زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۱۲:۰۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بلبل خرما

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
بلبل خرما
بلبل خرما

انگليسي : White-eared Bulbul
فرانسوي : Bulbul a oreillons blancs
لاتين : Pyclonotus Leucotis

مشخصات :
18 سانتي‌متر ؛ نـر و ماده همشكل . نشانه‌هاي تشخيص آن عبارت است از سر و گلوي سياه با لكه بزرگ سفيد در ناحيه گونه ، سطح پشتي قهوه‌اي روشن ، سطح شكمي خاكستري چرك ، پوشپرهاي زير دمي زرد نارنجي و دم سياه با نوك سفيد . روي سر اثري از كاكل دارد ، پرنده اي است آشنا و پر سروصدا ، معمولا جفت جفت و يا به صورت دسته‌هاي كوچك ديده مي شود .

زيستگاه :
مناطق باز با بوته‌ها و درخت‌هاي پراكنده ، نخلستان‌ها ، كشتزارها ، باغ‌ها و گاهي داخل شهرها . روي بوته يا درخت آشيانه مي سازد .

پراكندگي :
بلبل خرما از جمله پرندگان بومي ایران و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است همچنین طی چندسال اخير تعداد بلبل خرما در تهران افزايش يافته، اين در حالى است كه اين پرنده ، پرنده خاص جنوب است .
تغذیه:
غذای اصلی آن همچنان که از نامش بر می‌آید بیشتر میوه درخت خرما و سایر میوه هاست. در لیست غذای او حشرات و ملخ‌ها و کرم نیز جایگاه ویژه‌ای دارد . لانه‌اش را اغلب بر روی شاخه درختان موجود می‌سازد. تولید مثل آنها در اواسط ماه‌های اردیبهشت و خرداد صورت می‌گیرد.جنس ماده‌ از ۴ تا ۶ تخم قهوه‌ای زیتونی همراه با لکه های ریز سیاه می‌گذارد.
پرنده نر و ماده به نوبت ۱۴ تا ۱۵ روز روی تخم می‌خوابند و سپس والدین جوجه‌ها را با کرمها تغذیه می‌کنند که در حدود بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کرم در روز برای دو جوجه می‌آورند.
بعد از ۱۵ روز جوجه‌ها آشیانه را ترک می‌کنند. تغذیه جوجه‌ها تا زمان پرواز که یک ماهی به طول می‌انجامد بر عهده والدین است.

بندانگشتی (ها)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۸:۱۷ ب.ظ، توسط mahdi_alavi.)
۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۱۲:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 8 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 21
22 سپاس گرفته‌شده در 11 ارسال
ارسال: #71
RE: بلبل خرما
حتما وقتي اومد دهنش وا مونده بود :D
آره بلبلا اگر خونه رو ياد بگيرند بر ميگردند فكر ميكنم اين جاشو گم كرده بود كه تا سوت زديد برگشت البته هميشه بهشون اعتماد نكنيد چون ممكنه برن رو شون يه نفر بشينند و . . .
راستي شما كه گفته بوديد بلبلتون رو تو قفس نميزاريد !!!!
۱۳۹۰/۰۵/۱۵، ۰۹:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 7
16 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #72
(۱۳۹۰/۰۵/۱۵، ۰۹:۰۰ ق.ظ)titi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
حتما وقتي اومد دهنش وا مونده بود :D
آره بلبلا اگر خونه رو ياد بگيرند بر ميگردند فكر ميكنم اين جاشو گم كرده بود كه تا سوت زديد برگشت البته هميشه بهشون اعتماد نكنيد چون ممكنه برن رو شون يه نفر بشينند و . . .
راستي شما كه گفته بوديد بلبلتون رو تو قفس نميزاريد !!!!

سلام گله
بله من گفتم چون قفسم بزرگه وحدود 100متري هست!براي همين بلبل اصلا احساس نميكنه كه توي قفسه!!!!!!
۱۳۹۰/۰۵/۱۵، ۱۲:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: titi
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 1
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #73
سلام من یه بلبل دارم که وقتی خریدمش حدودا 20 روزش بود خیلی زحمت کشیدم که بزرگ شد الان تفریبا 5 ماهشه کاملا دستیه اما از محیط بیرون شدیدا وحشت داره تو فضای خونه آزاده عادت کرده که فقط تو پاسیو خراب کاری کنی ولی مشکلی که هست پرهای دمش خیلی زشته اصلا در نمیاد پرهای بدنش هم همینجوره اما نه به اندازه دمش غذا بهش خرما ،نون ، کاهو، گوجه، سیب درختی، و کلا همه چی میدم بهش چون بیشتر غذا ها رو دوست داره اما ازم نخواین بهش حشره بدم من حتی گوشت خورشتی هم بهش میدم میگم تقویت شه پر هاش قشنگ تر بشه عادت داره روزانه یکبار حتما خودش رو بشوره ممکنه از زیاد خیس شدن پرهاش باشه ؟یا از این که آفتاب نمی خوره ؟کمکم کنید هر کی میرسه بهم سرکوفت میزنه میگه چرا بچت اینقده زشته :a (29):
۱۳۹۰/۰۵/۱۵، ۱۱:۳۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: titi
*
کاربر انجمن

ارسال: #74
شيمبوس جان
متوجه نميشم منظورت از زشت بودن چيه
اگه ميتوني ازش يه عكس بزار
من فكر ميكنم منظورت از زشتي دمش ، همون پرهاي اوليش كه كامل خاكسترين باشه منم بلبلم تقريبا همسن بلبلته ولي تازه پرا دمش دارن ميريزن تا پرا جديد دمش كه قشنگن دربياد پس نگران نباش
فقط بگو منظورت از زشتي چيه !
بخاطر حمام كردنم نيست چون بلبل من ٢ بار در روز خودشو ميشوره يه بارم حمام آفتاب ميگيره
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۵/۱۶، ۱۲:۳۷ ب.ظ، توسط titi.)
۱۳۹۰/۰۵/۱۶، ۱۰:۵۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shimboos
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 1
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #75
(۱۳۹۰/۰۵/۱۶، ۱۰:۵۸ ق.ظ)titi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
شيمبوس جان
متوجه نميشم منظورت از زشت بودن چيه
اگه ميتوني ازش يه عكس بزار
من فكر ميكنم منظورت از زشتي دمش ، همون پرهاي اوليش كه كامل خاكسترين باشه منم بلبلم تقريبا همسن بلبلته ولي تازه پرا دمش دارن ميريزن تا پرا جديد دمش كه قشنگن دربياد پس نگران نباش
فقط بگو منظورت از زشتي چيه !
بخاطر حمام كردنم نيست چون بلبل من ٢ بار در روز خودشو ميشوره يه بارم حمام آفتاب ميگيره

آره منظورم از زشتی همون دمشه که در نمیاد پس درست میشه . ببرمش با قفس بیرون تو سایه بزارمش؟ اخه آفتاب خیلی داغه بعدش این از بیرون شدید میترسه و کپ میکنه عادت میکنه به نظرت؟
الان خوابه صبح حمام که کرد مرتب که شد یه عکس خوشگل میذارمش ازش :34:
۱۳۹۰/۰۵/۱۷، ۱۲:۱۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: yashar_lotfi
کاربر افتخاری

ليسانس
اعتبار: 25
سپاس‌ها: 2053
2902 سپاس گرفته‌شده در 811 ارسال
ارسال: #76
با سلام به دوستان

من هم فکر میکنم اگه یه بار تولک بشه و پر جدید در بیاره خوشکلتر میشه و معمولا در جوجه پرنده ها همینجوریه که به مرور و بعد از تولک شدن بهتراز قبلشون میشن..نگران نباشید

موفق باشید
:a (18):
امضای hamid@line می خواهم دنیا را بدهم برایم تنگ کنند

به اندازه " آغوش " تو

تا وقتی به آغوشت می رسم

بدانم همه دنیا از آن من است
۱۳۹۰/۰۵/۱۷، ۰۴:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 355
298 سپاس گرفته‌شده در 145 ارسال
ارسال: #77
دوستان سلام : من دیروز یه بلبل خرما خریدم البته الان تو قرنتینه است ولی از دیشب که خریدمش خیلی میترسه فکر کنم که تازه از حیاط وحش گرفته باشنش به نظر میاد با توجه به مشخصات دوستان نر باشه . بهم گفتن دونه پارسی بهش بدم که همون دیشب که تنهاش گذاشتم شروع کرد به خوردن شوالم اینه که چقدر طول میکشه که رام بشه ؟ آیا رام میشه ؟ چه کار باید کرد برای رام کردنش؟ و قفسش مثل سهره باید کوچیک باشه تا رام بشه؟
۱۳۹۰/۰۵/۲۲، ۰۷:۵۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #78
نقل قول: ستان سلام : من دیروز یه بلبل خرما خریدم البته الان تو قرنتینه است ولی از دیشب که خریدمش خیلی میترسه فکر کنم که تازه از حیاط وحش گرفته باشنش به نظر میاد با توجه به مشخصات دوستان نر باشه . بهم گفتن دونه پارسی بهش بدم که همون دیشب که تنهاش گذاشتم شروع کرد به خوردن شوالم اینه که چقدر طول میکشه که رام بشه ؟ آیا رام میشه ؟ چه کار باید کرد برای رام کردنش؟ و قفسش مثل سهره باید کوچیک باشه تا رام بشه؟
گناه داره بیچاره
ممکنه رام بشه ولی دستی نمیشه هرچی قفسش بزرگتر باشه بهتره بعد که رام شد میتونید تو فضای خونه آزادش کنید و بهتره که این کارم کنید
اگر من جای شما بودم حتما آزادش میکردم البته فکر نمیکنم قم محل زندگی این پرنده باشه درسته؟
۱۳۹۰/۰۵/۲۲، ۱۱:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: iliya
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 355
298 سپاس گرفته‌شده در 145 ارسال
ارسال: #79
درود دوست عزیز: قم محل زندگی این نوع پرنده نیست. اما من خیلی دوستش دارم دیروز بهش خرما دادم خیلی با ولع میخورد. حالا اگه نگهش دارم چند وقت طول میکشه که رام بشه و قفسشم بزگ دارم که توش آزاد باشه.
۱۳۹۰/۰۵/۲۳، ۰۸:۵۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 31
16 سپاس گرفته‌شده در 7 ارسال
ارسال: #80
سلام دوستان به بلبلاتون هر چی میدین موز ندین من یه دونه بلبل خوشکل وناز ودستی داشتم موز بهش دادم مرد حیوونی ...:a (21):
۱۳۹۰/۰۵/۲۳، ۱۱:۱۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان