زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۹:۲۷ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

اول رام کردن یا رنگ آوردن

ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #1
اول رام کردن یا رنگ آوردن
سلام.میخواستم ببینم دوستان اول جوجه سهره رو رنگ میارن بعد رامش میکنن یا اول رامش میکنن بعد رنگش میارن.خواهشمندم تجربیات و نظراتتون رو بگید.با تشکر
۱۳۹۱/۰۵/۲۰، ۱۰:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: behi64 ، سی مرغ
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #2
RE: اول رام کردن یا رنگ آوردن
باسلام همیشه هر پرنده ای نه فقط سهره از جوجگی راحتتر رام میشه شما به فکر رام کردن سهرتون باشید بعدا خودبخود رنگ میگیرد سوالتون برام یک مقدار عجیبه یا من سوالتون رو نفهمیدم در هر صورت طبق برداشتم از سوال جواب دادم.
موفق باشید
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۱/۰۵/۲۱، ۰۱:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: احسان.. ، سی مرغ
کاربر افتخاری

فوق لیسانس
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 686
1311 سپاس گرفته‌شده در 496 ارسال
ارسال: #3
سهره اگه تو لک بره بهتر رام میشه و سعی میکنه آرومتر باشه.پس اگر هم زمان سهرتون هم تو لک بره هم روی رام شدنش کار کنید بهتره.
۱۳۹۱/۰۵/۲۱، ۱۰:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #4
سلام.منظور من جوجه سهره است آخه بعضی مواقع هرچی رامش کنی بعد پیچوندن و رنگ آوردن باز وحشی میشه بعضی مواقع هم که اول رنگش میاری بعدش بجای اینکه رو مست شدنش کار کنی باید رامش کنی.با تشکر
۱۳۹۱/۰۵/۲۱، ۱۱:۱۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 277
200 سپاس گرفته‌شده در 53 ارسال
ارسال: #5
سلام:
اين دو پروسه به نظر من همزمانه.
يعني شما ميتونيد هم زمان اين دو كار را بكنيد.
با يه آب پاش روش آب بپاشيد و تو يه جا پر رفت آمد بزاريد همين كار باعث ميشه كه جوجه سره
مشغول خشك كردن خودش بشه و رفت آمد افراد براش عادي ميشه
فقط خيلي نبايد بهش توجه كني ودست بگيريش در كل باش بازي نكني و بهش بفهموني كه كاري باش نداري.
من اين كار داخل مغازه انجام ميدم و جوجه داخل پياده رو ميزارم واقعا خيلي سريع جوجه رام ميشه .

موفق باشي...
۱۳۹۱/۰۵/۲۱، ۰۱:۱۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 48
سپاس‌ها: 655
1270 سپاس گرفته‌شده در 355 ارسال
ارسال: #6
سلام
با دوستان موافقم
در کل باید در زمان تصمیم گیری کرد
مثلا شرایط سهره و ماهی که سهره گرفته شده توی تابستان ،اول یا آخر تابستان میتونه اولویت رو تعیین کنه
۱۳۹۱/۰۵/۲۱، ۰۱:۳۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #7
با عرض سلام به نظر من اول باید جوجه رو رام کنید این یه نظر شخصی هست حتی تو رنگ در آوردن هم تاثیر داره تو صحبت های قبلی گفته شد که بعضی از جوجه ها به خاطر ترس واسترس رنگ نمیندازن و حتی کچل میشن واز خوندن هم امتنا میکنن دوم اینکه جوجه هایی که اول رام بشن بهتر دهن یاد میگیرن وبدون ترس میخونن وزود تر مست میشن معمولا تو وقت لک بنظر من ترسو تر میشن یکی از دلیل هایی که میگن سهره تو لکی رو یه میخ وشرتی شرو بالای بالا بکشید یا روشهای دیگر دوستان به خاطر استرس هست تا پرنده در آرامش دوران لکش رو بگذرونه هر سالی که به پرنده بخوره یعنی هر مستی ولکی که تو قفس بگذرونه آروم تر میشه نه در زمانی که پرنده ضعف داره هم از نظر بدنی و ویتامینی عصبی بودن یه امر طبیعی هست تازه ممکنه کمبود ویتامین هم بگیره بخاطر لک تو لک شدن موفق باشید
۱۳۹۱/۰۵/۲۳، ۰۲:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #8
سلام
شما جوجه رو یه میخ کن در جایی که از نظر نور و دما مناسب باشه و حتی الامکان جایی باشه که همیشه آدم رو ببینه خودش بعد از شش ماه رام میشه ولی اگه جایی باشه که آدم رو نبینه تور میشه البته راجع به جوجه سهره جای نگرانی نیست چرا که بعد از تو لک سخت اول رام میشه بخصوص اگه قفسش کوچیک باشه .
برای رنگ آوردن هم اگه دما و نور و جای پرنده خوب باشه به موقع رنگ میندازه و پیچیدن پارچه و لک اجباری پرنده رو ذلیل میکنه و به هیچ وجه توصیه نمیشه مگه در مواقع اضطراری .
۱۳۹۳/۱۲/۱۹، ۰۱:۰۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #9
سلام خدمت سروران
برای رنگ آوردن هم اگه دما و نور و جای پرنده خوب باشه به موقع رنگ میندازه و پیچیدن پارچه و لک اجباری پرنده رو ذلیل میکنه و به هیچ وجه توصیه نمیشه مگه در مواقع اضطراری .
لازمه راجع به این مطلب که در ارسال قبلی خدمت دوستان عرض شد چند نکته رو بیان کنم :

نکته اول اینکه سهره وحشی و حتی جوجه رنگ آورده بیابون با پیچیدن و لک اجباری به هیچ وجه ذلیل نمیشه بلکه درست و رام هم میشه و حتی اگر یک سال تمام هم زیر پارچه و روکش باشن ذلیل نمیشن و این مطلبی که عرض شد فقط شامل حال جوجه سهره میشه اونم جوجه دم کوتاه یا جوجه توک سیاه یا جوجه ای که سبیلش سفیده و کال کاله و خال نداخته .  

نکته دوم اینکه اگر میخواید جوجه هاتون( جوجه های صید شده ) با پیچوندن رنگ بیارن و دهن بازی هم نمیکنید یا خیلی دهن پرنده براتون مهم نیست که حتما پاک باشه بهتره جوجه خال زده و کمی بزرگ شده انتخاب کنید چون اینجور جوجه ها تو بیابون استخون میترکونن و خیلی قوی بنیه تر و سلامت تر هستن از نظر بدنی و مرگ و مریضی اصلا ندارن و از طرفی تحت هیچ شرایط و ابدا با پیچوندن و لک اجباری ذلیل نمیشن بلکه هم رام میشن و هم خیلی زود را میفتن .

نکته سوم اگر دهن بازی میکنید و مجبورید جوجه دم نصف یا توک سیاه یا جوجه سبیل سفید کال کال انتخاب کنید به هیچ عنوان نباید جوجه یا جوجه ها رو از همون روز اول بپیچونید و بهتر جوجه ها 30 تا 40 روز روشون باز باشه و اصلا روکش نشن البته به این معنی نیست که براشون دهن نذارید یا اینکه بیرون میخشون کنید . بلکه همون توی خونه یا اتاق مخصوص روی میخ خودشون باشن و تک بشن تو قفس کوچیک و دهن هم براشون بذارید و میخشونم نباید جای تاریک باشه و بعد از 40 روز بپیچونید . به این روش ذلیل نمیشن یا احتمالش خیلی خیلی کمتره . (البته این برای جوجه ای که داخل خونه یا فضای بسته نگهداری میشه هست و جریان جوجه ای که از همون روز اول بیرون میخ میشه یا بیرون روکش میشه متفاوته که بماند)
آخه من این چند سال اخیر که روی دهنای جدیدم دارم کار میکنم همیشه جوجه کال از بهترین منطقه ها میاوردم سردسیری از کردستان از لرستان حتی جوجه از ایلام هم آوردم و کال میاوردم و از همون روزای اول میپیچیدم و جوجه هام ذلیل میشدن ( البته نه همشون ) تا اینکه پارسال خواستم به صورت طبیعی رنگ بیارم که اونا هم مریض شدن و ورم روده گرفتن در اثر گرما زدگی که پرسیدم گفتن به خاطر اینکه زمان زیادی میذاشتی زیر آفتاب گرما زده شدن (و از طرفی جوجه ای که توی خونه نگهداری میشه نباید جابجاش کنی چه برسه به اینکه ببریش بیرون تو هوای آزاد و زیر آفتابه مثلا یک ساعته بذاریش و آب بازیش بدی تا رنگ بیاره . و آفتاب و آبتی و رنگ آوردن طبیعی برای سهره ای که از همون روز اول بیرون نگهداریش کنی خوبه و مناسبه نه برای سهره ای که داخل خونه هست)
تا اینکه از یه رفیق حرفه ای پرسیدم ایشون فرمودن اگر میخوای جوجه رو بپیچونی و ذلیل هم نشه یا باید جوجه خال انداخته انتخاب کنی اگر میخوای از همون روزای اول بپیچیش و یا اگر جوجه خیلی کال میاری باید حداقل تا 40 شب تو قفس تکی روی میخش باشه و دهن هم براش بذاری و اصلا هم جابجاش نکنی و بعد از چهل شب بپیچونیش تا ذلیل نشه تازه اگر ذاتش درست باشه . ( البته بعضی از جوجه ها که استثنایی و نابغه هستن حتی اگر کال کال هم باشن بپیچونی بازم ذلیل نمیشن ولی اکثر جوجه های کال با پیچوندن ذلیل میشن ).  
امیداورم رفقا قدر این مطلبی که عرض شد رو بدونن نمیدونید چقد بدبختی کشیدم تا این مطلب به صورت تجربی برام علم شده . 
ارسال قبلی من مال سال 93 هست و تو این ارسال خواستم این مطلب رو کامل کنم همونطوری که برای خودم با گذر زمان کامل شد و البته پرنده بازی همینه هرسال چندتا نکته جدید رو یادمیگیری و تجربه میکنی که پارسال ازش بی خبر بودی . 

۱۳۹۵/۰۶/۱۹، ۱۰:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، gholizadeh ، ali bz
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 10
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #10
سلام مجدد خدمت دوستان ، سره من امروز نوکشو میکرد تو سینش نمیدونم چیکا میکرد واسه تمیز کردن بود یا چیز دیگه ؟ اینم بگم امروز نیم ساعت تو افتاب گذاشتمش ک ازونجا شروع کرد به ترتمیز کردن ، فقط این که عادیه انشاالله؟
اصطلاح صاف کردن یا تیغ کردن هم موقع خوندن تاپیکا دیدم که متوجه نمیشم یعنی چی؟
ممنون از توجه شما و پاسخ عزیزان
۱۳۹۵/۰۷/۱۲، ۰۶:۴۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان