زمان کنونی: ۱۴۰۲/۱۲/۲۹، ۰۹:۰۳ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نظرسنجی: با این پیشنهاد برای حفظ سهره در طبیعت موافقید یا مخالف؟
موافق با این پیشنهاد
مخالف با این پیشنهاد
[نمایش نتایج]

توليد مثل سهره در قفس

*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 561
233 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #1
توليد مثل سهره در قفس
درود بر تمام دوستانی که پرنده ها رو دوست دارند.
راستش بعد از اون تاپیک که در مورد کم شدن سهره بود خیلی فکر کردم و از اونجایی که خیلی این پرنده رو دوست دارم به اندازه خودم نگران این پرنده شدم.
با این مقدار صید این پرنده چه جوجه و چه پرنده بالغ و عوامل دیگه و خشکسالی شاید در چند سال آینده دیکه خبری از این پرنده نباشه تو دشت و صحرا.
تو بعضی از مناطق که در حد انگشتان دست دیده میشوند.
و از اونجایی هم که در طبیعت یافت میشد بصورت بی رویه صید شد و خیلی از دوستانم معتقد بودند که بهتر صید بشه تا اینکه به فکر تولید مثل در قفس باشیم و خیلی هم محکم پای حرف خودشون هستند چون معتقدند صرفه اقتصادی نداره ولی همه چیز پول نیست.
از اونجای هم که وقت صید بهترین های این پرنده نگه داشته میشه دیگه اگه سهره ای هم توی طبیعت باشه واسه جفت گیری اون سهره های خوب نیستند.
میخواستم یک پیشنهاد بدم و اون اینه که دوستان سهره باز یقینا سهره های خوبی دارند.
بیایید سال آینده رو بجای صید جوجه سهره و سهره بالغ که به فکر تولید مثل اون تو قفس باشیم.
شاید خنده دار بنظر برسه ولی اگه این اتفاق بیفته شاید ی کمکی به کم شدن نسل این پرنده دوست داشتنی در طبیعت باشه.
بیایید به جای یاد دادن ساخت تور و تله روشها و نکته های جفت کردن در قفس بهم یاد بدیم.
ممنون میشم دوستان نظرات خودشون بدند.
یا حق
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۲/۲۵، ۰۴:۴۴ ب.ظ، توسط katbi.)
۱۳۹۰/۱۲/۱۲، ۰۹:۵۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

هیچلم
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 702
601 سپاس گرفته‌شده در 198 ارسال
ارسال: #11
RE: یک پیشنهاد(بجای صید جوجه سهره و سهره بالغ که به فکر تولید مثل اون تو قفس باشیم)
با سلام به نظر بنده خیلی کار درستیه من حاضرم این کار رو تو شهرم انجام بدم فقط نمیدونم چجوری و چه موقع طول میکشه هرکی فکری داره بگه مرسی
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۹/۰۶، ۰۳:۲۹ ب.ظ، توسط hamed.k.)
۱۳۹۰/۱۲/۱۴، ۰۹:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: jooje ، torobche ، عمادذر
*
کاربر انجمن

دیپلوم
سپاس‌ها: 279
327 سپاس گرفته‌شده در 148 ارسال
ارسال: #12
RE: یک پیشنهاد(بجای صید جوجه سهره و سهره بالغ که به فکر تولید مثل اون تو قفس باشیم)
با سلام به همه
وااااااااااااااااااااااااااااای از دست این صیاد های بیرهم که فقط به خواطر 1000 تومان دارن زیبایی کشورشون رو از دست میدن !
تقاضا دارم این پرنده گان رو اگر پرورش میدین توی طبیعت رها نکنیین که تمام زحمتتان به باد فنا میرود چرا که با پرورش شما نیز دارید جیبه این صیاد های نامرد رو پر مکنین
ازادی حق تمام بشریت هست و بیاید با داشتن یک فضای دلگرم به خودتان و پرندگانتان ارامش دهید
۱۳۹۰/۱۲/۱۴، ۰۹:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: torobche
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 277
117 سپاس گرفته‌شده در 52 ارسال
ارسال: #13
درود من هم به شدت موافقم..
من حتی حاضرم براشون حمال هم بزارم ,اما مثلا مشکل من اینه که ماده مناسب ندارم برای جفت کردن , خوبه کسایی که تجربه این کار رو به صورت عملی دارن تجربیاتشون رو برای بقیه بزارن...
سپاس از دوستان روشن فکر و طبیعت دوست خوبم...:basa (160):
۱۳۹۰/۱۲/۱۵، ۰۱:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: torobche ، hamed.k
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 1
26 سپاس گرفته‌شده در 13 ارسال
ارسال: #14
سلام دوستان . به نظر شما میشه دو جفت سهره را در یک محیط بزرگ ازاد کنیم و جوجه بگیریم ؟ و ایا بین انها درگیری پیش نمی یاد ؟ با تشکر از شما .
۱۳۹۰/۱۲/۱۹، ۰۸:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 126
119 سپاس گرفته‌شده در 61 ارسال
ارسال: #15
سلام دوستام
منم موافقم شدیدا
سهره ماده دارم نر هم دارم
اما ماده تازه1سالشه و آشنایی هم با نحوه جفت زدن ،مکان و زمانش ندارم لطفا کمک
ممنون
۱۳۹۰/۱۲/۲۰، ۱۲:۲۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 11
7 سپاس گرفته‌شده در 4 ارسال
ارسال: #16
RE: توليد مثل سهره در قفس
سلام
به همه اونایی که موافق توليد مثل سهره در قفس بودن کجان چکار کردن؟
:basa (159)::basa (159)::basa (159)::basa (159)::basa (159)::basa (159)::basa (159)::basa (159)::basa (159)::basa (159):
۱۳۹۱/۰۹/۰۴، ۱۱:۰۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
کاربر افتخاری

کارشناسی
اعتبار: 26
سپاس‌ها: 422
1632 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #17
با سلام و آرزوی سلامتی

پیش از این هم در این سایت دوستان زحمت کشیده بودن و مسائلی را در رابطه با تکثیر سهره در قفس و چگونگی جفت کردن سهره ها عنوان کرده بودن . دوستانی که به این کار علاقه دارند می تونن به نکته های بیشتری در همین سایت برسند. جناب هستی هم سه شرط از شروط لازم را ذکر کردن . من هم با اجازه در همین تاپیکی که توسط دوست عزیز ایجاد شده به مواردی اشاره می کنم که امیدوارم مفید واقع بشه.

1- مهمترین اصل در کار پرورش پرندگان " صبر " می باشد. در هر مرحله از تکثیر باید صبر و حوصله داشته باشید و با صرف زمان به این کار بپردازید.

2- سعی کنید برای جفت کردن سهره ها از جوجه های رنگ انداخته در قفس( جوجه هایی که در قفس بالغ می شوند) استفاده کنید ( با این کار هم از سن سهره ها با خبر هستید و هم از سهره های رام استفاده کرده اید)

3-سهره ها باید در زمان اوج مستی جفت شوند مخصوصا سهره ماده باید کاملا آماده باشد در غیر این صورت به هیچ عنوان به سهره نر سواری نمی دهد . پیش از تن کردن , سهره ها را آزمایش کنید تا از مستی آنها کاملا مطمئن شوید. قفس هردو پرنده را به هم نزدیک کنید ] سهره نر باید به شلاقی آواز بخواند و به سمت قفس سهره ماده حمله کند و سهره ماده باید روی پا خودش را کوتاه کند و بلرزاند این نشانه آمادگی هر دو سهره می باشد.

4- تغذیه سهره باید کاملا مورد توجه شما باشد مخصوصا از نظر سبزیجات ( کاهو , برگ ترب , گشنیز , برگ اسفناج و شمبلیله, کلم بروکلی ) , میوه : سیب دانه : شاهدانه مرغوب ریز , تخم کاهو , دان سیاه , کافشه به مقدار خیلی کم, اگر مایل به استفاده هفت تخم هستید خودتان آن را تهیه کنید و سعی کنید از بیرون تهیه نفرمایید.

5-نگران اندازه قفس نباشید و فکر نکنید حتما باید محیط بزرگ در اختیار داشته باشید . برای جفت کردن سهره های شما یک قفس قناری بزرگ کافی است . اما محل آویختن قفس بسیار مهم است . نباید قفس در محل رفت و آمد باشد و در محیطی کاملا با آرامش باید قرار بگیرد.

6- بعد از سه روز باید لانه در قفس قرار بگیرد و برای لانه سازی باید پنبه تصفیه نشده و کنف ( نخ گونی شسته شده ) پوست نارگیل رشته رشته در اختیار پرنده قرار گیرد ( در زمان لانه سازی توجه داشته باشید که پرنده به خوبی کار خود را انجام دهد و اگر لازم بود چاله داخل لانه را شما با دست ایجاد کنید)

7-از پنجمین روز به بعد شما باید منتظر تخمگذاری باشید و اگر ظرف ده روز سهره شما تخم نکرد حتما یه جای کار لنگیده است. سهره ماده ای که لانه سازی کرده باشد حتما تا هفتمین روز تخمگذاری را شروع می کند. سهره ها حداقل 2 و حد اکثر 5 تخم می گذارند. ( غیر از موارد استثنا) اگر قرار است خود سهره ها جوجه را بزرگ کنند 5 تخم برای جوجه شدن زیاد است و سهره شما باید تجربه کافی برای بزرگ کردن جوجه ها را داشته باشد . معمولا یکی دو تا از تخم ها را رد می کنند یا از قناری حمال استفاده می کنند که این کار را بسیار راحت تر می کند.

8-حتما پیش از بیرون آمدن جوجه اول, سهره نر را از ماده جدا کنید چون اولین قاتل جوجه های لخت پدر آنها می باشد . سهره نر را در یک قفس کوچک گذاشته و به همان قفس بیاویزید.

9- برای تغذیه جوجه سهره ها در روزهای اول از ترکیبی از دانه های ( شاهدانه , تخم کاهو , دان سیاه ) و تخم مرغ آب پز به میزان کم و خمیر نان پخته شده ( ریز ریز به شکل دان) استفاده کنید و از روز پنجم برگ کاهو و گشنیز هم در اختیار سهره ماده بگذارید. در این مدت حتما به تغذیه سهره توجه داشته باشید و از مکمل ها و مولتی ویتامین های معتبر هم می توانید استفاده کنید. بادام رنده شده و پسته رنده شده هویج رنده شده و .... به سلامت جوجه کمک می کند.
10- دمای محیط را یکنواخت نگه دارید و محل قرارگیری قفس طوری باشد که در زمانی از روز آفتاب بگیرد. نور در سلامت جوجه ها بسیار تاثیر دارد.

و در آخر آواز مورد علاقتون آماده باشه که جوجه هارا از همان روزهای اول با آواز اصولی آشنا کنید . نا امید نباشید سعی کنید و اشتیاق و سلیقه به خرج دهید, پرنده بازی یکی از سالم ترین تفریحات است . قربان شما ( محمد گلشن )

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

۱۳۹۱/۰۹/۰۶، ۱۱:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #18
با سلام محمد آقا میخواستم بدونم که در مورد مست کردن ماده سهره باید اون رو هم گشت داد یا همون یه میخ بودن کفایت میکنه.
۱۳۹۱/۰۹/۱۴، ۰۹:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: عمادذر
**
کاربر افتخاری

کارشناسی
اعتبار: 26
سپاس‌ها: 422
1632 سپاس گرفته‌شده در 273 ارسال
ارسال: #19
با سلام دهن باز گرامی

ماده سهره شما در صورت بلوغ به موقع که مستلزم لک رفتن به موقع و تغذیه درست است , در زمان لازم مست و آماده جفت خوردن می شود.
من برای مست شدن سهره های نر هم از گشت دادن استفاده نمی کنم. گشت دادن سهره ها , به پررویی و آمادگی آنها برای آوازخوانی در محیط های مختلف کمک می کند. استفاده از فضای باز و آویختن سهره در محیط مناسب کافی ست و روند آمادگی و مستی سهره پروسه ای یک ساله ( به صورت طبیعی ) است.
ارادتمند شما
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۹/۱۸، ۱۰:۰۲ ق.ظ، توسط محمدگلشن.)
۱۳۹۱/۰۹/۱۸، ۰۹:۳۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناس ارشد
سپاس‌ها: 396
340 سپاس گرفته‌شده در 117 ارسال
ارسال: #20
(۱۳۹۲/۱۰/۲۳، ۰۳:۳۹ ب.ظ)'Mehrdad118' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
با سلام
در حال حاضر من یک جفت سهره دارم و بعلت کمبود جا هر دو را در یک قفس انداخته ام
آیا باید آنها را جدا کنم ؟
در صورتی که جدا شوند آیا باید همدیگر را ببینند یا نه؟

با سلام
پيرو پست قبلي بايد بگويم سهره هاي من نر و ماده هستند

سلام دوست باید جداشون کنی
و اگر قصد داری جوجه بگیری باید  صبر کنی تا اماده بشن
و یه جوری بزاری صدای همو بشنون
 و روزی 10 مین از فاصله دور همدیگرو ببینن
موفق باشی
۱۳۹۲/۱۰/۲۳، ۰۴:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، hamid sokoot

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان