زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۱۰، ۱۲:۳۴ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

تولید مثل فنچ

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
تولید مثل فنچ
یک جفت فنچ هنگامی که می‌خواهند لانه سازی کنند رفتاری را از خود نشان می‌دهند، به این صورت که به شدت شروع به جمع آوری چیزهایی برای لانه سازی می‌کنند.بهتر است در این دوران کاغذ تکه تکه شده و شاخه‌های کوچک مثل چوب جارو یا برگ در اختیار آنها قرار داده شود.اگر آنها چیزی برای جمع آوری پیدا نکنند از پر و پوست دانه‌ها استفاده خواهند کرد.هر چیزی می‌تواند برای ساخت لانه در گوشه قفس یا حتی در لانه‌ای که صاحب پرندگان در اختیار آنان قرار داده و یا حتی در ظرف غذا انباشته شود.وقتی این رفتار از یک جفت فنچ دیده می‌شود که آنها باید یک لانه به بزرگی یک سیب یا پرتقال بزرگ فراهم کنند.این لانه همیشه باید در بالاترین قسمت گوشه قفس قرار بگیرد.این لانه باید مقابل ظرف غذا و در فاصله نزدیک و معمولی از چوبی که برای نشستن فنچ‌ها در نظر گرفته شده باشد.اگر این میله دور از لانه باشد فنچ نر روی آن نخواهد نشست و در طول دوران تخم گذاری فنچ ماده ترجیح می‌دهد بالای لانه بنشیند.در طول دوران لانه سازی هر دو وقتشان را در طول شب در کنار لانه صرف می‌کنند.

لانهٔ فنچوقتی لانه مورد قبول واقع شد و هر شب را در آن سپری کردند، آنها اقدام به جمع آوری مقدار زیادی تکه‌های نرم برای کف لانه از برگ و رشته‌های مثل نخ و شاخه‌های نرم می‌کنند.آنها موادی را ترجیح می‌دهند که یک جفت از آنها بیشتر از ۲٫۵ سانتیمتر طول نداشته باشد طول نخ اگر بیشتر از 2.5 سانتیمتر باشد باعث قره خوردن به انگشت فنچ می شود، و از هر نوع و رنگی از مواد نرم استفاده می‌کنند.لانه با کوچکترین چیزهای ممکن که برای ساختن لانه مناسب هستند در یک هفته قبل از تخم گذاری بسته می‌شود.در هر دوره تخم گذاری بین ۳ تا ۱۲ تخم گذاشته می‌شود.

جوجه فنچفنچ نر و ماده ممکن است از ۳ تا ۱۲ تخم در دوره‌ای که برای تخم گذاری فعال هستند بگذارند.جوجه‌ها به ترتیب تخم گذاری سر از تخم در می‌آورند.معمولا یک یا دو تخم بدون آنکه جوجه‌ای از آن بیرون بیاید باقی می‌ماند تا والدین تغذیه جوجه‌ها را شروع کنند.لانه باید تنها به طور کامل به حال خود رها شود، در واقع بعد از آغاز دوره تخم گذاری و تا زمانی که جوجه‌ها جرات کنند خودشان از آن بیرون بیایند، نباید کاری به لانه پرنده داشت.چون ممکن است از روی تخم خود بلند شوند و دیگر روی آن ننشینند.مدت زمانی که تخم‌ها گذارده شود تا اینکه جوجه‌ها جرات کنند از لانه بیرون آیند متغیر است ٬اما معمولاً تخم‌های خوب ۱۴ تا ۱۶ روز طول می‌کشد تا جوجه‌ها از آن بیرون بیایند و همچنین ۳ تا ۴ هفته از دنیا آمدن جوجه‌ها زمان نیاز است تا آنها از لانه بیرون بیایند.فنچ‌ها معمولاً والدین بسیار خوبی هستند و با میل و اشتیاق به نوبت بر روی تخم‌ها و همینطور بعد از آن کنار جوجه‌ها ‏می‌نشینند و آنها را به نوبت تغذیه می‌کنند.
تا وقتی که همه جوجه‌ها از لانه بیرون نیامدند و بدون وابستگی به پدر و مادرشان بر روی میله ننشسته‌اند، لانه نباید از قفس خارج شود.بعد از بیرون آمدن همه جوجه‌ها، فنچ مادر به سرعت برای دوره بعدی تخم گذاری به لانه بر می‌گردد.وقتی که ماده شروع به تخم گذاری می‌کند، تنها جفت او اجازه خواهد داشت در لانه باشد.شروع دور بعدی تخم گذاری هنگامی که هنوز جوجه‌های قبلی در لانه باشند باعث می‌شود که استرس و فشار زیادی به پرنده‌ها وارد شود.پرنده نر اجازه نخواهد داد هیچ پرنده‌ای در نزدیکی لانه در هنگام تخم گذاری باشد.پرنده نر در این هنگام شروع به نزاع با سایر پرندگان و سر و صدا و حمله کردن به آنها می‌کند.

۱۳۸۹/۱۲/۰۶، ۱۰:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
پژوهشگر انجمن

لیسانس
اعتبار: 23
سپاس‌ها: 1106
878 سپاس گرفته‌شده در 267 ارسال
ارسال: #21
RE: تولید مثل
(۱۳۹۲/۰۹/۱۲، ۱۱:۴۴ ب.ظ)'ak7akbar' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام من میخواستم 4 جفت فنچ رو تو یه قفس نگه دارم برا هر جفت هم یه لونه بزارم به نظرتون همشونو وقتی که هنوز با هم جفت نیستن بندازم تو یه قفس مشکلی نداشته باشه!؟ یا اول جفت بندازم بعد بندازم تو یه قفس. تشکر

دوست عزیز.شما میتونید همشون رو بذارید تو یه قفس بزرگ یا قفس پرون ولی بعد از جفت خوردن و لونه گود کردن بهتره از هم جدا شن تا مشکلی از قبیل کمبود جا و نزاع پیش نیاد.(البته من 3 جفت با جوجه رو تو فضای بزرگتر بدون مشکل نگه داشتم.)ولی در کل جدا باشن راحترند.

امضای hidrane کودکی دیدم ماه را بو میکرد
                      قفسی بی در دیدم که در آن روشنی پرپر میزد...
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۹/۱۲، ۱۱:۵۳ ب.ظ، توسط hidrane.)
۱۳۹۲/۰۹/۱۲، ۱۱:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی ، ak7akbar ، gholizadeh
*
کاربر انجمن

lisans
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 15
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #22
سلام.فنچ های من هر بار 6 تخم میذارن اما 3-4 تا بیشتر به جوجه تبدیل نمیشه.دلیلش چیه؟ همه چیز  براشون فراهم هست اما این مشکل و دارم من باهاشون.
مطلب بعدی اینکه من فقط 1 جفت مولد دارم که جوجه کشی کردم ازشون.یکی بهم گفت که ببر مغازه عوض کن ازشون تا جوجه ها با هم جفت نشن چون مشکلات ژنتیکی پیش میاد براشون.
من میخوام 1 قفس(پرون) پر از فنچ داشته باشم که خودشون واسه خودشون زاد و ولد کنن و کاری به کارشون از لحاظ جفت گیری و سرک کشیدن تو کارشون نداشته باشم و نمیخوام که هر روز جلو مغازه پرنده فروشی باشم  و از این جور مسایل.
آیا جوجه های من که زیاد شدن میتونن توی یه قفس بزرگتر (پرون)  به زندگی و تولید مثل خودشون ادامه بدن همه در کنار همدیگه؟
۱۳۹۲/۱۱/۰۸، ۰۶:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 10
سپاس‌ها: 416
1519 سپاس گرفته‌شده در 504 ارسال
ارسال: #23
سلام من مدتی پیشاین کار رو کردم ولی طلفاتش به علت مشکلات ژنتیکی بالاست ولی اگر بطور مثال چندین نرو ماده از نثلهای مختلف داشته باشی جواب بهتری بگیری
فکر خوبیه امیدوارم موفق باشی

۱۳۹۲/۱۱/۰۸، ۱۱:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 37
3 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #24
دوستان سلام،
اگه کنار قفس فنچمون قفس پرنده دیگه ای مثل سهره باشه، آیا تاثیری در تخم گذاری و تولید مثلشون داره؟
فنچ من دو هفته ای هست که به نظر میاد روی تخم میشینه، منتها خبری از جوجه نشده تا به حال، تخمی هم کف قفس ننداختن. با همدیگه سر نشستن رو تخم همکاری خوبی دارن، اینا رو از روی تو لونه موندن و اینها میگم.
۱۳۹۲/۱۲/۰۱، ۱۱:۳۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #25
دوستان فنچ من تخم گذاشته ولی روش نمیشینه.چرا؟؟؟
درضمن بیشتر اوقات میرن کف قفس و کاغذ میخورن این دلیلش چیه؟
۱۳۹۲/۱۲/۱۴، ۰۹:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #26
RE: تولید مثل فنچ
سلام
بيشتر پرنده ها وقتي روي تخم هاشون ميشنن كه همه تخم هاشون را گذاشته باشن شايد فنچ شما همه تخم هاش را نگذاشته. ممكن هست دفعه اول تخم گذاريش وهنوز ناوارد باشه.كاغذ سفيد كف قفس بذاريد تا مسموم نشن. شايد مي خوان با كاغذها لونشون را كامل كنن.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۱۲/۱۵، ۰۷:۳۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #27
رفقا بالاخره جوجه از تخم بیرون اومد و امروزبعد از حدود 8 روز ترگل و ورگل از لونه زد بیرون، من لونه رو با یه لونه تمیز عوض کردم و فنچ ماده 2 تا دونه تخم گذاشته.

سوالی که دارم اینه که الان این جوجه فنچ میتونه تو این قفس بمونه؟ یا فقط تا به بلوغ برسه؟
نگران جای خواب باشم براش یا مهم نیست؟
۱۳۹۲/۱۲/۱۹، ۱۲:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 1977
700 سپاس گرفته‌شده در 195 ارسال
ارسال: #28
(۱۳۹۲/۱۲/۱۹، ۱۲:۴۴ ب.ظ)'yasin308' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
رفقا بالاخره جوجه از تخم بیرون اومد و امروزبعد از حدود 8 روز ترگل و ورگل از لونه زد بیرون، من لونه رو با یه لونه تمیز عوض کردم و فنچ ماده 2 تا دونه تخم گذاشته.

سوالی که دارم اینه که الان این جوجه فنچ میتونه تو این قفس بمونه؟ یا فقط تا به بلوغ برسه؟
نگران جای خواب باشم براش یا مهم نیست؟

بله، جوجه فنچ باید تا یک ماه بعد از بیرون آمدن از لونه کنار والدینش باشه تا تغذیه بشه. اگه ماده باز هم بخواد تخم بذاره مشکلی پیش نمیاد و نر به تغذیه جوجه میرسه. کلا فنچ ها پرنده های اجتماعی هستن و بودنشون کنار هم اصلا اشکالی نداره.
نگران جای خواب نباش، همون رو میله یه کف قفس می خوابه و مشکلی پیش نمیاد

۱۳۹۲/۱۲/۱۹، ۰۱:۲۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
ارسال: #29
ممنون بابت پاسخ،
یه مورد عجیب به نظرم پیش اومده، جوجه فنچ یک روز بیرون لونه بود، در این بین فقط فنچ نر غذا میداد بهش و فنچ ماده مشغول رسیدگی به تخم های جدید بود. شبش رفت تو لونه و 2 روزه که هر چقدر فنچ نر تلاش می کنه از لونه نمیاد بیرون. حالا دقت هم نکردم ببینم میره تو بهش غدا بده یا نه!
۱۳۹۲/۱۲/۲۰، ۰۸:۰۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمد تقی کریمی
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 12
سپاس‌ها: 1977
700 سپاس گرفته‌شده در 195 ارسال
ارسال: #30
(۱۳۹۲/۱۲/۲۰، ۰۸:۰۱ ب.ظ)'yasin308' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
ممنون بابت پاسخ،
یه مورد عجیب به نظرم پیش اومده، جوجه فنچ یک روز بیرون لونه بود، در این بین فقط فنچ نر غذا میداد بهش و فنچ ماده مشغول رسیدگی به تخم های جدید بود. شبش رفت تو لونه و 2 روزه که هر چقدر فنچ نر تلاش می کنه از لونه نمیاد بیرون. حالا دقت هم نکردم ببینم میره تو بهش غدا بده یا نه!

بی شک جوجه فنچ از شیطنت یکم زودتر از لونه بیرون اومده و بعد یک روز دوباره رفته داخل لونه.
شما لازم نیست نگران باشی. طبیعیه. به وقتش خودش میاد بیرون و شما هم اصلا نباید جوجه رو وادار کنی لونه رو ترک کنه.
اگه ماده تخم گذاشته روش می خوابه و مشکلی پیش نخواهد آمد.

۱۳۹۲/۱۲/۲۰، ۰۸:۵۲ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان