زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۱۰:۳۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بلبل خرما

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
بلبل خرما
بلبل خرما

انگليسي : White-eared Bulbul
فرانسوي : Bulbul a oreillons blancs
لاتين : Pyclonotus Leucotis

مشخصات :
18 سانتي‌متر ؛ نـر و ماده همشكل . نشانه‌هاي تشخيص آن عبارت است از سر و گلوي سياه با لكه بزرگ سفيد در ناحيه گونه ، سطح پشتي قهوه‌اي روشن ، سطح شكمي خاكستري چرك ، پوشپرهاي زير دمي زرد نارنجي و دم سياه با نوك سفيد . روي سر اثري از كاكل دارد ، پرنده اي است آشنا و پر سروصدا ، معمولا جفت جفت و يا به صورت دسته‌هاي كوچك ديده مي شود .

زيستگاه :
مناطق باز با بوته‌ها و درخت‌هاي پراكنده ، نخلستان‌ها ، كشتزارها ، باغ‌ها و گاهي داخل شهرها . روي بوته يا درخت آشيانه مي سازد .

پراكندگي :
بلبل خرما از جمله پرندگان بومي ایران و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است همچنین طی چندسال اخير تعداد بلبل خرما در تهران افزايش يافته، اين در حالى است كه اين پرنده ، پرنده خاص جنوب است .
تغذیه:
غذای اصلی آن همچنان که از نامش بر می‌آید بیشتر میوه درخت خرما و سایر میوه هاست. در لیست غذای او حشرات و ملخ‌ها و کرم نیز جایگاه ویژه‌ای دارد . لانه‌اش را اغلب بر روی شاخه درختان موجود می‌سازد. تولید مثل آنها در اواسط ماه‌های اردیبهشت و خرداد صورت می‌گیرد.جنس ماده‌ از ۴ تا ۶ تخم قهوه‌ای زیتونی همراه با لکه های ریز سیاه می‌گذارد.
پرنده نر و ماده به نوبت ۱۴ تا ۱۵ روز روی تخم می‌خوابند و سپس والدین جوجه‌ها را با کرمها تغذیه می‌کنند که در حدود بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کرم در روز برای دو جوجه می‌آورند.
بعد از ۱۵ روز جوجه‌ها آشیانه را ترک می‌کنند. تغذیه جوجه‌ها تا زمان پرواز که یک ماهی به طول می‌انجامد بر عهده والدین است.

بندانگشتی (ها)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۸:۱۷ ب.ظ، توسط mahdi_alavi.)
۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۱۲:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 5 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 7
16 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #41
RE: بلبل خرما
سلام
منم دانه پارس وكمي گوشت چرخ كرده بدون چربي بهجوجه بلبلم دادم ومشكلي نداشت وزودم بزرگ شد.دركنارهزاردستان بزرگش ميكنم.ولي دستيش نكردم تا به طورطبيعي بزرگ بشه.
۱۳۹۰/۰۳/۲۶، ۰۳:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 5
5 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #42
آقا به این بلبل خرما ها رحم کنین.بالا برین پایین بیاین این پرنده مال قفس نیست.گناه داره حیوون
۱۳۹۰/۰۳/۳۰، ۰۱:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: behnamd2006 ، برف زمستان
*
کاربر انجمن

ارسال: #43
(۱۳۹۰/۰۳/۳۰، ۰۱:۳۶ ق.ظ)a.si نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
آقا به این بلبل خرما ها رحم کنین.بالا برین پایین بیاین این پرنده مال قفس نیست.گناه داره حیوون

دوست عزيز منم بانظرشما موافقم وبراي همينه كه اين پرنده رابه طور طبيعي پرورش ميدم(بيرون قفس)
۱۳۹۰/۰۳/۳۱، ۱۲:۱۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 21
22 سپاس گرفته‌شده در 11 ارسال
ارسال: #44
هیچ پرنده ای مال قفس نیست
دو هفته پیش یه بلبل وحشی خریدم تا آزادش کنم ولی قبلش پیش بلبل خودم گذاشتم تا واکنش تی تی (بلبل خودم ) رو ببینم
بیچاره تی تی وحشت کرد چند بارم نوکش زد خیلی خنده دار بود :4:
جالبه که تی تی بلبله رو تحویل نگرفت و اومد پیش خودم منم اون بنده خدا را آزاد کردم
چه کیفی میده پرنده ها رو آزاد کنیم
کاش راهی هم برا آزاد کردن بلبل های دستی بود
۱۳۹۰/۰۴/۰۲، ۱۲:۲۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #45
(۱۳۹۰/۰۴/۰۲، ۱۲:۲۶ ق.ظ)titi نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
هیچ پرنده ای مال قفس نیست
دو هفته پیش یه بلبل وحشی خریدم تا آزادش کنم ولی قبلش پیش بلبل خودم گذاشتم تا واکنش تی تی (بلبل خودم ) رو ببینم
بیچاره تی تی وحشت کرد چند بارم نوکش زد خیلی خنده دار بود :4:
جالبه که تی تی بلبله رو تحویل نگرفت و اومد پیش خودم منم اون بنده خدا را آزاد کردم
چه کیفی میده پرنده ها رو آزاد کنیم
کاش راهی هم برا آزاد کردن بلبل های دستی بود

واي چه جالب!!!!!!!!!!!!!:2:
۱۳۹۰/۰۴/۰۳، ۱۲:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: titi
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 355
298 سپاس گرفته‌شده در 145 ارسال
ارسال: #46
درود : بله دوست عزیز آزاد کردن پرنده خیلی جالب هست، و انسان احساس راحتی میکنه ولی همان طور که خودتون گفتید(بلبل دستی) و غیره... رو نمیشه آزاد کرد من یه کسی رو میشناسم که برای گرفتن حاجتش نظر کرده بود که اگه به حاجتش رسید 50 تا فنچ رو آزاد کنه البته چون نظر داشت من نمیتونستم جلوشو بگیرم ولی میدونم که شاید همش نه ولی بیشتریش میمیره چون پرنده قفسه و به بیرون عادت نداره. اگه شانس بیاره و کسی اونو بگیره و بهش برسه که شاید نمیره.!!!! و از اون کاری که فرمودین بلبل خرما وحشی رو آزاد کردین خیلی تشکر میکنم .
۱۳۹۰/۰۴/۱۸، ۰۲:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: titi ، Mohammad Karol
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #47
(۱۳۹۰/۰۴/۱۸، ۰۲:۰۵ ب.ظ)iliya نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درود : بله دوست عزیز آزاد کردن پرنده خیلی جالب هست، و انسان احساس راحتی میکنه ولی همان طور که خودتون گفتید(بلبل دستی) و غیره... رو نمیشه آزاد کرد من یه کسی رو میشناسم که برای گرفتن حاجتش نظر کرده بود که اگه به حاجتش رسید 50 تا فنچ رو آزاد کنه البته چون نظر داشت من نمیتونستم جلوشو بگیرم ولی میدونم که شاید همش نه ولی بیشتریش میمیره چون پرنده قفسه و به بیرون عادت نداره. اگه شانس بیاره و کسی اونو بگیره و بهش برسه که شاید نمیره.!!!! و از اون کاری که فرمودین بلبل خرما وحشی رو آزاد کردین خیلی تشکر میکنم .
عجب ادمای پیدا میشن فنچ نذر میکنن
ادم نمیدونه به این ادما چی بگه ریشش فقط بی بدون اطلاعات بودن مردمه

مث فیلم اون شبی ساختمان پزشکان یارو میره قناری رو آزاد میکنه
وقتی یه فیلمساز اینقد احمق باشه و بدون هیچ اطلاعاتی بیاد یه فیلم بسازه بده به خورد مردم و 70 میلیون ادم ببیننش

از مردم عادی چه انتظاری داری که فنچ و قناری و اسه نذر کردن نذر نکنن
فنچ و قناری که نهایتش دو تا خیابون پرواز کنن یا گربه بخورشون یا از ضعف بمیرن یا تصادف کنن

۱۳۹۰/۰۴/۱۸، ۰۴:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: titi ، behnam 7 ، legend
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #48
(۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۰۴:۴۹ ب.ظ)1bolbol نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۰۱:۳۷ ب.ظ)theanimal نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۰/۰۲/۲۴، ۱۰:۰۶ ق.ظ)1bolbol نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
چند روزی هست که یک جوجه بلبل خرما از اهواز خریدم اما به نظرم میاد که این جوجه یک مشکلی داره!
آخه معمولا چشم های اون بسه هست و تحرکی نداره.
آیا مشکلی داره یا بخاطر اینکه جوجه هست این شکلی هست؟

درود
حتمی سنش خیلی کمه،شایدم خوب تغذیه نمیشه.

حدود 15-10 دقیقه یک بار شروع میکنه به جیک جیک کردن و تا بهش غذا ندی دست نمیکشه (من آرد نخودچی را با کمی شکر و آب مخلوط کردم و با یک سرنگ به درون دهنش میریزم) این کار را آنقدر تکرار میکنم که دیگه خودش میلی به غذا نداشته باشه.

چند تصویر از اون را اینجا قرار می دهم.

با سلام 
آرد نخوچی میتونی با آب خمیر مانندش کنی بهش بدی البته تنوع غذایی هم براش خوبه ظاهرا پرندت سالمه مشکلی نداره هنوز کوچکه فقط سعی کن تو جای گرمی نگهش داری چون تحمل سرما رو نداره همه نوع میوه میتونی بهش بدی فقط به هیچ وجه گوشت بهش نده چون یبوست میگیره و میمیره

امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۰/۰۴/۱۸، ۰۴:۳۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 21
22 سپاس گرفته‌شده در 11 ارسال
ارسال: #49
نقل قول: مث فیلم اون شبی ساختمان پزشکان یارو میره قناری رو آزاد میکنه
وقتی یه فیلمساز اینقد احمق باشه و بدون هیچ اطلاعاتی بیاد یه فیلم بسازه بده به خورد مردم و 70 میلیون ادم ببیننش

از مردم عادی چه انتظاری داری که فنچ و قناری و اسه نذر کردن نذر نکنن
فنچ و قناری که نهایتش دو تا خیابون پرواز کنن یا گربه بخورشون یا از ضعف بمیرن یا تصادف کنن
آره واقعا
من خودم وقتی این صحنه رو دیدم هنگ کردم بدون آموزش دادن به مردم نشون دادن این صحنه ها اصلا درست نیست
۱۳۹۰/۰۴/۱۹، ۰۲:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 26
10 سپاس گرفته‌شده در 10 ارسال
ارسال: #50
سلام، اگه بلبل خرما رو از بچگی بزرگش کرد میشه توی خونه هم جوجه کنن یا فقط تو طبیعت آزاد باید باشن؟

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۵/۱۰، ۰۶:۰۴ ق.ظ، توسط 30morgh.)
۱۳۹۰/۰۵/۰۹، ۰۸:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان