زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۱:۳۵ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بلبل خرما

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
بلبل خرما
بلبل خرما

انگليسي : White-eared Bulbul
فرانسوي : Bulbul a oreillons blancs
لاتين : Pyclonotus Leucotis

مشخصات :
18 سانتي‌متر ؛ نـر و ماده همشكل . نشانه‌هاي تشخيص آن عبارت است از سر و گلوي سياه با لكه بزرگ سفيد در ناحيه گونه ، سطح پشتي قهوه‌اي روشن ، سطح شكمي خاكستري چرك ، پوشپرهاي زير دمي زرد نارنجي و دم سياه با نوك سفيد . روي سر اثري از كاكل دارد ، پرنده اي است آشنا و پر سروصدا ، معمولا جفت جفت و يا به صورت دسته‌هاي كوچك ديده مي شود .

زيستگاه :
مناطق باز با بوته‌ها و درخت‌هاي پراكنده ، نخلستان‌ها ، كشتزارها ، باغ‌ها و گاهي داخل شهرها . روي بوته يا درخت آشيانه مي سازد .

پراكندگي :
بلبل خرما از جمله پرندگان بومي ایران و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است همچنین طی چندسال اخير تعداد بلبل خرما در تهران افزايش يافته، اين در حالى است كه اين پرنده ، پرنده خاص جنوب است .
تغذیه:
غذای اصلی آن همچنان که از نامش بر می‌آید بیشتر میوه درخت خرما و سایر میوه هاست. در لیست غذای او حشرات و ملخ‌ها و کرم نیز جایگاه ویژه‌ای دارد . لانه‌اش را اغلب بر روی شاخه درختان موجود می‌سازد. تولید مثل آنها در اواسط ماه‌های اردیبهشت و خرداد صورت می‌گیرد.جنس ماده‌ از ۴ تا ۶ تخم قهوه‌ای زیتونی همراه با لکه های ریز سیاه می‌گذارد.
پرنده نر و ماده به نوبت ۱۴ تا ۱۵ روز روی تخم می‌خوابند و سپس والدین جوجه‌ها را با کرمها تغذیه می‌کنند که در حدود بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کرم در روز برای دو جوجه می‌آورند.
بعد از ۱۵ روز جوجه‌ها آشیانه را ترک می‌کنند. تغذیه جوجه‌ها تا زمان پرواز که یک ماهی به طول می‌انجامد بر عهده والدین است.

بندانگشتی (ها)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۸:۱۷ ب.ظ، توسط mahdi_alavi.)
۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۱۲:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 11 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

اول دبیرستان
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 8
114 سپاس گرفته‌شده در 56 ارسال
ارسال: #101
RE: بلبل خرما
هر کاری کنی نمیشه به پرنده هر چه قدر هم دستی باشه اعتماد کنی،البته میتونی احتمالش رو با زیاد کار کردن با پرنده کم کنی ولی نمیشه این احتمال رو0%کنی، اگر هم قصدش فرار نباشه مثلا بپره بره بالای یه درخت با هزار زحمت بیاریش پایین که اگه هم درخت کوتاه باشه،به هر حال بلبل خیلی لوسه و خودم دارم که2سالشه و از وقتی جوجه بود یشم بود یه بار هم بیرون از خونه اوردمش بیرون از قفس و یهو یه گنجشک دید و رفت رو ساختمون نشت و منم با هزار زحمت کشوندمش پایین و از اون روز به بعد دیگه بیرون از خونه نیاوردمش بیرون
۱۳۹۳/۰۳/۱۹، ۰۹:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: مهدي عرفان ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 2
19 سپاس گرفته‌شده در 11 ارسال
ارسال: #102
(۱۳۸۹/۱۲/۰۴، ۰۹:۲۷ ق.ظ)'اهواز قناری' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
نر هیکل درشت تری داره و به راحتی میشه با دیدن جثه بزرگترش و خوندن بیشترش و کاکلش بهنر بودنش پی برد در ضمن مخرج بلبل نر هم به زرد تیره و نارنجی میزنه در حالی که ماده زرد روشنه
اگه میخوای دستی کنی باید از جوجگی بخری فک نمیکنم تو این سن دستی بشه
بلبل بالغی که از طبیعت صید میشه نهایتش 3 هزار تومن قیمت داره ولی جوجه ای که به دست ادم بزرگ شده باشه تا 100 تومن هم فروخته میشه
خودم تابستون یه جوجه بزرگ کردم پرنده باحالیه فقط مشکلش اینه که کثیف کاری زیاد میکنه

نه اینطور نیست من خودم بلبل درشت صید کردم و حدود 3 ماه اموزش دادم و کاملا رام شده بلبل موجود خون گرمیه و زود  عادت میکنه اما روش داره 

با محبت ادمی سنگ خاک شود 

(۱۳۹۳/۰۳/۱۹، ۰۹:۰۳ ب.ظ)'رضا زارعیان@' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
هر کاری کنی نمیشه به پرنده هر چه قدر هم دستی باشه اعتماد کنی،البته میتونی احتمالش رو با زیاد کار کردن با پرنده کم کنی ولی نمیشه این احتمال رو0%کنی، اگر هم قصدش فرار نباشه مثلا بپره بره بالای یه درخت با هزار زحمت بیاریش پایین که اگه هم درخت کوتاه باشه،به هر حال بلبل خیلی لوسه و خودم دارم که2سالشه و از وقتی جوجه بود یشم بود یه بار هم بیرون از خونه اوردمش بیرون از قفس و یهو یه گنجشک دید و رفت رو ساختمون نشت و منم با هزار زحمت کشوندمش پایین و از اون روز به بعد دیگه بیرون از خونه نیاوردمش بیرون

دوست عزیز هیچ وقت پرنده نر دوست نداره در اسارت باشه و در فصل جفت گیری احتمال پر کشیدنش زیاده بر عکی پرنده ماده بسیار لوس و به صاحب خو کاملا وابستگی دارد 

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۴/۰۲، ۰۸:۰۱ ب.ظ، توسط cyros.)
۱۳۹۳/۰۴/۰۲، ۰۷:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

لیسانس
19 سپاس گرفته‌شده در 11 ارسال
ارسال: #103
(۱۳۸۹/۱۲/۰۵، ۱۲:۲۰ ب.ظ)'Mohammad Karol' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۸۹/۱۲/۰۵، ۰۸:۰۷ ق.ظ)'sky_bird' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۸۹/۱۲/۰۴، ۰۱:۵۲ ب.ظ)'Mohammad Karol' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۸۹/۱۲/۰۴، ۰۹:۲۷ ق.ظ)'sky_bird' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
.

.
.

خودم تابستون یه جوجه بزرگ کردم پرنده باحالیه فقط مشکلش اینه که کثیف کاری زیاد میکنه

سلام خدمت همه،
دوست عزيز،ممنون ميشم بهم بگيد از كجا جوجه بلبل تهيه كرديد،
راستي،شما از روزي كه جوجه بلبلتون رو گرفتيد عكسي ازش داريد؟ميخوام ببينم جوجه ها چه اندازه اي هستن كه براي فروش ميارن،
راستش من دنبال جوجه اي هستم كه تازه پر در آورده باشه و هنوز پرهاش كامل نشده باشه،نهايتا 20 روز سن داشته باشه،
آيا همچين جوجه اي رو ميشه براي خريد پيدا كرد؟
ممنون ميشم راهنماييم كنيد،موفق و پيروز باشيد،خدانگهدار.

اینجا تو اهواز از ادریبهشت تا مهر جوجه بلبل خرما به وفور فروخته میشه
مثلا پر داشته باشه یا نداشته باشه چه تاثیری به حال تو داره؟
اونایی که جوجه بلبل میارن از هر سنیشو دارن حتی بهشون بگی تخم هم واست میارن
در مورد عکس جوجه بلبلم عکسی ازش ندارم ولی نمیتونست پرواز کنه وقتی خریدمش پر هاش کامل نبود

دوست عزيز حتما يه تاثيري به حال من داره كه از تو پرسيدم ديگه;)
موضوع اينه كه اهواز مركز اين بلبله و همه سنش به وفور يافت ميشه ولي تهران نه:D

در کل بهترین نژادش آبادانیه 

(۱۳۹۳/۰۳/۱۹، ۱۱:۵۴ ق.ظ)'maykel' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
=15pxمن می خوام عادتش بدم که اگه رقتم بیرون وبردمش ازم فرر نکنه باید چی کار کنم

دوست عزیز با تجربه 25 ساله من و حتی برگرفته از تجربه پدریم اینو باید بگم 
اولا هیچ پرنده ای به اونصورت که فکر میکنی دستی نمیشه که نره بر اساس یه حرکت یه واکنش که به بلبل یا هر پرنده دیگه وارد شه  و استرس ایجاد کنه پرنده رم میکنه و میره  من خودم طوطی داشتم که کاملا رام بود و هزار بار بیرون بردمش بر اثر یه صدا بوق ماشن پر کشید رفت و این واکنش طبیعی برای هر حیوان و موجوده حتی بارها برای بلبل های من اتفاق افتاده که ترسید پر کشید حالا راه خونه پیدا کنه شاید برگرده اما اگر هم نه که میره برای همیشه  این جزه رفتار های غَریزه ای پرندگانه 

خدایا کاری کن همیشه رام تو باشم 

(۱۳۹۰/۰۵/۱۵، ۰۹:۰۰ ق.ظ)'titi' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
حتما وقتي اومد دهنش وا مونده بود :D
آره بلبلا اگر خونه رو ياد بگيرند بر ميگردند فكر ميكنم اين جاشو گم كرده بود كه تا سوت زديد برگشت البته هميشه بهشون اعتماد نكنيد چون ممكنه برن رو شون يه نفر بشينند و . . .
راستي شما كه گفته بوديد بلبلتون رو تو قفس نميزاريد !!!!

بلبل هوش سرشاری داره 
من خیلی چیزها یادش دادم و حتی یه بار کلیپی دیدیم تونسته بود یه کلمه حالا نه زیاد واضح اما خوب بخونه 
بلبل خرما یکی از بهترین نژاد بلبل ابادان این منطقه بلبل هایی داره حرف نداره  من خودم واسه تکثیر هرسال یه لانه  میارم و بهترین نر و ماده نگه میدارم  و بقیه رو معمولا ازاد میکنم چون واسه تکثیر بلبل خرما تجربم نشون داده دستی نباشن بهتر جواب میده 
 اینم بگم جوجه هایی که در اسارت به دنیا میان اگر رژیم غذایی خاصی به مادر و پدر داده شود   هوش بالایی دارن 

یکم سخته اما به جای صید بیرویه و از بین بردن نسل از پرندگان کمیاب تکثیر به عمل آورید                              

ای کاش زیبایی دلیل صید این زیبا رو نباشد 

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۴/۰۴، ۰۲:۰۴ ق.ظ، توسط cyros.)
۱۳۹۳/۰۴/۰۴، ۰۱:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا
*
کاربر انجمن

هشتم
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #104
سلام از کجا می تونم بفهمم نره یا ماده لطفا کمک کنید
2 تا دارم یکیش رو گفتن نره می خوام بدونم ...
۱۳۹۳/۰۴/۱۵، ۰۲:۰۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دانشجو
13 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #105
(۱۳۹۳/۰۴/۱۵، ۰۲:۰۹ ق.ظ)'محمد زارعی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام از کجا می تونم بفهمم نره یا ماده لطفا کمک کنید
2 تا دارم یکیش رو گفتن نره می خوام بدونم ...

بلبل نر سر یا همون کله ی بزرگتر و مشکی تری داره و زیر دمش زرد پرنگ و اگر سنش به 1.5-2 سال برسه زیر دمش مایل به نارنجی هستش

اما ماده دقیقا برعکسه و زیر دمش زرد کم رنگ مایل به سفیده

بچه ی جایی هستم که بلبل خرما مثل گنجشک یا حتی بیشتر یافت میشه و شاید در سال ، فصلش که بشه 100 ها جوجه رو به دوستان هدیه میدیم مجانی ، پس میشناسم کامل این پرنده رو و بهترین راه که خودمون تشخیص میدم رو گفتم

۱۳۹۳/۰۶/۱۰، ۱۰:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

ارشد
3 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #106
سلام دوستان، یه بلبل خرما دارم که پدر خانمم از جوجه گی بزرگش کرده (الان تقریبا 6-7 ماهشه و خیلی بامزه و شیطونه) و به پسرم هدیه داده که تویه قفس بین قناریهام نگهش می دارم. جدیدا بسیار علاقه مند شده که روزنامه کف قفس را مثل قناریهای ماده پاره می کنه،به نظر شما این علائم می تونه مثل قناری ماده علامت آمادگی برای جفت شدن و یا تخم گذاری باشه؟؟ 
دوستان لطفا راهنمایی بفرمائید.
۱۳۹۳/۰۷/۲۲، ۱۲:۳۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #107
سلام
بلبل خرما تو قفس جوجه نميده واين هم دليل بر آماده بودنش نيست.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۷/۲۲، ۰۸:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، Hamidreza Dehghany
*
کاربر انجمن

ارشد
3 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #108
سلام دوستان
بلبل خرمای من تویه لک رفته و تیزه هاش خون هستش ولی یکی دو روزه شروع به کندن تیزه هاش کرده به صورتی که اکثر تیزه هاش و دمش رو کنده و خون انداخته لطفا راهنمایی کنید. (لازمه بگم اون از جوجگی با ادما بزرگ شده چند وقتیه تویه قفس بین قناریها گذاشتمش.)
۱۳۹۳/۰۸/۱۰، ۱۲:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #109
سلام