زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۱، ۰۱:۰۲ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

دمای محل نگهداری سهره

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
دمای محل نگهداری سهره
سلام
اولویت اصلی نگهداری سهره بیرون و فضای باز و هوای آزاد هست ولی اگر به هر دلیل سهره را داخل منزل یا پاسیو و یا اتاق و سالن مخصوص نگهداری میکنید دما میبایست کمتر از 25 درجه سانتیگراد و بیشتر از 10 درجه سانتیگراد باشد .

البته این دما به صورت مطلق است و با دونها و تغذیه های متفاوت و شرائط مختلف پرنده این دما هم متفاوت است . مثلا :

اگر دون سهره فقط تخم کاهو باشد ( به هر دلیل ) دما میبایست بالای 23 درجه باشد .

اگر دون سهره فقط کتان باشد دما میبایست بالای 20 درجه باشد .

اگر دون سهره شاهدانه باشد دما میبایست بالای 10 درجه باشد به شرطی که سهره در شرایط نرمال و ایده آل باشد . ولی اگر سهره ضعیف باشد یا پس برود دما میبایست بالا تر از 17 درجه باشد تا زمانی که به وضعیت نرمال و ایده آل برسد . 

اگر سهره سرما خورده یا مریض باشد دما میبایست بالاتر از 23 درجه باشد .

اگر سهره در زمان جفت باشد یعنی ماده سهره روی تخم باشد یا جوجه داشته باشد دما میبایست بالای 20 درجه باشد .

البته من بر اساس تجربه و سبک وسلیقه خودم در پرنده بازی به این میزانها رسیده ام و خوشحال میشم از تجربه و دانش دوستان هم استفاده کنم .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۲/۱۵، ۰۷:۰۹ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۷/۱۰، ۱۰:۲۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #21
RE: دمای اتاق سهره
سلام این همون کارایی هست که ما و دوستان داریم بهت میگیم و زیر بار نمیری ولی تا دوست همشهریت گفت قانع شدی.از همه همه کارایی که برا سهره ات کردی پیش خودت مرور کن یه جا اشتباه کردی که حیوون چربی گرفته ما معمولا میگیم چربی بدن حیوون تو سرما کمکش میکنه و آب میشه یا حیوون سرما درست حسابی ندیده یا کلا ژن چربی گرفتن داره به نظر من وقتی آسمون صاف هست و باد نمیاد ببرش بیرون یا تو کوه و بیایون یا تو اون بالکن بذار هرچندساعت که شد تو سرما باشه تغذیه فقط شاهدونه معجون و نیجر  و کافیشه تعطیل یا که هم از دوستای اونجاییت بپرس اونا هم حیوونت رو میبینن هم شرایطت و هم قبولشون داری.موفق باشی
۱۳۹۵/۱۱/۱۷، ۰۴:۴۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، gholizadeh
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #22
سلام
به نظر من مبحث معجون ربطي به اتاق ودما نداره بهتره راجع به تغذيه هم در موضوعات مرتبط صحبت كنيم. 
دما هر چه سردتر باشه انرژي بيشتري براي گرم كردن بدن استفاده ميشه در نتيجه چربي ها از بين ميرن .چربي به مقدار كم هم براي بدن پرنده ضروريه تا يك لايه محافظ ذر زير پوست براي حفاظت از سرما وجود داشته باشه. در طبيعت هم حيوانات براي فصل زمستان چربي ذخيره مي كنن. دماي اتاق براي جفت زدن لازم هست كه بره بالاي 18درجه اونم فقط براي جفت . سهره شما كه چربي مي گيره به 3علت هست :
1- دماي بالاي اتاق 
2- قفس كوچك
3- تغذيه نامتعادل
سهره اي كه داخل اتاق نگهداري ميشه براش بهتره كه از سبزي جات و ميوه جاتي مثل سيب و برگ تربچه استفاده بشه . شما قفسش را بزرگتر كن تا تحركش بيشتر بشه . من قبلا هم گفتم به سهره ها تخم خار ميدم .به خاطر سرما دريغ از ذره اي چربي .دما مثل خمير هست كه مي تونيم باهاش سهره را شكل بديم. با دما مست ميشه يا تولك ميره.چاق ميشه يا لاغر ميشه. اگر با تغذيه تركيب بشه كه نتيجه فوق العاده ميشه.

به قول آقا عليرضا شما كه حرف ما را قبول نداري  .
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۱/۱۷، ۰۹:۳۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #23
سلام 
امید وارم از سوالات و مباحث قبلی سوء برداشتی بوجود نیومده باشه  ...... من هم چند تا رفیق دارم نظر همه رو میپرسم و بعد جمع بندی میکنم ....... بعضی وقتها سوالی رو مطرح میکنم تا اساتید نظرشون رو بگن و بعد بین گفته های اساتید سایت و دوستام و تجربه خودم بتونم به جمع بندی برسم ....... یه دلیلش هم اینه که تو کارهام دقیق هستم و این خصلت خوبیه اتفاقا ...... و از دوستان هم به خاطر محبت و راهنماییشون قبلا تشکر کردم بازم از همه دوستان صمیمانه تشکر میکنم ......
آقا علیرضا سهره های زاگرسی بخصوص مناطق غرب کشور خیلی به ندرت و تک و توک شاید استعداد چاقی داشته باشن یعنی 99.99 درصد استعداد و ژن چاقی ندارن و یکی از علتهایی که طالب زیاد داره همینه اصلا علاوه بر حنجره و بخون بودنشون ...... و الان سهره من در حد 50 درصد چربی گرفته و از این 50 درصد نصفش به خاطر داخل خونه بودن هست که طبیعیه و نصف دیگه ش به خاطر نکتونی بود که استفاده کردم پرنده رو برای چربی گرفتن بیشتر مستعد کرد ..... و اگر از نکتون استفاده نکرده بودم الان پرنده 25 یا نهایتا 30 درصد چربی داشت یعنی نصف الانش که اصلا مشکلی نداره اون مقدار چربی و کاملا طبیعیه ..... همین الانش هم یه تو لک بره بیشتر از نصف چربیهاش میسوزه و آب میشه ..... 
خونه ما نزدیک به 300 متر هست و اگر سیستم گرمایش روشن نباشه خودمون مریض میشیم پس ناچاریم که سیستم گرمایش رو روشن کنیم ولی سیستم گرمایش اتاق پرنده کاملا خاموش بوده و هست و من جای مخصوص نگهداری پرنده م رو کنار پنجره گذاشتم که هم خنک تر باشه و هم روشن تر و خونه ما آپارتمانی هست و خرپشته یا بوم نداریم فقط دوتا بالکن داریم که یکیش خیلی مناسب نیست اون یکی هم که عکسش رو گذاشتم ..... قفس بزرگ سهره رو خراب میکنه مگه برای جفت یا به صورت موقتی ..... من از همین رفقام قبلا پرسیدم که سهره چربی بگیره چکارش کنم گفتن هیچی خودش میره تو لک چربی هاش آب میشه یا بذاریش بیرون چربی میسوزونه ولی باید از بهار بذاریش بیرون که به هوای بیرون عادت و سازگاری پیدا کنه (البته به شرطی که خوراک اضافی بجز همون شاهدونه بهش ندی) .... حتی پرسیدم که قفسش رو باید بزرگ کنم گفتن نه اصلا خراب میشه تو قفس بزرگ . سهره باید همیشه تو قفس کوچیک باشه یعنی قفس سهره ای که 30 سانتی هست یا قفس سهره قناری که 35 سانتی میشه .... تو تهران من بزرگان سهره بازی رو دیدم از این دو سایز بزرگتر برای سهره قبول ندارن حالا شهرهای دیگه رو نمیدونم ..... الان هم پرنده من تو قفس 30 سانتی هست ..... سبزیجات هم از برگ ترب گرفته تا کاهو و هویج و..... هفته ای سه بار حداقل بهش میدم .....ویتامین هم هفته ای یکبار فقط .....
پرنده من الان در اون حد چربی نگرفته که خراب بشه ولی منظور من این بود پرنده دوستام که بیرون هستن سر سوزنی چربی ندارن البته من وسط بهار دوسه تاشون رو گرفتم و معاینه کردم خشک خشک بودن ولی فیتیله شون یک سانت زده بود بیرون نوک تمام سفید .....
سهره من با بقیه سهره ها شرایطش متفاوت بوده و هست که نمیتونم بیرون ببرمش .  اول اینکه من از همون روز اولی که آوردمش تو خونه پیچیدمش که هر چی زودتر لک بخوره   دوم اینکه براش دهن گذاشتم و زیر دهن نوار خواستم بالا بیارمش و دهن دارش کنم   سوم اینکه سهره ای که داخل خونه لک خوده و صاف کرده رو نمیشه پاییز بیرون برد بخصوص از آذر ماه اصلا نباید بیرون ببریش تا بهار که درختا شکوفه میدن و باید داخل خونه جای خنک باشه (بخصوص اگر زیر پارچه لک خورده باشه)  چهارم اینکه ما تهران هستیم و آفتاب تهران بخصوص منطقه ما که شمیران هستیم با آفتاب شیراز و یاسوج و لرستان زمین تا آسمون فرق داره اینجا نور خورشید تو پاییز و زمستون فقط نور داره گرما اصلا نداره که روزها بتونم جوجه م رو بیرون ببرم ولی تو لرستان وسط زمستون آفتاب ظهرش هم خیلی جون داره و حرارتش با آفتاب تهران اونم منطقه ما قابل قیاس نیست    و پنجم اینکه خونه ما دونبش هست یک ضلعش شمالی و رو به کوه هست که ابدا آفتاب نداره به جز سر صبح اونم تابستونا و یک ضلعش شرقی هست که اونم به خاطر ساختمونهای مجاور آفتاب نداره و فقط دو سه ساعت دم ظهر آفتاب میگیره که در واقع آفتابش میخوره کف تراس توی عکس هم دقت کنید مشخصه ..... غرض اینکه همه چیز بستگی به شرایط داره و مطلق نیست .....البته با عرض معذرت اینا رو فقط برای توضیح دادن دقیق بیان میکنم یه وقت فکر بدی بوجود نیاد 

نکته آخر اینکه من برای همدلی و همفکری و مشورت اومدم توی سایت هیچ ادعایی هم ندارم الانم در حال حاضر یدونه سهره خیلی معمولی دارم میخوام وقت بذارم براش و درستش کنم مثل یه باغبونی که میخواد یه بذر سیب رو اول تبدیل کنه به یه نهال و بعد تبدیلش کنه به یه درخت بارور و باشکوه خیلی زمانبر و زحمت داره امسال هم فقط یه اشتباه داشتم اونم استفاده از نکتون بود (که برای پرنده ای که پایه دونش شاهدونه هست اصلا مناسب نیست بخصوص اگر داخل خونه باشه) ...... اگر میخواستم فقط چندتا دونه سهره بخرم یا داشته باشم الان ده تا دونه سهره عتیقه تو خونه داشتم چون به لطف خدا همه جور امکانات و شرایطش رو دارم ولی من هدف دیگری رو دنبال میکنم که سختی ها و محدودیتهای خاص خودشو داره و دیر ثمر میده ..... 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۷/۲۱، ۰۸:۳۱ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۱۷، ۰۱:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: m.56 ، محمدمهدی ، gholizadeh
*
کاربر انجمن

license
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 279
162 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #24
جناب سيمرغ موفق باشيد و انشالا نتيجه زحمات خودتون روبزودي خواهيد ديد همينطور ساير دوستان هم انشالاهمگي به خواسته خود برسند و مزدزحمات خودشون روبگيرند انشالا
۱۳۹۵/۱۱/۱۷، ۰۱:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، سی مرغ
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #25
آقا مهدي چندتا جوجه قفس بخر دهن دار كن . سهره شما مشكل دما داره نه خوردن نكتون. پارسال وامسال امتحان كردم .سهره اگر از جوجگي داخل قفس قناري باشه تو خوندنش تاثير منفي نميذاره.جوجه امسال من از اول تو قفس قناري بود .از كله صبح تا عصر هم دهن ميزنه . 
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۱/۱۷، ۰۲:۱۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #26
سلام
اگر من سوال میکنم هدفم دو چیز هست اول اینکه ببینم غیر از اونچیزایی که من میدونم دوستان چی میدونن و در واقع به معلوماتم اضافه بشه چون همه چیز را همگان دانند و هر سری یه فکری داره و دوم ترویج علم پرنده بازی و زکات اونچه که میدونیم هست .... فقط و فقط هم به خاطر عشق دلم که سهره باشه .
جوجه قفسی هم بیارم سال اول 30 تا 40 درصد شاید بتونه دهنی که من برای جوجه م میذارم بگیره .... جوجه قفسی که هیچی جوجه سهره قناری بیست روزه هم بیارم نهایتش 50 تا 60 درصدشو بگیره .   

به نظر شما دمای 18 19 درجه برای سهره ای که کنار پنجره هست تو یه اتاقی که سیستم گرمایشش خاموشه و یه روز در میون سبزیجات میخوره و دونشم شاهدونه ریز خالی هست و هفته ای یکبار هم به زور بهش مولتی ویتامین میدم خیلی دمای گرم و بالایی هست ؟ و سهره تو این دما چربی میگیره؟ .... بله کلا سهره داخل فضای بسته کمی چربی میگیره که طبیعی هست ولی من از نکتون به صورت دوره ای استفاده کردم و ریز کارهام رو به اشتراک گذاشتم و به هیمن خاطر بود که پرنده مستعد شد برای چربی گرفتن ...

تو قفس بزرگ پرنده سخت رام میشه و اگرم رام بشه ذاتش رام نشده این خیلی نکته دقیقی هست که پرنده بازهای ماهر که 50 ساله سهره باز هستن هم نمیدونن ولی تو قفس کوچیک کلا خوی چمشوی از ذات پرنده بیرون میره و کاملا اهلی میشه .... الان جوجه من شاهدونه رو که با دوتا انگشتم ببرم سمتش اونم میاد سمت من و از دستم دونه میگیره و با انگشتم بازی میکنه جنب و جوشش هم ببینی فکر میکنی صید پایزه هست اونقد تحرک داره که خودش نشونه سلامتی هست و اگر چربیش بیشتر از اندازه میبود اینقد نباید ورجه وورجه میکرد .... ما تو تهران اغلب از قفس غلامی 30 یا 35 سانتی استفاده میکنیم و البته عرض و ارتفاعش هم از قلابهایی که تو شهرهای دیگه استفاده میشه بیشتر هست یعنی حجم فضای خالی درون قفس کاملا استاندار و مناسب هست برای سهره و برای من چون روی دهن میخوام کار کنم 30 سانتی بهتره چون 30 سانتی رو ما بهش میگیم قفس آواز که بیشتر دهن بازا استفاده میکنن .... حالا سلیقه شما اینه که قفس قناری بهتره من که نگفتم پرنده تو قفس قناری میمیره یا نمیخونه و لال میشه یا ...... صحبت سر اینه که بهترین کدومه ... پرنده هم با شرایط خودش رو وفق میده بعد از مدتی . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۴/۲۸، ۱۱:۳۱ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۱۷، ۰۹:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: m.56 ، ناصر فتاحی
*
کاربر انجمن

license
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 279
162 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #27
جناب سيمرغ لطفا ناراحت نشيد اينجاهمه براي يك هدف جمع شديم اونم يادگرفتن هست حالا دوستان بيان دوستانه دارن والبته شما هم بسيار لطف ميكنيد تمام مطالب رودوستانه و موشكافانه بيان ميكنيد ولي خودم تجربه اي كه داشتم اين بوده كه سهره بازي اگه سخت باشه دهن بازي سخت تر ر سخت ترش ميكنه و در عين حال شيريني وهيجان بيشتر بهش ميده خود ما امسال زحمت سه سالمون توسط يك اجراي صدم ثانيه اي ردي از يك جوجه خراب شد وكهنه دودو رو كرد و چندين روز اوقاتمون تلخ شد در اخر عرض ميكنم هيچ پرنده اي مثل سهره زير و بم وچم وخم نداره هر چقدرم بلد باشيم باز ميبيني پرنده يه قدم ازت جلوتره مجددا از همه شما عزيزان تشكر ميكنم بابت مطالبي كه ياد ميگيريم از ارسال هاي خوبتون
۱۳۹۵/۱۱/۱۷، ۱۰:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #28
درود
دوستان خسته نباشید و ایشالا همه به اهداف خود از بابت نگهداری سهره برسید
وقتی پای سلیقه شخصی وسط میاد نمییشه زیاد دخالت کرد 
ماشالا همه استاد هستن و هر شخصی نسبت به شرایط و موقعیت مکانی یه جور سهره نگه میداره معمولا اصول نگهداری هم یکی هستن ولی توی جزییات نسبت به خیلی شرایط و اهدافمون نحوه نگهداریها فرق میکنه

نظر شخصی من اینه که تمامی دوستان به سمت پرورش سهره توی قفس روی بیارن تا علم و اگاهی کافی رو بدست بیاریم و کمکی بشه به منقرض نشدن نژادهای خوب  طبیعتا با محقق شدن این امر اوازهای خوب هم از بین نمیرن
۱۳۹۵/۱۱/۱۷، ۱۱:۳۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #29
سلام آقا مهدی درستش هم همینه که آدم نظرات و تجربیات مختلف رو بشنوه بعد بهترین تصمیم رو بگیره.شخصا با قفس بزرگ برا سهره مخالفم فقط موقع جفت.اگه سهره ای خیلی چربی بگیره که مضر باشه و احتیاج به آب کردنش باشه من از شاهدونه بو داده استفاده میکنم ظرف سه تا پنج روز مثل ریش تراش چربی آب میکنه  نه حیوون لک میخوره  و نه خراب میشه. منم سهره هامو چه جوجه چه کهنه داخل خونه لک میدم با روش پیچوندن و بعدش که وسطهای پاییز هست بیرون یه میخ میشن و اصلا خراب نمیشن البته نکته مهم که همه میدونن اینه که هر سهره خصوصیات منحصر بفرد داره مثلا یه سهره رو یه بار تو دست بگیری برا چک کردن یا تعویض قفس سهره لک میخوره و کلی افت میکنه یا مثلا قفس از دستت میافته سهره مست برا شش ماه لال میشه ولی میای میبینی گربه رو قفس آویزونه ده دقیقه بعد دوباره شروع به خوندن میکنه هرکس اول باید ذات و عادت های سهره شو بدونه این فوت کوزه گری هست یجورایی
۱۳۹۵/۱۱/۱۷، ۱۱:۳۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: m.56 ، محمدمهدی ، محمدمهدی
مدیرکل

ليسانس
ارسال: #30
سلام مجدد
سهره وقتي سرماي زمستون را سپري مي كنه بدنش چربي هاي اضافه ومضر را ازبين ميبره.من خودم براي سهره هايي كه احساس مي كنم در خطر چاقي هستن دما را كم مي كنم .دماي اتاق براي سهره هايي كه قصد جفت زدنشون قبل از عيد داريم نبايد كمتر از 10 درجه بشه ولي دماي 18 هم به نظر من زياده. دما حدود 15 درجه مناسب تره تا قبل از جفت زدن كه دما را به حدود 18 درجه برسونيم كه با افزايش دما وكاهش ساعت خواب آماده بشن. يعني با تركيب دما ، زمان روشنايي وتغذيه سهره را آماده مي كنيم. ولي با دماي طبيعي سهره برج2به بعد آماده ميشه مخصوصا ماده ها وگرنه بعضي نرها اواسط زمستان هم مست ماده گير ميشن.
امضای محمدمهدی

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۱/۱۹، ۰۲:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان