زمان کنونی: ۱۴۰۲/۱۲/۲۹، ۰۶:۳۷ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

تايپيك جامع تولك قناري

کاربر اخراجی سایت

وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 19
20 سپاس گرفته‌شده در 12 ارسال
ارسال: #1
تايپيك جامع تولك قناري
قناری ماده دارم که حدود 7 ماه هست تو تولک هست انواع میوه ها را بهش دادم مولتی ویتامین و..... تا بحال از تولک بیرون نیامده ضمنا خیلی لاغر و بی اشتها هست . ضمنا چند روزی هست که یه جوش زیر نوکش زده اولش فکر کردم ماده هایی دیگه زدنش و خونیش کردن ولی بعد از چند روز متوجه شدم که تبدیل به جوش شده و پرنده های دیگه را جدا کردم اگه کسی میتونه لطفا کمک کنه علت بیرون نیمدن از تولک و جوش چی هست و اگر ابله هست ممکنه در پرنده هایی دیگه بعد از چند روز خودش را نشون بده حدودا 1 ماهی هست که جدا کردم

با تشکر
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۱۲/۲۳، ۰۵:۱۴ ب.ظ، توسط katbi.)
۱۳۹۰/۰۴/۰۵، ۰۹:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: langarood ، saman2000 ، vahid babayi
صفحه 5 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 43
70 سپاس گرفته‌شده در 25 ارسال
ارسال: #41
RE: تايپيك جامع تولك قناري
سلام
پرهای یکی از قناریهای نر هنوز تخت نشده و دور گردنش هنوز خالیه و یکی دیگه از قناریهای نر که سفید رنگ هم هست پرهاش تخت شدند مشکل من مرتب آواز خوندن با صدای بلند این قناریها در فصل پرریزی هست البته جوجه قناریهای نر هم که مشغول یادگیری آواز قناری هستند مزید بر علت شده است دان استفاده شده کتان و ارزن - خرفه و کاهو هفته ای یک شستی و میوه و سبزیجات در طول هفته دو تا سه بار - مولتی ویتامین هفته ای یکبار ساعت خاموشی وقت غروب آفتاب دما با توجه به گرمای بالای خارج از خانه و روشن بودن کولر بین 26 تا 30 درجه
آیا قرص خوندن قناریهای نر در این فصل مشکل محسوب میشه و برای کاهش خوندن قنارهای بالغ نر میشه از عرق کاسنی استفاده کنم ؟ با توجه به بدقلق بودن قناری نر سفید رنگ امکان گذاشتن قناریهای نر با هم نیست لطفا" راهنمایی فرمائید .
۱۳۹۳/۰۵/۰۴، ۰۵:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #42
بذار بخونن.اگه تولم هستن و میخونن که مشکلی نداره.من یه قناری دارم پاشو عکسشو گذاشته بودم.پاشو دکتر زخمشو باز کرد کلیدرد کشید اومدم خونه شروع کرد خوندن.الانم تولکه میخونه باصدای بلند.نمیخواد کاسنی بدی تولک.بذا روند طبیعی تولک سیر بشه
۱۳۹۳/۰۵/۰۴، ۰۵:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: امید آزاد ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 182
110 سپاس گرفته‌شده در 27 ارسال
ارسال: #43
(۱۳۹۳/۰۴/۲۲، ۰۱:۴۲ ق.ظ)'مهدیا' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
دوستان سلام
قناری دارم که پارسال سال اول آماده شدنش بود اما آماده نشد حتی مشخص نشد نر هست یا ماده.امسال هم تا الان تولک نرفته.در دمای بین 26 تا 30 درجه نگهداری میشه تایمر هم برداشتم و نور طبیعی داره فضله بسیار ریز داره.اکثر قناریام تولک هستن بجز چند تا.پرنده کشیده بلند کاکلی بسیار زیباییست و دلم میخاد ازش جوجه داشته باشم.دوستان نظر بدن چیکار کنم واسش لطفا با تشکر.

دوستان کسی راهنمایی نداره واسه من؟

۱۳۹۳/۰۵/۰۵، ۰۲:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #44
سلام دوست عزیز
واسه تشخیص جنسیت که روش هایی هست از قسمت جستجو انجمن استفاده کنید تا روش هاشو پیدا کنید
اما درمورد قناری حالا چه ماده وچه نر
معمولا وقتی یه دوره تولک میشن ودوباره بالا میان اینجور مشکلا حل میشه
بهترین کاراینه که الان تولک بشه
تغذیشو تنظیم کنید دما ونور هم  همینطور
میتویند از تخم کاسنی وعرق کاسنی  استفاده کنید خیلی خوب جواب میده
نصف جاابی عرق کاسنی ونصفش اب بریزید وتا سه تا پنج روز ادامه بدید اگه جواب نداد باز همین جا خبر بدید
موفق باشید

امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۳/۰۵/۰۵، ۰۲:۵۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hidrane ، هیوا ، shahabbatista ، vahid babayi
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 14
سپاس‌ها: 283
684 سپاس گرفته‌شده در 226 ارسال
ارسال: #45
سلام دوستان در اغلب ارسالها در مورد تولک رفتن و روش تولک بردن طبیعی واجباری بحث شده ولی من ارسالی در خوصوص مکانیزم وتغییرات فیزیولوژیکی درونی قناری که منجر به تو لک وپرریزی میشه ندیدم. یک سوال داشتم اصولا پرهای پرنده ابتدا میریزه وسپس پر جدید رشد میکنه ویا پرهای جدید زیر ریشه پر قبلی جوانه زده وباعث سستی پر شده و پر قبلی رو میریزه(مثل دندان شیری واصلی). واصلا چه تغییرات هورمونی و فیزیولوزیکی در قناری ایجاد میشه. پاسخ به این سوالها میتونه خیلی کمک کنه  میتونه روش  برخورد صحیح با قناری در ایام تولک رو برامون قابل درک کنه . من توی اینجا وسایر سایتهای پارسی زبان چیزی ندیدم . هنوز در متون انگلیسی هم چیزی پیدا نکردم اگه دوستان مطالعه واطلاعاتی در این خصوص دارند ممنون میشم با ما هم به اشتراک بگذارند. 
۱۳۹۳/۰۵/۱۵، ۰۷:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #46
سلام
تنها موردي كه دربارش مطمئن هستم اينه كه اول پر كهنه ميريزه بعد پرنو شروع به ساخته شدن ميكنه ولي اگر پر نو كه ريشه اون هنوز شير هست بريزه راه ساقه مسدود ميشه وديگه هيچ پري نميتونه رشد كنه مگر اينكه اون راه پاكسازي بشه.
اين صفحه درباره تولك مرغه ولي فرقي با قناري نداره.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

توي اين صفحه علت پر ريزي را ترشح هورمون تيروكسين ذكر كرده.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

البته پر ريزي هميشه به علت تولك شدن نيست وعوامل بيماري زا وهمچنين شپشك ومايت ها هم از عوامل پرريزان به حساب ميان.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۰۵/۱۶، ۰۷:۴۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #47
سلام.
دوستانی که تو این مدت و در این انجمن در تاپیک های مختلف باهاتون صحبت کردم چندین بار به من توصیه کردین که قناری هام رو جدا کنم تا تولک برن و من به دو دلیل این کار رو نکردم.
اول اینکه در مورد تولک رفتن پرنده ها اطلاعات جامعی نداشتم و نمیخواستم کاری رو بدون اینکه علتش رو بدونم انجام بدم.
و دوم اینکه از شرایط قبل از خریدن قناری هام اطلاع ندارم و چه بسا اونها دوره تولک خودشون رو سپری کرده باشن و دوبار تولک رفتن برای یه پرنده به نظرم خوشایند نیست (تازه اگه امکان پذیر باشه)
مورد اول رو باید بیشتر توضیح بدم اما قبل از اون باید بگم هدف من به هیچ وجه زیر سؤال بردن کسی در این انجمن نیست. من فقط سؤالاتی دارم و به دنبال جواب هستم. همین؛ و نمی خوام کاری رو انجام بدم صرفا به این خاطر که رسم اینه که این طور انجام میدن و فکر می کنم دوستان باتجربه ای هم که اینجا هستن و وظیفه سنگین پاسخگویی به بقیه رو به عهده گرفتن، روزی مثل بنده تازه کار بودن و برای باتجربه شدن دقیقا کارهایی رو انجام دادن که با تجربه های قبلی بهشون می گفتن. و به همین ترتیب با تجربه های قبلی.
وقتی درباره تولک رفتن توی گوگل سرچ می زنم به طبع سایت های زیادی توی نتایج جستجو نشون داده میشه اما متأسفانه اغلبشون مطالب به اصطلاح کپی پیست هست و اونهایی هم که کپی پیست نیست همون حرف ها رو به زبان دیگری تکرار کرده بدون اینکه برای ادعاهایی که می کنن دلیل ارائه بدن.
بنابراین تصمیم گرفتم در منابع انگلیسی زبان درباره تولک جستجو کنم. توی مترجم گوگل دنبال معادل "تولک" گشتم و متوجه شدم که در زبان انگلیسی بهش میگن Moulting یا Molting و این اصطلاحی هست که به "موریزی"، "پرریزی" و "پوست اندازی" جانوران اطلاق میشه.
در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خیلی زیبا توضیح داده که گربه ها در فصل های بهار - تابستان موریزی می کنند. دلیلش هم اینه که در فصل زمستان بعلت سرد شدن هوا نیاز به موی زیاد برای گرم نگه داشتن بدن دارن و در تابستان برعکس.
سگ ها دور و بر بهار و پاییز موریزی دارن. مارها و مارمولک ها هم برای رهایی از پوست کهنه پوست اندازی می کنن.
و همین طور پرنده ها پرهای کهنه شون ریخته میشه و پرهای جدید رشد میکنه. به نسبت سن و سال پرنده، حدود 4 الی 12 درصد وزن بدنش رو پر تشکیل میده و به همین خاطر پرنده برای تعویض این مقدار پر انرژی زیادی رو مصرف می کنه و همین مسئله هست که باعث ضعیف شدن پرنده در مقابل بیماری ها میشه.
همچنین در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
توضیح داده بهتره بذاریم پرنده در دوران تولک حمام کنه چون پرهای تازه در اومده حالت سوزنی شکل داره و خشک هست و این حمام باعث نرم شدن این پرها میشه.
در دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
توضیح داده که فرایند پرریزی برای گونه های مختلف پرنده ممکنه از دو هفته تا چندین سال طول بکشه. اما اینکه چرا پرریزی اتفاق میفته به این دلیل هست که پرها حاوی دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
هستن و فعالیت های روزانه مثل پرواز کردن و حمام کردن و تیمار کردن و در معرض گرد و غبار قرار داشتن باعث اصطکاک و تضعیف شدن کراتین و در نتیجه کهنه شدن پر میشه.
پرنده ها در دو فصل پرریزی نمی کنن. یکی فصل تولید مثل و یکی فصل کوچ چون در فصل تولید مثل به انرژی خودشون برای تولید مثل نیاز دارن و در فصل کوچ برای کوچ کردن. معمول ترین فصل برای پرریزی، فصل بعد از تولید مثل هست.
خطری که پرنده رو در دوره پرریزی یا تولک تهدید می کنه اینه که با نرسیدن مواد غذایی کافی و مقوی پرهای قوی درنیاره و از اونجا که بخش مهمی از زندگی پرنده وابسته به پر هست (پرواز کردن برای یافتن غذا، خوابیدن روی تخم، کوچ کردن، گریز از دست شکارچی ها) تا مدت تولک و ضعیف باقی بمونه زندگیش به خطر میفته.
درباره پرریزی قناری صحبت کرده که دوره اون بین 6 تا 12 هفته هست که بطور طبیعی از نیمه دوم تابستان شروع میشه و تا پاییز ادامه داره. همچنین درباره پرریزی های خارج از فصل توضیح داده و گفته پرنده باید در فصل خودش پرریزی کنه.
اینها توضیحاتی بود که توی این چند تا سایت درباره پرریزی یا تولک پرنده ها خوندم و متأسفانه تصور نمی کنم تو هیچ سایت پارسی زبانی توضیح داده شده باشه و جالبه صرفا به گفتن اینکه "پرنده هات رو جدا کن تا تولک برن و وقتی می پرسی چرا بگن چرا نداره چون فصل تولک رفتنه"، اکتفا نمی کنن.
 نکته دیگه اینکه یک سری صحبت ها هم درباره تولک رفتن پرنده وجود داره مثل اینکه دستگاه تولید مثل پرنده تو این دوره بازسازی میشه و یا اینکه اگه پرنده تو این دوره تولک نره سلامتش به خطر میفته و یا اینکه تولک خوب باعث خوب بالا اومدن قناری میشه و از این دست صحبت ها که من با احترام به همه ی دوستان، نتونستم توضیحیات قابل قبولی برای این حرف ها پیدا کنم. بنابراین بدون اینکه بخوام این حرف ها رو نادیده بگیرم درخواست دارم اگر واقعا این حرف ها درسته، دوستان توضیح بدن به چه علت تولک رفتن باعث بازسازی دستگاه تولید مثل میشه و اصلا پرریزی و دراومدن پرهای نو چه ارتباطی به دستگاه تولید مثل پرنده و به خصوص قناری داره؟
امیدوارم این پست رو حمل بر جسارت و بی ادبی ندونین.
با سپاس.
۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۰۸:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

lisans
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 747
1124 سپاس گرفته‌شده در 410 ارسال
ارسال: #48
در جواب شما این سخن آقای بخشی رو دوباره کپی پیست میکنم.
پرنده بازي درس دانشگاه نيست كه بشيني پاي نت بهت بگه 2*2=4 بعدش پاشي بري والسلام.تازه اول راهه. شما به هر قناري باز حرفه اي بگي شاهدانه به قناري زياد بدي ميگه نه براش ضرر داره وچربي ومياره و... من قناري دارم بهش شاهدانه ميدي 1گرم به وزنش اضاف نميشه خوب اين بهش ميگن استثناء هر چند همين هم پاش جوش ميزنه.بعضي گفتن دم ماده را بكشي از مستي ميافته وبعضي هم مخالف بودن ولي من چون تجربش را نداشتم رفتم دم ماده را كشيدم ببينم تولك ميشه يانه ؟ علم پرنده شناسي يه علم تجربي هست بايد تجربه كني.اين وسط نميشه گلايه كرد كه چرا وچند وچون. يه اصول اوليه هست كه همه جا مشتركه واين 50درصد قضيه را تشكيل ميده 50درصد ديگش را خودت بايد آستين همت بالا بزني.من همين الان درباره سهره از همه سهره بازها پرس وجو مي كنم تا بهترين راهاي نگهداري را بفهمم وهر كسي هم تجربيات خاص خودش را داره.
۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۰۸:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، mohsenz2006 ، محمدمهدی ، vahid babayi
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #49
سلام:
دوست عزیز اگه یه زحمت میکشیدی و تاپیک تولک قناری ،سهره و جوجه سهره وچگونگی تغذیه و رفتار با پرنده در این دوران رو مبخوندی به همه این نتایج می رسیدی ونیاز به سایت انگلیسی زبان نبود.متاسفانه مرغ همسایه همیشه غازه.در مدتی که دوستان پاسخ شمارو دادند فقط میخواستند زود به نتیجه برسی.بنابراین پاسخهای کوتاه وعاجل داده شد.وقتی به شما گفته شد جداشون کن حالا فصل تولکه یعنی از نیمه تابستون .وقتی گفتند پرنده ات خراب میشه یعنی خارج از فصل و در زمستان اولاً احتمال سرماخوردگی و بیماری زیاد میشه وثانیاً از جفت گیری عقب میفته.وزمانی که میگن در دوران تولک از انواع میوه ها و سبزیجات،پوسته تخم مرغ ،شن،مولتی ویتامین وآبتنی برای پرنده استفاده کنید.یعنی پرنده در دوران لک ضعیفه و................اما همیشه ودر همه جا بیان مبانی علمی لزومی نداره.در مورد باز سازی دستگاه تولید مثل هم به دلیل کم شدن بنیه پرنده موقع تغذیه جوجه هاوتعدد تخمگذاری دیگه قطار تخم داخل شکم ماده تشکیل نمیشه واگر هم بشه به دلیل کمبود کلسیم پوسته تخم تشکیل نمیشه وتخم نرم میزاره ودر نرها نطفه بشدت تضعیف میشه و پرنده برای بازسازی کلی بدنی وجمع کردن املاح وتقویت عمومی به استراحت نیاز داره.ضمناً درست مثل گنجشکها و بقیه پرنده های آزاد، اگر جداشون هم نکنیم به هم رغبتی نشون نمیدن.ولی بعداً لک ناقص میکنن یا دچار طاسی در ناحیه سر و گردن میشن.و....................................

۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۰۸:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 9
سپاس‌ها: 399
300 سپاس گرفته‌شده در 114 ارسال
ارسال: #50
(۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۰۸:۴۰ ب.ظ)'shahabbatista' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
در جواب شما این سخن آقای بخشی رو دوباره کپی پیست میکنم.
پرنده بازي درس دانشگاه نيست كه بشيني پاي نت بهت بگه 2*2=4 بعدش پاشي بري والسلام.تازه اول راهه. شما به هر قناري باز حرفه اي بگي شاهدانه به قناري زياد بدي ميگه نه براش ضرر داره وچربي ومياره و... من قناري دارم بهش شاهدانه ميدي 1گرم به وزنش اضاف نميشه خوب اين بهش ميگن استثناء هر چند همين هم پاش جوش ميزنه.بعضي گفتن دم ماده را بكشي از مستي ميافته وبعضي هم مخالف بودن ولي من چون تجربش را نداشتم رفتم دم ماده را كشيدم ببينم تولك ميشه يانه ؟ علم پرنده شناسي يه علم تجربي هست بايد تجربه كني.اين وسط نميشه گلايه كرد كه چرا وچند وچون. يه اصول اوليه هست كه همه جا مشتركه واين 50درصد قضيه را تشكيل ميده 50درصد ديگش را خودت بايد آستين همت بالا بزني.من همين الان درباره سهره از همه سهره بازها پرس وجو مي كنم تا بهترين راهاي نگهداري را بفهمم وهر كسي هم تجربيات خاص خودش را داره.

ببین دوست گرامی، دادن شاهدانه ی زیاد به قناری یا خوبه یا بد. حالت بینابین وجود نداره. موارد استثنا رو هم نباید به حساب آورد. مگه اینکه تعدادش زیاد باشه که در اون صورت دیگه استثنا نیست و باید علت مسئله رو در جای دیگری جستجو کرد.
دم قناری ماده رو بکشی یا باید از مستی بیفته و تولک بره یا کندن دم هیچ ربطی به تولک رفتن نباید داشته باشه. چه بسا اون تولک رفتن به خاطر شوکی باشه که در اثر کندن دم به قناری وارد میشه و یا هر دلیل دیگری و مثلا کندن دم به یک قناری شوک وارد کنه و به یکی دیگه شوک وارد نکنه. بنابراین در این حالت خود کندن دم علت از مستی افتادن و تولک رفتن نباید به حساب بیاد.
در هر صورت، اون چه که من پیشنهاد دادم و البته منظورم این نبود که همین فردا این اتفاق بیفته و قطعا کار زمان بری هست و شاید اصلا به سن و سال من و شما هم قد نده و نوه هامون نتیجه اش رو برداشت کنن اینه که این اصول اولیه و مشترک به مرور از 50 درصد بالاتر بره و مثلا بشه 60 درصد یا 70 درصد و یا بیشتر. و اینم فقط یه پیشنهاد بود که گفته بودم که در صورت امکان. اگر امکانش وجود نداره که هیچی و اتفاقا در هر کاری باید به دنبال چرا و چند و چونش رفت.
(۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۰۸:۵۱ ب.ظ)'هیوا' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام:
دوست عزیز اگه یه زحمت میکشیدی و تاپیک تولک قناری ،سهره و جوجه سهره وچگونگی تغذیه و رفتار با پرنده در این دوران رو مبخوندی به همه این نتایج می رسیدی ونیاز به سایت انگلیسی زبان نبود.متاسفانه مرغ همسایه همیشه غازه.در مدتی که دوستان پاسخ شمارو دادند فقط میخواستند زود به نتیجه برسی.بنابراین پاسخهای کوتاه وعاجل داده شد.وقتی به شما گفته شد جداشون کن حالا فصل تولکه یعنی از نیمه تابستون .وقتی گفتند پرنده ات خراب میشه یعنی خارج از فصل و در زمستان اولاً احتمال سرماخوردگی و بیماری زیاد میشه وثانیاً از جفت گیری عقب میفته.وزمانی که میگن در دوران تولک از انواع میوه ها و سبزیجات،پوسته تخم مرغ ،شن،مولتی ویتامین وآبتنی برای پرنده استفاده کنید.یعنی پرنده در دوران لک ضعیفه و................اما همیشه ودر همه جا بیان مبانی علمی لزومی نداره.در مورد باز سازی دستگاه تولید مثل هم به دلیل کم شدن بنیه پرنده موقع تغذیه جوجه هاوتعدد تخمگذاری دیگه قطار تخم داخل شکم ماده تشکیل نمیشه واگر هم بشه به دلیل کمبود کلسیم پوسته تخم تشکیل نمیشه وتخم نرم میزاره ودر نرها نطفه بشدت تضعیف میشه و پرنده برای بازسازی کلی بدنی وجمع کردن املاح وتقویت عمومی به استراحت نیاز داره.ضمناً درست مثل گنجشکها و بقیه پرنده های آزاد، اگر جداشون هم نکنیم به هم رغبتی نشون نمیدن.ولی بعداً لک ناقص میکنن یا دچار طاسی در ناحیه سر و گردن میشن.و....................................

دوست عزیز، دادن پاسخ های کوتاه و عاجل برای کسی خوبه که آدم عجولی باشه که خوب من نیستم. ضمن اینکه بهتره همه جا در بیان حرف هامون اگه پشتوانه علمی وجود داره ازش بهره ببریم در غیر اون صورت بیشتر شبیه نظر شخصی میشه و نظر شخصی زیاد به کار نمیاد (علیرغم درست بودنش اما نمیتونه اعتماد سازی کنه). من حرف شما رو در مورد تقویت قناری بعد از فصل جوجه کشی به لحاظ نظری قبول دارم. شکی نیست که تولید مثل و بزرگ کردن جوجه ها اون هم در دو یا سه لون به قناری ها به ویژه ماده ها فشار وارد می کنه. اما آیا این فشار نباید به صورت طبیعی منجر به تولک رفتن قناری بشه؟
در همین مدت کوتاهی که قناری هام رو دارم، چند روزی بود که تعداد جفتگیری هاشون به حداقل رسید و حتی یک روز اصلا سمت همدیگه نرفتن و من حس کردم شاید بیمار شدن و یا اینکه کلا از مستی افتادن؛ اما دوباره از دو روز پیش شروع به جفت گیری کردن. چیزی که من برداشت کردم اینه که این پرنده ها بعد از چند روز جفتگیری مداوم واقعا خسته و ضعیف شده بودن و بعد از اینکه توانشون افزایش پیدا کرد دوباره به هم رغبت پیدا کردن.
بنابراین آیا قناری بعنوان یک موجود زنده که در حد و اندازه خودش فهم و شعور داره رو نمیشه به حال خودش رها کرد، در نحوه زندگیش دخالت مکرد و فقط مسئولیت تغذیه و بهداشت محیطی او رو به عهده گرفت؟ من دنبال جواب و راه حلی برای این سؤال هستم.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۱۱:۰۴ ب.ظ، توسط mohsenz2006.)
۱۳۹۳/۰۵/۱۸، ۱۰:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi ، nima aliakbarkhah

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان