زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۰۸:۲۹ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بلبل خرما

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
بلبل خرما
بلبل خرما

انگليسي : White-eared Bulbul
فرانسوي : Bulbul a oreillons blancs
لاتين : Pyclonotus Leucotis

مشخصات :
18 سانتي‌متر ؛ نـر و ماده همشكل . نشانه‌هاي تشخيص آن عبارت است از سر و گلوي سياه با لكه بزرگ سفيد در ناحيه گونه ، سطح پشتي قهوه‌اي روشن ، سطح شكمي خاكستري چرك ، پوشپرهاي زير دمي زرد نارنجي و دم سياه با نوك سفيد . روي سر اثري از كاكل دارد ، پرنده اي است آشنا و پر سروصدا ، معمولا جفت جفت و يا به صورت دسته‌هاي كوچك ديده مي شود .

زيستگاه :
مناطق باز با بوته‌ها و درخت‌هاي پراكنده ، نخلستان‌ها ، كشتزارها ، باغ‌ها و گاهي داخل شهرها . روي بوته يا درخت آشيانه مي سازد .

پراكندگي :
بلبل خرما از جمله پرندگان بومي ایران و از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است همچنین طی چندسال اخير تعداد بلبل خرما در تهران افزايش يافته، اين در حالى است كه اين پرنده ، پرنده خاص جنوب است .
تغذیه:
غذای اصلی آن همچنان که از نامش بر می‌آید بیشتر میوه درخت خرما و سایر میوه هاست. در لیست غذای او حشرات و ملخ‌ها و کرم نیز جایگاه ویژه‌ای دارد . لانه‌اش را اغلب بر روی شاخه درختان موجود می‌سازد. تولید مثل آنها در اواسط ماه‌های اردیبهشت و خرداد صورت می‌گیرد.جنس ماده‌ از ۴ تا ۶ تخم قهوه‌ای زیتونی همراه با لکه های ریز سیاه می‌گذارد.
پرنده نر و ماده به نوبت ۱۴ تا ۱۵ روز روی تخم می‌خوابند و سپس والدین جوجه‌ها را با کرمها تغذیه می‌کنند که در حدود بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کرم در روز برای دو جوجه می‌آورند.
بعد از ۱۵ روز جوجه‌ها آشیانه را ترک می‌کنند. تغذیه جوجه‌ها تا زمان پرواز که یک ماهی به طول می‌انجامد بر عهده والدین است.

بندانگشتی (ها)

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۸:۱۷ ب.ظ، توسط mahdi_alavi.)
۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۱۲:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 9 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 7
16 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #81
RE: بلبل خرما
(۱۳۹۰/۰۵/۲۳، ۱۱:۱۲ ق.ظ)سرمست نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان به بلبلاتون هر چی میدین موز ندین من یه دونه بلبل خوشکل وناز ودستی داشتم موز بهش دادم مرد حیوونی ...:a (21):

سلام
جدي ميگي؟آخه من تقريبا هرروزبهشون موزميدم!
۱۳۹۰/۰۵/۲۴، ۱۲:۵۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 21
22 سپاس گرفته‌شده در 11 ارسال
ارسال: #82
اصلا ربطی به موز دادن نداره منم به بلبلم موز میدم
فقط اینا هم مثل انسان باید از همه گروه های مواد غذایی بهشون برسه
۱۳۹۰/۰۵/۲۶، ۱۲:۵۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 2
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #83
سلام دوستان
منم یه بلبل خرما دارم که از جوجگی بزرگش کردم و الان 2 ماهی می شه هست دارمش. تو خونه آزاده و فقط برا آب خوردن و خوابیدن میره تو قفس.الان یه مشکلی که داره اینه که تا حالا 2 دو بار پرای دمش شکسته و قطع شده و الانم بی دمه و پرای بالش هم میریزه.به نظرتون چرا این طوری میشه؟ مشکله تغذیه داره یا به خاطر چیزه دیگه ایه. غذا همه چیز بهش می دم. از انواع میوه جات تا نون خیس خورده و خمیر آرد نخود چیو خرما تا مگس و پشه و شب پره که خودش روزی 2،3 تا شکار می کنه.
یه سئوال دیگه هم اینه که می شه یادش داد بره یه جایه خاص خراب کاری کنه؟کل خونه رو به گند می کشه:a (20):
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۶/۰۳، ۰۱:۳۲ ب.ظ، توسط milad_b.)
۱۳۹۰/۰۶/۰۳، ۰۱:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 25
61 سپاس گرفته‌شده در 37 ارسال
ارسال: #84
سلام دوست عزیز
بلبل شما در حال پررریزی(تولک رفته) است و می خواد پرای جدید در بیاره
این یه چیزه طبیعیه نگران نباش
در مورد سوال آخرت هم اینکه بعید می دونم بشه این کارو کرد که فقط یه جای خاص رو کثیف کنه
۱۳۹۰/۰۶/۰۳، ۰۲:۲۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: milad_b
کاربر افتخاری

ليسانس
اعتبار: 25
سپاس‌ها: 2053
2902 سپاس گرفته‌شده در 811 ارسال
ارسال: #85
با سلام

اگه پرهاش توی تابستون شروع به ریختن کرده که حتما تولک شده و موردی نداره و من هم با دوستمون موافقم که به پرنده نمیشه یاد داد که بره و یه جای خاص خرابکاری کنه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

موفق باشید

:a (18):
امضای hamid@line می خواهم دنیا را بدهم برایم تنگ کنند

به اندازه " آغوش " تو

تا وقتی به آغوشت می رسم

بدانم همه دنیا از آن من است
۱۳۹۰/۰۶/۰۳، ۰۴:۳۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: milad_b
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 7
16 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #86
سلام به همه ي دوستان
چيز جالبي كه من از اين پرنده متوجه شدم اينه كه اين پرنده وقتي درون قفس كوچك باشه ميخونه ولي درون قفس بزرگ اصلا نمي خونه!!!!!!!!!!!!
قفس كوچك منظورم قفساي بازاريه مثل30*30يا40*30
قفس بزرگ منظورم قفس دست سازخودمه 100متري
۱۳۹۰/۰۶/۱۷، ۱۲:۳۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 0
ارسال: #87
با سلام.من از اصفهان هستم.عشق عجیبی نسبت به بلبل خرما دارم. دو ماه پیش یک بلبل گرفتم که خیلی می خوند و پشتش هم زرد پر رنگه. فکر کنم نر باشه.چند روز پیش رفتم و یه بلبل ماده براش گرفتم.البته خیلی مطمئن نیستم که ماده باشه.اما پرهای پشتش خیلی پر رنگ نیست عکسشو می گذارم که بهم بگین.در ضمن طریقه تولید مثل بلبل برم توضیح بدین ممنون می شم.البته من تا اونجایی که بتونم تو قفس نگهشون نمی دارم.ت. عکسم مجبور شدم با دست بگیرمشون تا بتونم ازشون عکس بگیرم.

۱۳۹۰/۱۰/۰۶، ۰۵:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #88
امروز ساعت 3 ظهر یه بلبل اومد رو سیم داشت میخوند منم یه قفس بردم داخلش یه دونه خرما گذاشتم و یه نخ بلند بستم به در قفس که بالا بیاد بلبه تا خرما رو دید اومد نشست و رفت تو قفس منم نخ رو ول کردم در بست و بلبل بیچاره اسیر شد
الان یه ساعتی میشه شروع کرده به خوندن به همین سادگی یه پرنده زیرک اسیر میشه
۱۳۹۰/۱۱/۰۶، ۰۹:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 0
ارسال: #89
بلبل!!1
سلام.یک بلبل از مناطق شهرکرد گرفتم به خرما علاقه داره.عکسشو میزارم.نژاد وجنسیت و غذاونگهداری و قیمت اون و بقیه اطلاعاتش رو میخواستم بدونم.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
۱۳۹۰/۱۱/۰۷، ۱۱:۵۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 21
22 سپاس گرفته‌شده در 11 ارسال
ارسال: #90
تی تیم رفت ;(
:basa (149): :basa (149):
در خونمون باز بود اونم از فرصت استفاده کرد و رفت بیرون
دیگه هم بر نگشت :basa (43): :basa (43):

جناب عشق بلبل خرمابه نظر بنده بلبل عکس اول ( از بالا به پایین ) ماده وبلبل عکس سوم نر باشه
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۲/۱۹، ۱۰:۲۸ ب.ظ، توسط titi.)
۱۳۹۰/۱۲/۱۹، ۱۰:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان