زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۱۲:۵۴ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بالا آوردن جوجه سهره قناری

ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #1
بالا آوردن جوجه سهره قناری
با سلام به دوستان عزیز.با کسب اجازه از دوست عزیزم جناب دهن باز با توجه به اینکه مدتی از فصل جفت گذشته و تعدادی از دوستان موفق به گرفتن جوجه سهره قناری شدن خواستم در این تابپک با نظر و تجربه دوستان در مورد بالا آوردن حرفه ای و اصولی جوجه سهره قناری بحث کنیم .نکات و سوالهای مهم در این رابطه بسیارند و ما در مورد مهمترین و پرکاربردترین هاشون صحبت میکنیم.نکته اول تغذیه جوجها هست که به نظر میاد بهترین دونه مخلوطی از شاهدونه و کتان به نسبت پنج به یک هست بهتره تا سن مستی یعنی حدود شش هفت ماهگی تغذیه رنگی در دستور کار قرار بگیره و بهترین گزینه هویج رنده شده  هست که مقداری فلفل دلمه خشک شده وپودر شده هم قاطیش باشه و هفته ای دوبار به جوجه داده بشه مخصوصا در زمان پرریزی.مهمترین نکته پرورش جوجه سهره قناری آموزش آواز اون هست هرچه شروع آمورش سریع تر باشه نتیجه بهتری میده و از زمانی که جوجها تخم مرغ خور شدن بهتره که از مادر جدا شده و در مکانی که پرنده دیگری کنارشون نباشه زیر نظر استاد یا آواز ضبط شده مورد نظر قرار داد.پیشنهادی که میشه اینه که مثل سهره با سهره قناری رفتار بشه یعنی اون رو بیرون برد در هوای آزاد قرار داد و خلاصه مثل قناری لوس و عزیز نازی بارش نیاورد.در آخر از دوستان و اساتید خواهش دارم که سوالات و نظراتشون رو در مورد بالا آوردن جوجه سهره قناری در این تایپک بیان کنن.1.تغذیه.2.آموزش آواز زمان و مدت.3.نکات کلی نگهداری.با تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۵/۲۳، ۱۱:۵۱ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۲/۰۳/۱۶، ۱۰:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #21
RE: بالا آوردن جوجه سهره قناری
(۱۳۹۲/۰۴/۳۰، ۱۰:۴۶ ب.ظ)moh3nshirazboy نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
عجب !!!! من کجا گفتم دهن سهره کرمونی شبیه قناری هست ؟ من دارم میگم شنیده ام که وقتی سهزه قناری رو تو دهن سهره کرمونی میذاری دهن سهره قناری شبیه به قناری میشه بازم نه دهن قناری

عجب !!!! من کجا گفتم دهن سهره کرمونی شبیه قناری هست ؟ من دارم میگم شنیده ام که وقتی سهزه قناری رو تو دهن سهره کرمونی میذاری دهن سهره قناری شبیه به قناری میشه بازم نه دهن قناری

(۱۳۹۲/۰۴/۳۰، ۰۷:۵۵ ق.ظ)khalili نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
دوست عزیز دهن سهره سرسیاه با دهن سهره کرمونی زمین تا آسمون متفاوت هست پس شما باید اول تکلیف خودتو روشن کنی ببین دوست داری سهره قناری تون دهن کرمونی باشه یا دهن سرسیاه دوم اینکه اگرشما هردوتا رو بزاری بالی سر جوجه ها از هر دوتاشون دهن یاد میگیرن وجوجه شما دودهن میشه واز لحاظ ارزشی مناسب نیست.تو شیراز معمولا سهره قناری دهن کرمونی می پسندند اونم نه هر دهنی.دهن با ردیفهای خاصی مثل چیو چیو جاوید جاوید ول ول چیو شاپ شاپ چیو وره چیو و......در مورد اینکه شما گفتین دهن سهره کرمونی شبیه به قناری هست کاملا اشتباه شاید برای مبتدیان سهره بازی اینجوری باشه ولی هر سهره بازی که چند تا از ردیفهای آوازی سهره را بلد باشه متوجه این امر میشه.موفق باشید
من تکلیف خودم رو می دونم - چون تابستون هست و من سهره هام و برای لک دادن یه جای خاص می ذارم مجبورم همه را نزدیک به هم بذارم = { انقدر ها هم بلدم که فرق دهن سر سیاه و کرمونی متوجه بشم} به همین خاطر پرسیدم

ومثل اینکه شما هم اشتباه متوجه شدید (من کجا گفتم دهن سهره کرمونی شبیه قناری هست ؟ من دارم میگم شنیده ام که وقتی سهزه قناری رو تو دهن سهره کرمونی میذاری دهن سهره قناری شبیه به قناری میشه)

دهن شاپ شاپ سهره کرمونی هیچ شباهتی با دهن شاپ شاپ قناری نداره؟؟؟

ورر ورر دهن سهره کرمونی هیچ شباهتی با ورر ورر دهن قناری رولر نداره ؟؟؟

در ضمن وقتی یه کاربر سوالی را مطرح می کنه می خواهد نظر 4 تا از کاربر های دیگه را هم بدونه نه اینکه شما خیال کنید طرف هیچی حالیش نیست ( فرق دهن کرمونی با سر سیاه رو ندونه)

تنها جواب مفیدی که شما دادید این بود = اگرشما هردوتا رو بزاری بالی سر جوجه ها از هر دوتاشون دهن یاد میگیرن وجوجه شما دودهن میشه واز لحاظ ارزشی مناسب نیست.

بقیه اضافی بود

در کل واسه جواب تشکر
سلام
كلا تو جواب دادن يك مقدار هيجان داري وتوي قضيه شما با طوطي باز هم همين قضيه اتفاق افتاد.قصد دوستان راهنمايي هست ولي بعضي اوقات صورت سوال را جوري كه شما مي خواهيد نمي فهمند. به هر حال سربلند وموفق باشيد.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۴/۳۱، ۰۷:۴۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #22
سلام.با قناری شیراز موافقم قصد تمام دوستان راهنمایی و کمک به یکدیگر هست حالا بعضی مواقع متن نوشته شده باعث برداشت غلط میشه.درمورد سوالات محسن جان کاملترین جواب رو آقای خلیلی دادن.دوستان در نظر داشته باشن وقتی میگشم دهن کرمونی منظور حتما همون دهنی که هر سهره کرمونی میزنی نیست مقایسه کنید دهن کرمونی داراب رو با دهن کرمونی سیوند هردو کرمونی هستند ولی زیبایی و ارزش این کجا اون کجا.بهتر به غیر از دهنی که برا جوجها میخوای سهره دیگه ای اونجا نباشه اگه شرایطش رو داری سر سیاهت رو به جای دیگه منتقل کن یا تا زمانی که کرمونیت راه بیافته جوجه ها رو زیر آواز سی دی بذاز بعد کرمونیت بالا اومد بذار بالا سرشون ولی جایی بذار که پرنده کنارشون نباشه.باز هم میگم خیالت راحت سهره قناری که دهن کرمونی قشنگ یاد بگیره هیچ شباهتی به خوندن قناری نداره تردید نکن در ضمن در مورد کیفیت دهن کرمونیت مطمئن شو.موفق باشی
۱۳۹۲/۰۴/۳۱، ۱۰:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #23
با سلام خدمت دوستان آقا محسن از شما بعیده که به این شکل جواب دوستان رو بدی اول کسی مجبور نیست نظرش رو بده هر کسی اینکار رو انجام میده لطف میکنه شما در کل لحن سوالتون اشتباه بود ما تو تهران سهره کرمونی نگه نمیداریم واصلا خوشمون نمیاد وقتی جناب عالی میگید کرمونی من یاد کرمونی وحشی میافتم پس نمیتونم جوابی به شما بدم در مورد سر سیاه هم تو ایران ما 100 جور سر سیاه داریم هر کدامشون یه جور میخونن ودهن بیابونیشون رو ما تو تهران نمیپسندیم مگر خیلی خاص باشه که کم پیش میاد شما باید از دوستان شیرازی سوال میپرسیدی تا با دهن ها و نوع سواله شما آشنا هستند پوریان درست ش کرد برای شما من وقتی نمیدونم پرنده ی شما چی میخونه پس نمیتونم کمکتون کنم در مورد تبلیغ هم شما سوال اولتون رو بخونید همش در مورد سر سیاه وکرمونی دارید سوال میکنید یعنی من این پرنده ها رو تو ارشیوم دارم حا لا جوجه هام رو زیر دهن کدامشان بزارم بنظر خودت جوابی کسی میتونه به شما بده بدون شنیدن آوازشون تازه دوستان همشهریت که زبان شما رو میفهمند وکمکتون کردن باز شما با پرخاش جواب دادید شما اگر استاد هستی پس سوال برای چی اگر تردید داری داداش هر کسی در حد بضاعتش شما رو راهنمایی کرد دیگه شما هستید که باید تصمیم بگیرید لطفا دیگه با این لحن محبت دوستان رو جواب ندید خواهشا ما اینجا هم جمع شدیم تا بهم کمک کنیم با احترام اون عکسها هیچ ربطی به جواب من نداشت ما اصلا جوجه ی به این سن رو زیر دهن نمیزاریم چون ونگ ونگ مادرشو برمیداره وهیچ کاریش نمیشه بکنی وسهره قناری که طلا بخونه ولی ونگ ونگ ماده قناری بزنه دو زار نمی ارزه برای دهن بازهای تهرانی ولر پس جوجه های دیگتون رو وقتی خودشون تخم مرغ خور شدن سوا کن نزار به این سن برسن موفق باید
۱۳۹۲/۰۴/۳۱، ۱۱:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: khalili ، mehran222 ، محمدمهدی
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 13
سپاس‌ها: 164
1049 سپاس گرفته‌شده در 275 ارسال
ارسال: #24
(۱۳۹۲/۰۴/۳۰، ۱۰:۴۶ ب.ظ)moh3nshirazboy نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

(۱۳۹۲/۰۴/۳۰، ۰۷:۵۵ ق.ظ)khalili نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
دوست عزیز دهن سهره سرسیاه با دهن سهره کرمونی زمین تا آسمون متفاوت هست پس شما باید اول تکلیف خودتو روشن کنی ببین دوست داری سهره قناری تون دهن کرمونی باشه یا دهن سرسیاه دوم اینکه اگرشما هردوتا رو بزاری بالی سر جوجه ها از هر دوتاشون دهن یاد میگیرن وجوجه شما دودهن میشه واز لحاظ ارزشی مناسب نیست.تو شیراز معمولا سهره قناری دهن کرمونی می پسندند اونم نه هر دهنی.دهن با ردیفهای خاصی مثل چیو چیو جاوید جاوید ول ول چیو شاپ شاپ چیو وره چیو و......در مورد اینکه شما گفتین دهن سهره کرمونی شبیه به قناری هست کاملا اشتباه شاید برای مبتدیان سهره بازی اینجوری باشه ولی هر سهره بازی که چند تا از ردیفهای آوازی سهره را بلد باشه متوجه این امر میشه.موفق باشید
من تکلیف خودم رو می دونم - چون تابستون هست و من سهره هام و برای لک دادن یه جای خاص می ذارم مجبورم همه را نزدیک به هم بذارم = { انقدر ها هم بلدم که فرق دهن سر سیاه و کرمونی متوجه بشم} به همین خاطر پرسیدم

ومثل اینکه شما هم اشتباه متوجه شدید (من کجا گفتم دهن سهره کرمونی شبیه قناری هست ؟ من دارم میگم شنیده ام که وقتی سهزه قناری رو تو دهن سهره کرمونی میذاری دهن سهره قناری شبیه به قناری میشه)

دهن شاپ شاپ سهره کرمونی هیچ شباهتی با دهن شاپ شاپ قناری نداره؟؟؟

ورر ورر دهن سهره کرمونی هیچ شباهتی با ورر ورر دهن قناری رولر نداره ؟؟؟

در ضمن وقتی یه کاربر سوالی را مطرح می کنه می خواهد نظر 4 تا از کاربر های دیگه را هم بدونه نه اینکه شما خیال کنید طرف هیچی حالیش نیست ( فرق دهن کرمونی با سر سیاه رو ندونه)

تنها جواب مفیدی که شما دادید این بود = اگرشما هردوتا رو بزاری بالی سر جوجه ها از هر دوتاشون دهن یاد میگیرن وجوجه شما دودهن میشه واز لحاظ ارزشی مناسب نیست.

بقیه اضافی بود

در کل واسه جواب تشکر

با سلام
دوست من شما تکلیف خودتو نمی دونی که جوجه سهره قناری دهن قشنگ میخوای یا نه اگر جوجه دهن قشنگ میخوای پس باید تاوان بدی یعنی پرنده هاتونو ازهم جدا کنید ودر دومحل متفاوت قراربدی تا دهن جوجه هابی نقص بشه.بعدا شما که تفاوت دهن سهره کرمونی باقناری و متوجه میشی چرا سوال مبتدی هارو میپرسی ویا حرف دیگران که میگنن دهن سهره کرمونی شبیه به قناری میشه رو باور میکنی.به هر حال من جواب سوالاتی که شما کرده بودین رو دادم چیز اضافه ای نگفتم.موفق باشید
۱۳۹۲/۰۴/۳۱، ۱۱:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد جلالی ، mehran222 ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 353
554 سپاس گرفته‌شده در 151 ارسال
ارسال: #25
اوکی شما درست میگید
۱۳۹۲/۰۴/۳۱، ۱۲:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 277
117 سپاس گرفته‌شده در 52 ارسال
ارسال: #26
درود برای اینکه جو عوض بشه , من یه سوال میپرسم که شاید بدرد خیلی ها بخوره :)
جناب خلیلی شما هم لطفا جواب بدید.
یکی از جوجه هام تو گل یه بیا از یکی از سهره هام یاد گرفته که از ترس دهنش کردمش تو 2تا پارچه تو یه اتاق دیگه که جوجه ها صداشو نشنون اما هنوزم ول کن نیست.
بنظرتون آیا ممکن که جوجه بیخیال این بیاهه بشه , یا به قول خودمون مخش ریست شه یا نه؟
خودم که امیدی ندارم :)
۱۳۹۲/۰۴/۳۱، ۰۱:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #27
سلام. سهره قناری که دونش نصف کتون و نصف شاهدونه هست، می تونه سرمای زمستون رو تحمل کنه؟ من شیراز هستم و زمستون های شیراز به ندرت شبها دما به زیر صفر میرسه. تو سرما به دون دیگه ای مثل نیجر هم احتیاج داره؟
نیجر می تونه جایگزین شاهدونه بشه؟ از این جهت می پرسم که تو اروپا به سهره به جای شاهدونه نیجر می دن. میوه و سبزیجات تو سرما گوارش پرنده رو به هم نمی ریزه؟
این سهره قناری حدود هفت ماهشه و رنگ اومده و الان داره ریزه خونی می کنه. اینکه هنوز دهنش کامل نیست طبیعیه؟ کی باید مست بشه و دهنش کامل باشه؟ هنوز امیدی هست که دهن بیاد و بهتر بشه؟
 پیشاپیش متشکر از دوستان.
امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
۱۳۹۵/۰۸/۰۲، ۰۹:۰۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #28
سلام
روزتون به خير. اينكه دهنش پر نشده طبيعيه .البته اگر استاد زنده داشت تا حالا راه افتاده بود. نصف كتون و نصف شاهدونه خوبه و تو سرما هم مشكلي نداره فقط جايي كه هست باد بهش نخوره. سبزيجات هم الان بهتره از اسفناج و گشنيز ،جعفري ، كلم بروكلي ، هويج استفاده كنيد. صدا هم هر روز براش بذاريد تا دهنش خراب نشه . سهره قناري زودتر از سهره لك مي خوره و بهتره دو نوع دونه گرم بهش نديد.نيجر باعث چربي گرفتن پرنده ميشه.همون شاهدونه كفايت مي كنه.هر چي كه هوا سردتر شد مي تونيد نسبت شاهدونه را بيشتر كنيد.مثلا تو اوج سرما سه تا شاهدونه ويك كتان .
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۸/۰۲، ۰۹:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohsenb150 ، سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #29
با سلام 
در ادامه فرمایشات آقا محمدمهدی چندتا نکته رو اضافه میکنم .
نکته اول : اگر پرنده شما تا به حال داخل خونه بوده صلاح نیست بیرون بذاریدش . اگر بخواید یه پرنده رو بیرون بذارید جوری که کل پاییز و زمستون هم بیرون باشه بهتره و باید از اول اردیبهشت اینکار انجام بشه تا پرنده به هوای آزاد سازگاری پیدا کنه نهایتش باید از تابستون بیرون باشه .

نکته دوم : پرنده شما چون جوجه هست و هنوز یکسالش نشده بدن دار و قوی نیست که بتونه سرمای زمستون رو تحمل کنه .

نکته سوم : اگر در هر صورت خواستین از الان بیرون میخش کنید همونطوری که آقا مهدی فرمودن با نصف شاهدونه و کتان شروع کنید و هر وقت دیدید که پرنده کم میاره میزان شاهدونه رو بیشتر کنید . ( تا دو سه روز اول مشکلی نداره اگر کمی پف داشته باشه ولی بعدش اگر دیدید که پف داره باید میزان شاهدونه رو زیاد کنید اگرم مثلا شاهدونه و کتان به نسبت سه به یک براش گذاشتین و بازم پف داشت باید شاهدونه خالی براش بذارید . خلاصه نباید پف داشته باشه )

نکته چهارم : تو پاییز و زمستون برای پرنده ای که بیرون هست خیلی الزامی نداره که بهش میوه و سبزی بدین چون ممکنه پرنده سردی کنه و سرما بخوره(اگرم خواستین سبزیجات بهش بدین هفته ای یک مرتبه فقط کافیه در روزهایی که هوا گرمتره و برای بهار هفته ای دوبار و تابستون تا سه بار هم مشکلی نداره یه روز درمیون)

نکته پنجم : نیجر از این جهت باعث چربی گرفتن میشه که خوش خوراکتر از شاهدونه هست یعنی اگر شما جلوی پرنده مخلوط نیجر و شاهدونه بذارید پرنده بیشتر نیجر میخوره و به همین علته که پرنده با نیجر چربی میگیره ولی اگر نیجر کنترل شده به میزان کم و با انگشتی به پرنده داده بشه چربی اضافی و زائد نمیگیره و اگرم میزان کمی چربی بگیره اون چربی مفید و لازم هست که پرنده رو در مقابل بیماریها مقاوم میکنه و سبب میشه پرنده دهن باز کنه و هنجره بترکونه و موجب افزایش نطفه در پرنده میشه . 
پس علت چربی گرفتن با نیجر خوش خوراکتر بودن اون هست نسبت به شاهدونه و الا شاهدونه خیلی از نیجر چربیش و کالریش بیشتره

نکته ششم : جوجه سهره قناری رو بیرون بذارید دهنش خراب میشه دهن گنجشک و اگر اطرافتون قناری باشه خیلی سریع صدای قناری میگیره البته دهن براش بذارید اگر کیفیت فایل صوتی که براش پخش میکنید خوب باشه اونم میگیره ولی اگر بخوایید یه دهن تمیز و پاک درست کنید بهتره و باید داخل خونه و فضای بسته باشه . 

نکته هفتم : جوجه شما تازه از بهمن دهن باز میکنه و کوتاه بلند میخونه و برای بهار بعد از شکوفه کردن درختا قرص میکنه و باید صبر داشته باشید . از الان مرتب براش دهن بذارید تا شب عید و صبور باشید مطمئن باشید دهن میگیره و اگر صداهای خراب نشنوه دهنش تمیزتر میشه . 
به نظر من داخل باشه در جایی که نورش خوب باشه و جاشم خنک باشه و دائم براش دهن بذارید بخصوص وقتهایی که پرنده آرومه و در حال چرته و تو بهار که درختا شکوفه زد گشت ببرید و سربالکن بذارید و فایل صوتی رو هم براش پخش کنید تا قرص کنه و حنجره بترکونه . 

نکته آخر : اگر تو خونه جای خنک دارین بالای 10 و زیر 20 درجه مثلا 16 -17 درجه باشه میتونید مخلوط کتان و شاهدونه به نسبت مساوی یا به نسبت دوپیمانه کتان و یک پیمانه شاهدونه هم بدین ولی اگر دما 20 یا بالاتر باشه شاهدونه بدین خطر چاقی داره .
( البته خطر چاقی داره به این معنا نیست که همیشه و بلا استثنا اینطور باشه و در کوتاه مدت ممکنه اصلا چربی نگیره ولی در درازمدت حتما چربی میگیره )  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۸/۰۲، ۰۹:۲۶ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۸/۰۲، ۰۸:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 2
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #30
سلام خدمت استادن عزیز
میخواستم بدونم سهر قناری