زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۲۸، ۱۰:۵۹ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بلغور سنگریزه

ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #1
بلغور سنگریزه
سلام.همیشه باید اطمینان حاصل کرد که بلغور سنگریزه در دسترس سهره باشد تا هر مقدار لازم داره ازش استفاده کنه در اینجا قصد داریم نحوه تهیه بلغور سنگریزه رو توضیح بدیم.
مواد لازم:
ماسه کف رودخانه یا ماسه بادی
نمک طعام
پوست تخم مرغ پودر شده
کف دریا پودر شده
ابتدا ماسه کف رودخانه را خوب شسته و در برابر آفتاب خشک میکنیم بعد از خشک شدن به آن نمک طعام اضافه کرده و پودر پوست تخم مرغ و کف دریای پودر شده را اضافه کرده مخلوط بدست اومده رنگی به شکل شیر کاکاءو داره قابل ذکر است که مقدار نمک از وست تخم مرغ و کف دریا یکم بیشتر باشه.مخلوط بدست اومده همیشه باید در دسترس پرنده باشه چند هفته یه بار اگه با مدفوع قاطی شده باشه باید تعویض بشه.هرچی از خاصیت بلغور سنگریزه بگیم باز کمه.در هضم غذا موثره،جلوگیری میکنه از چاق شدن و چربی گرفتن پرنده،تامین نمک و مواد آلی و کلسیم مورد نیاز پرنده بر حسب تجربه هر سهره ای که این مخلوط در دسترسش بوده خیلی به ندرت بیمار شده به همه دوستان پیسنهاد میدیم حتما از این مخلوط استفاده کنن.موفق باشید
۱۳۹۱/۰۶/۱۰، ۰۹:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #31
RE: بلغور سنگریزه
درود به استاد عزيزم دهن باز

مورد جوشاندن ماسه ويا شن كنار روخانه يك عمل براي جلوگيري از بيماري احتمالي هست. به نظر من هدف اصلي استفاده از ماسه وشن اين هست كه غذا توي سنگدان خوب خرد وهضم بشه ثانيا كلسيم ونمك با حرارت از بين نميرن هر چند كه هر چيز طبيعيش بهتره اما در اينجا اولويت با تضمين سلامت پرنده هست. خودم براي اينكه تمام موادش جذب بشه ميگذارم آبش موقع جوشاندن خشك بشه.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۷/۲۱، ۱۲:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #32
سلام و عرض ادب خدمت جناب دهن باز
بعضی ویتامینها مثل سی و ... تو حرارت از بین میرند اما مواد معدنی مثل کلسیم و ... که مصرف ماسه و پوسته صدف و کف دریا به همین خاطر هست خیر.
۱۳۹۲/۰۷/۲۱، ۰۴:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #33
سلام
مسعود جان 2 تا سئوال :
1- سفیده تخم مرغ خام برای سفت کردن و چسباندن مواد استفاه می کنید ؟ اما این سفیده بعد از خشک شدن فاسد نمیشه و خطرناک نیست ؟ شما چند وقت از این روش استفاده کردید ؟ عارضه ی نداشت ؟
2- قرص هایی که در مخلوط میریزید بعد از حل شدن در آب و سپس خشک شدن تغییر ماهیت نمی دهند و با آب واکنشی ندارند؟

پیشاپیش ممنون

البته بنده هم با روشی شبیه جناب پوریان درست می کنم با کمی تفاوت و ترکیبات بیشتر ، فقط برای قالب کردن و بهم چسبیدن مواد از مقداری خاک رس استفاده می کنم ، سپس خمیر بدست آمده را در قوطی خالی کبریت میریزم و  میگذارم بر آفتاب یکی دو روز .. خوب که خودش رو گرفت و خشک شد به شکل قالب قوطی کبریت در میاد .
برای هر بار استفاده کمی آب اسپری میکنم که سطحش ترد باشه و میگذارم داخل قفس پرنده ها   ، خیلی خوب هم جواب داده .
۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۰۴:۱۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #34
سلام خیر کربنات کلسیم یا قرص کلسیم تغییر ماهیت نمیده و و بعد از سفت شدن ترکیب رو سفت میکنه مثل گچ و چون نمک داخلش میزنم و کلسیم هم قلیایی هست میکروبهای بیماری زا داخلش رشد نمیکنند(فساد) و جهت اطلاع ماده خشک شده فاسد نمیشه و برای فاسد شدن و رشد میکروب رطوبت و دیگر عوامل احتیاج هست و موقع ساخت این ترکیب فکر همه این موارد رو که میفرمایید کردم. تابستون که شب این خمیرو داخل قالب میریختم تا غروب روز بعد خشک میشد جلوی آفتاب و الان تعداد زیادی آماده کردم برای یک جفت قناری استفاده میکنم و سه تا جوجه سهره و ماده قناری به حدی علاقه داره که کف دریا دیگه نمیخوره و کلسیم و روی و سدیم و ... ازین قالبها تامین میکنه و تو این لونه 5 تا تخم گذاشت و 3 تا جوجه سهره هامم عاشق این ترکیب هستند و رشد پرهاشون با اینکه تولک اولشون بود خیلی عالیه و خوب و خوشگل صاف کردند.
روش ساخت رو با عکس تو چند تا پست قبل تر گذاشتم و چون تجربی نتیجه اش رو دیدم توصیه میکنم دوستان عزیزم استفاده کنند در صورت تمایل.واین روش دقیقا موادی هست دوست خوبم جناب پوریان فرمودند و سفیده تخم مرغ رو برای سفت شدن تو چند تا پست قبل تر یا یه تاپیک مربوط یه عزیزی فرمودند خودم قرص کلسیم کپسول سولفات روی و سدیم رو به ترکیب اضافه کردم برای رفع نیاز بدن پرنده برای رشد پر.پوسته تخم و استخوان بندی جوجه و ... و بسیار هم خوب جواب داده.

ولی در مورد خاک رس که شما استفاده میکنید احتمال انتقال انواع میکروب ها مثل باکتری های بیماری زا قارچ ها و غیره هست و توصیه میکنم دیگه استفاده نکنید چون امکان داره با این کار پرنده هاتون که فرمودید همه از نژاد های گرونی هستند بیماری بگیرند و به عنوان یک دوست کوچکتر میگم به نظرم ریسکش بالاست و امکان داده یکبار یک بیماری از این طریق به پرنده هاتون سرایت کنه.

دوستانی که این روش پیشنهادی بنده رو نمیپسندند میتونند پوسته تخمم مرغ هم استفاده کنند برای تامین کلسیم و یا مستقیما خود قرص کلسیم به این صورت که بعد از جوشاندن و ضد عفونی ماسه قرص کلسیم رو خرد و ریز کنند و همراه ماسه به صورت مخلوط همیشه داخل قفس بذارند تا پرنده موقع احتیاج بیاد و بخوره برای رفع کمبود های احتمالی.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۰۷:۰۷ ب.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۰۶:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: sahar gharebaghi ، vahid babayi
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #35
سلام
مسعود جان درود درود درود
واقعا  پرنده های ک زیر دست شما هستن ضرر نکردن ک اومدن تو قفس 
همه جورهOKهستید
منم حتما درست میکنم
قرص ها چی اسم دقیقشونه برم داروخانه انسانی  وقرص انسانی درسته؟؟
این کار تاثیر داره ک ماده ها بیشتر تخم بذارن
قناری ماده من همیشه چهارتا میذاره اگه از این براش استفاده کنم احتمال داره بیشتر بذاره
امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۰۷:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #36
ممنونم امین جان تو یه سفیده حدود 4 تا قرص کلسیم 500 پودر کن و بقیش ماسه تا خمیری بشه بذار یه جای گرم تا سفت بشه.بله قرص کلسیم داروخونه هست و بسته ای 100 تایی حدود 4 تومان ایرانیش.
بله تغذیه خیلی تو تخم گذاری درست موثره البته فقط کلسیم نیست و کلسیم بیشتر برای پوسته هست علاوه بر عملکرد های دیگه تو بدن.دادن مولتی ویتامین یک روز در میون و پروتئین و دانه های متنوع تر هم لازم هست تو دوره تخم گذاری.
بله تغذیه اصولی تو 5 تخم گذاشتن تاثیر داره چون ژنتیکی قابلیت تا 6 تخم گداشتن رو دارن قناریا.
۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۱۰:۱۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #37
قرص Calci Care آلمانی دارم ... شما چه دوزی پیشنهاد میدهید .
سنگ ریزه و خرده صدف و ... بسته بندی خارجی برای سهره و قناری هم دارم بصورت آماده خریدم که در مخلوط قبلی اضاف میکردم .
ضمناً قبلاً پودر خشک شده سفیده و زرده تخم مرغ دیده بودم ، اما اونها آماده بودند و بقول تولید کننده استریل
به این دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سر بزنید ، اطلاعات نسبتاً خوبی نوشته در این رابطه و نظرتون اعلام فرمایید .  تشکر

اسم داروها ، مقدار دقیق مواد مخلوط شده و چگونگی تهیه آنها را در صورت امکان مجدداً  اعلام بفرمایید همراه با توضیحات تکمیلی جهت مصرف آنها .. تشکر
۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۱۰:۳۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #38
calci careاسم تجاری هست و استفاده نکردم روی بسته رو بخونید مثلا نوشته 600 میلی گرم کلسیم + ویتامین دی و ببینید ترکیباتش چیه و معمولا محصولات خارجی روش و دوز مصرف تو کاتالوگ یا روی بسته و داخل سایت شرکت هست خودتون که دیگه استاد هستید.
این مقالرم خوندم چیز خاصی نداشت در مورد تخم مرغ خشک کردن و احتمال رشد باکتری توش بود که قبلا عرض شد کلسیم محیط رو قلیلیی میکنه و از رشد باکتری جلوگیری میکنه.
حالا شما زیاد حساس نباشید رو این روش و عرض شد دوستانی که دوست ندارند همون ماسه رو بهش کلسیم اضافه و مصرف کنند.یا مثل شما از بسته های ماسه یا پودر صدف خارجی استفاده کنند.یا رزشی که قبل تر گفتید خاک رس و گل و ماسه.
من خودم از این روش استفاده کردم و نتیجه گرفتم و مشکلی هم برام پیش نیومده تا حالا.
بسته های آماده خارجی پودر صدف و ... ورسل لاگا رو دیدم و چون صدف و ... کلسیم دارند دیگه احتیاجی به مصرف کلسیم نیست.

ترکیب ماسه و تخم مرغ و کلسیم و ... که هم چندین بار در بالا عرض شد اینم عکس این بلوکهای ماسه و کلسیم که خودم درست کردم و برای پرنده هام استفاده میکنم امید خان
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۱۰:۵۶ ب.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۱۰:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 74
61 سپاس گرفته‌شده در 30 ارسال
ارسال: #39
با سلام
می گویند نبات خرد شده هم برای سهره خوب است . آیا این درست است
اگر کسی اطلاع دارد کمک کند
با تشکر

۱۳۹۲/۱۰/۱۹، ۱۱:۵۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 470
423 سپاس گرفته‌شده در 140 ارسال
ارسال: #40
(۱۳۹۲/۱۰/۱۹، ۱۱:۵۸ ق.ظ)'Mehrdad118' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
می گویند نبات خرد شده هم برای سهره خوب است . آیا این درست است
اگر کسی اطلاع دارد کمک کند
با تشکر

سلام
نبات کوبیده رو با پودر پسته و بادام قاطی میکنن و یک ماه قبل از جفت  هفته ای دو بار به مقدار یک شصتی به سهره میدن، البته باید وقتی از این ترکیب استفاده میشه محل نگهداری سهره گرم نباشه چون نبات کوبیده طبیعتی گرم داره و سهره رو میبره تو لک، موفق باشی

۱۳۹۲/۱۰/۲۰، ۰۱:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان