زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۵:۳۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بلبل خرما

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
بلبل خرما
بلبل خرما

انگليسي : White-eared Bulbul
فرانسوي : Bulbul a oreillons blancs
لاتين : Pyclonotus Leucotis

مشخصات :
18 سانتي‌متر ؛ نـر و ماده همشكل . نشانه‌هاي تشخيص آن عبارت است از سر و گلوي سياه با لكه بزرگ سفيد در ناحيه گونه ، سطح پشتي قهوه‌اي روشن ، سطح شكمي خاكستري چرك ، پوشپرهاي زير دمي زرد نارنجي و دم سياه با نوك سفيد . روي سر اثري از كاكل دارد ، پرنده اي است آشنا و پر سروصدا ، معمولا جفت جفت و يا به صورت دسته‌هاي كوچك ديده مي شود .

زيستگاه :
مناطق باز با بوته‌ها و درخت‌هاي پراكنده ، نخلستان‌ها ، كشتزارها ، باغ‌ها و گاهي داخل شهرها . روي بوته يا درخت آشيانه مي سازد .

پراكندگي :
بلبل خرما از جمله پرندگان بومي ایران و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است همچنین طی چندسال اخير تعداد بلبل خرما در تهران افزايش يافته، اين در حالى است كه اين پرنده ، پرنده خاص جنوب است .
تغذیه:
غذای اصلی آن همچنان که از نامش بر می‌آید بیشتر میوه درخت خرما و سایر میوه هاست. در لیست غذای او حشرات و ملخ‌ها و کرم نیز جایگاه ویژه‌ای دارد . لانه‌اش را اغلب بر روی شاخه درختان موجود می‌سازد. تولید مثل آنها در اواسط ماه‌های اردیبهشت و خرداد صورت می‌گیرد.جنس ماده‌ از ۴ تا ۶ تخم قهوه‌ای زیتونی همراه با لکه های ریز سیاه می‌گذارد.
پرنده نر و ماده به نوبت ۱۴ تا ۱۵ روز روی تخم می‌خوابند و سپس والدین جوجه‌ها را با کرمها تغذیه می‌کنند که در حدود بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کرم در روز برای دو جوجه می‌آورند.
بعد از ۱۵ روز جوجه‌ها آشیانه را ترک می‌کنند. تغذیه جوجه‌ها تا زمان پرواز که یک ماهی به طول می‌انجامد بر عهده والدین است.

بندانگشتی (ها)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۸:۱۷ ب.ظ، توسط mahdi_alavi.)
۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۱۲:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 2
4 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #21
RE: بلبل خرما
(۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۰۶:۱۹ ب.ظ)theanimal نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
همون که گفتم مشکل از تغذیشه.
آرد نخود چی!!!!!!!!!!!شکر!!!!!!
غذای اصلی بلبل مخلوطی از میوه جات و حشرات هستش.
به نظر من بش چند تا ملخ بده بخوره تا نمرده.در ضمن میتونی دونه پارس رو با آب و کمی مولتی ویتامین میکس بکنی و بهش بدی

1- به نظر شما این جوجه چند روزه هست (سن اون چقدره؟)
2- این غذاهایی که گفتین برای این زود نیست؟
۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۰۶:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 650
552 سپاس گرفته‌شده در 249 ارسال
ارسال: #22
1.بستگی به این داره که اینرو شما کی خریدید،چون این چند روزیکه پیشه شما بوده با این تغذیه حتما رشدی نداشته فک کنم هفت روزه باشه.
کلا جوجه بلبل ها تو لونه که هستند تو چهار پنج روز آماده خروج از لونه میشن و خیلی خیلی سریع رشد میکنن.یه جا خوندم که هر جوجه در روز با 200تا300 کرم تغذیه میشه......حالا پیدا کن مربی تیم پرتغال رو!
2.نه زود نیست،دیره خیلیم دیره.
۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۰۹:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: 1bolbol
*
کاربر انجمن

ارسال: #23
(۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۰۹:۰۷ ب.ظ)theanimal نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
1.بستگی به این داره که اینرو شما کی خریدید،چون این چند روزیکه پیشه شما بوده با این تغذیه حتما رشدی نداشته فک کنم هفت روزه باشه.
کلا جوجه بلبل ها تو لونه که هستند تو چهار پنج روز آماده خروج از لونه میشن و خیلی خیلی سریع رشد میکنن.یه جا خوندم که هر جوجه در روز با 200تا300 کرم تغذیه میشه......حالا پیدا کن مربی تیم پرتغال رو!
2.نه زود نیست،دیره خیلیم دیره.

اولا این را دو روز هست که خریدم (یعنی امروز روز دومه). از اونجایی هم که خریدم گفت کمی آرد نخودچی را با کمی شکر قاطی کنم و با آب خمیر کنم و با سرنگ بریزم توی حلقش (اینو از اهواز خریدم)

در مورد غذا:
آقا ملخ در دسترس نداشتم و دان پارس که اصلا نمی دونم چی هست!

به همین دلیل تصمیم گرفتم کمی خرما بهش بدم. پوست خرما را کندم و از وسط خرما که نرم هست یک مقدار خیلی کوچیک (شاید نصف اندازه صفر بر روی دکمه کیبورد) زدم سر یک چوب کبریت و بهش دادم (این کار را دوبار انجام دادم) از وقتی بهش خرما دادم به نظر خودم کز کرده و چشم هاش را هم باز نمیکنه. اما بگم که خیلی راحت بر روی یک چوب که وسط یک قوطی زدم (مثل چوب داخل قفس) نشسته.

راستی اشکال نداره که روی چوب نشوندمش؟ آخه وقتی روی زمین میگذارمش پنجه هاش را جمع میکنه اما وقتی روی چوب میگذارمش راحت پنجه هاش را باز میکنه و چوبی که روش نشسته را میگیره (مثل وقتیکه روی انگشت نگهش داری)
۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۱۰:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #24
دوست عزیز شما دیگه از خرما استفاده نکن .و بهتره بری دان پارس تهیه کنی و بخیسونیشو بهش بدی من با دان پارس خیلی ازز انواع جوجه ها رو سیر کردم .و بهتر از آرد نخودچی و شکر هست
۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۱۱:۲۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #25
(۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۱۱:۲۸ ب.ظ)amin2010 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوست عزیز شما دیگه از خرما استفاده نکن .و بهتره بری دان پارس تهیه کنی و بخیسونیشو بهش بدی من با دان پارس خیلی ازز انواع جوجه ها رو سیر کردم .و بهتر از آرد نخودچی و شکر هست

ممنون از پاسختون. دان پارس همون هایی است که استوانه ای کوچک هست (تقریبا با ارتفاع 7-8 میلیمتر) مثل اینکه موادی را با هم قاطی کرده و بعدا اون را چرخ کرده باشند؟!
۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۱۱:۳۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #26
بله درسته همونه و از چند نوع دان هم توش استفاده شده و به نظرم غذای خوبیه برای جوجه
۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۱۱:۳۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: 1bolbol
*
کاربر انجمن

ارسال: #27
آقا به دادم برسید. این جوجه داره میمیره.
امروز صبح که بیدار شدم حالش خوب بود و گرسنش بود. اما یک بار که دان پارس بهش دادم و خورد ظرف چند دقیقه دیگه معلوم هست که داره میمیره. دیگه نمیتونه بشینه و همینطوری یک بری افتاده.
۱۳۹۰/۰۲/۲۵، ۰۹:۴۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #28
سلام .فکر نمیکنم مشکل از دان پارس باشه و خودم تا حالا همچین مشکلی با دان پارس نداشتم. ولی همون آرد نخود چی و شکر رو بده و جاشو مهمولی نگه دار نذار سردش بشه.
۱۳۹۰/۰۲/۲۶، ۰۱:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #29
(۱۳۹۰/۰۲/۲۶، ۰۱:۳۱ ق.ظ)amin2010 نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام .فکر نمیکنم مشکل از دان پارس باشه و خودم تا حالا همچین مشکلی با دان پارس نداشتم. ولی همون آرد نخود چی و شکر رو بده و جاشو مهمولی نگه دار نذار سردش بشه.

همون دیروز صبح بعد از چند دقیقه مرد :a (21):

ممنون بابت همه راهنمایی ها
۱۳۹۰/۰۲/۲۶، ۰۸:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

كارشناسي
سپاس‌ها: 139
139 سپاس گرفته‌شده در 55 ارسال
ارسال: #30
خدا بيامرزدش
اتفاقا من هم روز جمعه همين هفته كه گذشت يه جوجه بلبل خريدم از بازار ( شيراز )
بهش جگر مرغ آسياب شده و گوجه به صورت خيس شده بهش ميدادم گاهي وقتها هم آرد نخودچي خيس شده ميدادم
خوب سر حال بود اما فردا شبش فكر كنم سردش شده بود
افتاد مرد و حالم گرفته شد
در كل هيچ وقت نه از بلبل نه از كبوتر طوقي شانس نيوردم
۱۳۹۰/۰۲/۲۶، ۰۱:۳۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان