زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۰۷:۳۶ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

ترسيدن سهره

*
کاربر انجمن

ديپلم
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 142
20 سپاس گرفته‌شده در 8 ارسال
ارسال: #1
ترسيدن سهره
با سلام خدمت اساتيد ودوستان.من يه سهره رام دارم ك پاهاش شقاق زد مجبور شدم چندباري بگيرمش وپماد بزنم ولي خيلي ترسيده تولك هم رفته و يه جورايي انگار وحشي شده بخاطر اينكه چندبار گرفتمش .حالا الان بايد چيكار كنم تا دباره مثل روزاولش بشه؟؟؟ با تشكر
۱۳۹۲/۰۶/۲۵، ۰۱:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

دیپلوم
سپاس‌ها: 186
28 سپاس گرفته‌شده در 8 ارسال
ارسال: #11
RE: ترسيدن سهره
سلام من یکی از جوجه سهره هام مریض شد اورد خونه جاش گرم باشه بعد یه مدت خوب شد که خیلی از وقتا تو خونه پرواز میکنه یه روز افتابی بردم حیاط موبایل زنگ خورد تا رفتم اوردم برگشتم حیاط گربه مثل مار دور قفس پیچیده بود سهره که اوردم داخل حتی تمیتونست دون بخوره  در قفسو باز گذاشتم که بیاد بیرون که بره جای همیشگیش که از استرسش کم شه نمی تونست پرواز کنه اومدم یک گرم از نکتون s تو یک چهارم جا ابی حل کردم باور کنید فرداش چنان میخوند که خودم باورم نمیشد این همون سهره دیروزی باشه که داشت سکته میکرد با تشکر
۱۳۹۲/۱۱/۰۴، ۰۵:۳۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

سیکل
سپاس‌ها: 0
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #12
سلام
خیلی ممنونم از نظراتتون دوستان.همون طور که گفتم یکی شون خوب عذا میخوره ولی اون یکی خیلی کم .درمورد تغذیشون چه کار کنم؟
۱۳۹۲/۱۱/۰۴، ۰۶:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #13
(۱۳۹۲/۱۱/۰۴، ۰۶:۳۲ ب.ظ)'ممد زبل' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
خیلی ممنونم از نظراتتون دوستان.همون طور که گفتم یکی شون خوب عذا میخوره ولی اون یکی خیلی کم .درمورد تغذیشون چه کار کنم؟

سلام
تا چند روز بذارش يه جاي آروم ويه پارچه سفيد بكش روي قفسش.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۱۱/۰۵، ۰۸:۱۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

diplom
سپاس‌ها: 96
25 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #14
RE: کمک در شناسایی نژاد این سهره
با سلام خدمت اساتید و دوستان یکی از مشکلات بزرگ سهره برای پرورش دهنده این است که وقتی پرنده رو به مستی است و در حال بالا امدن ناگهان شب از چیزی یا صدایی ترسیده و به اصطلاح کت خالی میکنه و شاه پرهاشو میندازه و همین باعث عقب افتادن پرنده میشود و دوباره باید یکماه صبر کرد تا پرنده پرهاش دربیاد و شروع به خواندن بکنه حالا میخواستم از دوستان بپرسم کسی تجربه این را داره که چگونه از این پیشامد جلوگیری کرد ممنون میشوم از شنیدن نظرات و راهنمایی های دوستان عزیز و اساتید محترم در ضمن فکر میکنم که این بحث قابل توجه عده کثیری از عشق بازان باشه 
۱۳۹۴/۰۸/۲۴، ۰۷:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #15
همین   2 شب این  اتفاق برای 2 تا از سهره هام افتاد تازه لک صاف کرده بودن با یه سهل انگاری (گذاشتن سهره تازه گیر کنارشون)
۱۳۹۴/۰۸/۲۴، ۰۷:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سعید مسروق ، سی مرغ
*
کاربر انجمن

diplom
سپاس‌ها: 96
25 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #16
دقیقا همین چهار شب پیش بود که یک جوجه قفسی رام رام که جوجه قفسه و حدود پنج دانگ میخوند صبح که از خواب پاشدم دیدم  از  ترس یک طرف کت اش را کاملا خالی کرده و این به نظر من مشگل بزرگی در راه پرورش و نگهداری این پرنده زیباست در ضمن من سهره هام رو بیرون توی بالکن نگهداری میکنم و طبقه سوم هستم و هیچگونه دسترسی گربه و سایر حیوانات به محل نگهداری اشان نیست اگر کسی راهکاری  یا تجربه ای جهت جلوگیری از این پیشامد دارد لطفا راهنمایی کند ممنون و سپاسگزار
۱۳۹۴/۰۸/۲۴، ۰۸:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #17
(۱۳۹۴/۰۸/۲۴، ۰۷:۰۰ ب.ظ)سعید مسروق نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام خدمت اساتید و دوستان یکی از مشکلات بزرگ سهره برای پرورش دهنده این است که وقتی پرنده رو به مستی است و در حال بالا امدن ناگهان شب از چیزی یا صدایی ترسیده و به اصطلاح کت خالی میکنه و شاه پرهاشو میندازه و همین باعث عقب افتادن پرنده میشود و دوباره باید یکماه صبر کرد تا پرنده پرهاش دربیاد و شروع به خواندن بکنه حالا میخواستم از دوستان بپرسم کسی تجربه این را داره که چگونه از این پیشامد جلوگیری کرد ممنون میشوم از شنیدن نظرات و راهنمایی های دوستان عزیز و اساتید محترم در ضمن فکر میکنم که این بحث قابل توجه عده کثیری از عشق بازان باشه 

سلام
بنده اونچه رو که در این زمینه میدونم خدمت شما عرض میکنم .

*باید توجه داشت که این مسئله امریست اجتناب ناپذیر و در اثر کوچکترین غفلت یا سهل انگاری ممکنه برای هر پرنده بازی پیش بیاد ولی رعایت مسائلی میتونه ما رو کمک کنه تا حتی الامکان از این امر پیشگیری کنیم .

*مهمترین و ابتدایی ترین مسئله داشتن جای مناسب برای نگهداری پرنده هست بخصوص مکان استراحت و خواب پرنده باید از هر نظر امن و مطمئن باشه . و همینطور میخ پرنده بهتر پیچ ( پیچ L ) و رولپلاک باشه .

مثلا اگر پرنده رو تو حیاط یا پشت بام نگهداری میکنید باید برای پرنده با فنس یا توری حصاری ایجاد کنید که پرنده از خطرات احتمالی در امان باشه . مثل گربه - کلاغ و پرندگان شکاری - خفاش و حتی گنجشک و کبوتری که هراسان شده و شب هنگام خودش رو روی قفس پرنده میندازه و موجب ترس شدید و تیزه خالی کردن پرنده شما میشه . و باید دو طرف محل نگهداری و همینطور سقف محل نگهداری با ایرانیت و دیوار پرنده رو از باد و باران و سایر خطرات احتمالی حفظ کنه و جلوی محل نگهداری هم همانطور که گفته شد با فنس یا توری های سیمی یا آهنی مثل لونه کبوتر کاملا محصور و محفوظ باشه .

یا اگر پرنده رو در بالکن نگهداری میکنید باید قسمت باز بالکن رو ( بخصوص اگر شبها پرنده رو بیرون میذارید ) با تور بپوشونید و یا از شیشه های ثابت یا آکاردئونی استفاده کنید . مثلا کافیه نصفه شب یه کبوتری هراسان بشه و بیاد تو بالکن شما و یا احیانا بیاد رو قفس پرنده شما که در این صورت حتما پرنده تیزه خالی میکنه و یا مثلا چهارشنبه سوری که میشه اینجا تو محل ما ترقه بازی نمیکنن بمب های صوتی میزنن که کل ساختمون سه چهار ریشتر میلرزه دیگه وای به حال پرنده تو قفس ......

و ممکنه پرنده رو تو راه پله نگهداری کنید که اونم خطرات خاص خودش رو داره ( بخصوص راه پله های مشاع ) چون محل گذر و رفت و آمده و همین مسئله موجب بروز استرس به پرنده میشه . و یا کافیه بچه شیطونه همسایه لگد بزنه زیر توپش و فاتحه پرنده شما خونده است . 

البته پرنده رو هر جا بذارید خطراتی اونو تهدید میکنه ولی معمولا پاسیو و سالن یا اتاق مخصوص نگهداری از حیاط و پشت بوم و بالکن و راه پله تاحدودی امن تره ولی ما باید حتی الامکان سعی کنیم جای امن و مطمئنی برای پرنده مهیا کنیم . بخصوص برای خواب و استراحت پرنده چون معمولا پرنده ها وقتی خواب هستن و هراسان میشن تیزه خالی میکنن .

*دومین نکته خیلی مهم سبک و روش ما در پرنده بازی هست . ( نباید سهره ما تور بشه چون سهره تور معمولا بیشتر تیزه خالی میکنه )
باید پرنده تا قبل از دوران مستی کاملا رام و اهلی بشه و حتی الامکان ترسش بریزه و این هم مستلزم اینه که پرنده تو قفس کوچیک و همیشه دم دست باشه و اصطلاحا تور بار نیاد . چون خیلی دیدم طرف یه عمره داره سهره بازی میکنه ولی تمام سهره هاش تور هستن و این برمیگرده به سبک و روش ما در پرنده بازی . ( وقتی پرنده تو قفس بزرگ باشه تور میشه - وقتی همیشه جای بالا میخش کنی تور میشه - وقتی جای کم تردد میخش کنی تور میشه - وقتی گشت نخوره و بادست باهاش بازی نکنی تور میشه )
پرنده ترسو و وحشی با کوچکترین سرو صدایی از خواب میپره یا هراسان میشه ولی پرنده اهلی و قفسی تو سر و صدای شدید هم با خیال راحت میخوابه و وقتی از خواب هم بیدارش میکنی و انگشتت رو تو قفسش میکنی بازم از روی نی تکون نمیخوره نهایتا با انگشت شما دعوا میکنه . البته معمولا باید پرنده بیشتر از یک سال تو قفس باشه تا اینطوری رام و اهلی بشه .

*نکته سوم کسب تجربه تو پرنده بازیه که مثلا رفتار سهره ها رو بشناسیم و ریزه کاریهای پرنده بازی رو یاد بگیریم .
مثلا هیچ وقت نباید سهره تازه گیر یا وحشی رو کنار پرنده اهلی یا قفسی بذاریم .
هیچوقت نباید پرنده های ترسناک مثل انواع طوطی و یا بلبل رو کنار سهره قفسی و آروم بذاریم .
هیچوقت نباید نصف شب بریم زیر قفس پرنده و خش و پش یا سرو صدا کنیم این مسئله موجب هراسان شدن پرنده میشه .
هیچوقت نباید پرنده رو وقتی که خوابه جابجا کنیم بلکه باید اول پرنده رو بیدار کنیم و اجازه بدیم کمی به آرامش برسه و سپس جا بجاش کنیم .
یا مثلا پرنده ای رو که از خواب بیدار کردیم نباید یکدفعه ببریمش یه جای تاریک تا بخوابه چون پرنده هراسان میشه و تیزه خالی میکنه بلکه باید پرنده رو تو یه مکان روشن بذاریم و بعد از نیم ساعت که پرنده کمی خسته میشه و با محیط اطراف آشنا میشه چراغ رو با احتیاط خاموش کنیم و بازم نباید پرنده رو به حال خودش رها کنیم مثلا اگر دیدیم پرنده داره تکون میخوره یا احساس ناامنی میکنه باید سریع چراغ رو روشن کنیم و به پرنده نزدیک بشیم و سپس دو مرتبه بعد از چند دقیقه چراغ رو خاموش کنیم ... و همینطور بهتره پرنده رو تو تاریکی محض میخ نکنیم برای خوابش بلکه بهتره در جای خواب پرنده یه نور کمی وجود داشته باشه تا پرنده مقداری دید داشته باشه و در صورت هراسان شدن بتونه نیش رو پیدا کنه .
همیشه باید نگران پرنده هامون باشیم مثلا اگر شما دوتا بچه کوچیک تو خونه دارین و دوتا سهره هم دارین باید اینچنین تصور کنید که چهارتا بچه کوچیک تو خونه دارین البته شاید کمی خنده دار باشه ولی تا زمانی که یه همچین حسی نداشته باشین یه عشق باز واقعی نشدین چون این نگرانی تامین کننده امنیت و آرامش و سلامتی پرنده شما هست .
هیچوقت نباید عجولانه دست تو قفس کنید و پرنده رو بگیرین بلکه باید در کمال آرامش هم برای شما و هم برای سهره شما این مسئله صورت بگیره و در ابتدا باید خیلی آرام و بدور از شتاب زدگی نی قفس رو بیرون بیارید (چون بودن نی درون قفس مزاحم حرکت دست شماست و همین موجب پرپر کردن پرنده و خالی کردن تیزه پرنده میشه ) و سپس خیلی سریع پرنده رو بگیرین که پرپر نکنه و خدای نکرده پرنده تیزه خالی نکنه . ( توصیه میکنم اگر خبره نیستید رو یه ماده سهره یا رو یه سهره کم ارزش ده ها بار تمرین کنید تا کاملا این مهارت رو کسب کنید و سپس پرنده های ارزشمندتون رو بگیرین ) . 
یا مثلا وقتی پرنده شما گربه ای دیده و ترسیده و شما هم خیلی عجولانه به پرنده نزدیک بشین این موجب ترس بیشتر پرنده و پرپر کردن و تیزه خالی کردنش میشه تو این جور مواقع بعد از دفع خطر باید یه پرنده آروم رو کنار پرنده هراسان بذارید و قفسهاشون رو به هم بچسبونید برای دقایقی تا پرنده ترسیده دوباره آرامش پیدا کنه . 
باید دقت کنید که پرنده وقتی سوء تغذیه داشته باشه یا با فقر شدید ویتامین و املاح معدنی روبرو میشه ریشه پرهاش خیلی سست تره و زودتر تیزه خالی میکنه .
یا وقتی تو جیره غذایی سهره دون گرم ( مثل نیجر و کافشه و تخم آفتاب گردون و کنجد ) باشه بخصوص وقتی دمای بدن پرنده داره بالا میره و رو به مستیه پرنده بیشتر مستعد تیزه خالی کردن هست . به همین خاطر بزرگان همیشه تاکید دارن پرنده تک دون بالا بیاد .
یا وقتی که پرنده جدیدی رو به خونه میارین برای روزهای اول به خصوص اگر وحشی باشه حتما اطرافش رو با پارچه جوری بپیچید که فقط یک طرف قفس باز باشه و در جای آروم و کم ترددی قرارش بدین و معمولا چون وحشیا شب هنگام در موقع خواب همینطوری بی علت هم دیده شده پرپر میکنن و هراسان میشن سعی کنید قفس وحشیا رو کنار یا زیر پرنده قفسی نذارید چون نصف شب با هراسان شدن وحشی پرنده قفسی هم هراسان میشه و تیزه خالی میکنه .
و شاید ده ها مورد دیگر که الان حضور ذهن ندارم

*نکته آخر اینکه وقتی پرنده شما به هر علت تیزه خالی کرد باید ویتامین بیشتری بهش بدین تا زودتر پرهای ریخته شده در بیاد و پرنده کمتر پس بره .

امید وارم هیچ وقت پرنده شما تیزه خالی نکنه . و از پرنده هاتون نهایت لذت رو ببرید .  فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۹/۲۳، ۱۱:۴۸ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۸/۲۵، ۰۱:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #18
سلام
با تشكر از آقا مهدي به خاطر راهنمائي كامل ومفيدشون.ايشون همه نكات را گفتن .عشق بازي بدون اتاق مخصوص اصلا فايده نداره.بدون اتاق مخصوص هميشه يه جاي كار مي لنگه .يا سرما وگرماش درست نيست يا نورش كم وزياد ميشه يا رفت وآمد موجب ترس پرنده ميشه وتيزه خالي مي كنه.خلاصه اگر جاي مناسب نداريد فقط زحمت بيهوده مي كشيد.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۸/۲۵، ۰۸:۵۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، ali reza_yar ، سعید مسروق
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #19
سلام
دوستان و رفقای عشق باز من خونه جدید ساختن همه دو طبقه ساختن طبقه پایین محل زندگی خودشون و طبقه بالا را به پرنده هاشون اختصاص دادن و بر طبقه دوم رو تمام پنجره گذاشتن از نظر نور دهی هم به نور مصنوعی نیازی ندارن . یه خونه کامل و خالی رو محل نگهداری پرنده ها کردن . اگر بخوای بصورت حرفه ای پرنده بازی کنی باید جای مناسبی داشته باشی .
80% موفقیت جای مناسب است و 20% هم رسیدگی مناسب که خودش مستلزم دانش و تجربه کافی در زمینه پروش پرنده مورد نظر میباشد . و چند سالی که پرنده بازی ادامه پیدا کنه پرنده مرغوب و درجه یک هم دست عشق باز میرسه . به قول شاعر : تشنگان گر آب جویند از جهان . آب هم جوید به عالم تشنگان .
۱۳۹۴/۰۸/۲۵، ۰۵:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali reza_yar ، محمدمهدی ، محمدمهدی
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #20
سلام:
بهترین راه حل برای جلوگیری از ترس شبانه پرنده وریزش شاهپرها داشتن لامپ خواب درمحل نگهداری پرندست..یه لامپ 20وات معمولی یا LED  پنج وات کفایت میکنه.علت ریزش شاهپرها بیشتر اینه که پرنده خودشو به سیمهای قفس میکوبه وحتی ممکنه بالش بین سیمهاگیر بکنه وبشکنه.وقتی محل کمی روشن باشه پرنده سریع محیط رو درک میکنه وچوب خوابشوپیدامیکنه درنتیجه مشکلی پیش نمیاد.
۱۳۹۴/۰۸/۲۵، ۰۸:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان