زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۹:۱۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

تاپيك جامع تغذيه جوجه قناري

*
کاربر انجمن

دانشجو
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 112
153 سپاس گرفته‌شده در 50 ارسال
ارسال: #1
دلیل رشد متفاوت جوجه قناری های یک لون چیه؟
با سلام خدمت اساتید و دوستان و با عرض تبریک عید نوروز
من سه تا جوجه قناری دارم که الآن 6روزه هستن ولی یکی از آنها مثل دوتای دیگه بزرگ نشده و یه کم لرزش داره(ماده خوب غذا میده) دلیلش چیه؟آیا زنده میمونه؟
یه سوال دیگه داشتم:جوجه ها تو چند روزگی چشمشون باز میشه؟
با تشکر-انشا الله سالی پر برکت در راه باشه و پر از اتفاقات بزرگ
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۸/۱۶، ۱۰:۳۵ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۱/۰۱، ۱۰:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: vahid babayi
صفحه 7 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

0
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 9
164 سپاس گرفته‌شده در 40 ارسال
ارسال: #61
RE: غذا دادن دستي به جوجه ها - غذای سرنگی
نحوه غذا دادن سرنگی و دستی به جوجه
۱۳۹۰/۰۹/۳۰، ۱۲:۳۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

كارشناسي
سپاس‌ها: 139
139 سپاس گرفته‌شده در 55 ارسال
ارسال: #62
RE: غذا دادن دستي به جوجه ها - غذای سرنگی
خيلي جالب بود ممنون
من يكي از كبوترانم رو كه به دنيا اومد همينجوري بهش غذا ميدادم و دستي كردم البته بعد از گذشت 4 روز بهش غذا دادم تا 4 روز اول از مامان بابا دهن ميگرفت

ميخواستم ببينم شما واسه قناري يا مرغ عشق كه جثه كوچكتري دارند هم همينكارو ميكنيد؟؟؟
و اينكه تركيب غذايي شما چي هست؟؟
۱۳۹۰/۰۹/۳۰، ۰۲:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دیپلم برق
اعتبار: 58
سپاس‌ها: 1796
2108 سپاس گرفته‌شده در 556 ارسال
ارسال: #63
نگهداری و تغذیه جوجه قناری
ساعات اولیه تولد جوجه های قناری بخصوص سه روز اول از دقایق حیاتی محسوب می شوند.
چون جوجه ها معمولا در روز چهاردهم از تخم در می آیند ، عصر روز سیزدهم با کمی غذای تخم مرغی یا همطراز آن قناری ماده تغذیه شود تا برای غذا دادن به جوجه ها آمادگی لازم را داشته باشد .در سه روز اول مصرف غذای نرم ( تخم مرغی ) کمتر میباشد و برای نژادهای سنگین در حد یک قاشق مرباخوری برای هر جوجه قناری کفایت دارد . و پس از گذشت سه روز مصرف غذای نرم برای هرجوجه قناری از نژاد سنگین در حد یک جای تخم مرغی خواهد بود . برای نزاد های سبک مصرف غذای نرم قدری کمتر از این خواهد بود .
چنانچه مشاهده شد که ماده قناری در تغذیه جوجه ها کوتاهی می کند باید او را بوسیله تغذیه با برگ نازک کاهو و همچنین ایجاد فرصت برای آبتنی تحریک و تشویق نمود.
دانه اصلی قناری شامل تخم کتان و ارزن و تخم شلغم بهمراه هفت تخم در طول دوران رشد جوجه ها در اختیار قرار گیرد .
از روز سوم میتوان به جیره غذایی قناری شاهدانه خرد شده اضافه کرد اما قبل از آنکه جوجه ها لانه را ترک کنند و ماده قناری شروع به ساختن لانه ی جدید نماید ، باید قطع شود.شاهدانه پوست شکسته یکی از غذاهای مورد علاقه قناریها است. شاهدانه بر رشد بدنی و چاقی جوجه ها موثر است. البته باید از مرغوب بودن دانه ها اطمینان حاصل کرد.
غذای تخم مرغی باید تازه به تازه به قناری داده شود. بهتر است روزی سه مرتبه عوض شود تا از تولید باسیل کنه قناری در غذای تخم مرغی و ظرف آن جلوگیری شود.
برای تغذیه جوجه ها و همچنین قناری تکه های سیب و همچنین هویج رنده شده غذای مکمل مناسبی میباشد .
موقعی که جوجه قناریها تازه از تخم درآمده اند همواره باید به آنها توجه داشت. بسیار اتفاق می افتد که جوجه ای از لانه به کف قفس می افتد . در این مواقع باید سریعا آن را در میان دستان خود قرار داده و با نفس گرم به آن بدمید تا بدنش گرم شده و سپس آن را در لانه قرار دهید.
در صورت مردن جوجه در لانه قبل از فاسد شدن ،‌ آن را از لانه خارج سازید.
وقتی که پر و شاهپر جوجه ها نمایان می شود ممکن است قناری ماده پرهای جوجه ها را بکند. این عمل به واسطه دو عامل اتفاق می افتد یکی بیماری و دیگری تهیه لانه جدید برای تخم گذاری مجدد می باشد.
بیماری قناری در این موقع بیشتر به خاطر پیدایش کنه قناری می باشد و برای رفع آن باید از داروی مخصوص استفاده شده و قناری و جوجه های آن را به قفس تمیز دیگری منتقل نمود. چنانچه علت پرکندن ماده قناری برای ساختن لانه ی جدید باشد در اینجا دو وضع پیش می آید. در صورتی که جوجه ها به حد کفایت رشد کرده باشند و بتوان آنها را از ماده قناری جدا نمود باید آنها را به یک قفس دیگر منتقل نمود. اگر جوجه ها به حد کفایت بزرگ نشده اند در این صورت باید برای آنها لانه تازه درست کرد و در لانه نیز پنبه و یا چیزهایی مشابه قرار داد تا قناری ماده را سرگرم کرده و از کندن پرها باز دارد. در این هنگام در صورتی که قناری نر از قناری ماده جدا می باشد باید آن را به قفس بازگرداند.
به جوجه های جدا شده از مادر ، باید تا پایان هفته ششم غذای نرم تخم مرغی یا همطراز آن داده شود. تازه بودن غذا بسیار مهم است.
در صورتیکه قناری ماده تا قبل از رشد کامل جوجه ها تخم گذاری نماید می توانید جوجه ها را بهمراه قناری نر در قفس مجزا و در نزدیکی قفس قناری ماده نگهداری نمایید . تا مدت ده روز بعد از تولد جوجه های سری دوم نیاز به حضور قناری نر در کنار قناری ماده برای پرورش جوجه های سری دوم وجود ندارد .بدیهی است جوجه های سری اول در این مدت به حد کامل رشد رسیده اند و بصورت مستقل با دانه اصلی - دانه های کوبیده یا آسیاب شده - غذای تخم مرغی یا همطراز آن و مخلوط هفت تخم تغذیه خواهند نمود . جدا نمودن قناری نر و ماده در این دوران موجب میشود که قناری نر با آوازخوانی جوجه ها را تحت تعلیم آواز قرار دهد .
یادآوری میگردد با توجه به اینکه در دوران پرورش جوجه ها مجدد قناری ماده تخم گذاری می نماید لذا وجود کف دریا در قفس الزامی است .
تغذیه قناری ماده جداشده از قناری نر و جوجه ها که مشغول نگهداری تخم های جدید میباشد صرفا دانه اصلی و عمدتا تخم کتان میباشد . بدیهی است در طول هفته یک نوبت و به میزان یک قاشق چایخوری غذای نرم تخم مرغی یا همطراز آن فاقد ایراد است البته می توانید به جای استفاده از غذای تخم مرغی از مقدار بسیار کم سیب یا هویج رنده شده استفاده نمایید . با توجه به اینکه مدت زمان پرورش جوجه های سری اول یا دوم و شاید هم سری سوم طولانی میباشد و در این دوران غذای تخم مرغی یا همطراز آن همواره در دسترس میباشد لذا دوران تخم گذاری مجدد فرصت مناسبی برای تغییر جیره غذایی قناری ماده خواهد بود . در این خصوص به وضعیت قناری نر نیز در صورتیکه تعداد دفعات جوجه کشی افزایش یابد توجه خاص مبذول دارید .چنانچه امکان دارد برای مدت دو یا سه روز قبل از اینکه قناری ماده و جوجه های سری دوم ( و شاید سری سوم ) را به قفس قناری نر بازگردانید جوجه های سری قبل را از قناری نر جدا نمایید و جیره غذایی قناری نر را در فرصت بدست آمده صرفا دانه اصلی ( عمدتا تخم کتان ) تعیین نمایید .
هوای تازه ، ورزش و نور آفتاب از عوامل مهم برای تقویت ورشد جوجه قناریها می باشند. در دوران تولک قراردادن جوجه های قناری در قفس بزرگ ( جوجه پران ) نتایج مطلوبی دارد .
دوران تولک قناری های جوان و سالم بین 8 تا 12 هفتگی آنها آغاز می شود. دوران تولک جوجه های قوی زودتر خاتمه خواهد یافت .
در دوران تولک جوجه قناری لازم است نسبت به تغذیه جوجه ها توجه ویژه مبذول دارید و آنها را با غذای مقوی تغذیه نمایید .
تا قبل از خاتمه دوران تولک جوجه قناری مصرف سبزیجات توصیه نمیگردد.
لازم است تا هنگامی که جوجه ها بتوانند مستقلا و بدون کمک والدین تغذیه نمایند . روشنایی محل نگهداری بیشتر از حد عادی باشد ( تا ساعت 11 شب ) . در این صورت احتمال اینکه با تغذیه مناسب جوجه ها از پدر ومادر خود درشت تر شوند وجود دارد .
تعویض لانه که آلوده به فضله جوجه ها شده است موجب بهبود وضعت بهداشتی خواهد شد لذا در طول دوران رشد جوجه ها یک یا دو بار اقدام به تعویض لانه نمایید .
حتی الامکان برای جوجه کشی از قفس های بزرگ استفاده نمایید .
رعایت نظافت و اصول بهداشتی بخصوص نطافت قفس جوجه کشی در طول دوران جوجه کشی باعث پیشگیری از بیماریها خواهد بود

منبع : تالار پادشاه ایرانی
۱۳۹۰/۱۱/۰۱، ۱۲:۳۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

دانشجو
اعتبار: 3
سپاس‌ها: 469
285 سپاس گرفته‌شده در 119 ارسال
ارسال: #64
RE: ماده های که به جوجه غذا نمیدن تا بمیرن
پیشنهاد من تغذیه جوجه ها بصورت دستیه ! اینکارو میتونی با استفاده از زده تخم مرغ و نرم کردن اون با چند قطره اب گرم و هر دو ساعت یکبار با این غذا از بنیه خوبی برخوردار میشن . 3 سال پیش این مشکل و داشتم . و اینکه مراقب دمای محیط باشی که سرد نشه
۱۳۹۰/۱۲/۰۸، ۰۹:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 1
سپاس‌ها: 223
66 سپاس گرفته‌شده در 20 ارسال
ارسال: #65
نگهداری جوجه قناری بدون پدر و مادر
عرض ادب
من سه تا از جوجه ها که مادرشون بعد از تولد اینها 5 روز بیشتر زنده نبود ..دارم خودم بزرگ می کنم...کار راحتی هم نیست
ولی الان 5 روز است دارم هر 4 ساعت با غذایی که در همین فــروم از یک پست یاد گرفتم بهشون می دم...خدا رو شکر تا الان خوب پیش رفته...ولی از دیشب تا حالا دارم فکر می کنم ...این بنده های خدا ...چجوری آب باید بخورن از چند روزگی باید آب بهشون داد ...یا اصلا قناری از کی شروع به آب خوردن می کنه..... الان جوجه ها 10 روزه هستند
امید وارم که دوستان راهنمای کنن...در ضمن پدر این جو جه ها یا یه ماده دیگه مشغول است و داره به ماده روی تخم می رسه
یا علی
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۲/۲۷، ۰۱:۳۸ ب.ظ، توسط سید امیر.)
۱۳۹۰/۱۲/۲۷، ۰۱:۳۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 1429
624 سپاس گرفته‌شده در 105 ارسال
ارسال: #66
RE: نگهداری جوجه قناری بدون پدر و مادر
سید امیر جونم سلام دادا

آقا به نظر من اگه پدر جوجه ها پیش ماده ای هستش که رو تخمه دیگه کاری نداره وردار بیارش اینطرف پیش جوجه ها

یا اینکه بده دست یه ماده کاردرست

تو غذات کنجد فراموش نشه دادا پودر جوجه سریا هم که فراموش نشه
۱۳۹۰/۱۲/۲۷، ۰۲:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سید امیر ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

ارسال: #67
(۱۳۹۰/۱۲/۲۷، ۰۲:۱۰ ب.ظ)پارسا ایرانی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سید امیر جونم سلام دادا

آقا به نظر من اگه پدر جوجه ها پیش ماده ای هستش که رو تخمه دیگه کاری نداره وردار بیارش اینطرف پیش جوجه ها

یا اینکه بده دست یه ماده کاردرست

تو غذات کنجد فراموش نشه دادا پودر جوجه سریا هم که فراموش نشه
.....
چشم پارسا جان..همین دو دقیقه پیش باباشون رو آوردم پیش جوجه ها ....هنوز که تحویلشون نگرفته ..ولی حتما پیشنهاد شما درست است
مهرت را سپاس
ولی نگفتی جوجه قناری از کی شروع به آب خوردن می کنه
یاعلی
۱۳۹۰/۱۲/۲۷، ۰۲:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 11
سپاس‌ها: 304
1394 سپاس گرفته‌شده در 420 ارسال
ارسال: #68
من یه دوره به دلیل تازه کارب ودن ماده ها شرایط شما رو داشتم و تونستم با موفقیت از 10 جوجه 8 تا رو زنده بزرگ کنم اون دوتا هم بدلیل زیاد دادن غذا خفه شد

حالا تجربیاتم رو میگم
یه تخم مرغ ابپز میذاشتم تو مخلوط کن بدون البته پوست تا له له شه به طوری که از سرنگ رد شه یه بار هم از ابمیوه گیری استفاده کردم خوب جواب داد واسه له کردن تخم مرغ ولی شستنش مکافات بود
خلاصه تخم مرغ که خوب له شد رو در یخچال نگه داری میکردم و هر چند ساعت یه بار گاهی اوقات هر یه ساعت بعضی اوقات بیشتر یا کمتر یه مقدار از تخم مرغ رو از یخچال در میاوردم و با اب گرم مخلوط میکردم به همراه پودر سریا با سرنگ بهشون میدادم بخورن اینا رو گفتم چون جوجه ها شما بالای 5 روز هستن ولی اگه کوچیک تر باشن سرنگ خوب نیست همون چوب کبریت بهتره
شب ها مهمترین زمانی که جوجه ها میمیرن و ضعیف میشن حتی الامکان یه بار تو طول شب تغذیشون کن من معولا ساعت 4 بیدار میشدم تغذیشون میکردم
دهنشونو زیاد پر نکن که خفه شن یا اب اضافی بریزه رو بدنشون از سما بمیرن اروم و با حوصله کارتو انجا بده

جوجه قناری اب مورد نیازش از طریق بزاق مادر تامین میکنه وقتی مادری نباشه اب باید با تخم مرغ مخلوط کنی تا جایگزینش باشه
۱۳۹۰/۱۲/۲۸، ۱۲:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 0
58 سپاس گرفته‌شده در 29 ارسال
ارسال: #69
سلام همونطور که دوست خوبمون گفت همون اب که با غذاش میدی کافیه ولی اگر دوست داشتی مثل من بجای اب از اب سیب طبیعی استفاده کن جواب میده
۱۳۹۰/۱۲/۲۸، ۰۲:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سید امیر ، hamid@line ، nazmi ، vahid babayi
*
کاربر انجمن

ارسال: #70
عرض ادب
خدا همه کسانی که جواب دادن خیر بده
پارسای عزیز....اهواز قناری...عاشق قناری مهرتان را سپاس
اهواز جان خودت کشیدی آنچه من دارم می کشم ...غذا دادن به جوجه ها هم عالم وصفای خودش رو داره....
من فقط می دونم ...تا 15 روزگی...خیلی مهمه رسیدن به جوجه ها....
بازم تشکر
یاعلی
۱۳۹۰/۱۲/۲۸، ۰۷:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاپيك جامع تخم قناري hno2005 1,140 100,288 ۱۳۹۶/۰۹/۱۶، ۰۹:۳۲ ب.ظ
آخرین ارسال: محمدمهدی
  تاپيك جامع سن قناري King_Hearts 81 25,580 ۱۳۹۴/۱۲/۱۹، ۰۸:۵۲ ق.ظ
آخرین ارسال: محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان