زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۰، ۱۲:۲۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

جیبروجیبوسو

*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 4
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 23
563 سپاس گرفته‌شده در 164 ارسال
ارسال: #1
جیبروجیبوسو
باسلام خدمت دوستان واساتید
مخواستم بدونم ازجفت زدن جیبر وجیبوسو چه نزادی بدست میاد وایا اسم خاصی داره وایابه ثبت رسیده درضمن اگر درتوان هست عکسی ازاون نژادلطف کنن
۱۳۹۲/۰۵/۰۹، ۱۱:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: کریم700 ، mohammad8366 ، Iman Imany ، Iman Imany ، Ali Gh
صفحه 5 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
پژوهشگر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 17
سپاس‌ها: 1374
879 سپاس گرفته‌شده در 194 ارسال
ارسال: #41
RE: جیبروجیبوسو
سلام به دوستان و اساتید عزیز

مدتی قبل یک مقاله تهیه و منتشر کردم با نام استاندارد جیبوسو اسپانیایی که در انجمن هم قرار دادم.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

اگر دوستان این مقاله رو مطالعه کنند به عمده ی ریزه کاریهای این نژاد پی خواهند برد.

به نظرم جیبر و جیبوسو درسته که در دوره ی آمادگی بهترین فرم رو میگیرن و زیباترین حالتشونو میشه دید و برعکس در دوره ی تولکی مثل رسمی معمولی میشن،ولی نه اینکه قناری در دوره ی جوجگی جیبر باشه و در دوره ی بلوغ جیبوسو بشه!
عکسهای زیر متعلق به یک پرورشدهنده اسپانیایی هست
جوجه 20 روزه

جوجه 25 روزه

جوجه 30 روزه

در عکسها مشاهده میکنید کم سن ترین جوجه ها که حتی توسط پدر و مادر تغذیه میشن هم فرم استاندارد جیبوسو دارن و ...

در مورد قناریهایی که آقا رضا نظر خواستن،مهمترین موردی که به چشم من اومد سایز کوچک این قناریاست.
پاهای ضعیف و دارای پر.
زاویه گردن اکثر اینها به جیبر میخوره نه جیبوسو.
فرهای نامنظم به شکلی که مناطق با پرهای صاف و پرهای فر به خوبی از هم مجزا نشدن.
فر سینه اکثرشون غلط داره.
و .... که بعد از مطالعه استاندارد خودتون بهتر میتونید متوجه بشین.
به نظرم برای رسیدن به استاندارد جیبوسو این قناریا هنوز خیلی کار دارن و چند نسل باید روشون کار بشه.
چون به نظرم بیشتر به جیبر شباهت دارن تا جیبوسو،البته بازم امتیازی که از جیبر میگیرن خیلی زیاد نیست!
آقا رضا امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم.Emo_im_heart
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۶/۰۳، ۱۰:۵۴ ب.ظ، توسط saeednikzad.)
۱۳۹۳/۰۶/۰۳، ۰۳:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 43
184 سپاس گرفته‌شده در 65 ارسال
ارسال: #42
سلام 
به نظر بنده به جزء یک و دو مورد بقیه جیبر هستند از نظر خلوص هم رتیه متوسط رو به بالایی دارن البته با استانداردهای جیبر داخل ایران ولی چون شما اینهارو با اورجینال جیبر ایتالیایی یا جیبوسو اسپانیایی مقایسه میکنید نمره قبولی نمیگیری
به نظر من علت اینکه این نژادها پس از چند نسل جوجه کشی از استانداردشون دور میشن این هست که ما اینجا مثل کشورهای دیگه امکان خریدن جیبر یا جیبوسو عالی این نژادها رو به راحتی برای ایجاد تغییرات و رفع نواقص مولدها و اصلاح نژاد رو نداریم اگر هم باشه وضعیت قیمت رو خودتون بهتر میدونید
خودم این ماه 2 تا جیبر که یکشون مقداری از سایز جیبر بیشتر داشت اما اون یکی که ماده بود و بسیار خوش استیل و خوش رنگ بود رو به خاطر رفع نواقص دو تا از جفتهام 2700 پول دادم تازه نظر فروشنده 4 میلیون بود در حالی که جوجه های خودم رو بیشتر از هر عدد 500 نخریدن و این ماده که خریدم هم 3 ماهه بود 
پس بنده با شرایط موجود اینهارو خوب میدونم اما میتونند با وارد کردن چند عدد جیبر بی نقص شرایط جوجه هارو بهتر کنند

با تشکر

۱۳۹۳/۰۶/۰۳، ۰۳:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: هیوا ، hidrane ، محمدمهدی ، meisam_th1980
**
پژوهشگر انجمن

کارشناسی
ارسال: #43
سلام abbaskermani عزیز
من متوجه این جمله شما نشدم: ((با استانداردهای جیبر داخل ایران ولی چون شما اینهارو با اورجینال جیبر ایتالیایی یا جیبوسو اسپانیایی مقایسه میکنید نمره قبولی نمیگیری))

منظور شما اینه ما در داخل ایران استاندارد جدیدی برای جیبر ایتالیایی یا جیبوسو اسپانیایی به ثبت جهانی رسوندیم؟
یا اینکه منظورتون استاندارد سلیقه ای هست که اکثر پرورش دهنده های ما بکار میبرن،مثلا شنیدم یکی از پرورش دهنده های جیبوسو که جدیدا خیلی هم اسمش داره دهن به دهن مچرخه صبح که از خواب بلند شده به این نتیجه رسیده که فر کول در جیبوسو 1مورد اضافی هست و تصمیم به حذف اون داره!!!! در صورتی که فر کول 10امتیاز از 100امتیاز رو شامل میشه،حالا چرا به این نتیجه رسیده نمیفهمم.

در مورد وضعیت قیمت گفتید،به نظر منم قیمت خیلی بالاست،ولی دلیل این گرونی چیه؟! به نظرم انحصاری بودن نژادهای خالص و استاندارد هست،اما چرا انحصاریه،چون کسی مثل همون آقا که در بالا گفتم سلیقه شخصی در انتخاب جفتها اعمال میکنه و بعد چند نسل جوجه کشی نسل حیووناش از استاندارد خارج میشه. اما اگر همه ی ما طبق استاندارد قناری پرورش بدیم و قناری استاندارد همه جای ایران پیدا بشه مسلما رقابت ایجاد میشه و کسی 1جفت جیبوسو رو 20میلیون نمیتونه قیمت بده. راحت تر بگم اون آقایی که 20میلیون قیمت میده واسه حیووناش وقت صرف کرده و مطالعه کرده و سطح کارشو افزایش داده،مهمتر اینکه کارهایی که انجام میده طبق استاندارد هست نه سلیقه ای و دل بخواهی!!
امیدوارم منظورمو درست رسونده باشم.چون خودم شدیدا روی 2نژاد جیبر و جیبوسو حساسم.
این استدلال من از وضعیت فعلی بازار هست.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۶/۰۳، ۱۰:۰۵ ب.ظ، توسط saeednikzad.)
۱۳۹۳/۰۶/۰۳، ۰۹:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 43
184 سپاس گرفته‌شده در 65 ارسال
ارسال: #44
به نظر من تولید کردن همین جیبرها و جیبوس ها با این درصدها تو کشور ما که فضای مناسب جهت وارد شدن و حتی پیدا کردن راحت نژادهای مد نظر ما وجود نداره خوب هست .

اما حرف شما رو قبول دارم من نمیگم که اینها از استاندارد خوبی نسبت به استاندارد جهانی برخوردارن اما نسبت به شرایط موجود تو این نژاد تو کشور ما اینها مورد قبول هستن ، حرفی که شما میرنید رو من کاملا قبول دارم و شما مدینه فاضله و به قول معروف ایده آل این کار رو میبینید که خیلی هم عالی هست اما من اعتقاد دارم ما با این استانداردها خیلی فاصله داریم و بنده اعتقاد بر این دارم که با شرایط موجود باید نظر داد.

البته من معتقدم که نژادهایی مثل جیبر و جیبوسو 50 درصد استایلشونو حتی تو سن 30 روزگی میشه دید و تشخیص داد و باید داشته باشن حتی تو زمان تولکی هم بعضی مواقع استیل خودشون رو از دست میدن اما اوج زیبایشون و فر پرها و قوز کمر تو مستی دیدنی تر میشه.

مطمئن باشین با این شرایط موجود تا چند ساله آینده رسمی بلند جای اکثر این نژادها رو برای پرورش دهنده ها میگیره چون بیشتر پرورش دهنده ها دنبال یازار فروش میگردن تا توسعه یک نژاد یا حفظ اصالت نژاد یا رفع نواقص البته این رو هم میگم که همین رسمی بلند 100 ساله پیش توسط پرورش دهنده های خارح از کشور خیلی بهتر از رسمی بلندهای امروزی تولید و ثبت شده ولی ما تو ایران این نژاد رو ایرانی میدونیم .

شما حتی اگر دو جیبر با استاندارد کامل رو جفت کنید ممکن هست 20 تا 30 درصد جوجه های حاصله کمی از استاندارد فاصله پیدا کنن و شما باید برای اصلاح این نواقص تو نسل بدی پرنده استانداردی رو تهیه کنین که نقص این پرندرو پر کن آیا تهیه کردن اون آسان هست ؟ هم از نظر استاندارد و هم از نظر قیمت ؟ حفظ کردن استاندارد یک نژاد اونم نژادی مثل جیبر یا جیبوس که استانداردش ریزه کاری خیلی داره به نظر من اینجا مشکل هست

ببخشید زیاد صحبیت کردم و پر حرفی بنده از اساتیدی مثل شما خیلی چیزها یاد میگیرم

۱۳۹۳/۰۶/۰۴، ۰۸:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

کارشناسی
ارسال: #45
خوشحالم که تا حد زیادی هم عقیده ایم اما شرایط موجود رو خودمون برای خودمون محدود میکنیم.
بعنوان نمونه یکی از دوستان بنده که تصمیم به پرورش گلاستر داره،در داخل قناریهای مورد نظرشو پیدا نکرد و تصمیم به وارد کردن از ترکیه داره،اگر این آقا هم به وضعیت موجود راضی بود تا ترکیه دنبالش نمیرفت!

چرا رسمی بلند جای اکثر نژادها رو میگیره؟ هر نژادی علاقمند خاص خودشو داره،یکی نژادهای رنگی پرورش میده،یکی هم جیبر و جیبوسو یکی هم مثل دوستم تصمیم به پرورش تخصصی گلاستر داره.

دقیقا همه ی نژادها اگر بخوایم تخصصی کار کنیم سختی های خاص خودشونو خواهند داشت و این فقط شامل جیبر و جیبوسو نیست! و اینجاست که کار تخصصی و حرفه ای ارزشمند میشه و به اون آقایی که 1جفت از حیووناشو 10میلیون قیمت میده باید تا حدی حق داد.

اگر بخوام زیاد مسئله رو باز کنم شاید بعضی دوستان پیش خودشون بگن این آقا داره شعار میده! مگه خودش چی داره پرورش میده!!
(که در جواب اون دسته از دوستان باید بگم منم تازه شروع کردم و هنوز مبتدی هستم ولی هدفم مشخصه و برای رسیدن به هدفم تلاش میکنم)

و هم اینکه تاپیک از بحث اصلی دور میشه.

موفق باشید.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۶/۰۴، ۱۰:۲۷ ب.ظ، توسط saeednikzad.)
۱۳۹۳/۰۶/۰۴، ۰۸:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان