زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۰۲:۵۵ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

نظرسنجی: با این پیشنهاد برای حفظ سهره در طبیعت موافقید یا مخالف؟
موافق با این پیشنهاد
مخالف با این پیشنهاد
[نمایش نتایج]

توليد مثل سهره در قفس

*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 561
233 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #1
توليد مثل سهره در قفس
درود بر تمام دوستانی که پرنده ها رو دوست دارند.
راستش بعد از اون تاپیک که در مورد کم شدن سهره بود خیلی فکر کردم و از اونجایی که خیلی این پرنده رو دوست دارم به اندازه خودم نگران این پرنده شدم.
با این مقدار صید این پرنده چه جوجه و چه پرنده بالغ و عوامل دیگه و خشکسالی شاید در چند سال آینده دیکه خبری از این پرنده نباشه تو دشت و صحرا.
تو بعضی از مناطق که در حد انگشتان دست دیده میشوند.
و از اونجایی هم که در طبیعت یافت میشد بصورت بی رویه صید شد و خیلی از دوستانم معتقد بودند که بهتر صید بشه تا اینکه به فکر تولید مثل در قفس باشیم و خیلی هم محکم پای حرف خودشون هستند چون معتقدند صرفه اقتصادی نداره ولی همه چیز پول نیست.
از اونجای هم که وقت صید بهترین های این پرنده نگه داشته میشه دیگه اگه سهره ای هم توی طبیعت باشه واسه جفت گیری اون سهره های خوب نیستند.
میخواستم یک پیشنهاد بدم و اون اینه که دوستان سهره باز یقینا سهره های خوبی دارند.
بیایید سال آینده رو بجای صید جوجه سهره و سهره بالغ که به فکر تولید مثل اون تو قفس باشیم.
شاید خنده دار بنظر برسه ولی اگه این اتفاق بیفته شاید ی کمکی به کم شدن نسل این پرنده دوست داشتنی در طبیعت باشه.
بیایید به جای یاد دادن ساخت تور و تله روشها و نکته های جفت کردن در قفس بهم یاد بدیم.
ممنون میشم دوستان نظرات خودشون بدند.
یا حق
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۲/۲۵، ۰۴:۴۴ ب.ظ، توسط katbi.)
۱۳۹۰/۱۲/۱۲، ۰۹:۵۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 9 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #81
RE: توليد مثل سهره در قفس
سلام
استاد هيوا من كلا به سهره هام 5 مرتبه تخم مرغ دادم  در طي دو هفته چهار بار و هفته اخير يك باركه سه مرتبش نصفش هويج بوده.دانه همه هم شاهدانه هست.از وقتي هم كه هوا سرد شده كلا 2 بار كافشه و سه بار نيجر دادم البته قبل از دادن تخم مرغ.جمعه گذشته نگاه كردم همه سهره هام چربي آوردن نر وماده.به نظر شما براي جفت زدن مشكل به وجود مياد ؟ راهكار پيشنهادي شما چيه . با تشكر از راهنمائي هاي شما.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۰۱:۲۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hamid sokoot
علی حقیقی منش‬‎

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #82
با سلام خدمت شما
من شخص خودم علاقه زیادی به سهره ندارم و عشق قناری و کفترم
ولی با این حال پارسال بود که تصمیم گرفتم از سهره جوجه بگیرم 
با پرسش های بسیار فهمیدم که  جفت زدن تو قفس سخته ولی با این حال
باز گفتم بزار يه کاریش میکنم و چون در کرمانشاه زندگی میکنم سهره تازه گیر 
فراوان است.ولی گفتم بزار تا از سهره که حداقل دو سال تو قفس بوده
استفاده کنم یک سهره مست از پسر خالم گرفتم 
و یک ماده قفسی هم خریدم بالکن خونه رو حسابی پوشوندم اینا رو گذاشتم
بیرون نر بالا ماده پایين یک درخت کوچیک تهیه کردم و یک کپه داخل درخت
که طبیعی بزنه درست کردم با چوب مثل جوب اب درست کردم
همشو اب ریختم و دان هم از هر دانی همه جا گذاشتم اینا رو ول کردم توش
خیلی خوششون اومد جفت شدن و جوجه دادن به  خوبی جوجه ها بزرگ شدن
بعد یک  سال یکی از جوجه ها رو گیر دادم ماده هست دستیشم کردم پدر و مادر با بقیه جوجه ها رو فرستادم رفت
چون به نظر من سهره مال قفس میست
۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۰۶:۳۶ ب.ظ
نقل قول
ناظم انجمن

ليسانس
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 470
423 سپاس گرفته‌شده در 140 ارسال
ارسال: #83
(۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۰۱:۲۹ ب.ظ)محمدمهدی بخشی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
استاد هيوا من كلا به سهره هام 5 مرتبه تخم مرغ دادم  در طي دو هفته چهار بار و هفته اخير يك باركه سه مرتبش نصفش هويج بوده.دانه همه هم شاهدانه هست.از وقتي هم كه هوا سرد شده كلا 2 بار كافشه و سه بار نيجر دادم البته قبل از دادن تخم مرغ.جمعه گذشته نگاه كردم همه سهره هام چربي آوردن نر وماده.به نظر شما براي جفت زدن مشكل به وجود مياد ؟ راهكار پيشنهادي شما چيه . با تشكر از راهنمائي هاي شما.

سلام
جناب بخشى کلا تخم مرغ تو مستى و قبل از جفت اونم يکى دو بار خوبه, به غير از اين چربى مياره, الانم اگه بتونى هفته اى دو بار مرتب از برگ ترب تو تغذيه استفاده کنيداز چربيشون کم ميشه
۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۱۰:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista ، محمدمهدی
علی حقیقی منش‬‎

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #84
(۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۰۱:۲۹ ب.ظ)محمدمهدی بخشی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام

دوست عزیز کلا تخم مرغ زیادیش هوب نیست هفته یک بار یا 
تخم مرغت رو یک ساعت اپز کن بزار خوب نیم ساعت سرد بشه
تخم مرغ سفیده رنده و روش کمی خرفه بریز در ضرف دیگه هم کمی تخم کاهو اینا
رو با هم بزار یرا سهره هات موفق باشی
از ب
۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۱۰:۳۰ ب.ظ
نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista ، محمدمهدی ، sehreghanary
علی حقیقی منش‬‎

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #85
(۱۳۹۳/۱۱/۱۴، ۰۹:۵۵ ب.ظ)محسن پارسی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام خدمت دوستان و اساتید
به نظرتون ماده کرمونی که جوجه امسال هست(عید)گرفته شده و تو قفس هم گل انداخته
برا جفت کردن سنش کم نیست؟

سلام داداش صیر کن فعلا جفت نزن زوده
۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۱۰:۳۴ ب.ظ
نقل قول
سپاس شده توسط: محسن پارسی
علی حقیقی منش‬‎

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #86
(۱۳۹۰/۱۲/۱۲، ۰۹:۵۸ ق.ظ)torobche نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
درود بر تمام دوستانی که پرنده ها رو دوست دارند.
راستش بعد از اون تاپیک که در مورد کم شدن سهره بود خیلی فکر کردم و از اونجایی که خیلی این پرنده رو دوست دارم به اندازه خودم نگران این پرنده شدم.
با این مقدار صید این پرنده چه جوجه و چه پرنده بالغ و عوامل دیگه و خشکسالی شاید در چند سال آینده دیکه خبری از این پرنده نباشه تو دشت و صحرا.
تو بعضی از مناطق که در حد انگشتان دست دیده میشوند.
و از اونجایی هم که در طبیعت یافت میشد بصورت بی رویه صید شد و خیلی از دوستانم معتقد بودند که بهتر صید بشه تا اینکه به فکر تولید مثل در قفس باشیم و خیلی هم محکم پای حرف خودشون هستند چون معتقدند صرفه اقتصادی نداره ولی همه چیز پول نیست.
از اونجای هم که وقت صید بهترین های این پرنده نگه داشته میشه دیگه اگه سهره ای هم توی طبیعت باشه واسه جفت گیری اون سهره های خوب نیستند.
میخواستم یک پیشنهاد بدم و اون اینه که دوستان سهره باز یقینا سهره های خوبی دارند.
بیایید سال آینده رو بجای صید جوجه سهره و سهره بالغ که به فکر تولید مثل اون تو قفس باشیم.
شاید خنده دار بنظر برسه ولی اگه این اتفاق بیفته شاید ی کمکی به کم شدن نسل این پرنده دوست داشتنی در طبیعت باشه.
بیایید به جای یاد دادن ساخت تور و تله روشها و نکته های جفت کردن در قفس بهم یاد بدیم.
ممنون میشم دوستان نظرات خودشون بدند.
یا حق
سلام  من پارسال سهره های جفت خوردم رو با چهارتا جوجش دادم رفت .آقا سهره زیباست واقعا قشنگه به خدا خیلی ناراحت میشم سهره تو قفس باشه یا سهره گرفته بشه اصلا وقتی نگاه سهره میکنی خدايي  اصلا با صورتش میگه من مال طبیعتم
۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۱۰:۳۹ ب.ظ
نقل قول
سپاس شده توسط:
علی حقیقی منش‬‎

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #87
(۱۳۹۲/۱۱/۲۹، ۰۸:۴۶ ب.ظ)Animal Planet نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام

سهره های من جفت نشدن. هنوز مست نیستن. دو هفته پیش یه لونه با پنبه و الیاف چوبی روی یک شاخه گوشه بالای قفس گذاشتم. به محض اینکه لونه رو گذاشتم و خودم از قفس اومدم بیرون سهره نر رفت کنار لونه نشست و بررسیش کرد و با نوکش پنبه ها رو اینور اونور کرد و افتاد به جنب و جوش و خوندن.
حالا در طول این دو هفته گاها که از پشت پنجره نگاه می کنم می بینم گاهی سهره نر نشسته کنار لونه و پنبه ها رو برمیداره و با نوکش به شاخه کنار لونه می چسبونه (مثل اینکه خودش می خوادلونه بسازه) گاهی هم ماده کنار لونه نشسته و این کارها رو میکنه گاهی هم هر دوشون کنار لونه میشینن.
ولی هیچکدوم مست نیستن. ماده که عین خیالش نیست نر هم هر از گاهی وقتی هوا خوب و آفتابی و بهاری بود میخونه.
ابعاد قفس 3 در 4 متر (قفسشون بزرگه و در فضای بیرون)

آیا می تونم امیدوار باشم که اینا جفت بشن و تخم بذارن؟

سلام خدمت دوست عزی نرت رو جدا کن و حسابی بهشون برس نر رو بزار یالا ماده پاین هم رو نبینن حسابی برس صبر صبر همیشه جواب میده صبر خیلی مهمه چون سهرت مست میشه و......
بهد یک مدت مجدد جفت بزن موفق باشی
۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۱۰:۴۳ ب.ظ
نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
علی حقیقی منش‬‎

سپاس‌ها:
سپاس گرفته‌شده در ارسال
ارسال: #88
(۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۰۱:۲۹ ب.ظ)محمدمهدی بخشی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام

دوست عزیز کلا تخم مرغ زیادیش هوب نیست هفته یک بار یا 
تخم مرغت رو یک ساعت اپز کن بزار خوب نیم ساعت سرد بشه
تخم مرغ سفیده رنده و روش کمی خرفه بریز در ضرف دیگه هم کمی تخم کاهو اینا
رو با هم بزار یرا سهره هات موفق باشی
از ب
۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۱۰:۵۵ ب.ظ
نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، sehreghanary
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #89
(۱۳۹۳/۱۱/۱۵، ۰۱:۲۹ ب.ظ)محمدمهدی نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
سلام 
از اونجایی که ممکنه این مشکل برای سایر دوستان و سهره هاشون بوجود بیاد من لازم میدونم نظر خودم رو در باره این موضوع خدمت دوستان عرض کنم . 
باید به این نکته توجه داشت که مست کردن سهره به این نیست که تغذیش خیلی چرب و پر کالری باشه چون وقتی تغذیه پرنده بیش از اندازه چرب و پرکالری باشه نه تنها سهره ما مست نمیشه بلکه برعکس موجب میشه تا پرنده از مستی بیفته و خراب بشه . با توجه به اینکه دون سهره شاهدونه هست تخم مرغ حتما حتما چاقش میکنه . ما باید سهره رو مست کنیم نه اینکه سهره رو چاق کنیم و مست شدن سهره نصفش تغذیه هست (و این تغذیه عبارتست از دون شاهدونه ریز با سبزیجات در هفته دو تا سه بار به همراه ماسه و صدف خورد شده استریل همراه با کف دریا و هفته ای یک مرتبه مولتی ویتامین البته برای پرنده ای که کمبود نداره و ضعیف نیست هفته ای یکبار ) 
و نصف دیگرش شرائط ایده آل و نگهداری اصولی هست که عبارتند از : 
1- جا و میخ پرنده از نظر نور و دما و آرامش (مثلا اگر میخ پرنده جایی باشه که دائما بهش استرس شدید وارد میشه خوب یه همچین سهره ای هیچوقت مست نمیشه مگر اینکه به این شرائط عادت داشته باشه که اونم یکسال تمام طول میکشه یعنی مثلا اگر شما یه سهره رو ببرید تو یه مکان خیلی خیلی شلوغ و پر رفت و آمد یکسال باید روی اون میخ بمونه و بالا پایین بپره از شدت ترس و از سال دوم روی همون میخ مست میشه . یا اینکه پرنده رو جایی میخ کنید که دوس نداره و بهش عادت نداره بازم همینطوره باید یکسال روی اون میخ ورجه وورجه کنه و در سال آینده مست میشه فرقی هم نداره وحشی باشه یا جوجه صید شده البته به شرطی که از نظر نور و دما جاش مناسب باشه والا اگر شما پرنده رو جای گرم بذاری که اصلا خراب میشه و مست نمیشه یا اگر در جای تاریک یا کم نور باشه صدالبته کسل میشه و هیچوقت مست نمیشه ) 
2- آب بازی طبیعی بخصوص اگر زیر نور آفتاب باشه خیلی بهتره هفته ای یکی دوبار 
3- گشت بردن و ایجاد شادابی و نشاط در پرنده ( میتونه حتی با یک ساعت بالا پشت بوم بردن این نشاط و شادابی در پرنده بوجود بیاد ) 
4- محرک های خارجی : مثل شنیدن صدای هم نوعش مثلا اگر یه سهره از دور صداش کنه یا یه ماده سهره یا مثلا یه سهره قناری دهن سهره از دور بخونه براش اینا همه موجب مستی پرنده میشه و همینطور سروصدا و شلوغی و مثلا برای سهره ای که داخل خونه هست پخش صدای موسیقی یا آواز سهره یا پخش رادیو و ...... چون جای خیلی ساکت هم باعث میشه پرنده مست نشه یا حتی پرنده مست اگر مدت زمان طولانی جای خیلی ساکتی باشه افت میکنه و به سمت خوابیدن میره البته اگر بیرون خونه میخ بشه مثلا تو ایوون یا تو بالکن که هوا آزاد هست این مشکل بوجود نمیاد .
5- پرنده باید در کمال سلامت باشه تا مست بشه : پرنده ای که ورم روده داره یا عفونت روده و معده و یا عفونت داخلی داره مست نمیشه و باید بهش آنتی بیوتیک مناسب داده بشه و بیماریش کامل درمان بشه اونوقت رو به مستی میره یا مثلا پرنده ای که انگل داره مست نمیشه باید ضد انگل بهش داده بشه بعد روبه مستی میره یا مثلا پرنده ای که ضعیفه و سوء تغذیه و کم اشتهایی داره مست نمیشه باید مولتی ویتامین ب کمپلکس بهش داده بشه تا قوی بشه سوء تغذیه ش از بین بره اونوقت مست میشه یا پرنده ای که مثلا شپش و کنه و مایت و ساس زده همینطور اول باید مشکلش رفع بشه بعد خودش مست میشه با همون تغذیه استاندارد و نیازی هم به هیچ دون یا تغذیه دیگری مثل تخم مرغ و معجون نداره اگر خیلی خیلی ضعیف شده باشه یکدوره ad3e میتونه محرک خوبی باشه برای مست شدنش .
6- پرنده باید کاملا اصولی و حرفه ای نگهداری بشه : مثلا یه نفر میاد روزی یک ساعت پرنده شو توی خونه آزاد میکنه و باش بازی میکنه خوب این دیگه چطور مست بشه یا مثلا پرنده در طول یکسال به دلیل نگهداری نادرست دو سه بار لک خورده این پرنده دیگه مست نمیشه یا مثلا پرنده اسباب بازی بچه ها باشه اینم مست نمیشه یا اینکه مثلا پای پرنده شقاق زده و مجبوریم روزی دوسه بار بگیریمش و پاشو ضدعفونی کنیم یا پماد بزنیم تو یه همچین وضعی پرنده نمیتونه خوب مست بشه یا پرنده رو طوری باهاش رفتار کنیم که براش هیچگونه شخصیتی قایل نباشیم اینم مست نمیشه چون کار ما پرورش بلبل هست که از پرورش گل بیشتر مراقبت و دقت نیاز داره و شاید ده ها نکته ریز دیگه که الان خسته شدم ذهنم یاری نمیکنه 

همه اینا رو گفتم که بگم ما باید پرنده رو مست کنیم نه اینکه پرنده رو چاق کنیم این یه نکته خیلی دقیقی هست که کمتر مورد توجه قرار میگیره و مست کردن پرنده عوامل و شرائط متعددی داره که تا حدودی عرض شد و فقط با غذای خیلی قوی نه تنها به دست نمیاد بلکه وقتی پرنده با تغذیه نادرست چاق بشه دیگه اصلا مست نمیشه اونوقت باید روی لاغر کردنش کار کنی به جای جفت کردن (حتی مثلا اینکه میگن قفس کوچیک خوبه علتش همینه چون قفس کوچیک پرنده رو مست میکنه البته با همون تغذیه و دون استانداردی که عرض شد و هیچ چیز دیگری هم نیاز نداره) حالا وقتی پرنده (بخصوص سهره نر) مست شد اونوقت بنا بر بنیه و میزان قوت یا ضعف ذاتیش میتونه با چند تا ماده جفت بشه . معمولا همه سهره ها مست کنن دوتا لونه رو به راحتی جواب میدن و اگر قوی و ذات دار باشن چهارتا رو هم به راحتی جواب میدن اگر سهره وحشی باشه شاید هشت تا رو هم به راحتی جواب بده چون خیلی قوی بنیه هستن . 

آقا محمدمهدی عزیز ببخشید این مطالب رو برای شما که خودتون الحمدلله آگاه هستین نگفتم ولی چون این مطلب رو میخوندم احساس کردم باید این مطالب گفته بشه برای اون دسته از دوستانی که شاید خیلی در مورد تغذیه سهره و نحوه مست کردنش آشنایی ندارن و یه وقت با دادن تخم مرغ و معجون و ..... پرنده هاشون خراب نشه . با عرض معذرت از محضر شما من از روی وظیفه و دلسوزی و علاقه ای که به سهره دارم لازم دونستم این نکات رو یادآوری کنم . امید وارم سوء برداشتی بوجودنیاد و مفید باشه . بازم اگر اساتید فکر میکنن مطلبی ازقلم افتاده یا نادرست هست خوشحال میشم اصلاح بفرمایند . 
با آرزوی سلامتی و موفقیت برای همه دوستان 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۹/۲۵، ۰۴:۰۷ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۹/۲۵، ۰۳:۴۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #90
سلام مشکل اون‌موقع این بود که دونه سهره ها شاهدونه درشت خندون بود.دوسال طول کشید تا بفهمم شاهدونه خندون سهره را خراب می کنه
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۹/۲۵، ۰۲:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، gholizadeh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان