زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۶، ۰۵:۱۹ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بلغور سنگریزه

ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #1
بلغور سنگریزه
سلام.همیشه باید اطمینان حاصل کرد که بلغور سنگریزه در دسترس سهره باشد تا هر مقدار لازم داره ازش استفاده کنه در اینجا قصد داریم نحوه تهیه بلغور سنگریزه رو توضیح بدیم.
مواد لازم:
ماسه کف رودخانه یا ماسه بادی
نمک طعام
پوست تخم مرغ پودر شده
کف دریا پودر شده
ابتدا ماسه کف رودخانه را خوب شسته و در برابر آفتاب خشک میکنیم بعد از خشک شدن به آن نمک طعام اضافه کرده و پودر پوست تخم مرغ و کف دریای پودر شده را اضافه کرده مخلوط بدست اومده رنگی به شکل شیر کاکاءو داره قابل ذکر است که مقدار نمک از وست تخم مرغ و کف دریا یکم بیشتر باشه.مخلوط بدست اومده همیشه باید در دسترس پرنده باشه چند هفته یه بار اگه با مدفوع قاطی شده باشه باید تعویض بشه.هرچی از خاصیت بلغور سنگریزه بگیم باز کمه.در هضم غذا موثره،جلوگیری میکنه از چاق شدن و چربی گرفتن پرنده،تامین نمک و مواد آلی و کلسیم مورد نیاز پرنده بر حسب تجربه هر سهره ای که این مخلوط در دسترسش بوده خیلی به ندرت بیمار شده به همه دوستان پیسنهاد میدیم حتما از این مخلوط استفاده کنن.موفق باشید
۱۳۹۱/۰۶/۱۰، ۰۹:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 5 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 994
170 سپاس گرفته‌شده در 61 ارسال
ارسال: #41
RE: بلغور سنگریزه
با عرض سلام خدمت اساتید و دوستان گرامی؛
[align=right]من این خاک رو به اسم ماسه بادی پیدا کردم . میخواستم بفرمایید که این همون ماسه بادی هست؟؟؟؟ من بعد از این که تو آب جوش ضدعفونی کردم روی بخاری گذاشتم که خشک بشه که سفت شده بود بعد دوباره پودرش کردم که به این شکل دراومد!!! هردو عکس یکیه فقط کمی Edite شده.

۱۳۹۲/۱۱/۱۸، ۱۰:۱۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 2
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #42
سلام به همگی
اگه به جای ماسه بادی یا ماسه کف رودخونه از ماسه کف دریا استفاده کنیم بازم نیازی به شستشو و اضافه کردن نمک و ... هست ؟
ماسه کف دریا بهتره یا ساحل دریا که آفتابم خورده ؟
اینکه میگین ماسه ها رو الک کنیم و درشتاش رو جدا درست ولی نگفتین  قطر سوراخ های الک چقدر باشه !؟
۱۳۹۲/۱۱/۱۸، ۰۱:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #43
(۱۳۹۲/۱۱/۱۸، ۱۰:۱۳ ق.ظ)'shahin20' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من این خاک رو به اسم ماسه بادی پیدا کردم . میخواستم بفرمایید که این همون ماسه بادی هست؟؟؟؟ من بعد از این که تو آب جوش ضدعفونی کردم روی بخاری گذاشتم که خشک بشه که سفت شده بود بعد دوباره پودرش کردم که به این شکل دراومد!!! هردو عکس یکیه فقط کمی Edite شده.

سلام
به ريزترين ماسه كه در ساختمان سازي به كار ميبرن ماسه بادي ميگن.ماسه شش صفر را كه الك كني ماسه بادي به دست مياري.اگر شن باشه بهتر هست. 
شن اگر سنگ درشت نداشته باشه نيازي به الك كردن هم نداره فقط بايد از جاي تمييز تهيه بشه واگر احتمال آلودگي بديد بهتر هست خطر نكنيد و با جوشاندن ،ضدعفونيش كنيد.اگر با كف درياي پودر شده مخلوط بشه نياز به هيچ چيز ديگري هم نيست.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۱۱/۱۹، ۰۷:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 994
170 سپاس گرفته‌شده در 61 ارسال
ارسال: #44
(۱۳۹۲/۱۱/۱۹، ۰۷:۴۱ ق.ظ)'محمدمهدی بخشی' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
(۱۳۹۲/۱۱/۱۸، ۱۰:۱۳ ق.ظ)'shahin20' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
من این خاک رو به اسم ماسه بادی پیدا کردم . میخواستم بفرمایید که این همون ماسه بادی هست؟؟؟؟ من بعد از این که تو آب جوش ضدعفونی کردم روی بخاری گذاشتم که خشک بشه که سفت شده بود بعد دوباره پودرش کردم که به این شکل دراومد!!! هردو عکس یکیه فقط کمی Edite شده.

سلام
به ريزترين ماسه كه در ساختمان سازي به كار ميبرن ماسه بادي ميگن.ماسه شش صفر را كه الك كني ماسه بادي به دست مياري.اگر شن باشه بهتر هست. 
شن اگر سنگ درشت نداشته باشه نيازي به الك كردن هم نداره فقط بايد از جاي تمييز تهيه بشه واگر احتمال آلودگي بديد بهتر هست خطر نكنيد و با جوشاندن ،ضدعفونيش كنيد.اگر با كف درياي پودر شده مخلوط بشه نياز به هيچ چيز ديگري هم نيست.

منونم از نظرتون. این ماسه رو  من با الکی که واسه آرد استفاده میشه ؛ الک کردم و به شکل پودری در اومده!! به نظر شما این به درد نمیخوره؟؟؟

۱۳۹۲/۱۱/۱۹، ۰۸:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #45
سلام
من خودم شن را ترجيح ميدم ولي ماسه بادي هم بدون خاصيت نيست.

امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۱۱/۱۹، ۰۸:۵۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #46
(۱۳۹۲/۰۸/۱۷، ۰۶:۴۶ ب.ظ)'مسعود میرزالو' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام خیر کربنات کلسیم یا قرص کلسیم تغییر ماهیت نمیده و و بعد از سفت شدن ترکیب رو سفت میکنه مثل گچ و چون نمک داخلش میزنم و کلسیم هم قلیایی هست میکروبهای بیماری زا داخلش رشد نمیکنند(فساد) و جهت اطلاع ماده خشک شده فاسد نمیشه و برای فاسد شدن و رشد میکروب رطوبت و دیگر عوامل احتیاج هست و موقع ساخت این ترکیب فکر همه این موارد رو که میفرمایید کردم. تابستون که شب این خمیرو داخل قالب میریختم تا غروب روز بعد خشک میشد جلوی آفتاب و الان تعداد زیادی آماده کردم برای یک جفت قناری استفاده میکنم و سه تا جوجه سهره و ماده قناری به حدی علاقه داره که کف دریا دیگه نمیخوره و کلسیم و روی و سدیم و ... ازین قالبها تامین میکنه و تو این لونه 5 تا تخم گذاشت و 3 تا جوجه سهره هامم عاشق این ترکیب هستند و رشد پرهاشون با اینکه تولک اولشون بود خیلی عالیه و خوب و خوشگل صاف کردند.
روش ساخت رو با عکس تو چند تا پست قبل تر گذاشتم و چون تجربی نتیجه اش رو دیدم توصیه میکنم دوستان عزیزم استفاده کنند در صورت تمایل.واین روش دقیقا موادی هست دوست خوبم جناب پوریان فرمودند و سفیده تخم مرغ رو برای سفت شدن تو چند تا پست قبل تر یا یه تاپیک مربوط یه عزیزی فرمودند خودم قرص کلسیم کپسول سولفات روی و سدیم رو به ترکیب اضافه کردم برای رفع نیاز بدن پرنده برای رشد پر.پوسته تخم و استخوان بندی جوجه و ... و بسیار هم خوب جواب داده.

ولی در مورد خاک رس که شما استفاده میکنید احتمال انتقال انواع میکروب ها مثل باکتری های بیماری زا قارچ ها و غیره هست و توصیه میکنم دیگه استفاده نکنید چون امکان داره با این کار پرنده هاتون که فرمودید همه از نژاد های گرونی هستند بیماری بگیرند و به عنوان یک دوست کوچکتر میگم به نظرم ریسکش بالاست و امکان داده یکبار یک بیماری از این طریق به پرنده هاتون سرایت کنه.

دوستانی که این روش پیشنهادی بنده رو نمیپسندند میتونند پوسته تخمم مرغ هم استفاده کنند برای تامین کلسیم و یا مستقیما خود قرص کلسیم به این صورت که بعد از جوشاندن و ضد عفونی ماسه قرص کلسیم رو خرد و ریز کنند و همراه ماسه به صورت مخلوط همیشه داخل قفس بذارند تا پرنده موقع احتیاج بیاد و بخوره برای رفع کمبود های احتمالی.

(۱۳۹۲/۰۷/۱۶، ۱۰:۱۲ ب.ظ)'مسعود میرزالو' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان در مورد بلغور سنگریزه یکی از دوستان گفته بودند سفیده تخم مرغ به مواد اضافه کنید تا سفت بشه.
من همین کارو انجام دادم و بسیار خوب درومد ودیگه یه جا تخم مرغی تو چند روز کف قفس پخش نمیشه.

1.نصف استکان ماسه ریز که جوشونده شده و خشک شده+کمی پوسته تخم مرغ کوبیده+نصف کپسول سولفات روی+4 عدد قرص کلسیم پودر شده.
مواد بالا رو با یک عدد سفیده تخم مرغ مخلوط کنید و وقتی خمیری و سفت شد باهاش بلوکهای تقریبا 5*2*1 بسازید و توش یه سیم مفتولی خم کنید تا بعد از خشک شدن جلو آفتاب بشه به قفس بست پایین عکسشو میذارم.
تجربه خوبیه و کلسیم ca و رویzn بدن پرنده تامین میشه برای زمان تولک و رشد پر و ساختن پوسته تخم پرنده ماده زیادم کف قفس نمیریزه سهره هام هر 2.3 ماه یکی میخورن و قناری ماده هم تو هر دوره تخم گذاری یکی.
تجربه خوبی بود گفتم دوستان هم اگه دوست داشتن استفاده کنند.
با تشکر
/do.php?img=547

سلام دوستان 
این دوتا پست رو جناب میرزالو ارسال کردن  که الان کمتر انجمن هم میان  به دلیل مشغله کاری.ان شالله که بتونن بیشتر بیان تا از معلوماتشون استفاده کنیم 
دوستان این پست ها رو بخونید و حتما واسه پرنده هاتون استفاده کنید بدون شک خیلی خیلی مفیده 
همنجور که آقای میرزالو گفتن هم واسه پرسازی (فصل تولک یعنی الان)هم واسه فصل جفتگیری وتخم گذاشتن ماده ها
سپاس
امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۰۲:۰۴ ب.ظ، توسط محمدامين كاوسی.)
۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۰۱:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #47
ممنونم محمد جان نظر لطفته داداش.
فقط حواستون باشه کپسول روی زیادی مصرف نشه با اینکه خیلی مقوی هست ولی یکم زیاد خوردنش اسهال میاره مثل هر ویتامینی یا مکملی.
اگر میخوایید خیالتون راحت باشه و روش کار راحت و در دسترس همه همون ماسه ضد عفونی شده با پوست تخم مرغ کافیه و کمی نمک.خیلی از نیازهای پرنده رو تامین میکنه و دردسر هم نداره.

***یعنی مقداری ماسه یا شن یا سنگ ریزه با پوست خشک تخم مرغ که کوبیده شده (پوست تخم مرغ غنی از کلسیم) با یکمی نمک مخلوط کنید همیشه در اختیار پرنده باشه به دلخواه بخوره***

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۱۰:۵۲ ب.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۱۰:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

?????????
سپاس‌ها: 0
3 سپاس گرفته‌شده در 2 ارسال
ارسال: #48
به نظرتون ماسه دریا بهتره یا ماسه دست سازبرا سهره
۱۳۹۳/۰۶/۱۷، ۰۳:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #49
سلام
ماسه دريا يا ماسه كنار روخانه از اين نظر كه خودشون به طور طبيعي سائيده شده وتيز نيستن از نظر من بهتره. دوم اينكه به هر حال املاح طبيعي هم باهاشون قاطي شده وچيزهاي ديگري هم دارن.پس اگر از جاي تميز تهيه بشه گزينه بهتري به حساب مياد.

امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۶/۱۸، ۰۶:۳۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، هیوا ، hamid sokoot ، AbedMap
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 0
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #50
باسلام من سنم كمه ولي تجربه به من نشون داده كه وقتي مخلوط گل ونمك براي كفتر يا هر پرندهاي را ميزاريم فورا پرنده به سمتش رفته وميخوره حتي اين امر باعث شد كه يكي از جوجه كفتر هاي من پس از نه روز ولويي برگرده وتمام اون روز رو شن وماسه ميخورده از اينها گذشته پرنده به قول ما كاشاني ها دلش ريسه ميره ضعف گرفتسش بلغور بسيار مناسب از نظر من براي پرنده
۱۳۹۳/۱۱/۰۷، ۰۱:۰۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان