زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۲:۵۵ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

تولید مثل فنچ

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
تولید مثل فنچ
یک جفت فنچ هنگامی که می‌خواهند لانه سازی کنند رفتاری را از خود نشان می‌دهند، به این صورت که به شدت شروع به جمع آوری چیزهایی برای لانه سازی می‌کنند.بهتر است در این دوران کاغذ تکه تکه شده و شاخه‌های کوچک مثل چوب جارو یا برگ در اختیار آنها قرار داده شود.اگر آنها چیزی برای جمع آوری پیدا نکنند از پر و پوست دانه‌ها استفاده خواهند کرد.هر چیزی می‌تواند برای ساخت لانه در گوشه قفس یا حتی در لانه‌ای که صاحب پرندگان در اختیار آنان قرار داده و یا حتی در ظرف غذا انباشته شود.وقتی این رفتار از یک جفت فنچ دیده می‌شود که آنها باید یک لانه به بزرگی یک سیب یا پرتقال بزرگ فراهم کنند.این لانه همیشه باید در بالاترین قسمت گوشه قفس قرار بگیرد.این لانه باید مقابل ظرف غذا و در فاصله نزدیک و معمولی از چوبی که برای نشستن فنچ‌ها در نظر گرفته شده باشد.اگر این میله دور از لانه باشد فنچ نر روی آن نخواهد نشست و در طول دوران تخم گذاری فنچ ماده ترجیح می‌دهد بالای لانه بنشیند.در طول دوران لانه سازی هر دو وقتشان را در طول شب در کنار لانه صرف می‌کنند.

لانهٔ فنچوقتی لانه مورد قبول واقع شد و هر شب را در آن سپری کردند، آنها اقدام به جمع آوری مقدار زیادی تکه‌های نرم برای کف لانه از برگ و رشته‌های مثل نخ و شاخه‌های نرم می‌کنند.آنها موادی را ترجیح می‌دهند که یک جفت از آنها بیشتر از ۲٫۵ سانتیمتر طول نداشته باشد طول نخ اگر بیشتر از 2.5 سانتیمتر باشد باعث قره خوردن به انگشت فنچ می شود، و از هر نوع و رنگی از مواد نرم استفاده می‌کنند.لانه با کوچکترین چیزهای ممکن که برای ساختن لانه مناسب هستند در یک هفته قبل از تخم گذاری بسته می‌شود.در هر دوره تخم گذاری بین ۳ تا ۱۲ تخم گذاشته می‌شود.

جوجه فنچفنچ نر و ماده ممکن است از ۳ تا ۱۲ تخم در دوره‌ای که برای تخم گذاری فعال هستند بگذارند.جوجه‌ها به ترتیب تخم گذاری سر از تخم در می‌آورند.معمولا یک یا دو تخم بدون آنکه جوجه‌ای از آن بیرون بیاید باقی می‌ماند تا والدین تغذیه جوجه‌ها را شروع کنند.لانه باید تنها به طور کامل به حال خود رها شود، در واقع بعد از آغاز دوره تخم گذاری و تا زمانی که جوجه‌ها جرات کنند خودشان از آن بیرون بیایند، نباید کاری به لانه پرنده داشت.چون ممکن است از روی تخم خود بلند شوند و دیگر روی آن ننشینند.مدت زمانی که تخم‌ها گذارده شود تا اینکه جوجه‌ها جرات کنند از لانه بیرون آیند متغیر است ٬اما معمولاً تخم‌های خوب ۱۴ تا ۱۶ روز طول می‌کشد تا جوجه‌ها از آن بیرون بیایند و همچنین ۳ تا ۴ هفته از دنیا آمدن جوجه‌ها زمان نیاز است تا آنها از لانه بیرون بیایند.فنچ‌ها معمولاً والدین بسیار خوبی هستند و با میل و اشتیاق به نوبت بر روی تخم‌ها و همینطور بعد از آن کنار جوجه‌ها ‏می‌نشینند و آنها را به نوبت تغذیه می‌کنند.
تا وقتی که همه جوجه‌ها از لانه بیرون نیامدند و بدون وابستگی به پدر و مادرشان بر روی میله ننشسته‌اند، لانه نباید از قفس خارج شود.بعد از بیرون آمدن همه جوجه‌ها، فنچ مادر به سرعت برای دوره بعدی تخم گذاری به لانه بر می‌گردد.وقتی که ماده شروع به تخم گذاری می‌کند، تنها جفت او اجازه خواهد داشت در لانه باشد.شروع دور بعدی تخم گذاری هنگامی که هنوز جوجه‌های قبلی در لانه باشند باعث می‌شود که استرس و فشار زیادی به پرنده‌ها وارد شود.پرنده نر اجازه نخواهد داد هیچ پرنده‌ای در نزدیکی لانه در هنگام تخم گذاری باشد.پرنده نر در این هنگام شروع به نزاع با سایر پرندگان و سر و صدا و حمله کردن به آنها می‌کند.

۱۳۸۹/۱۲/۰۶، ۱۰:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

فعلا کلاس7
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 5
23 سپاس گرفته‌شده در 6 ارسال
ارسال: #31
RE: تولید مثل فنچ
تر وخدا زود کمک کنید من قراره فردا فنچ بخرم میتونم 1 نر و 2ماده را باهم تو یکی از همین قفس متوسطا(قفس جفتگیری قناری)نگهداری کنم و هر دو ماده هم تخم بزارن ؟آیا با هم دعوا میکنن؟

(۱۳۹۳/۰۴/۰۱، ۰۹:۱۶ ب.ظ)'ARASH88' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
تر وخدا زود کمک کنید من قراره فردا فنچ بخرم میتونم 1 نر و 2ماده را باهم تو یکی از همین قفس متوسطا(قفس جفتگیری قناری)نگهداری کنم و هر دو ماده هم تخم بزارن ؟آیا با هم دعوا میکنن؟

ترو خدا زود تر کمک کنید لطفا
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۴/۰۱، ۰۹:۱۷ ب.ظ، توسط ARASH88.)
۱۳۹۳/۰۴/۰۱، ۰۹:۱۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

فعلا کلاس7
ارسال: #32
خب خیلی ممنون که کمک کردید  رفتم 2 جفت خریدم و لی یکی از ماده ها میره تو خونه میخابه الان روز دومه که پیش همند هیچ چیزی تو خونه نذاشته و خودش تنها تو خونه میخابه میشه بگیم تو مغاذه که بوده با یه نر جفت بوده؟حالا اگه  تخم بزاره تخماش را چیکار کنم ؟دیگه این را لااغل کمک کنید
۱۳۹۳/۰۴/۰۳، ۰۸:۱۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

زیر دیپلم
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 227
152 سپاس گرفته‌شده در 82 ارسال
ارسال: #33
(۱۳۹۳/۰۴/۰۳، ۰۸:۱۶ ب.ظ)'ARASH88' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
خب خیلی ممنون که کمک کردید  رفتم 2 جفت خریدم و لی یکی از ماده ها میره تو خونه میخابه الان روز دومه که پیش همند هیچ چیزی تو خونه نذاشته و خودش تنها تو خونه میخابه میشه بگیم تو مغاذه که بوده با یه نر جفت بوده؟حالا اگه  تخم بزاره تخماش را چیکار کنم ؟دیگه این را لااغل کمک کنید

سلام
خیلی دارید حساس می شید ..........هنوز که دیروز خریدیشون .................تا یه ماه دیگه یه کم اینور و اون ور تر  خربی از تخم نیست. به تغذیه و نظافت قفس برسید موقعش که برسه تخم می کنند
۱۳۹۳/۰۴/۰۵، ۰۷:۲۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، shahabbatista
*
کاربر انجمن

فعلا کلاس7
ارسال: #34
یه سوال دیگه چرا 2 تا فنچ ماده با هم انقد دعوا می کنند
۱۳۹۳/۰۴/۰۵، ۱۱:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

دیپلم
سپاس‌ها: 0
1 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #35
سلام دلایل مختلفی برای دعوا وجود دارد
۱۳۹۳/۰۴/۰۵، ۰۳:۴۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

فعلا کلاس7
ارسال: #36
خب بگید دلایلش را ؟
۱۳۹۳/۰۴/۲۴، ۰۹:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #37
سلام دوستان
فنچ های من هفته پیش یعنی اربعین تخم گذاشتن
خلاصه یکی دو روزی سر تخمش بود که دیدم خیلی باد کرده
از اساتید پرسیدم گفتن که لابد نمیتونه تخم بذاره
آخه فنچ حداقل سه الی چهارتا تخم میذاره.
اینم نگفتم که در زمان مریضی زیاد سر تخم نمیخوابید.یعنی میخوابید ولی مثل قبل نه.
خلاصه یکم از این میان گذشت.
که دیدم ی تخم دیگه گذاشته
به این فکر افتادم که باید پارچه سفید و سالم جلوی قفس رو بپوشونم و همانجور که اساتید گفتن بهشون تخم مرغ و سیب زمینی و دانه های مفیدی مثل کتان نیم کوب شده بهشون بدم
الان سر تخم ها بخوبی میخوابه من که میرم واسشون غذا ویا آّب بذارم فنچ نر بلد داد میزنه که فنچ ماده بیاد بیرون.

بنظر شما این تخما میشن جوجه؟
اصلا روشی هست که بتونم بفهمم جوجه میشن یا نه؟
۱۳۹۵/۰۹/۰۵، ۰۱:۱۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #38
سلام فکر نمی کنم جوجه بشن
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۹/۰۵، ۱۱:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 1
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #39
سلام
دوستان من یه جفت فنچ خریدم یه هفتس تقریبا
از همون اول که خریدم جفت بودن و هر دو تنها داخل یه قفس بودن لون رو هم خودشون همون موقع چیده بودن آوردم خونه دو روز یه بار سفیده تخم مرغ میدم با پوست هر روز هم دو برگ اسفناج . پر های پشت ماده کنده شده که اونروز دیدم نرخیلی کم میکنه میبره داخل لون!!! درصورتی که پنبه دانه و از نخ این گونی کتانی ها گذاشتم که ازشون استفاده میشه ولی کم تقریبا هرروز حوالی ساعت 10 صبح جفت گیری میکنن و دیروز دیدم ماده برای دقایقی کز کرد( قبلا قناری داشتم میخواست تخم کنه یه چند ساعت قبلش کز میکرد:/ ) هنوز خبری از تخم نیست در ضمن قفسشون به بیرون از خونه و فضای باز دید داره و با دیدن کلاغ و یاکریم و ... آژیر میکشن عایا ممکنه با دیدن این پرنده های غول پیکر و احساس ناامنی از تخم کردن منصرف شن؟ یا هنوز با توجه به اینکه یه هفتس اومدن خیلی زوده و عادت نکردن به مکان . و این که از قبل هم جفت بودن و سابقه ی تخم کردن هم دارن به گفته فروشنده
ممنون
۱۳۹۵/۱۰/۲۴، ۱۰:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #40