زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۱۰:۲۷ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

جوجه گیری از سهره توی قفس

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
جفتگیری سهره با سهره در قفس
از اونايي كه تو قفس از سهره جوجه گرفتن خواهش ميكنم روشش رو توضيح بدن و از تجربياتشون ديگران رو آگاه كنند
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۰/۲۷، ۰۲:۳۲ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۶:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 19 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #181
RE: جوجه گیری از سهره توی قفس
جفت کردن سهره با سهره: 
برای جفت کردن سهره با سهره داشتن سهره ماده ذات دار واصیل که جوجه قفسی باشه رکن اساسیه،البته باید نر هم خصوصیات لازم ازنظر خودمون رو داشته باشه مثلأ دوست داریم سهره چه منطقه ای باشه(ازنظراستعدادیادگیری دهن) یا خصوصیات دیگه مثل نقاب ولچک واستیل بدنی، ولی لازم نیست حتمأجوجه قفس باشه چون رام ومست کردنش حداکثر از آبان تافروردین بیشترطول نمیکشه ولی در عوض هم بنیه بیشتری داره،هم نطفه قویتر. 
قدم دوم فراهم کردن یک محیط امن وکم رفت وآمده،چون پرنده باید باآرامش کامل جفتگیری ولونه سازی کنه. 
قدم سوم رسیدگی به پرنده ازنظر تغذیه صحیح و سالم وهمچنین مست کردن نر ومادست،معمولأ نرها زودتر آماده میشن و باآوازخونی خود ماده هارو تشویق به جفتگیری و آماده شدن میکنند.بهترین زمان برای جفت کردن از پانزدهم اسفندماهه که جوجه ها قبل از لک رفتن استاد چندماهی زیر دهن باشند،روند جوجه گیری میتونه تا مرداد ادامه داشته باشه به شرطیکه به والدین خوب رسیدگی بشه که از نظر بدنی کم نیارند.(البته در مناطق سردسیر یااستفاده از کولر بطورغیرمستقیم). 
اگر میخواهید حتمأ نتیجه بگیرید ونومید نشید چند تا ماده قناری پرستار داشته باشید و همزمان با سهره ها براشون کپه بذارید،قناری ماده خوب، بدون نر هم لونه رو آماده میکنه و تخم هرز میزاره و میخوابه..اگر احیانأ ماده سهره به جوجه ها غذا نداد از قناریها استفاده کنید،اگر تعداد تخمها زیاد بود و شک داشتید که سهره ها جوجه هاشونو خوب بزرگ کنند بازهم میتونید از قناریها استفاده کنید...ضمنأ اگر همه تخمها رو به زیر قناری منتقل کنید ماده سهره حداکثر تا پانزده روز دیگه تخم میکنه وبه همین دلیل لازم نیست چهل روز صبر کنید تا جوجه ها بیرون بیان وبزرگ بشن در نتیجه تعداد دفعات جوجه گیری بیشتر میشه،یکی دیگر از محسنات ماده قناری اینه که بدون استرس جوجه هارو بزرگ میکنه و ذاتش وحشی نیست بنابراین این خصوصیت از طریق بزاقش به جوجه ها منتقل میشه و جوجه های آرومتری میگیرید. 
بهترین قفس برای جفت سهره با سهره پرون صد سانتیمتریه ولی من خودم توی قفس پنجاه سانتیمتری جفت میکنم و لونه هم از نوع خارج از قفس میزارم و کاملأاستتارش میکنم. 
اگر تعداد ماده سهره هاتون کم باشه ممکنه موفق نشید .پس سعی کنید تعدادی ماده سهره از بین دوستانی که جوجه هاشون ماده شده تهیه کنید چون امکان داره بعضیهاشون بدقلق باشند یاآماده نشن. 
معمولأ جفت سهره ها باید از همدیگه خوششون بیاد.من خودم موقع جفت ماده سهره رو توی اطاق نرها آزاد میکنم،ماده روی قفسها جابجا میشه روی هرقفسی که موندگارشد ومرتب برای نر قیس وبیا کشید باهمون جفتش میکنم. 
شرایط نگهداری جفتها در طی سال: 
اطاق آفتابگیر و بدون بخاری البته طوری که دما از ده درجه روی صفر کمتر نشه(ماده قناریها هم توی همین اطاقند).اگر توانستید چند تا گلدان و یک آبنما هم داخل اطاق بگذارید،گهگداری هم از بخورسرد با رایحه گلاب استفاده کنید.از چند هفته قبل از جفت هم تغذیه با معجون رو طبق دستور شروع کنید. 
تغذیه جوجه ها: 
غذای تخم مرغی تازه که روزانه درست میشه.در واقع همون معجونه البته باید تخم خشخاش و خرفه و پودر نبات حذف بشه و بجای اونها خاکشیر ونکتونMSAاضافه بشه،در تغذیه روزانه حتمأ از برگ کاهو و سیب درختی قرمز استفاده بشه.شاهدونه درشت خندون هم غذای اصلیه،اگر از قناری پرستاراستفاده میکنید شاهدونه رو با کتون قاطی کنید.همیشه جوجه هایی که قناری بزرگ میکنه درشتتر و آرومترند. 
بهترین زمان برای جدا کردن جوجه ها سه هفتگیه،ولی اگر نر وماده هردو دهندار باشن میتونید دیرتر جداشون کنید،اگر نر صید پاییزه میتونید جوجه هارو زیر قناری پرستار ودر محیط دیگه ای بزرگ کنید و اگر وسواس شدید دارید میتونید قبل از باز شدن چشم جوجه ها تغذیه دستی رو در محیطی بدون صدای پرنده شروع کنید.البته منظور صدای نوار دهن یا سهره استاد نیست. 
برای تغذیه دستی هم از سرلاک پوره5استفاده میکنم(پوره پنج).ضمنا چون لونه از نوع خارج از قفسه،تخمهارو برگردون میکنم تا روزچهارم.به جوجه هاهم سرکشی آسونتره وماده هراسون نمیشه و شبها ساعت ده هم یکبار تغذیه دستی رو برای همه جوجه هایی که پیش والدینشون هستن انجام میدم. 

۱۳۹۴/۰۸/۱۳، ۰۸:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #182
سلام
در ادامه ارسال کامل و گرانبهای جناب هیوا عرض میشود :

همان طور که استاد عزیز فرمودن سهره وحشی برای جفت بهتر است و جوجه های مرغوبتری میدهد . در حقیقت باید گفت هر سهره ای برای کاری مناسب تر است که به ترتیب عبارتند از :

برای جفت و جوجه دادن : در درجه اول سهره وحشی و دوم جوجه قفس و سوم جوجه قفسی .

برای دهن زدن ( از نظر مستی و شرارت ) : اول جوجه قفس و دوم کهنه قفس و سوم جوجه قفسی .

برای دهن زدن ( از نظر پاک بودن و لهجه و زنگ انداختن ) : اول جوجه قفسی و دوم جوجه قفس و سوم کهنه قفس .

البته این مراتب مطلق نیست بلکه غالبا اینچنین میباشد و تمام اینها برای جنس نر میباشد . و برای ماده به منظور جوجه گیری : در درجه اول جوجه قفسی و دوم جوجه قفس و سوم کهنه قفس که خیلی مناسب این کار نیست .

وبهتر است سهره های مولد دو ویا بالاتر از دوسال باشند .

و همینطور بهتر است سهره دهن دار ( دهن پاک ) به هیچوجه چه با ماده سهره و چه با ماده قناری جفت نشود چون ریسک غلط دار شدن برای نر وجود دارد .   
۱۳۹۴/۰۸/۱۴، ۰۳:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

لیسانس
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 488
375 سپاس گرفته‌شده در 143 ارسال
ارسال: #183
(۱۳۹۴/۰۸/۱۳، ۰۸:۴۱ ب.ظ)هیوا نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
جفت کردن سهره با سهره: 
.....
برای تغذیه دستی هم از سرلاک پوره5استفاده میکنم(پوره پنج).ضمنا چون لونه از نوع خارج از قفسه،تخمهارو برگردون میکنم تا روزچهارم.به جوجه هاهم سرکشی آسونتره وماده هراسون نمیشه و شبها ساعت ده هم یکبار تغذیه دستی رو برای همه جوجه هایی که پیش والدینشون هستن انجام میدم. 

سلام . جناب هیوا متشکر از توضیحاتتون. لونه خارج از قفس چه شکلیه؟ لونه های موجود در بازار همه فقط داخل قفس قابل نصبه. ممکنه بیشتر توضیح بدید یا یه عکس بذارید.
امضای mohsenb150 << آیا آن روز رسد که بلبلی دیگر در وصف ما سرود شهادت بسراید؟ >>
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۸/۱۴، ۰۸:۱۵ ق.ظ، توسط mohsenb150.)
۱۳۹۴/۰۸/۱۴، ۰۸:۱۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: shahabbatista
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #184
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۸/۱۴، ۰۱:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، hamid sokoot ، هیوا ، سی مرغ ، ali reza_yar ، ali_e
مدیر بخش سهره

لیسانس
اعتبار: 92
سپاس‌ها: 3515
2706 سپاس گرفته‌شده در 544 ارسال
ارسال: #185
۱۳۹۴/۰۸/۱۴، ۱۰:۵۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

m.s
اعتبار: 7
سپاس‌ها: 1506
287 سپاس گرفته‌شده در 136 ارسال
ارسال: #186
با سلام خدمت دوستان من یه جفت از جوجه های تابستون گذشته (جوجه تابستون 94) که توی اسفند ماه اماده شده بودند رو جفت دادم که قبل از عید ماده لونوشو اماده کرد ولی یک تخم گذاشت اما نه توی لونه( کف قفس شکسته بود) ماده ام  دیگه بعد از اون  تخم شکسته دیگه تخم نکرد ولی من نر را جدا نکردم تا بعد از عید که دیدم ماده داره لون اماده میکنه و ماده دم دمای تخمش هست ولی نر حالت تهاجمی داشت و اجازه نزدیک شدن ماده رو به لون نمی داد که من در تاریخ 19 فروردین نر رو جدا کردم (گفتم احتمالا جفتگیری کرده اند)وقفسش به قفس ماده چسبوندم ماده 2 روز بعد یعنی 21 فروردین صبح زود دیدم ماده روی میله داره نفس نفس میزنه و پف داشت فکر کردم مریض شده با دست به قفس زدم دیدم رفت روی لبه لونه و تخم گذاشت و حالش خوب شد منم دم دمای ظهر نر رو پیش ماده انداختم (قفس یه قفس میکنم -گفتم شاید تخمها نطفه نگیرند) اما بعد از نیم ساعت دیدم که تخم کف قفس اقتاده و شکسته احتمال دادم نر یه بلایی سر تخم اورده بشه منم 22 فروردین دوباره نر رو جدا کردم و23 دوباره کنار هم انداختم که دیدم جفت گیری کردند و24 دیدم نر دوباره اجازه به ماده نمیده که بره طرف لون منم از امروز یعنی 25 دوباره نر رو جدا کردم گذاشتمش کنار قفس ماده و ماده میبینم که میره توی لونه و دوباره داره آماده میشه احتمالا برای تخم 
سوالم اینکه ایا با یک بار جفت گیری که خودم دیدم تخمهای ماده نطفه دار میشوند ؟ 
که من دیگه نر رو پیش ماده نگذارم که ماده در ارامش تخم گذاریشو انجام بده 
شرایط کلی شونم به صورت زیر است 
1- هر ذو کرمانی 
2- از نظر تغذیه
 پسته رنده شده توی شسصتی میدم - تخم کاهو کاسنی تخم کنجد هم برای خنکی میدم - شاهدونه به صورت ثابت -برگ کاهو - مولتی ویتامین نکتون با دوز خیلی کم - گل خار مریم تاره که دونهاشونو خودشون در میارن 
اینم یه عکس از شون 
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

ببخشید طولانی شد اگه ممکنه اساتید راهنمایی کنن 
۱۳۹۵/۰۱/۲۵، ۰۱:۱۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی
ناظم ارشد

لیسانس
اعتبار: 39
سپاس‌ها: 2232
2041 سپاس گرفته‌شده در 780 ارسال
ارسال: #187
به نظرم میبایست از تخم مصنوعی استفاده کنیده و تخم های اصلی رو بعد از کامل شدن بذارید زیر ماده،و بعد از هربار تخمگذاری نر رو جدا و روز بعد مجدد برگردونید تا جفتگیری کنند،من بعد از 5 بار که دیدم سهره با ماده قناری جفتگیری کرد نر را جدا کردم و ماده 4 تخم گذاشت که فقط یکیش نطفه گرفت
امضای سیدمحمد شریفی با سلام نام کاربری سابقم silverman909 بود
۱۳۹۵/۰۱/۲۵، ۱۱:۱۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، gholizadeh
*
کاربر انجمن

لیسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 5
79 سپاس گرفته‌شده در 19 ارسال
ارسال: #188
سلام دوستان .من یه جوه سهره ماده داشتم که خودم بزرگش کردم والان مسته یه نردارم که پاهاش سفید سفید نیست ولی نوکش کامل سفیده ومیخونه البته پیش من نه فقط سردهن میزنه وصدا میکنه یکبار امتحان کردم انداختم پیش هم باهم نوک به نوک میشدن به نظرتون جفت میرن میخواستم شرایط جفت گیری وهمچنین تغذیه قبل جفت گیری وتو جفت گیری رو بدونم هم چنین اندازه قفس وجای قفس کجا باشه باتشکر
۱۳۹۵/۰۱/۲۵، ۱۱:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #189
سلام
قفس قناري .جاي خلوت .دانه همون كه تا الان بوده.هفته اي يك بار غذاي تخم مرغي . الانم مي توني جفتشون كني اما بايد صبر داشته باشي چون مثل قناري نيست كه زود جفت بشن وتخم بذارن حداقل دو ماه بايد صبر كني .
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۱/۲۶، ۰۷:۲۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #190
سلام
آقاي قلي زاده نظر من هم مثل آقاي شريفي هست .بايد تخم برگردان كني وقتي تخت شد بذاري زيرش و نر را جدا كني .بهتره لان اول تخم ها را بذاري زير قناري .يك هفته روي تخم مصنوعي بخوابه بعد برش دار تا دوباره تخم بذاره.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۱/۲۶، ۰۷:۲۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، سیدمحمد شریفی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان