زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۱، ۱۲:۱۴ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

جوجه گیری از سهره توی قفس

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
جفتگیری سهره با سهره در قفس
از اونايي كه تو قفس از سهره جوجه گرفتن خواهش ميكنم روشش رو توضيح بدن و از تجربياتشون ديگران رو آگاه كنند
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۱۰/۲۷، ۰۲:۳۲ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۸۹/۱۲/۱۶، ۰۶:۰۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 25 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #241
RE: جوجه گیری از سهره توی قفس
اینکه گفته شد قفس ماده کوچیک باشه . همه پرنده بازها اینو میدونن که پرنده وقتی توی قفس تکی باشه بهتر تغذیه میشه و رو میاد و با توجه به اینکه بهتره ماده ما کاملا رام باشه و دونش هم کتان هست که به مراتب از شاهدونه ضعیف تره پس اگر تو قفس تکی کوچیک باشه خیلی بهتر رو میاد . دوماه یا چهل شب قبل از جفت ماده رو میندازیم تو قفس بزرگ قناری تا خوب پرواز کنه و پسش هم باز بشه . 
در هر صورت جوجه گیری کار راحتی نیست بلکه کار بسیا پر مشقتی هست و هر جور هم که ماده رو تغذیه کنیم ممکنه مشکلات خاص خودش رو داشته باشه ولی به نظر من اگر ماده رو کتان خور کنیم راه مطمئن تر و اصولی تری هست برای جوجه گیری 

بقیه مراحل میشه مثل زمانی که بخوایم سهره قناری بگیریم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۹:۵۱ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۲:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #242
درود
مهم ترین مساله اینه که ما ماده رام و اماده داشته باشیم حال روشهای اماده کردن ماده سهره برمیگرد به شخص هر شخصی یک جور با یک تغذیه ای پرنده بالا میاره
اگرماده بنیه نداشته باشه بعد از تخم گذاری خیلی خیلی ضعیف میشه امکان مردنش هم هست
بنده همیشه دوست دارم سهره هام چربی داشته باشن برعکس نظر بسیاری از دوستان ولی نه در حدی که نتونن تکون بخورن
غذای تخم مرغی رو من از روزی که اولین تخم رو گذاشت هر روز میزارم اونم به مدت یک ساعت تا روزی که اخرین تخم رو گذاشت
اون مطلبی هم که گفتم به ماده فشار مضاعف نیارید تا بخواین زودتر امادش کنید به خاطر همین مشکلات کبدی و ... بود

یه خورده چاشنی شانس هم لازمه مثلا یکی از دوستام بهترین سهره رو جفت میزد ماده چال هم میبست ولی تخم رو میانداخت کف قفس همه ترفندی هم زد  ولی نتونست جوجه بگیره
من ماده هامو توی پرون نگه میدارم

بحث که باز بشه موارد و مشکلات هی مطرح میشه و از تجربه های هم استفاده میکنیم
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۳:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #243
سلام آقا علیرضای عزیز دمت گرم خیلی زحمت کشیدی و وقت گذاشتی من به شخصه ازت کمال تشکر رو دارم . برقرار باشی 
یه خورده چاشنی شانس هم لازمه مثلا یکی از دوستام بهترین سهره رو جفت میزد ماده چال هم میبست ولی تخم رو میانداخت کف قفس همه ترفندی هم زد  ولی نتونست جوجه بگیره
با این نکته که فرمودی موافقم در حد المپیک  . 

اگر ماده ها رو تو قفس تکی نگهداری کنید این مزیتها رو داره : 1- سالم تر و شاداب تر خواهند بود چون وقتی که پرنده ها دسته جمعی نگهداری بشن فقط کافیه یکیشون کمی مریض بشه بقیه رو هم مریض یا حداقل ضعیف میکنه از طریق آب و دون مشترک 2- قوی تر میشن چون برای خودش جادونی و جیره غذایی مستقلی داره و بهتر میخوره و قوی تر میشه 3- پرنده کلا وقتی تو یه قفس تکی باشه چه نر چه ماده بیشتر و بهتر مست و آماده میشه و عطش وصال در وجودش بیشتر میشه وقتی تنها و تک باشه نسبت به اون ماده ای که با چندتا پرنده تو یه پرون هست . مثلا اگر دقت کرده باشین وقتی دوتا سهره برای مدت طولانی همو نبینن وقتی قفسهاشون رو به هم نزدیک کنید میبینید برای هم دهن باز میکنن و به هم بوس میدن 4- وقتی تکی نگهداری بشن با انسان بیشتر انس میگیرن و رامتر و اهلی تر میشن که یکی از رموز موفقیت در جوجه سهره گرفتن رام و اهلی بودن ماده سهره هست .
خیلی ها به خاطر کمبود جا و راحتی کار ماده ها رو میندازن توی پرون و هیچ اشکالی هم نداره . ولی من اینو از یکی از اساتید یاد گرفتم میگفت ماده های باارزش رو هر کدوم تو یه قفس تکی نگهداری کنی بهتره هم سلامت تر میشن و هم زودتر و بهتر آماده میشن . 
در مورد چاقی و چربی گرفتن من تا به حال سهره شاهدونه خواری که داخل خونه نگهداری بشه ندیدم که چربی نداشته باشه . ولی دوستام سهره هاشون رو بالا پشت بوم نگهداری میکنن خدا شاهد خودم بادست گرفتم و پسشون و روی سینه شون رونگاه کردم سر سوزنی چربی ندارن مثل توپ هم میخونن و مست میکنن و اصلا با سهره هایی که داخل خونه هستن قابل مقایسه نیستن .
ولی سوال من بیشتر این بود که وقتی دون پرنده شاهدونه باشه و از غذای تخم مرغی استفاده کنیم جوجه ها یا پدر و مادر خراب نمیشن ؟ بخصوص جوجه ها ؟ چون یکمقداری چربی برای سهره شاهدونه خوار طبیعی هست ولی وقتی از عذای تخم مرغی استفاده بشه بخوص برای جوجه گیری در کنار شاهدونه تکلیف جوجه ها چی میشه ؟ اینو دوست داشتم بفرمایید . (چربی داشتن تا حدی موردی نداره ولی وقتی پرنده ای از جوجه گی خیلی چربی بگیره مثل آدمهایی که استعداد چاقی دارن میشه و در آینده دیگه سهره بشو نیست . میشه یه سهره تزئینی)
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۸:۵۰ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۶:۱۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali reza_yar
**
عضویت ویژه

ارسال: #244
درود
ممنون از لطفتون
خوب مسلما اگر زیاد غذای تخم مرغی بدین مشکل به وجود میاد  اگر هم ندین جوجه رو با چی میخاین تغذیه کنید ؟
همش دون و سبزیجات که نمیشه  راحترین چیزی که در اختیار همه هست همین غذای نرم تخم مرغی هست که اونم باید طبق اصول خودش بدین اگر فقط دون بدین غذا خوب هضم نمیشه و جوجه ها ضعیف بالا میان من از محصولات شرکتهای گوناگون برای تغذیه جوجه استفاده نکردم ولی غذای دست ساز تخم مرغی همراه با چند چیز دیگر که بعدا خدمتتون عرض میکنم و اساتیدی مثل استاد هیوای عزیز و چند استاد شیرازی دیگه که توی این زمینه تجربه داشتن و جواب گرفتن رو استفاده کردم یعنی اینجوری بگم من ریسک اینو نکردم به سلیقه شخصی خودم غذا بدم
در مورد شاهدونه و تخم مرغ همزمان درست میفرمایید اگر سهره نر تحرک نداشته باشه و دهن نزنه ممکنه چاق بشه  من بعد از دوره تخمگذاری از سرکه سیب و اب لیمو هم استفاده میکردم
ماده سهره خوب باید پر باشه که 3 دوره راحت تخمگذاری کنه و مشکلی براش پیش نیاد  و اگر خوب رسیدگی بشه و مکان خوبی هم داشته باشین  بازم بعد از دوره سوم و یک استراحت یک ماهه میشه مجدد ازش جوجه گرفت ولی در غیر اینصورت به خاطر ضعف توی همون دوره های اول براش مشکل به وجود میاد
یکی از دلایل دیگر برای تاکید من در استفاده از غذای تخم مرغی و  اینه که سهره ها بعد از تخمگذاری به خاطر ضعف و نیاز تخم خودشون رو میخورن  دلیل علمیشو نمیدونم ولی طبق تجربه دوستان گفتم
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۶:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #245
سلام خدمت شما 
من با غذای تخم مرغی برای ماده ها در دو برهه از زمان کاملا موافق هستم 1- از یکی دوماه قبل از جفت باید حداقل هفته ای یکبار به ماده غذای تخم مرغی بدیم که هم به غذای تخم مرغی عادت کنه و هم قوی و فول مست بشه جوری که وقتی نر رو میذاری کنارش روی نی تاتی بده و بدن پر کنه که به قول شما شاید بخوایم دوسه تا لونه ازش کار بکشیم 2- از اولین روزی که جوجه ها از تخم میان بیرون تا آخرین روزی که از والدین سوا میشن چون برای رشد و حیات جوجه ها بهتر از هرچیز غذای تخم مرغی هست . البته شاید کرم میل ورم هم مناسب باشه ولی بعیده که به اندازه سفیده تخم مرغ مرغوب باشه . 
ولی برای نر که دونش شاهدونه هست مخربه و همینطور اگر دون ماده شاهدونه باشه هم ریسک داره که جوجه ها بیشتر از حد نرمال چربی بگیرن . تمام حرف بنده همینه . با مطالبی هم که شما فرمودین موافقم ولی حرف من اینه که اگر ماده رو مثل ماده قناری کنیم از نظر تغذیه راه اصولی تر و مطمئن تری باید باشه به نظر حقیر . 

به عنوان سوال آخر از شما میخواستم اینو بفرمایید که شما دون ماده ها رو مخلوط کتان و شاهدونه قرار دادین و در کنارش از تخم مرغ هم استفاده کردین الان جوجه هاتون در چه وضعی هستن ؟ منظورم اینه چاق نشدن ؟ شاداب و سرحال هستن ؟  با تشکر 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۸/۰۹، ۱۲:۳۶ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۰۴، ۰۹:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh
**
عضویت ویژه

ارسال: #246
درود
ما که هر چی تلاش کردیم  و دوست داشتیم چاق بشن نشدن
من در مخلوط برا ماده هام  فقط از کتون و شاهدونه استفاده نمیکنم بلکه از اکثر دونها استفاده میکنم ولی هفته ای نصف نعلی کوچک
ایشالا  شما و دوستان انگیزه جفت زدن بگیرن و روشهای تغذیه بیشتر بشه و علم و اگاهی همه ما هم بهتر بشه

بنده هم مشتاقم اساتید باتجربه هم بیان و در این مورد بیشتر راهنمایی کنن
۱۳۹۵/۱۰/۰۵، ۰۱:۲۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

ارسال: #247
یه نکته ای فراموش کردم خدمتتون عرض کنم این که من گفتم  هفته ای یک بار هفت تخم میدم به پرنده هام تغذیه شخصی منه که به پرنده هام میدم اونم نسبت به شرایط  نگهداری و فصل و دما و ... نسبتهاشون رو تغییر میدم به هیچکس هم پیشنهاد نمیدم چون من همیشه این کار رو انجام میدم ولی پرنده ای که به یکباره بخای تغییر بدی جیره غذاییش رو ممکنه براش مشکل پیش بیاد
به نظر من تغذییه پرنده ماده که بخای جوجه ازش بگیری باید منحصر به شاهدونه یا کتان نباشه 
۱۳۹۵/۱۰/۰۵، ۰۱:۴۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #248
سلام 
البته منظور من این نیست که دون ماده رو کتان خالی قرار بدیم . کتان دون ثابتش و هفته ای یک تا دوانگشتی مخلوط میتونیم بدیم یا مثلا هفته ای یک انگشتی مخلوط و نصف انگشتی سفیده تخم مرغ . به این صورت اگر از روز اول عادتش بدیم شاید رژیم اصولی تری باشه برای ماده ای که قصد داریم ازش جوجه بگیریم .

والا من که در این زمینه هیچ تجربه و دانشی ندارم ولی اگر گفتم ماده رو کتان خور کنیم بهتره پیش خودم اینطور تصور کردم که ماده کتان خور محدودیتی برای تغذیه نداره و میشه بهش غذای تخم مرغی بدیم  معجون بدیم هفت تخم یا مخلوط بدیم و کلا دستمون خیلی بازتر هست برای اینکه با انواع و اقسام خوراکیها و دونهای لازم تغذیه ش کنیم ولی اگر خوراکش شاهدونه باشه محدودیتهای بسیاری بوجود میاد روی این حساب گفتم پایه دون ماده رو کتان کنیم 
مثلا فرض کنید یه ماده جوجه قفس داریم که دون ثابتش کتان هست . خوب حالا میتونیم هفته ای یک تا دو انگشتی بهش هفت تخم (یا مخلوط مناسبی که خودمون تهیه کنیم) بدیم . میتونیم هفته ای یک انگشتی یا نصف یک انگشتی بهش غذای تخم مرغی بدیم . حتی میتونیم هفته ای یکبار بهش معجون بدیم . البته منظورم این نیست همه اینا رو با هم بهش بدیم در طول یک هفته نه منظورم اینه دستمون برای استفاده از همه اینا بازتر هست به نسبت زمانی که دون ماده شاهدونه باشه . چون وقتی دونش مخلوط کتان و شاهدونه باشه بیشتر شاهدونه رو میخورن و ماده ای که دون غالبش شاهدونه هست بهش هفت تخم بدی لک میخوره چون توی هفت تخم نیجر هم هست . معجون بدی بازم ممکنه لک بخوره یا پر بریزه . تخم مرغ بدی ممکنه چربی بیش از اندازه بگیره و اونوقت به جای جفت کردن باید روی لاغر کردنش کار کنیم . من نمیگم نمیشه ممکنه در عمل استثنا هم زیاد باشه ولی روی کاغذ و نظری اگر دون ثابتش کتان باشه دستمون بازتر هست . 
اونایی که سهره قناری میگیرن دون ثابت ماده قناری هاشون چیه ؟ کتان و ارزن . ولی بهشون تخم مرغ و هفت تخم هم میدن دوسه تا لون هم جوجه میدن . منظور من این بود که شاید بتونیم ماده سهره رو مثل ماده قناری تغذیه کنیم اونم به دو دلیل 1- اینکه نیازی به حمال نداشته باشیم 2- اینکه دستمون در تغذیه ماده بازتر باشه چه قبل ازجفت و برای مست کردنش و چه در زمان جوجه دار شدن .  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۸/۰۹، ۱۲:۴۰ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۰/۰۵، ۰۲:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #249
سلام
1-با اين حرف كه ماده سهره تا قبل از جفت زدن كتان خور باشه موافقم اما دو ماه قبل از جفت بايد كم كم شاهدونه خور بشه تا در دوران جفت كم نياره.
2- هر كسي كه سهره جفت زده باشه ميدونه كه ماده سهره از ماده قناري ضعيف تره و زودتر پس ميره .ماده من پارسال به يك لون تخم گذاشتن پس رفت چون اصلا چربي نداشت ولي غذاي تخم مرغي هم بهش ميدادم .با اين وجود فقط يك چال تخم گذاشت.

3- ميل ورم از تخم مرغ بهتره .ميزان پروتئينش بيشتره و سهره اي كه عادت كنه به خوردن ميل ورم بهتر رو مياد.
4- براي ماده سهره تا قبل از جفت قفس هاي بزرگتر بهتر هست وفقط براي جفت مي تونه بره داخل قفس قناري يا جوجه پران. ترجيحا جوجه پران بهتره.
5- لزوما ماده سهره لازم نيست كه رام باشه .از ماده سهره وحشي صيد اوايل پاييز هم ميشه جوجه گرفت.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۰/۰۵، ۰۸:۱۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی ، سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #250
سلام 
فقط دوتا نکته: 
اول اینکه اگر ماده سال اولش هست که اومده توی قفس بهتره تا یکسال تو قفس سهره ای باشه تا کامل رام و اهلی بشه حالا چه جوجه کال بوده یا چه وحشی صید پاییز و زمستون 
دوم اینکه سهره از قناری خیلی قوی تر و جون سخت تر هست معمولا به شرطی که کاملا قفسی شده باشه . شاید ماده شما سال اولش بوده . (بخصوص اگر جوجه صید تابستون باشه برای بهار اول معمولا به مشکل میخورن )
چون من خودم اعتقادم بر اینه که برای جوجه گیری توی قفس بهتره نر و ماده 2 ساله و بالای دوسال باشن چون هم رامتر و قفسی تر میشن . هم بدن پر میکنن و جوجه های سالم تر و مرغوب تری میدن . چه برای نر چه برای ماده این برای جوجه گیری توی قفس خیلی نکته مهمی هست . البته اگر نر صید پاییز باشه همون بهار اول هم بهترین جوجه رو میده و این بیشتر برای جوجه قفسها و جوجه قفسی ها هست و اگر ماده هم صید پاییز باشه اگر ماده خوش سویی باشه میشه همون سال اول ازش جوجه گرفت ولی یه قفس بزرگتر و جای دنج تری برای این کار لازم هست باید یه لونه خیلی عالی و استتاری براش درست کنی و خلاصه امکانات بیشتری میخواد ولی شدنیه اما اگر همین ماده یکسال تو قفس کوچیک باشه بخصوص اگر جوجه کال باشه برای بهار دوم مثل قناری میشه تو لونه بدون استتار هم ازش جوجه گرفت چون کاملا اهلی و رام میشه .

کلا سهره ها اغلب سال اولشون فقط دون مفت خور هستن حالا چه نر باشه چه ماده چه وحشی باشه جه جوجه صید شده چه برای آواز بخوای چه برای جفت کردن .   
۱۳۹۵/۱۰/۰۵، ۰۶:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان