زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۸:۲۳ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

در مورد بلبل هزار دستان بیشتر بدانیم

*
کاربر انجمن

اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 445
420 سپاس گرفته‌شده در 136 ارسال
ارسال: #1
در مورد بلبل هزار دستان بیشتر بدانیم
دوستان بهتون توصیه میکنم که پست رو حتما بخونید چونکه بعید نیست بعد از خوندن این پست نظرتون عوض بشه و به جای قناری ، بلبل پرورش بدید :basa (35):

بلبل هزار دستان

برترین و خوش آواز ترین و با حافظه ترین پرنده جهان بلبل ( هزار دستان ) میباشد .قبل از ورود قناری به ایران نگهداری از بلبل رواج داشته است که با توسعه شهر ها و کاهش و دور شدن باغات از محل سکونت افراد و همچنین دشواری پرورش بلبل عمدتا بدلیل نوع تغذیه در حال حاضر نگهداری از بلبل رونق ندارد و تعداد اندکی هستند که بلبل نگهداری میکنند . این پرنده زیبا و خوش آواز كه در تمام نقاط فقط به رنگ قهوه ای سیر و روشن یافت میشود طول قدش از 16 تا 20 سانتی متر است . دارای نوكی بلند ( به طول یك سامتی متر ) و چشمانی مشكی رنگ ، درشت و زیبا و همچنین دارای دم پهن و بلندی میباشد .بلبل در اغلب مواقع دم پهن خود را بالا و پایین و به اطراف تكان میدهد . این عمل بخصوص در مواردی كه احساس خطر میکند شدت بیشتری میگیرد . ضمن اینکه تكان دادن دم زیبایی بی نظیر و چشمگیر این پرنده را آشكار میسازد . بدیهی است با این عمل بلبل خواهد توانست دشمنان خود را به سمت خود كشیده وآنها را از حوالی لانه که بلبل ماده و جوجه ها در آن سکونت دارند گمراه سازد . بلبل با حافظه قوی خود قادر است صدای تمام پرندگان آواز خوان را تقلید نماید وبدین خاطر نت های بسیار از آواز پرندگان را اجرا میكند وبهمین دلیل است كه او را هزار دستان نیز مینامند . آواز بلبل تكراری نمیباشد و هر اواز با آواز قبلی متفاوت و متغیر است و بسیار نیز دلنشین میباشد . اغراق نیست اگر بگوییم در مقابل آواز بلبل صدای قناری جذابیت ندارد . غذای بلبل در طبیعت از حشرات مانند پشه ، مورچه ، ملخ ، جیرجیرك و لارو مگس و كرم میباشد. در فصل بهار و تابستان در مناطق جنگلی و سر سبز و همچنین باغات مناطق اطراف تهران آواز دلنشین و متنوع بلبل شنیده میشود . لازم بذكر است در فصل بهار و در مناطق خوش آب و هوا بلبلان از نیمه های شب آواز خوانی را شروع میكنند و صدای آنان تا یك كیلومتر شنیده میشود . معمولا هزار دستان در فصل بهار و همچنین تیر ماه از صبح خیلی زود تا هنگام غروب آواز خوانی میكند . بلبل در طی سال دو بار تولید مثل مینماید كه یك نوبت در اواخر فروردین ماه و نوبت بعدی در اوایل تیر ماه است . هزار دستان در ارتفاع كم و نزدیك زمین در لابلای تیغ ، بوته و درختان كوچك لانه سازی میكند و هر بار 4 یا 5 تخم به رنگ سبز تیره میگذارد كه پس از خوابیدن مداوم بلبل ماده برروی تخم ها طی مدت 14 تا 16 روزبه جوجه تبدیل میشود . جوجه های بلبل بعد از گذشت مدت ده روز قبل از آنكه بتوانند پرواز كنند لانه را ترك میكنند و برای مدتی نیز در لابلای بوته ها و شاخه های درختان كوچك پنهان میشوند و در این مدت پدر و مادر جوجه ها غذای آنان را تامین میكنند . جوجه ها در مدت یك ماه به حد رشد خواهند رسید . هزار دستان از جمله پرندگانی است كه در قفس تولید مثل نمیكند و نگهداری از آن در قفس نیازمند صرف وقت و توجه بیشتر نسبت به سایر پرندگان زینتی است . بلبل را بصورت جوجه یا بالغ صید میكنند كه در هر دو حالت نگهداری از آن بدلیل نوع تغذیه دارای مشكلاتی میباشد . چنانچه قصد نگهداری از بلبل بالغ در قفس باشد لازم است تا مادامیكه بلبل به زندگی در قفس عادت نماید قفس او را با پارچه سفید رنگ بپوشانند تا با سیم های قفس به خود آسیب نرساند.
در صورتیكه جوجه بلبل صید شود با توجه سن جوجه از او در قفس با توجه به مراتب مندرج در ذیل نگهداری میشود :چنانچه سن جوجه کمتر از 20 روز باشد میباید تا مادامیكه جوجه بتواند مستقل تغذیه كند ، روزانه بهدفعات ( 15 تا 20 نوبت ) دانه پارس ( دانه 18 یا دانه مرغ مینا ) و همچنین گوشت خام بدون چربی و چرخكرده یا كوبیده شده را بصورت گلوله های كوچك در آورده و با آب خیس نموده و داخل دهان جوجه بلبل میگذارند . چنانچه جوجه در حدود یك ماهه یا بیشتر باشد می توان گوشت خام چرخكرده و بدون چربی را به صورت گلوله های كوچك در ظرف مناسب قرار داد تا جوجه از تغذیه كند .علاوه بر این دانه معروف به دانه پارس( دانه 18 یا دانه مرغ مینا ) را قدری خیس نموده وبصورت دایم در دسترس جوجه ها قرار میدهند .
از آنجا كه بلبل پرنده حشره خوار میباشد چنانچه در هنگام اسارت نیز بتوان خوراكی مانند لارو مگس ، ملخ های كوچك و مورچه را در دسترس او قرار داد مسلما در نوع آواز و توانایی بلبل در آواز خوانی موثر خواهد بود . از جمله مواد غذایی تقویتی برای بلبل تهیه مخلوطی از دانه پارس ، آرد نخودچی ، توت خشك ، فندق و بادام است كه با یكدیگر آسیاب نموده و با مقداری كم تخم مرغ رنده شده مخلوط میشود و سپس با قدری آب مخلوط بدست آمده را مرطوب نموده و به شكل گلوله های كوچك در می آورند تا غذای مقوی برای بلبل بدست آید . استفاده از سبزیجات ، كاهو ، هویج و فلفل دلمه ای وسیب نیز در حد بسیار كم برای تغذیه هزار دستان لازم خواهد بود.هزار دستان و همچنین جوجه های آن در صورتیكه به زندگی در قفس عادت نمایند و بدرستی تغذیه ونگهداری گردند در اسارت نیز آواز خواهند خواند . دوران تولك بلبل در فصل زمستان میباشد و جوجه های بلبل نیز در حدود یكماه پس از تولد پرریزی خواهند داشت كه بعد از این پرریزی رنگ واقعی خود را بدست می آورند . در دوران تولك لازم است به آنان رسیدگی شده و با غذای مقوی تغذیه گردند بدیهی است در این دوران مصرف حشرات و گوشت بدون چربی ضروری میباشد . توصیه میشود در طی دوران تولک قفس نگهداری بلبل تغییر مکان داده نشود لیکن در سایر مواقع تغییر محل قفس ضروری است وضمنا چنانچه امکان دارد محل قرار گرفتن قفس نزدیک درخت باشد که هزاردستان بتواند از حشرات اطراف درخت تغذیه کند .
بلبلان هزار دستان از لحاظ آواز خوانی با یكدیگر تفاوت هایی دارند بدین ترتیب كه برخی از آنان با صدای بم آواز میخوانند كه این نوع را مرغوب تر از سایرین تشخیص میدهند .برخی افراد بلبل را از لحاظ آوازخوانی به سه دسته تقسیم میکنند :۱- آواز خوان با نت معمولی۲- آواز خوان با صدای بم۳- آوازخوان موقوم
نمونه هایی از بلبل هزار دستان

بندانگشتی (ها)

۱۳۹۰/۰۸/۲۱، ۰۷:۳۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 3
15 سپاس گرفته‌شده در 10 ارسال
ارسال: #2
RE: در مورد بلبل هزار دستان بیشتر بدانیم
با سلام ممنون از اینکه بالخره یه نفر به بلبل هزاردستان اهمیت داد .من که چند روز پیش یه تاپیک زدم در مود تشخیص جنسیت بلبل هزار یه نفر هم جواب نداد.هر چند این رو هم بایستی عرض کنم البته با احترام به
phoenix
ولی ایشون هم مثل بیشتر
یا همه
وبلاگها فقط کپی پیست کردن .دریغ از تغییر یه واو.در هرصورت بازم ممنون.لطفا نکته یا مطلب بکری در مورد این پرنده خوش صدا که نگهداری ازش بسیار سخت وخسته کننده است دارید بفرمایید

.

۱۳۹۰/۰۸/۲۱، ۱۱:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: phoenix
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 107
سپاس‌ها: 548
5294 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #3
در مورد بلبل هزاردستان جناب آقای خسروانی مدیر ارشد این انجمن و صاحب امتیاز سایت قناری علیرضا اطلاعات کافی دارند ولی به علت مشغله زیاد کمتر اینجا سر می زنند . یک پیام در خصوص تایپیکی که زده بودید برای ایشان فرستاده ام اما جوابی نگرفتم.
۱۳۹۰/۰۸/۲۲، ۰۷:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 3
15 سپاس گرفته‌شده در 10 ارسال
ارسال: #4
با سلام واحترام خدمت همه خصوصا phoniexراستش تا اونجایی که من پیگیر شدم بهار وتابستون توی بشتر باغهای کشور هست حتی بعضی از پارکهای داخل شهر.من دو تا بالغ از آقای خدایی که توی سایت آقای خسروانی هست خریدم .اینو فهمیدم که بالغش خیلی خیلی بد رو میاد البته حواست بهش باشه مرگی تو کارش نیست ولی پیرت در میاد تا بخونه.چند وقت پیش من ورفیقام که از بس از خوبیها وصدای بلبل هزار براشون تعریف کردم اوناهم عاشقش شدن.یه روز رفتیم باهاشون باغ یکی از دوستان .تا صدای بلبل رو از گوشیم پخش کردم باورت نمیشه چندتاشون نزدیک ما به فاصله کمتر از دو متر اومدند.یکیشون انقد میخوند که حرف زدن از یادت میرفت.عجیب بود یه پرنده به اون سایز ریز صدای خیلی بلندی ازش در میومد.فیلمشو گرفتم ولی بی کیفیته.توفکر گرفتنش هستم ولی نمیدونم چه جور می گیرنش .سال دیگه حتما جوجشو میخرم.مشکل فقط تشخیص جنسیتشه همچنین تغذیه.در کل توی نت خیلی ازش عکس وصدا گرفتم ولی مطلب جدید نه. به آقای خسروانی هرچی نظر نوشتم که کس دیگه ای غیر از آقای خدایی میشناسه یا نه .توجهی نکرد.در کل عشقباز بلبل هزار خیلی کمه.
۱۳۹۰/۰۸/۲۵، ۰۲:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: phoenix ، Animal Planet ، سیدمحمد شریفی
*
کاربر انجمن

اعتبار: 4
سپاس‌ها: 105
535 سپاس گرفته‌شده در 131 ارسال
ارسال: #5
سلام من یه کلیپ از آوازش گوش دادم واقعا مسخش شدم.خیلی باحال میخونه.توی همدان آوازشو تابستونها توی باغ های عباس آباد میشنیدم ولی تشخیص نمیدادم.امسال شاید منم خریدم
۱۳۹۰/۰۹/۰۶، ۰۲:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

فوق دیپلم
سپاس‌ها: 0
26 سپاس گرفته‌شده در 10 ارسال
ارسال: #6
با سلام دوستان من 1 ماه ثبتنام کردم اما نمیتونم صدای بلبل هزار رو دانلود کنم میزنه کد فعال سازی خواهش میکنم یکی از دوستان که صدا رو ګرفته واسه منم بفرسته خیلی ممنوون میشم pricover@yahoo.com
۱۳۹۱/۰۴/۱۹، ۱۱:۰۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 2
14 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #7
سلام دوست عزیز من چند ساله بلبل نگهداری میکنم. تنها راه تشخیص جنسیت بلبل آوازخوانی این پرندس. اینو گفتم خیالتو راحت کنم . اگر خوند مطمن باش نره . اگه نخوند یا حداکثر ریزه خونی کرد مطمنا مادس. اینو گفتم دیگه دگیر نظر های اشتباه و خرافات درمورد این پرنده نشی.
۱۳۹۲/۰۴/۱۹، ۰۹:۵۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: payman3 ، jastin
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #8
سلام
قابل توجه دوستاني كه كاربر عادي هستند اگر تمايل به دانلود عكس وفيلم وآواز از اين سايت داريد اول بايد حامي مالي بشويد.
اين كار درستي نيست دوستاني كه حامي مالي هستند بخواهند براي سايرين كه حمايت مالي نكردن چيزي ارسال كنند.البته من خودم اين اشتباه را كردم وديگر نمي كنم چون اين سايت براي ادامه مسير نياز به حمايت مالي داره .
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۴/۲۰، ۰۷:۳۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:

موضوعات مرتبط با این موضوع...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  گرفتن بلبل هزار دستان ramingh27 14 15,730 ۱۳۹۶/۰۳/۰۱، ۰۷:۱۷ ق.ظ
آخرین ارسال: محمدمهدی
  پرورش غذاهای زنده برای بلبل هزار دستان و بلبل خرما danial539 8 11,675 ۱۳۹۲/۰۴/۲۴، ۰۹:۱۸ ق.ظ
آخرین ارسال: theanimal
  هزار دستان khalil.karami 17 3,433 ۱۳۹۱/۰۵/۲۲، ۰۱:۲۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Ramin89

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان