زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۱۰:۰۰ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بلبل های هزاردستان من

*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 73
89 سپاس گرفته‌شده در 30 ارسال
ارسال: #1
بلبل های هزاردستان من
دوستان عزیزم بعد از چندین سال این در و آن در زدن برای خرید جوجه بلبل هزاردستان بالاخره امسال اواخر اردیبهشت ماه بود که از یکی از روستاهای نزدیک جهرم (استان پارس) حدود 20 جوجه بلبل هزار دستان به قیمت هرکدوم 300 هزار تومان خریدم و با دستوری که صیاد و پرورش دهنده این پرنده های زیبا و واقعا بینظیر در آواز خوانی داده بود اونا رو بزرگ کردم و تعدادی از اونها رو به بعضی از دوستان که میدونستم مثل خودم خیلی دنبال این پرنده بودن واگذار کردم از این 20 جوجه که یکبار هم بطور کامل پر ریزی داشتن فقط یکی که به یکی از دوستان داده بودم سرما خورد و متاسفانه طلف شد بقیه رو میدونم که صحیح و سالم هستن و این 7 تایی که واسه خودم مونه همشون الان ریز خونی میکنن و خیلی خیلی زیبا هستن راستش درسته که این پرنده خیلی خیلی حساسه اما نگهداریش نه تنها سخت نیست بلکه تقریبا مثل پرنده های دیگست من به اونا هر روز یه مقدار خیلی کم گوشت راسته گوسفند بدون چربی و چرخ کرده و کرم خشک شده که از دبی خریداری کردم و همینطور میوه هایی مثل انگور گیلاس گوجه سیب و هویج رنده شده و کاهو و جعفری و گشنیز میدم تخم مرغ ابپز بعلاوه غذای ترکیبیش رو (طبق دستور) در ظرف غذاخوریش همیشه هست که تقریبا یه ظرف کوچیک رو که پر میکنم تا یکهفته داره طبق توصیه به دوستان عرض میکنم که بر خلاف اینکه تو خیلی از سایتها نوشته شده اصلا به بلبل هزار دستان دان پارس ندهند
۱۳۹۱/۰۶/۲۶، ۱۲:۰۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 11
44 سپاس گرفته‌شده در 22 ارسال
ارسال: #2
RE: بلبل های هزاردستان من
با تشكر از اطلاعات مفيدي كه دادي
من يه جوجه بلبل هزار دستان سه ماهه دارم كه بهش گوشت و توت خشك ميدم علاقه زيادي هم به سنجد داره كه براش هميشه مهيا ميكنم جوجه بلبل من ريزه خوني نميكنه فقط وقتي منو ميبينه يه صداي خاصي درمياره و بي تابي ميكنه تا وقتي كه از دستم گوشت بگيره و بخوره چند تا ازت سئوال داشتم اگه لطف كني جواب بدي ممنون ميشم: :
دماي نگه داري بلبل چند بايد باشه
كرم خشك رو تو ايران جايي ميتونم پيدا كنم
بلبل من علاقه اي به تخم مرغ آب پز نداره اين طبيعي هستش؟
اينكه ريزه خوني نميكنه عادي هستش؟
و در آخر تركيب غذايي و تعداد وعده هايي كه ميوه ميدي بهشون رو هم بگي ممنون ميشم
اگرم لطف كني شمارتو برام بفرستي كه نور علي نور هستش
۱۳۹۱/۰۶/۲۶، ۱۲:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: arshya ، پدربزرگ ، reza parvizi
*
کاربر انجمن

ارسال: #3
خوب دوست عزیزم راستش اون باید دیگه خودش غذا بخوره و باید اینو بدونیم که بلبل هزاردستان همیشه یه کم از انسان میترسه و هیچ وقت مثل قناری رام نمیشه سنجد خیلی خوبه توت هم همینطور دمای اتاق بین 26 تا 30 درجه خوبه جلو باد کولر یا نزدیک بخاری اصلا نباید باشه معمولا تا دوهفته دیگه یا کمی بیتر ریزخونی میکنن و بعد دیگه نمیخونن تا نزدیکی های عید کرم خشک رو بعضی فروشندگان ماهی اکواریمی دارن بسته ای 10 هزار تومان اما اونایی که تو کشور های خارجی هست هم بزرگتر و هم کیفیتشون بهتره (کرم قرمز ) اونقدر تخم مرغ براش بزارید تا اینکه بخوره

فرمول ترکیبات غذای بلبل هزار دستان

1_گوشت گوسفند بدون چربی نیم کیلو (چرخ کرده بصورتی که چرخ گوشت کاملا قبلا تمیز باشد و گوشت گوساله که مضر است یا آلودگی از قبل در آن نباشد )
2_ تخم مرغ آب پز شده 4 عدد
3_ هویج رنده شده 2 عدد متوسط
4_ پسته خام 100 گرم
5_ فندوق خام 100 گرم
6_ بادام خام 100 گرم
7_ توت سفید کاملا خشک شده 200 گرم
8_ گشنیز پاک کرده و خورد شده نیم کیلو (بهیچ وجه نباید با
محلول ضد عفونی کننده شسته شود اما باید کاملا تمیز و با آب شسته شود)
9_ آرد نخودچی نیم کیلو
ابتدا مواد فوق را جدا جدا در آسیاب برقی بصورت آرد درآورده و سپس با هم مخلوط کرده و خوب با دست ورز میدهیم و سپس در یک سینی فلزی بصورت نازک پهن کرده در آفتاب شدید خشک میکنیم و بعد از خشک شده دوباره آنها را خورد کرده و در آسیاب آرد میکنیم و در دانخوری پرنده برای تغذیه قرار میدهیم
تذکر : بهیچ عنوان از گوشت گوساله دانه مرغ و یا دانه های فشرده شده استفاده نشود اگر هر روز مقدار خیلی کمی گوشت چرخ کرده گوسفند به پرنده بدهیم بهتر است (خیلی کم بطوری که همان لحظه همه گوشت را بخورد) از میوه ها مثل توت سفید سیاه توت فرنگی سیب زرد الو و سایر میوه ها بخصوص انگور بصورت ورقه های نازک حتما بطور روزانه استفاده شود برگهای وسط کاهو و گوجه فرنگی نیز بسیار مفید است در صورتی که دسترسی به حشرات و کرمها باشد در آواز خوانی بهتر بسیار موثر است البته بعضی فروشگاهها گاهی غذای خشک شده ای بصورت حشرات و کرمها دارند توجه داشته باشید که غذای ترکیبی فوق را حتما در ظرف درب دار و در جایی خشک و بدون رطوبت در دمای معمولی نگه داری کنید بدلیل و جود ارد نخودچی و گشنیز و اینکه در حرارت زیاد افتاب زود خشک میشه احتمال فسادش خیلی کمه موقع خشک کردن هر چند ساعت یکبار مخلوط رو روی سینی محل خشک کردن بهم بزنید تا زیر و رو به یک صورت خشک و رطوبت بکلی از بین برود در ضمن بدون خشک کردن هم میشه که از این مخلوط در فریزر استفاده و موقع مصرف روزانه در اختیار پرنده قرار داد موفق باشید
۱۳۹۱/۰۶/۲۶، ۰۵:۲۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 1977
700 سپاس گرفته‌شده در 195 ارسال
ارسال: #4
به به ماشاللا به این ذوق
خوش به حالت
منم هزاردستان خیلی دوست دارم

سالها پیش خودم با تله هزاردستان می گرفتم و آزاد می کردم اما حالا که می خوام هزاردستان داشه باشم اصلا موفق به صیدش نمی شم. فصلش هم که گذشت و هزار ها رفتن...

اگه میشه حتما حتما ازشون عکس بذار تو انجمن. خوشحال میشیم

مرسی
۱۳۹۱/۰۶/۲۶، ۰۶:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: arshya
*
کاربر انجمن

ارسال: #5
هزاردستان باید رو باید حتما از جوجگی پرورش داد اگه بزرگ باشه احنمال اینکه تو قفس اواز بخونه یا اینکه اصلا زنده بمونه خیلی کمه تازه جوجش رو که از حدود 10 روزگی با دست ئدون میدی زیاد اهلی و رام نمیشه من خودم تجربه نگهداری از وحشیش رو نداشتم اما شنیدم که احنمالش کمه چشم وقت کنم عکس هم اضافه میکنم
۱۳۹۱/۰۶/۲۶، ۰۸:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

ارسال: #6
با سلام خدمت همه دوستان گرامي
لطفا اگر كسي ميدونه كه بلبل هزاردستان رو چطور ميشه شكار كرد و نحوه ساختن تله را توضيح بده ممنون ميشم
و اينكه تو چه ماهي بهتر ميشه شكارش كرد
ممنون
۱۳۹۱/۰۷/۱۶، ۱۰:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #7
دوست عزیزم لطفا به فکر شکار بلبل هزاردستان نباشید چون احتمال اینکه بعد از یک یا دو روز بمیره تقریبا 99 درصده و اگر هم زنده بمونه و دونخور بشه باز هم توی قفس نمیخونه جوجش رو باید از صیاد بخرید حتی صید جوجه این پرنده و دونخور کردنش کار هر کسی نیست و الا پرنده ای که بومی ایرانه و تقریبا توی همه باغات و جنگلها دیده میشه اینقدر گران قیمت نبود
۱۳۹۱/۰۷/۲۳، ۰۵:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: POLICE ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

ارسال: #8
arshiya جان سلام
چه خبر از جوجه بلبل ها بزرگ شدن؟
ازشون عكس ميزاري؟
ميشه تجربيات جديدت رو هم برا ما بنويسي؟
۱۳۹۱/۱۰/۱۳، ۱۱:۱۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ارسال: #9
اره کاملا بزرگ شدن خیلی خیلی حرکات قشنگی انجام میدن از کل جوجه هایی که واسه خودم و دوستان خریدم فقط یکیشون بدلیل دمای هوا یا تغذیه نامناسب مرد تا اونجایی که خبر دارم بقیه همه سالم و سرحالن
راستش ژست گرفتن بلبل هزاردستان انقدر قشنگه که با هیچ پرنده دیگه ای قابل مقایسه نیست
حالا که نگاه میکنم میبینم نگهداریش انقدر ها هم سخت نیست
۱۳۹۱/۱۰/۱۳، ۰۷:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: majid gholami ، POLICE ، محمدمهدی
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #10
با سلام هر کاری که پایه واساسش عشق باشه سهل آسان میشه هزار دستان هم تو نوع خودش پرنده ی بینظیری هست قبلا تو ایران بیشتر از این پرنده نگهداری میکردن ولی در حال حاظر اطلاعات نگهداریش کم هست وپرنده ی ضعیفی هست بخاطر همینه که تلافات زیادی داره من قبلا دو مورد از این پرنده رو داشتم از جوجگی از 7 تا جوجه دوتاش موند برام یک دوست هم داشتم که پرورش کرم داشتم ومشکل تغذیه ای هم نداشتم ولی بیشتر شبها آواز میخونه و تو محیط زندگی من جور در نمیومد ساعت 12 شب تو تاریکی میزد زیر آواز تا 4 و5 صبح تمام همسایه ها صداشون در آمده بود سختی کار بیشتر اینه که بنظر من باید هر وعده غذایی باید تازه وسالم باشه در غیر این صورت وقتی سال میخوره به پرنده مخصوصا تو سالهای دوم به بعد خیلی حساس میشه .ودقیقا برای صاحب پرنده عادی تر میشه همون مواقع هست که بیمار میشه و نه دارویی ونه پزشکی براش پیدا میشه وپرنده ی بیچاره تلف میشه این ها رو گفتم چون تجربه ی نگهداریشو دارم کسی باید از این پرنده نگهداری بکنه که بعداز صد سال هم براش باید تازگی داشته باشه نه عادی بشه بیشتر آدمها بخاطر خوش آوازی عاشق نگهداری از ین نوع هستند بعد از 6 ماه براشون عادی میشه وسخت اون موقع کار سختر هم میشه پس اگه جسارت نباشه اول کامل تحقیق کنید وشرایط خودتون هم بسنجید بعد طرف این گونه برید وهیچ وقت پرنده ی دون خور شدش رو صید نکنید که اب تو هاونگ کوبیدنه با تشکر موفق باشید
۱۳۹۱/۱۰/۱۶، ۰۹:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان