زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۱:۵۲ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

دمای محل نگهداری سهره

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
دمای محل نگهداری سهره
سلام
اولویت اصلی نگهداری سهره بیرون و فضای باز و هوای آزاد هست ولی اگر به هر دلیل سهره را داخل منزل یا پاسیو و یا اتاق و سالن مخصوص نگهداری میکنید دما میبایست کمتر از 25 درجه سانتیگراد و بیشتر از 10 درجه سانتیگراد باشد .

البته این دما به صورت مطلق است و با دونها و تغذیه های متفاوت و شرائط مختلف پرنده این دما هم متفاوت است . مثلا :

اگر دون سهره فقط تخم کاهو باشد ( به هر دلیل ) دما میبایست بالای 23 درجه باشد .

اگر دون سهره فقط کتان باشد دما میبایست بالای 20 درجه باشد .

اگر دون سهره شاهدانه باشد دما میبایست بالای 10 درجه باشد به شرطی که سهره در شرایط نرمال و ایده آل باشد . ولی اگر سهره ضعیف باشد یا پس برود دما میبایست بالا تر از 17 درجه باشد تا زمانی که به وضعیت نرمال و ایده آل برسد . 

اگر سهره سرما خورده یا مریض باشد دما میبایست بالاتر از 23 درجه باشد .

اگر سهره در زمان جفت باشد یعنی ماده سهره روی تخم باشد یا جوجه داشته باشد دما میبایست بالای 20 درجه باشد .

البته من بر اساس تجربه و سبک وسلیقه خودم در پرنده بازی به این میزانها رسیده ام و خوشحال میشم از تجربه و دانش دوستان هم استفاده کنم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۲/۱۵، ۰۷:۰۹ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۷/۱۰، ۱۰:۲۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #11
RE: معجون استاد هیوا برای مست شدن سهره
درود
اقا مهدی  شما خودتون استادین و شرایط رو خودتون بهتر میتونید بسنجید 
ظاهرا که جای بسیار خوبی دارید  مشکل دهن نداشته باشین هر تعداد جا دارید میتونید بزارید
فقط وقتی دارن میرن رو به مستی اگر قفس چسبید به هم دارید باید بینشون یه چیزی بزارید همدیگر رو نبینن
بهترین مکان به نظر من جاییه که افتاب صبح رو بخورن و بقییه روز سایه باشه
ما فقط در مورد بادگیر نبودن و سرما توی زمستون صحبت میکنیم تابستون رو یادمون میره در صورتیکه تابستون با چند دقیقه افتاب خوردن بیشتر پرنده به راحتی تلف میشه این نکته رو حتما دوستان رعایت کنن
من خودم پرنده هام همیشه بیرون هستن و عمق تراسمون خیلی کمه و جلوش کامل باز و کامل در معرض خطر حمله به همین دلیل ارتفاع قفسهام رو بردم نزدیک سقف که حداقل پرنده های شکاری به خاطر فضای باز از بالا مستقیما روشون مسلط نباشه ولی تراس شما توی عکس که عالیه
تغذیه هم که بازم بگم من دون اصلی که شاهدونه و هفته ای هم  هفت تخم نسبت به فصل و طبیعت دانه ها یک ظرف تخم مرغ خوری جداگانه میریزم و البته توی این مورد هفت تخم دروغ نگفته باشم یه خورده بی نظم هستم  Emo_im_smirk  
بازم مورد شرایط  و خصوصیات هر سهره رو یاد اوری کنم  که ما باید تصمیم بگیریم الان چی بهش بدیم و ..... حتی میخش کجا باشه  بهتره
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۴، ۱۲:۰۳ ق.ظ، توسط ali reza_yar.)
۱۳۹۵/۱۱/۱۳، ۱۰:۴۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #12
سلام 
خیلی ممنون از راهنمایی های شما . نکات درستی رو فرمودین . سپاسگذارم  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۴، ۰۲:۱۷ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۱۴، ۱۲:۲۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #13
سلام
آقا مهدي جاي خيلي توپي داري فقط يه توري بكش جلوي پنجره تراس .ديگه جا از اين بهتر نميشه
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۱/۱۴، ۰۸:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، gholizadeh ، علیرضا پوریان
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #14
سلام واقعا جای خوب و مناسبی برا هرکاری که با سهره بخوای انجام بدی هست محمد مهدی درست میگه عالیه
۱۳۹۵/۱۱/۱۴، ۰۴:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #15
سلام 
ممنونم . نظر لطف شماست . 
البته یه تراس دیگه هم داریم که شمالی و رو به کوه هست و منظره خوبی هم داره ولی مشکلش اینه عرضش کم هست و خطر حمله قرقی وجود داره و از طرفی چون تقریبا دامنه کوه هستیم همیشه باد شدید هست ولی برای جابجا کردن پرنده خیلی خوبه ولی خوب باید زود زود بهش سر بزنم یا اینکه همونجا پیش پرنده باشم ........ ولی این تراسمون که توی عکس هست طول و عرضش خیلی خوبه ولی من دلم نمیاد جلوش پنجره یا تور بزنم چون دلگیر میشه آخه این سمت روبرو میز و صندلی گذاشتم میرم اونجا میشینم توری بکشم دلگیر میشه ..... این تراس که عکسش رو گذاشتم تقریبا عالیه برای بهار و تابستون ولی برای پاییز و زمستون چون هوای منطقه ما کوهستانی هست خیلی سرما و سوز داره و از طرفی هیچ موقع از سال آفتاب نمیخوره روی اون شش تا میخ که به دیوار زدم و من باید پرنده رو سر بالکن یا کف بالکن بذارم برای آب بازی یا برای آفتاب گرفتن و از طرفی منطقه ما کلا باد زیاد میاد یعنی درسته هیچ کمبود جایی به لطف خدا ندارم ولی من بازم کمی ترس دارم بخصوص برای پاییز و زمستونا ...... چون سه تا مشکل دارم 1- روی این 6 تا میخ که به دیوار زدم هیچوقت آفتاب نمیخوره 2- اینجا خیلی باد زیاد هست بخصوص طرف مقابل که میز و صندلی گذاشتم بیشتر در مسیر باد هست ولی به هر صورت همین قسمت هم باد تا حدود کمی میاد البته برای بهار و تابستون که مشکلی نداره ولی برای پاییز و زمستون کمی وحشتناکه واقعا 3- هوای اینجا کوهستانی هست و ما در حقیقت دو فصل داریم 6 ماه بهار هست و 6 ماه زمستون و باسوز شدید 
با این اوصافی که عرض شد به نظر دوستان که تجربه بیرون نگهداری کردن سهره رو دارن میتونم پرنده رو اینجا که عکسش رو گذاشتم بذارم مثلا میتونم سه تا سهره ردیف بالا بزنم البته با دیوایدر؟؟؟ (برای همه قفسهام دیوایدر دارم و با سیم میتونم به قفس پرنده ببندم) 
خیلی ممنون و سپاسگذار میشم راهنمایی کنید ببخشید چون این خونه رو تازه خریدیم خونه قبلیمون جای خیلی عالی داشتم و پرنده رو بیرون میذاشتم ولی الان چند سالی هست این خونه جدید رو خریدیم راستش با اینکه هیچ کمبودی از نظر جا ندارم ولی خیلی هم مناسب نیست که توضیح دادم علتهاش رو (در واقع یخچال هست). البته این عکس رو هم برای همین گذاشتم که توضیح بدم و همفکری کنیم ببینم میشه اینجا مثلا سه تا دونه سهره نر نگهداری کنم البته بازم میگم برای بهار و تابستون که عالی هست یعنی تابستون پرنده رو اینجا میخ کنم اونقد خنکه که اصلا شاید لک نخوره و چون روی میخش هم آفتاب نمیگیره من باید هر روز پرنده رو بذارم کف تراس که مثلا نیم ساعت آفتاب بهش بخوره و دون سیاه هم مثلا کمی بهش بدم تا لک بخوره ولی برای پاییز و زمستون با توجه به اون سه تا نکته ای که گفتم به نظر دوستان میتونم اینجا دو سه تا نر نگهداری کنم ؟ خودم فکر میکنم که حتما باید یکروز در میون یا دو روز یکبار بهشون معجون پسته و بادام و نبات رو حتما بدم و الا مرگشون قطعیه ........ تازه بازم ترس دارم . یا اینکه روکششون کنم و بعد بزنم به میخ که اونجوری دیوایدر هم لازم نداره و خود اون روکش یه مقدار کمی جلوی سوز رو میگیره ولی میترسم کمی تاریک بشه بخصوص چون پاییز و زمستون هم هوا کلا دلگیر میشه و کم نور هست . 
نظر دوستان و استاید چی هست ؟ یعنی در واقع چه راهکاری رو پیشنهاد میکنید برای اینکه بتونم پاییز و زمستون پرنده هام رو بیرون بذارم و بهترین نتیجه رو بتونم بگیرم . با عرض معذرت و تشکر فراوان 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۹، ۱۰:۳۷ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۱۴، ۰۸:۰۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: m.56
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #16
سلام قابل توجه دوستان دیشب دمای هوا اینجا منفی نه درجه صفر بود صبح لیوان آب سهره ها یخ بسته بود و با آب بازش کردم سهره ها هم سرحال میخوندن
۱۳۹۵/۱۱/۱۵، ۰۲:۲۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: m.56 ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #17
سلام 
دیشب اینجا هم 7 درجه زیر صفر بود . آقا علیرضا ولی مشکل من این هست که اینجا هیچوقت روی میخهایی که به دیوار زدم آفتاب نمیخوره . به نظر شما با این حال میتونم پرنده رو پاییز و زمستون بیرون بذارم ؟ اگر جواب مثبت هست به نظرتون قفسها رو روکش کنم و بزنم به میخ بهتره یا بدون روکش با دیوایدر ؟ تغذیه هم که توپ باید بهشون برسم . ( روکشی که مد نظرم هست از همین شرتی هایی که تو ارسال 15 زیر ماده هست به رنگ نارنجیه ولی همینو برعکس میکشم روی قفس ) 
به نظرشما به چه صورت بهتره عمل کنم . با تشکر 
سایر دوستان هم که در این باره تجربه دارن ممنون میشم راهنمایی کنید .
همین ساعت وسط روز با اینکه کاملا آفتابی هست 3 درجه زیر صفر هست . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۵، ۰۴:۱۷ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۱۵، ۰۳:۲۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #18
سلام من گه بیرون نگه میدارم نه کاور میذارم به قول شما شرتی،البته  بادگیر هست و سقف بالا سر حالت بالکن ما میگیم تراس.روزهای آفتابی هم اگه برسم میذارم رو بند تو آفتاب یعنی آویزون میکنم قفس رو به بند .یه وقتایی دیگه وحشتناک سرده و دلم میسوزه و میدونم حیوون عذاب میکشه میارمشون تو خونه البته جلو بخاری نه ها پشت پنجره پشت پرده که گرم گرم نباشه روز که شد میذارم سر میخش والسلام
۱۳۹۵/۱۱/۱۶، ۰۳:۰۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: m.56
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #19
RE: دمای اتاق سهره
سلام
ديروز صبح كه رفتم زير سهره ها را تميز كنم ديدم جاآب سهره ها يخ زده.تا  آب را عوض كردم وكفي ها را شستم خودم هم يخ زدم.ديگه انگشت هام جمع نميشد. نور آفتاب خيلي خوبه ولي وقتي نباشه ميشه با مولتي ويتامين و دادن دونه چرب تا حدودي جبرانش كرد. اگرسهره بدن دار باشه مشكلي براش پيش نمياد. حقيقتش دلم مي خواست بيارمشون داخل اما ترسيدم دو هوا بشن. سهره هاي ضعيف تر را گذاشتم پشت در بالكن.ما ميگيم سربونك وبه پارسي ميگن خرپشته. دوتا ماده جوجه قفس دارم كه تازه خريدم وبه خاطر تغيير دما و دونه ورم روده گرفته بودن.ديشب براشون هيتر روشن كردم كه اذيت نشن. به سهره هاي بيرون تخم خار ميدم كه كم نيارن.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۱/۱۶، ۱۱:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان ، gholizadeh ، ali reza_yar
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #20
RE: دمای اتاق سهره
سلام خدمت رفقای عزیزم 
خیلی خیلی ممنون و سپاسگذارم از محبت دوستان که جواب دادن . 
عکس رو به یکی از اساتید خیلی ماهر نشون دادم گفتن خیلی عالیه و اصل جا باید همینطور باشه یعنی دو طرفش بسته باشه و سقف هم داشته باشه و فقط یکطرفش باز باشه .... در مورد روکش کردن گفتن برای موقعی هست که سقف نداشته باشه یا اینکه دو طرفش باز باشه ..... و برای تغذیه فرمودن شاهدونه خالی و از آذر ماه 20 تا 30 دونه کافیشه به هر آخور اضافه کنم .... در مورد معجون گفتن وقتی کافیشه رو به شاهدونه اضافه کنی لزومی نداره معجون بدی و در مورد اینکه آفتاب نمیگیره هم گفتن شما پرنده رو از بهار که اینجا میخ کنی و دونش هم شاهدونه باشه خودش سازگاری پیدا میکنه و نگرانی شما بی مورد هست .... نکته مهمش اینه که گفتن وقتی کافیشه رو به دونش اضافه کنی معجون هم لازم نداره . خودم پرنده هاشون رو دیدم یعنی با دست گرفتمشون و زیر سینه و شکمشون رو دیدم و همینطور زیر بغلشون دریغ از سرسوزنی چربی . ولی الان سهره خودم داخل اتاق بدون بخاری هست نگاش کنی روی سینه ش پسش پهلوهاش زیر بغلش تمام توده ی انباشه شده از روغن شاهدونه هست ولی بیرون باشه همه اینا رو میسوزونه تازه کافشه هم بهش بدی که اصلا کمبودی نخواهد داشت .... معجون هم لازم نداره . ویتامین هم هفته ای یکی دوبار لازمه . سبزیجات هم در روزهای بارانی و برفی و در یخ بندان و سوز سرما به هیچ وجه داده نشود . 
البته معجون برای وقتی لازم نیست که جاتون دوطرفش بسته باشه و سقف هم داشته باشه مثل عکسی که گذاشتم ... و یه مقدار کمی که هوا جریان داره رو گفتن طبیعی هست هوای آزاد همینه و جای نگرانی نداره ...  
باتشکر . یاعلی 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۲/۱۵، ۰۷:۲۳ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۱۶، ۰۲:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان