه اسم گویش میشه اصل این نتها همه همونی که تو همدان سهره گذاشته شده ولی این نوع خوندن خاص اونها هست که متفاوت میکنه دهن ها رو یعنی بطور مثال قیس های هر دهنی مختص به خوده دهن همون دهن هست تو دهن ملایر ما قیوس داریم ولی تو دهنها ی دیگه قیس میکشه نحوه خوندن سر دهن ها بعضی ها با بی بی جون شوروع میشه یعضی ها با سول سول ایها تفاوتها رو درست میکنه تو بعضی مناطق مثل دهن های کردی قایا قایا قایا قیا قیس باید زیاد باشه ولی تو دهن تهران زیاد مورد پستد نیست ونداره . من خودم تا چندی پیش فکر میکردم میگن سهره هالحجه دارن این فاحش هست ولی این طور نیست .تا تمام دهن های مختلف ایران رو تمام وکمال نشنوید وحفظ نکنید وتقریبااز تمام مناطق ایران سهره نگیرید توضیح دادن در موردش بیهوده هست چون یه کار عملی هست الان بیشتری ها ادقام میکنن دهن هارو واین اصالت کار رو بهم میریزه شاید 4 نفر خوششون باید ولی در کل ارزش پرنده کم میشه وهمه پسند نیست شما یه دهن بروجردی رو که قیس مقوم تهران میکشه رو ببرید شهر خودشون اون وقت متوجه فرقها میشید بترتیب موقوم تهران کامل ترین دهن وگلچین تمام اجرا های بعد دهن ملایر بعد از اون بروجرد بعد خرم اباد حالا یه سری شهرها هستند مثل تویسرکان که سبک خوندنشون باملایر کمی فرق داره یا کنگاور توتهران این چند دهن رو از دهن های دیگه بهتر میدونن نتهای همه شون در اصل یکی هست وجای نتها باهم فرق داره وهمین آهنگ وزنگ خوندن بگوش شنوده با تفاوت خیلی زیاد شنیده میشه شما چند تا سهره از هر منظقه متفاوت رو زیر یه دهن بزار اون پرنده های که نزدیک اون منطقه آواز هستند زودتر وبهتر یاد میگیرن ولی سهره های که مال مناطق دور تر هستند کم تر یاد میگیرن همون آواز رو ولی جور دیگه ای اجرا نمیکنن .آواز های خارجی که برای یکی مثل من همه به یه سبک هستند ومشخص هست که آواز چند تا پرنده ی مختلف رو ادقام کردن برای آموزش وهمشون دهن قناری دارن واین بنظر من خوب نیست واصلا نمتونم با این موضوع کنار بیام بحس تعصب چون اجرای سهره محصر بفرد هست وهر آواز دیگه ای با عث خراب کردن اون هست شاید یه دوره تو شهرها مختلف اون ور برم وتمام آوازهاشون رو بشنوم بتونم تشخیص بدم که مال کدام منطقه از اروپا هست ولی خوشم نمیاد .ما چون توکشور مون با این موضوع مردممون کنار نمیان ونیومدن هیچ تاریخچه ای که معتبر یاشه نداریم چون سنتی بوده ودهن به دهن رسید وبقیه تجربی بوده ولی این دلیل بر این نیست که اونها از ما جلو تر هستند تو گذشته سهره وبلبل پرنده های مورد نظر ایرانی بوده وهیچ قدمتی براش تایین نشده وفقط تو این کتیبه ها ی باستانی رو که میبینید متوجه میشید که بلبل وسهره از اون وقتها با ما بودن همین من میگم هر آوازی به نوع خودش زیباست ولی آوازهای خودمون بینظیره چون وقتی یه سهره تو چند ثانیه چندین دهن مختلف رو درست وکامل میزنه وشناختن این توانایی با امکانات کم قدیم وساختنش با ساز ونی واقعا استادانه هست. خیلی مخاصیم
۱۳۹۱/۱۰/۲۰، ۱۱:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

کارشناسی
ارسال: #6
دهن باز عزیز

واقعا ممنون از اینکه خیلی با حوصله و کامل توضیح دادی .
سلیقه من هم در مورد ختم آواز , با زدن یک " چو " است و دو تا یا سه تارو نمی پسندم.
من کاملا با شما موافقم که از زمانهای دور پرنده های آواز خون مونس ما ایرانی ها بوده اند و عشق بازهای زیادی داشتیم که زندگیشونو واسه حیوون مورد علاقشون گذاشتن.
اسپانیا یکی از قطب ها ی بزرگ پرورش پرنده است که اونها هم برای خودشون تاریخچه دارن و واقعا برای پرورش نژادهای برتر سهره ( jilguero ) زحمت می کشن . پرنده هایی تکثیر می کنن که لنگشون تو ایران پیدا نمیشه. ولی باز خودمونو عشقه.
من می دونم که در گوشه کنار شهرهایی که شما اسم بردید کسانی هستند که واقا استاد هستند و آوازخونی پرنده هاشون بی نظیره. فقط اختلاف سلیقه ها و نبودن یک مرجع کامل و نمونه هایی از آوازها و گوشه های آوازی که ازشون اسم برده میشه منو اذیت میکنه . اینکه تجربه به آدم خیلی چیزا یاد میده قبول دارم . اما حتما شما خودتون میدونید در مورد همون موقوم تهران حرف و حدیث زیاده و هر کسی چیزی میگه و کوتاه هم نمیاد .
مسلما آوازی که روی یک ریتم خاص اجرا بشه و تنوع داشته باشه با ارزشه. من دوست دارم در این ارتباط بیشتر با هم مکاتبه کنیم و ای کاش دوستان دیگر هم آواز رو بررسی می کردن و نظر میدادن . قربان شما : محمد گلشن
۱۳۹۱/۱۰/۲۰، ۰۲:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: smm200002 ، torobche ، محمد جلالی ، عمادذر
**
کاربر افتخاری

کارشناسی
ارسال: #7
با سلام و خسته نباشید

جناب هستی ممنون از اینکه شما هم مشارکت کردید و نظر خودتونو اعلام کردید.
اجرای زیبا, زیباست و شنونده ای که به آواز سهره توجه داشته باشه به راحتی سهره ای که رو حساب کتاب می خونه رو تشخیص میده. حالا اگر با حساسیت بالایی نگاه کنیم میریم تو بحث آواز شهرهای مختلفی که آقای دهن باز گفتن . اینکه نوع قیس چطور باشه, کجا کدوم دهن رو بزنه , با چه سر دهنی شروع کنه , ریتم آواز چطور باشه . کدوم دهن بیشتر اجرا شه و....اینها یه سری قراردادهایی هست که جایی ثبت نشده و به قول آقای دهن باز سینه به سینه رسیده و مونده برای همین هم اختلاف نظر حتی تو شهرهایی که نام بردن زیاده. در اسپانیا فدراسیونی رسمی سال هاست تشکیل شده که ردیف های خاصی را با توجه به مکانیزم صوتی سهره ها مشخص کرده اند که خود شما هم زحمت کشیدید در قسمت سبکهای خارجی این ردیفهارو با نام اسپانیایی ارائه کردید. خیلی دوست داشتم سبک های مختص شهرهای ایران با نمونه های صوتی با اصطلاحات مخصوص همون شهر در دسترس بود و می تونستیم مقایسه کنیم .
من با اجازتون قسمت هایی از آواز سهره دهن دار رو می خوام ارائه کنم که دوستان بگن این چه دهنیه اصطلاح محلیش چیه و رو مثال صوتی از دوستان عزیزم یه چیزی یاد بگیرم. فقط نمی دونم که در همین جا این دهن هارو بذارم یا یه تاپیک ایجاد کنیم ؟ از همه دوستان هم خواهش می کنم حوصله به خرج بدن و گوش کنن و نظر بدن . انشاالله چیزای زیادی از هم یاد می گیریم و بیشتر به آواز سهره اشراف پیدا می کنیم. ممنون از آقای دهن باز و هستی گل
۱۳۹۱/۱۰/۲۴، ۰۹:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

.
سپاس‌ها: 49
135 سپاس گرفته‌شده در 35 ارسال
ارسال: #8
سلام دوست عزيز ، دهن هاي خوبي مياد ولي آهنگ خيلي خوبي نداره دهنارو جابجا ميزنه ولي سر دهناش عاليه ، يك چهچه اي هم داره كه دهن ردي حساب ميشه البته توي بروجرد ، اگه با صدا به جوجه هات دهن ياد ميدي بهتره جوجه هنوز دان خور نشده باشه اگه اين كارو بكني احتمال اينكه دهنارو جابجا بزنه خيلي كمه تقريبآ ميشه كپي صدايي كه براش ميزاري ، دهني هم كه ميذاري خيلي فرق ميكنه اون دهن كنگاوري كه برات فرستادم خيلي جوجه سخت ياد ميگيره ولي اگه جوجه هنوز دان خور نشده باشه خيلي زود يادش ميگيره بدون جابجايي دهن ،دستت درد نكنه ممنون
۱۳۹۱/۱۰/۲۴، ۰۸:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد جلالی
**
کاربر افتخاری

کارشناسی
ارسال: #9
با سلام مجدد

آقای دهن باز و سایر دوستانم که با آواز سهره آشنایی دارن خواهش می کنم توجه بفرمایید.
بنده پیش از اینها قطعه ای از آواز سهره گذاشته بودم که عنوان " لی لی لی لی چو معروف "داشت . و نظر آقای دهن باز قرقرقر جان بود و سایر دوستان هم که نظری نداشتند. می خواستم مجدد به این قطعه گوش بدهید و نظرتونو اعلام کنید. اگر این دهن مخصوص محل خاصی است یا در سبک ها عمومیت دارد اعلام کنید . تو این آواز سهره به نوعی صداشو گرم می کنه و دو سر دهن رو تکرار میکنه که ختم به چ میشه . چ چ چ چ چ چ چ چو.....ل ل ل ل ل ل چو
حالا دوستان نظراشونو بگن . ممنون
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دوستانی هم که آواز را نشنیده اند روی لینک بالا کلیک کنند .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۱۰/۲۷، ۰۳:۳۳ ب.ظ، توسط محمدگلشن.)
۱۳۹۱/۱۰/۲۷، ۰۳:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Navid_IT ، عمادذر ، مرلين
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 455
578 سپاس گرفته‌شده در 144 ارسال
ارسال: #10
دهن باز عزیز از دهن زیبایی که گذاشتی سپاسگذارم و منهم معتقدم دهن مقوم تهران اگه بدرستی به جوجه سهره لر یاد داده بشه بسیار زیباست.در ضمن بفرمایید دهن مقوم تویسرکان برای یادگیری سهره استفاده کردید و نتیجه گرفتید؟من یک جوجه زیر دهن این سبک گذاشتم که امیدوارم گرفته باشه. پاینده باشید
۱۳۹۱/۱۲/۱۲، ۰۶:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان