زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۲:۰۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

بهترین سهره برای عشقبازها

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 38
17 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال
ارسال: #1
بهترین سهره برای عشقبازها
سلام بر همگی....
بنظر من یه سهره خونه زاد میطونه اون چیزی که یه سهره باز میخواد چونکه هم دهن دوستا را راضی می کنه هم اونایی که عشقشون جوجه گیری هست
و بنظر من عشقبازها تو ایران مخصوصا استادان که جوجه میگرن را باید به روال بیشتری بندازند تا هم بیشتر لذت ببرند هم نسل سهره کمیاب تر نشه تو ایران
حالا هر کی تا حالا جوجه قفسی داشته میتونه از خاطراتش اینجا بگه یا کلا نظرتون در باره این تاپیک چیه Emo_im_smirk
۱۳۹۴/۰۶/۲۶، ۱۱:۵۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی ، dorehamiha
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

ارسال: #11
RE: بهترین سهره برای عشقبازها
ولي عشقبازهاي عزيز با اينكه از اين تاپيك استقبالي نشد ولي خدايي يه بار هم كه شده يه دونه جوجه قفسزارو نگهداري كنيد ببينيد چه مزايايي اين پرنده اهلي با اين پرنده وحش داره و بااينكار ميريم كه نسل سهره رو بهبود بديم تا حداقل سهره سر سياه مثل سهره كرموني سيوند نسلش كنده نشه.
۱۳۹۴/۰۷/۲۲، ۰۴:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سعید مسروق
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #12
سلام
برادر عزيز موضوعات مشابه بوده ودوستان قبلا نظر دادن. الان هم كه مدتيه دوستان قديمي وصاحب نظر از اين اينجا يا كوچ كردن يا وقت ندارن.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۷/۲۲، ۰۷:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #13
از اقای پوریان خبری نیست
۱۳۹۴/۰۷/۲۸، ۰۸:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #14
داشتم توسایت ها گشتی میزدم به انجمن معروف سهره بازها که رسیدم به مطالب و پست های متاثر کننده و شوکه کننده ای مواجه شدم.
یکی از اساتید بزرگ سهره که من فقط مطالبشون رو خوندم تو این مدت واقعا به جرات میگم بسیار کاربلد بودن به خاطر یه سری ناملایمت ها و دلایل شخصی که خودشون گفتن از سره بازی برای همیشه کنار کشیدن من یه سری مطالب ایشون رو اینجا کپی میکنم که واقعا منو تحت تاثیر قرار داد امیدوارم دوستان هم استفاده کنن.
ولا لطفا خواهشا عاجزانه تقاضا دارم این حیوان رو در قفسی کمتر از 52 سانت نندازید و چه بهتر هم که در محیطی گلخانه ای نگهدارید این پرنده لا اقل 50 سال دیگه طول میکشه که مثل قناری بشه اگر اگر نسل اندر نسل تو قفس بدنیا بیاد چون همین الان هم همونایی که تو قفس دنیا میان باز هم خوی وحشی دارند و این باید سیر تکمیلی خودش رو تمام کنه تا در خون این پرنده طی سالیان ریشه بزنه و بشه مثل قناری نگاه نکنید یه سهره تو یه قفس 20*10 از دستتون دونه میگیره و خودشو نمیزنه و ........شما هم اگر خدای نکرده بندازنتون تو یه اطاقک 2 متری بالاخره بعد یکماه یه گوشش میشینید و تکون هم نمیخورید و عادت میکنید اما اما همیشه عقده آزادی در شما نهفته میشه پس لطفا نیم تله هاتون رو بندازید بیرون و لااقل از قفس 52 استفاده کنید این حرف و فکر جدید من هست چون انسان طول میکشه تا به یه نتیجه کامل و جامع برسه در صورتیکه قبلا فقط میگفتم نیمتله اما اعتراف میکنم اشتباه کردم چون تو همون 52 هم رام میشه و حداقل کمتر ناله و اه میکشه

دوم لطفا سهره وحش نخرید شکار نکنید این کار از نظر من گناهی بزرگ است مادامیکه رامش میکنید این بیچاره اه و نفرین میکنه هر ضربه ای که به قفس میزنه واقعا درکش مشکله اما امروز من درکش کردم از عزیزانی که جوجه میگیرند در قفس بخرید یا صبر کنید گناهش به گردن دیگران بیفته و بعد که رام شد ازشون بخرید و چنانچه واقعا عشقبازید خودتون جوجه بگیرید

سوم بازهم به اشتباهی دیگر اعتراف میکنم و تصحیح میکنم این حیوان رو معتاد نکنید گناه بزرگیست به دانهای معمولی عادتش بدید و کم کم مثل قناری به محیط معتدل عادتش بدید که مجبور نباشید شادونه بهش بدید که در سرمای استخوان سوز دوام بیاره این پرنده در طبیعت سرما رو بواسطه ساختار بدنی و دانهاو موادی خاص که خداوند براش افریده و تا الان هیچکس دقیق نمیدونه اونها چه هستند و اینکه گله ای بهم میچسبند و..... براحتی تحمل میکنه اما گذاشتن این پرنده در یک قفس در سرما واقعا الان دیگه برای من قابل هضم نیست (طبیعت زمین تا آسمون با اسارت فرق داره)
چنانکه قناری هم روزی از وحش آمد و الان 300 سال هست قفسی شده

چهارم سر در لاک خودتون کنید و باهاش حال کنید . خرید و فروش نکنید نمیخواد ثواب کنید چون مثل من کباب میشید . روزی به روزگاری هم نخواستینش در بهار آزادش کنید جایی که سهره هست اما نفروشیدش یا هدیه بدید و.......من هم که همه رو فروختم چون دیگه بوسیدم و گذاشتم کنار و قصد نگهداری مجدد رو ندارم

پنجم هر که رو دیدید تو کار امپول و دارو و......هست صد کیلومتر ازش فاصله بگیرید و در خرید بسیار بسیار دقت کنید چون اگر اشتباه کردید و بی اطلاع به کسی دیگر فروختید مثل من به سرتون میاد

ششم توصیه میکنم اکیدا از جفت زدن این پرنده با هر پرنده ای که باعث میشه جوجه عقیم تولید بشه خودداری کنید از نظر من اینکار دست بردن در کار خداوند هست و امیدوارم خدا هم خودش منو بخاطر اینکار ببخشه. چرا یک سرسیاه رو با کرمانی و ..... جفت نزنید که هم نوآوری کردید هم حاصلش عقیم نیست هم صد برابر ارزشمند تر از سهره قناری و امثالهم هست و هم گناهی نداره
۱۳۹۴/۱۲/۰۶، ۰۱:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #15
سلام 
من قصد جدل و بحث کردن رو ندارم ولی این استاد واقعا بی ربط سخن گفته . و لازمه جوابش داده بشه .  

ولا لطفا خواهشا عاجزانه تقاضا دارم این حیوان رو در قفسی کمتر از 52 سانت نندازید و چه بهتر هم که در محیطی گلخانه ای نگهدارید این پرنده لا اقل 50 سال دیگه طول میکشه که مثل قناری بشه اگر اگر نسل اندر نسل تو قفس بدنیا بیاد چون همین الان هم همونایی که تو قفس دنیا میان باز هم خوی وحشی دارند و این باید سیر تکمیلی خودش رو تمام کنه تا در خون این پرنده طی سالیان ریشه بزنه و بشه مثل قناری نگاه نکنید یه سهره تو یه قفس 20*10 از دستتون دونه میگیره و خودشو نمیزنه و ........شما هم اگر خدای نکرده بندازنتون تو یه اطاقک 2 متری بالاخره بعد یکماه یه گوشش میشینید و تکون هم نمیخورید و عادت میکنید اما اما همیشه عقده آزادی در شما نهفته میشه پس لطفا نیم تله هاتون رو بندازید بیرون و لااقل از قفس 52 استفاده کنید این حرف و فکر جدید من هست چون انسان طول میکشه تا به یه نتیجه کامل و جامع برسه در صورتیکه قبلا فقط میگفتم نیمتله اما اعتراف میکنم اشتباه کردم چون تو همون 52 هم رام میشه و حداقل کمتر ناله و اه میکشه

الان تو اسپانیا جوجه قفسی میگیرن و تو قفس 20 سانتی نگهداری میکنن بخصوص اون سهره هایی که آواز خون هستن حتی قناری تیم برادو رو هم تو قفس 20 سانتی نگهداری میکنن خواستین براتون فیلم میذارم تا ببینید چه پرنده های درجه یکی رو تو قفس 20 سانتی میندازن . این حرفا متاسفانه از روی احساساته و اصلا منطقی نیست . 

دوم لطفا سهره وحش نخرید شکار نکنید این کار از نظر من گناهی بزرگ است مادامیکه رامش میکنید این بیچاره اه و نفرین میکنه هر ضربه ای که به قفس میزنه واقعا درکش مشکله اما امروز من درکش کردم از عزیزانی که جوجه میگیرند در قفس بخرید یا صبر کنید گناهش به گردن دیگران بیفته و بعد که رام شد ازشون بخرید و چنانچه واقعا عشقبازید خودتون جوجه بگیرید 

اصل سهره بازی سهره وحشی هست . جوجه به هیچ دردی نمیخوره مگر برای اونی که میخواد روی آوازش کار کنه . خداوند همه هستی رو برای انسان آفریده . زیاده روی در هر کاری نادرسته . اگر اعتدال رعایت بشه هیچ مشکلی پیش نمیاد . صید بی رویه گناهه . نبودن قانون گناهه . اجرا نکردن قانون گناهه . بهره بردن از مواهب طبیعت که خداوند برای انسان آفریده در چهارچوب اعتدال و قانون هیچ گناهی نیست .

سوم بازهم به اشتباهی دیگر اعتراف میکنم و تصحیح میکنم این حیوان رو معتاد نکنید گناه بزرگیست به دانهای معمولی عادتش بدید و کم کم مثل قناری به محیط معتدل عادتش بدید که مجبور نباشید شادونه بهش بدید که در سرمای استخوان سوز دوام بیاره این پرنده در طبیعت سرما رو بواسطه ساختار بدنی و دانهاو موادی خاص که خداوند براش افریده و تا الان هیچکس دقیق نمیدونه اونها چه هستند و اینکه گله ای بهم میچسبند و..... براحتی تحمل میکنه اما گذاشتن این پرنده در یک قفس در سرما واقعا الان دیگه برای من قابل هضم نیست (طبیعت زمین تا آسمون با اسارت فرق داره) 
چنانکه قناری هم روزی از وحش آمد و الان 300 سال هست قفسی شده   

دانه های مناسب با طبیعت سهره دانه های روغنی هستن و بهترین دانه های روغنی شاهدانه هست و برای سهره دانه معتدل محسوب میشه نه دانه گرم . برعکس سیستم بدنی سهره با دانه های خشک مثل کتان و ارزن اصلا سازگاری نداره و اگر شما به سهره کتان و ارزن بدین گناه بزرگی رو مرتکب شدین . اگر به سهره فقط کتان بدن مثل اینه که به یه انسانی فقط نون خالی بدن . 
دونهای مناسب با طبیعت سهره : شاهدانه . کافشه . سیاهدانه . تخم آفتابگردان . دان تیغ و ..... میباشد . ولی چون سهره توی قفس تحرکش کمه نیازی هم به آفتابگردان یا کافشه نداره و همون شاهدونه کفایتش میکنه . 
سهره اصلا ماله هوای آزاد هست تو خونه سهره خراب میشه . این استاد دانشمند به این نکته توجه نکردن که دمای بدن پرنده خیلی از دمای انسان بیشتره واگر بیاریش جای گرم مثل خونه در واقع داری به اون پرنده آزار میرسونی و اگر جای خنک بذاریش در واقع بهش لطف کردی . سیستم بدنیش برای بودن در هوای سرد ساخته شده . اینکه ما میگیم سهره ای که تو خونه هست رو زمستونا بیرون نبرید به این دلیله که پرنده دوهوا میشه و الا اگر پرنده ازتابستون بیرون باشه تو دمای حتی منفی ده درجه زیر صفر هم نه تنها اذیت نمیشه بلکه کیف هم میکنه البته باید دونش مقوی باشه که شادونه اونقد مقوی هست که نیاز پرنده رو تا ده درجه زیر صفر هم تامین میکنه . 

چهارم سر در لاک خودتون کنید و باهاش حال کنید . خرید و فروش نکنید نمیخواد ثواب کنید چون مثل من کباب میشید . روزی به روزگاری هم نخواستینش در بهار آزادش کنید جایی که سهره هست اما نفروشیدش یا هدیه بدید و.......من هم که همه رو فروختم چون دیگه بوسیدم و گذاشتم کنار و قصد نگهداری مجدد رو ندارم   

اینو تا حدودی خوب گفته ولی خرید و فروشش گناهی نداره . الان سهره هست که از یک خونه 200 متری تو تهران باارزشتره و حقیقتا باارزشتره . ولی مردم عادی خوب اینو درک نمیکنن . اونی که زرگره زر رو میشناسه . الان اسب مسابقه ای هست پول 10 تا پورشه آخرین سیستم اسبم هست نصف قیمت یه پراید . 

پنجم هر که رو دیدید تو کار امپول و دارو و......هست صد کیلومتر ازش فاصله بگیرید و در خرید بسیار بسیار دقت کنید چون اگر اشتباه کردید و بی اطلاع به کسی دیگر فروختید مثل من به سرتون میاد   

بستگی داره چه دارو و آمپولی باشه . هرمون جنسی باشه که پرنده صبح تا شب یه کله بخونه برای اینکه به یکی قالبش کنی بله . ولی خیلی از آمپولها و داروها پرنده بیمار رو که درد میکشه یا یه بیماریه مزمن داره نجات میده و شفا میبخشه پس مطلق دارو و آمپول نمیتونه بد باشه . تازه همون هرمون هم یه وقت میبینی یه پرنده عتیقه از نطفه رفته برای اینکه نطفه اش برگرده و بشه ازش جوجه های باارزشی گرفت خیلی هم میتونه مفید باشه البته زیر نظر پزشک و به تجویز پزشک یا یک استاد خبره جوری که پرنده هم خراب نمیشه و دوباره میتونه به دوران نشاطش برگرده و مثل یه پرنده جوان دوباره چندین سال مست میشه و جوجه میده . پس مطلقا حرام نیست تا با چه نیت و انگیزه ای و به چه صورت مصرف بشه .

ششم توصیه میکنم اکیدا از جفت زدن این پرنده با هر پرنده ای که باعث میشه جوجه عقیم تولید بشه خودداری کنید از نظر من اینکار دست بردن در کار خداوند هست و امیدوارم خدا هم خودش منو بخاطر اینکار ببخشه. چرا یک سرسیاه رو با کرمانی و ..... جفت نزنید که هم نوآوری کردید هم حاصلش عقیم نیست هم صد برابر ارزشمند تر از سهره قناری و امثالهم هست و هم گناهی نداره  

خداوند اجازه اینو به انسان داده و از نظر حکم شرعی هیچگونه حرمتی برای این مسئله نیست . 
الان قاطر کاربردی داره که نه از الاق بر میاد و نه از اسب برای عشایر و کشاورزان . عقلا هم وقتی از ترکیب دو نژاد یه نژاد مفیدتری حاصل میشه نه تنها ایرادی نداره بلکه یه کار مفیده . 
یه نکته رو هم بگم البته کمی خارج از موضوع هست ولی شنیدنش خالی از لطف نیست : 
هیچکس نمیتونه در کار خدا دست ببره وقتی که غیر خدایی نیست . هو الاول و آلاخر و الظاهر و الباطن (آیه 3 سوره حدید)
اون زمانی میشه در کار خداوند دستبرد که غیر خدایی هم باشه ولی وقتی غیری در کار نیست هر امری که در عالم واقع میشه عین اراده و مشیت خداست . ( به این میگن توحید افعالی ) یعنی فاعل علی اطلاق خداست و بس . 
در هر صورت خیلی بی ربط و پرت و پلا گفته و بر مبنای تصورات و تخیلاتش سخن گفته تا بر مبنای دانش و حکمت . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۸/۱۵، ۰۱:۵۸ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۶/۳۱، ۰۱:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، Hossein Dastbaravardeh
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #16
سلام
اين بنده خدا اون موقع شكست عشقي خورده  واحساساتي شده بود  حتي خودش هم بهش عمل نكرد. من با چند قسمت از حرفاش موافقم .
1- پرنده نبايد تك دان بشه و بهتره مخلوطي از انواع دانه در اختيارش باشه هرچند كه هنوز به اين فرمول نرسيدم.الان تو كرمان خيلي ها به سهره دون مخلوط ميدن ونتيجه هم گرفتن.
2- خودم عاشق سهره هستم وميدونم كه زنداني كردن پرنده آزاد در قفس يعني شكنجه كردن اون پرنده اما نمي تونم ازش دل بكنم ولي خودم را هم گول نميزنم كه گناه نداره. 
3- منظور ايشون از آمپول اونهايي هست كه به پرنده هورمون با دوز بالا ميزنن وپرنده بعداز مدت كمي از بين ميره هست
4- پرنده را بتوي سرماي يخبندان نگذاشتن فرق داره با اينكه اونو تو اتاق گرم بذاريم.سهره را اگر در جايي بذاريم كه شب دما از 10 درجه كمتر نشه و باد هم بهش نخوره زودتر مست ميشه.البته سرما براي سهره يك ريكاوري به حساب مياد وباعث ميشه سوخت وساز بدنش بالا بره و به سلامتيش كمك مي كنه و بهتره كه زمستان جاي خيلي سرد نباشه و باد بهش نخوره كه اذيت بشه.
5- تا الان شكار سهره براي اين بود كه كسي علم جوجه گرفتن را نداشت و حقيقتا از اين بعد اگر سهره بازي اقدام به اين كار نكنه عشق باز نيست.هرچند موفق نشه .جوجه قفس بسيار آرام و سربه راه و با استعداد مي تونه باشه.بهتره كه همه به اين سمت حركت بكنن.واقعييت داره ميگه كه سهره در ايران در خطر انقراض هست .
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۶/۳۱، ۰۸:۱۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، gholizadeh ، Hossein Dastbaravardeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #17
سلام خدمت آدمین عزیز 
من با همه گفته های شما موافقم . فقط راجع به دو مورد یه توضیحی بدم .
نکته اول راجع به اینکه فرمودین : 1- پرنده نبايد تك دان بشه و بهتره مخلوطي از انواع دانه در اختيارش باشه هرچند كه هنوز به اين فرمول نرسيدم.الان تو كرمان خيلي ها به سهره دون مخلوط ميدن ونتيجه هم گرفتن. 
کاری نداره شما باید سهره رو کتان خورکنید مثل قناری اونوقت درکنارش میتونید هفت تخم هم بهش بدید یعنی وقتی دون ثابتش کتان باشه دون مخلوط هم هیچ مانعی نداره ولی نکته اش اینجاست که سهره کتان خور رو تو پاییز و زمستون نمیشه بیرون گذاشت حتی تو بهار و تابستون هم کم میاره اگر منطقه شما مثل جایی که ما هستیم سردسیر باشه . در واقع اگر بخواید دون مخلوط بهش بدید باید مثل قناری خونگیش کنید و مثل قناری تغذیش کنید . اساتید بنده سالها پیش این روشو امتحان کردن ولی راضی نبودن از سهره هاشون و برگشتن سر خونه اول خودم هم امتحان کردم سالها پیش و بابتش چند تا سهر خوب رو خراب کردم . نکته دیگه اینکه اگر ما سهره رو تک دون میکنیم علتش این هست وقتی به سهره شاهدونه بدیم خیلی قدرت مانور نداریم روی خوراک پرنده بخصوص در دادن دانه های روغنی و گرم چون باعث میشه یا پرنده لک بخوره و یا چربی بیاره . در واقع از ناچاریه والا ما هم دوست داشتیم به جای یه دون ده تا دونه رو با هم مخلوط کنیم و بریزیم جلوش که پرنده بیشتر کیف کنه ولی مشکل اینجاست که اگر سهره رو مثل قناری کتان خور و هفت تخم خور کنیم سهره ذاتا مثل قناری پر خون نیست و با هفت تخم به اون اوج مستی و آواز خوندنی که مد نظر ماست نمیرسه . سهره کوهیه و در مناطق سردسیری زندگی میکنه و طبیعتش با دانه های روغنی سازگارتره ولی اینکه در کنار شاهدونه از دانه روغنی دیگری استفاده نمیکنیم علتش اینه که پرنده تو قفس احتیاجی نداره و مثلا اگر در کنار شاهدونه همیشه جلوش آفتابگردون یا کافشه یا حتی دون سیاه بذاریم پرنده به شدت چربی میگیره و چاق میشه و وقتی هم چربی گرفت و چاق شد باید فاتحه مست شدن و آواز خوندن رو بزنیم . ولی قناری ماله مناطقه گرمسیری و استوایی هست و اساسا با هم متفاوت هستن ......... و فکر نمیکنم اگر سهره دونش شاهدونه باشه و همیشه ماسه و کف دریا هم جلوش باشه و هفته ای یک روز مولتی ویتامین خوب بهش بدید و هفته ای هم دو روز سبزیجات هیچگونه کمبودی از نظر تغذیه داشته باشه و یا عذابی بکشه و یا اینکه ما با این روش تغذیه مرتکب گناه شده باشیم . اگر عذاب میکشید 5 ماهه سال فول مست نمیشد که هوار و داد کنه با همین روش تغذیه و یا اگر این روش برای پرنده کافی نبود پس میبایست سهره ها بعد از دو سه سال تو قفس بمیرن ولی دوستای من که با همین روش دارن کار میکنن سهره 8ساله و 12ساله دارن هر سال هم جوجه میدن ویکی از پیشکسوتا که از رفقای بنده هستن 18 ساله هم داشتن و برای تغذیه فقط شاهدونه و سبزیجات میدادن حتی مولتی ویتامین هم نمیدادن . پس این نشون میده این روش جواب میده . نمیگم بهترینه و از این بهتر وجود نداره . نه اینو هیچوقت نمیگم ولی تا این لحظه ما به روشی بهتر از این نرسیدیم بخصوص برای مست کردن و دهن بازی حالا برای متجمع داری و جوجه کشی و اینکه کاملا خونگیش کنیم هم نمیگم چون برای مجتمع داری و جوجه گیری و خونگی کردن سهره روشهای دیگری هم وجود داره از جمله استفاده از قفس قناری و حتی پرون و استفاده از انواع دانه ها و سبزیجات متناسب با فصل و نیاز پرنده و تغذیه با انواع خوراکیها مثل قناری و ........

نکته دوم اینکه فرمودین : 2- خودم عاشق سهره هستم وميدونم كه زنداني كردن پرنده آزاد در قفس يعني شكنجه كردن اون پرنده اما نمي تونم ازش دل بكنم ولي خودم را هم گول نميزنم كه گناه نداره.  
داداش این از اون تیکه ها بودا  Emo_im_winking  
از نظر خانوما و دختر بچه ها گناه داره بله   Emo_im_happy و ما بر مبنای عقل و شرع و حکمت فرمودیم . 
خدا همه اونچه که بر روی زمین هست رو برای انسان آفریده . اسراف گناه داره . افراط و تفریط در هر کاری گناه داره . صید و شکار کردن گونه کمیاب و در حال انقراض گناه داره ولی در منطقه ای که به وفور هست و گونه هم در حال انقراض نیست گناهی نداره . الان از دوستان هستن که صیادن و هر سال پروانه صیدشون تو مناطق شمالی کشور تمدید میشه . نبودن قانون و اجرانشدن و زیر پاگذاشتن قانون گناه داره . 
نهایت نهایتش فرض کنیم فرمایش شما درست باشه و گناه هم داشته باشه گناه کبیره نیست که خداوند به خاطرش انسان رو تو جهنم بندازه یه گناه صغیره هست که برای روسیاهی مثل من که غرق در گناههای کبیره هست خیلی جای نگرانی نداره . 
اوستا کریم هم من باهاش صحبت کردم برای اهل دل هماهنگه Emo_im_happy . کاشکی گناه انسان فقط همین یه مورد باشه    

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۰۱، ۱۱:۴۴ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۶/۳۱، ۱۱:۳۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #18
سلام
فرمايش شما كاملا متينه .اگر سهره را فقط براي آواز خوندن بخوايم فقط شاهدونه وماسه وسبزي جات كفايت مي كنه اما اگر بخوايم جفت بزنيم اون وقت هست كه نياز به تغذيه متنوع خودشو نشون ميده.من تك بعدي به قضيه نگاه نمي كنم وبه صورت كلي گفتم. تو كشورهاي ديگه كه شاهدانه يا قاچاقه يا نيست اگر هم هست كمه ودارن با دون مخلوط متناسب با آب هواي منطقه خودشون سهره بازي مي كنن.حقيقتا از ما هم كلي جلوتر هستن .ما تازه داريم سهره با سهره جفت مي كنيم اما اونا به انواع نژاد رنگي هم رسيدن Emo_im_smirk
يكي از معايب شاهدانه اين هست كه نميشه در كنارش از دانه وغذاهاي ديگري استفاده كرد .مثلا فصل جفت براي تغذيه جوجه هااگر در كنار شاهدانه تخم مرغ بديم  سهره چربي ميگيره .حتي بعضي سهره ها هم به خود شاهدانه حساسيت دارن وچربي ميگيرن .
در مورد نكته دوم كه فرمودين تكه انداختم خدا شاهده اين طور نيست .درباره خودم حرف زدم.سهره داشتم كه يكسال دست خودم بوده اما رام نشده وبردم آزادش كردم چون تحمل سختي كشيدنش را نداشتم. در ديني كه ميگه وقتي سوار اسب هستيد وقصد صحبت كردن داريد از اسب پياده بشيد ساير مسائل جاي خود دارد.بله طبيعت در خدمت نيازهاي ضروري وحياتي انسان هست نه نيازهاي فرعي و غير لازم.ما اجازه داريم پرنده وچرنده شكار كنيم بخوريم اون هم در حد ضرورت اما اجازه نداريم حيوان بيچاره را با هزار زجر عقيم بكنيم مثل كاري كه با الاغ و خروس انجام ميدن.يا مرغ را بكنيم در يك قفس 50سانتي تا برامون تخم بگذاره.يا درختان را بي رويه قطع كنيم.مي تونيم گاو را به گاو آهن ببنديم وشخم بزنيم اما اجازه نداريم شلاق بهش بزنيم .سفارش شده موقع ذبح حيوانات بقيه صحنه كشتن را نبينن كه بترسن.طبيعت انتقام خودش را از ما ميگيره. بدترين گناه اونه كه فرد اون را كوچك بدونه.
البته من خودم اقرار كردم ميدونم گناه داره وسعي مي كنم از حد نگذرم .
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۶/۳۱، ۱۲:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #19
آقا مهدی شما تاج سری عزیز 
در مورد نکته دوم که فرمودین من اعتقادات خودم رو بیان کردم براش هم دلیل و برهان دارم و اگر بخوام توضیح بدم باید بیست صفحه مطلب از قرآن و حدیث و معارف و حکمت رو بیان کنم که اصلا حوصلشو ندارم بی خیال داداش . عیسی به دینش موسی هم به دینش فقط یه نکته رو عرض میکنم همین قناری روز اول مثل سهره بوده که الان اهلی شده . قناری که هیچ همین اسبی که تا 100 سال پیش وسیله حمل و نقل انسان بوده روز اول اهلی نبوده از حیات وحش آوردنش و 6 ماه بستنش یه جایی و حیون زبون بسته شب و روز دورش دویده و بعد از 6 ماه یا یک سال کمی آروم شده و تونستن به خدمتش بگیرن دقیقا مثل سهره وحشی . اینو از این جهت میگم شاید تو یه منطقه خاصی سهره های خیلی خاص و مرغوبی باشه که ما بخوایم نژاد بهتری از سهره رو داشته باشیم و گاهی اوقات مجبوریم سهره وحشی شکار کنیم و بعد رامش کنیم و ازش جوجه بگیریم تا جوجه های مرغوب تری تولید و تکثیر کنیم . ولی در هر صورت من در این باره بحثی ندارم به عقاید تمام مخلوقات خدا هم احترام میذارم و اینو هم میدونم خداوند از هرکسی به اندازه عقل و سعه وجودیش انتظار داره و همه رو با یک خطکش نمی سنجه . از من به اندازه یه عارف والا مقام مثل حافظ انتظار نداره چون من به اندازه او معرفت و بینش و ظرفیت ندارم و از حافظ هم به اندازه مثلا حضرت عیسی انتظار نداره . خلاصه هر کس در حد خودش اگر من بخوام مثل حافظ زندگی کنم هیچوقت نباید عمرم و وقتم رو صرف پرنده بازی و اینجور امور کنم و اگر بخوام مثل حضرت عیسی باشم باید غذا هم یه تیکه نون خشک و یه تیکه سبزی بخورم و تمام وجودم و وقتم رو برای عبادت خدا بذارم اونم تو جایی که هیچکس نیست یعنی باید برم تو کوهستان . حضرت عیسی هم بیشتر عمرشون رو تو کوهستان زندگی کردن . خوب من میتونم اینطور باشم ؟ قطعا نه . پس خدا از ما به اندازه یه آدم معمولی انتظار داره و خداوند ارحم الراحمینه ما رو برای رحمتش آفریده اینکه یه عده جهنمی میشن علتش اینه که خودشون از رحمت خدا فراری هستن .

اما بحث اصلیم راجع به نکته اولیه که فرمودین : 
مهدی جان لازم نیست شما به نرهاتون دون مخلوط و تغذیه متفاوتی بدین که خراب بشن شما نرها رو به روشی که عرض شد تغذیه کنید یعنی شاهدونه ماسه و کف دریا هفته ای یک روز مولتی ویتامین خوب و هفته ای هم دو روز سبزیجات تازه . همین برای نرها کافیه ولی به ماده ها مخلوط کتان و شاهدونه نصف به نصف بدین یا اینکه اصلا هفت تخم بدین و تو قفس بزرگ نگهداریشون کنید و وقتی که نر رو با ماده جفت زدی دوتا جادونی یکی شاهدونه برای نر یکطرف قفس بذارید و یه جا دونی هم همون دون ماده رو بذارید وقتی هم ماده تخم کرد تخم ها رو بردارید تا تخم سوم وقتی تخم سوم رو کرد نر رو سوا کنید و کنار ماده تو قفس خودش میخ کنید ماده به تنهایی هم روی تخم میخوابه و هم بهترین جوجه رو بزرگ میکنه و برای ماده از زمانی که جوجه ها بیرون اومدن با تخم مرغ هویج و هفت تخم و کاهو و نکتون یا استیمول خوب و کامل بهش برسید بهترین جوجه رو میده . خودتون المحدلله استادین . 
اینکه من گفتم به سهره فقط شاهدونه و ماسه و کف دریا و مولتی ویتامین و سبزیجات بدین این برای نر هست عزیزم که میخوایم فقط برامون بخونه و مست بشه یه کولی هم از مادش میگیره لازم نیست کار دیگه ای ازش بکشیم . جوجه بزرگ کردن و روی تخم خوابیدن کار ماده هست شما هم به ماده دون مخلوط بده تخم مرغ بده هرچی دوست داری تقویتش کن بخصوص زمانی که جوجه داره ولی حیفه که نرتو خراب کنی و از تیپ بندازیش و بهش هفت تخم و غذای تخم مرغی بدین . شاید بفرماید که نر با این روش برای جفت کم میاره . درجواب عرض میکنم خیر کم نمیاره حالا شاید دیرتر مست بشه حتما لازم نیست از بهمن یا اسفند جفتش کنی تو فروردین و اردیبهشت هم میتونی جفتش کنی و اگر نر شما معمولی و متوسط باشه  از نظر بنیه با این روشی که عرض کردم به راحتی با دوتا ماده تن میره و اگر قوی باشه باسه و حتی چهارتا هم میشه ولی به نظر من این کارو نکن یعنی بیشتر از دوتا ماده تنش نکن چون هرچی بیشتر ازش کار بکشی زودتر فرسوده و پیر میشه و از نطفه میره . بله اگر بخوای با هشتا ماده تنش کنی و در واقع رسشو بکشی خوب اونوقت باید تخم مرغ هم به نرهاتون بدین ولی اگر معقول و متعارف بخواید ازش کار بکشی همون روش تغذیه برای نر کافیه و برای ماده هم که عرض شد قفس بزرگ قناری . هفت تخم یا مخلوط شاهدونه و کتان و در کنارش هفته ای دو روز یه انگشتی هفت تخم و سبزیجات و زمان جوجه دار شدن هم تخم مرغ هویج و کاهو و نکتون یا آنپروسول و معجون هم میتونید بدید . 
به این روش نرهای شما هیچوقت خراب نمیشن به راحتی 15 سال هم شاداب و سرمست براتون میمونن و هر سال هم جوجه میدن نهایتش کمی هم ضعیف باشن AD3E بدین فول مست میشن ولی باید قبل از سفید شدن نوکش بدین که نخوابه . 
اینکه من یه مطلبی خدمت شما میگم همینطوری دیمی نمیگم حتما براش دلیل و حکمتی دارم . البته ببخشیدا داداش شما خودتون استادین و من حقیقتا در مقابل شما چیزی بلد نیستم ولی بعد از عمری حتی اگر خنگ ترین آدم هم باشم یه چیزایی میدونم حتی اگر خودم هم تجربه نکرده باشم با کسانی نشست و برخاست داشتم که خبره و حرفه ای هستن . به قول معروف اگر نخوردیم نون گندم دیدیم دست مردم . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۰۱، ۱۱:۵۸ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۶/۳۱، ۰۲:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #20
سلام
شما درست مي فرماييد خودم هم حرف شما را تاييد مي كنم.من سهره 12ساله هم ديدم كه با همين روشي كه شما فرموديد نگهداري مي شد وجفت هم مي رفت الان خودم به سهره هاي نرم فقط شاهدونه ميدم و ماده ها را كتان خور كردم .قبلا هم عرض كردم به فرمول دون مخلوط نرسيدم. منظور من از دون مخلوط هفت تخم نيست .هفت تخم هم خودش بعداز مدتي مشكل زا ميشه.هفت تخم فقط هفته اي يك شصتي .سهره محدوديت زياد داره.اگر كمي تو دانه دادن اشتباه پيش بياد يا ورم كبد مي گيره يا ورم روده
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۷/۰۱، ۰۸:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان