زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۳۱، ۱۰:۴۵ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

دون تیغ سره

*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 2
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 277
200 سپاس گرفته‌شده در 53 ارسال
ارسال: #1
دون تیغ سره
با سلام خدمت همه دوستان وعشق بازان عزیز:
در مورد دون تیغ (دونه های که داخل تیغ سره ، گلی که سره داخل بیابون میخوره) است سوال داشتم.
خاصیت ؟
نوع طبع ؟؟(گرمی یا سردی)
قیمتش ؟
زمان دادن به پرنده ؟(داخل تو لک یا بعد از تو لک)
من شنیدم خیلی خاصیت داره اکثرا دهن بازها تیر شهرمون دیدم که به پرندشون میدن.
۱۳۹۱/۰۷/۰۸، ۰۷:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 120
11 سپاس گرفته‌شده در 6 ارسال
ارسال: #21
RE: دون تیغ سره
خدمت دوستان عزيز عرض كنم ديروز رفتم صحرا تا از اين دونه ها جمع كنم ولي چشمتون روز بد نبينه بعد از اينكه كلي از اين خارها كندم ( البته بعد از هزار نيش خوردن از اين تيغ حسود !!! ) اونها رو خرد كردم و آوردم خونه با دستگاه بوجاري خودم بوجاريش كردم همش شد يه استكان دونه !!! اينها همه به كنار وقتي به سهره هام دادم باور كنيد از هر 20 تا دونه فقط تونستن يكيشو بشكنن و بيخيالش ميشدن ، دوستاني كه از اين دونه به سهره هاشون ميدن هم همين مشكل رو دارن ؟ راهش چيه ؟ خيسشون كنم چطوره ؟ و اينكه واقعا اينقدر با ارزش هست كه دوباره برم بيابون گردي ؟
۱۳۹۲/۰۶/۲۴، ۰۵:۳۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: omidlord ، محمدمهدی
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 30
سپاس‌ها: 920
2174 سپاس گرفته‌شده در 624 ارسال
ارسال: #22
سلام
من شادونه های درشت رو حدود 12 ساعت میذارم خیس میخوره روز بعد همشون دهن باز میکنن میزارم جلو آفتاب خشکه خشک بشه تا خراب نشه دیگه سهره نمیریزه کف قفس و همش خورده میشه روی این دون هم امتحان کنید البته شادونه زیاد بمونه تو آب خیلی باز میشه و مغزش میریزه بیرون حروم میشه ببینید چند ساعته باز میشه.
۱۳۹۲/۰۶/۲۴، ۰۸:۴۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: payman3 ، shahin20 ، omidlord ، محمدمهدی
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #23
من هم شنیدم که : یک ظرف آب میگذارند به جوش که آمد دانه های دهن بسته رو در آن میریزند و خیلی زود صاف میکنند که چربی دان هدر نره بعد هم رطوبتش تا اندازه ای میگیرند (روی پارچه پهن میکنند) بعد از یک روز هم خشک شده اند هم دهان باز ، البته باید به محض شکفتن خشک شده باشند که جوانه نزنند .

خودم امتحان نکردم ولی کافشه و شاهدانه درشت با خیس کردن بمدت یک شب و خشک کردنشان در روز بعد براحتی شکفته کردم . موفق باشید .
۱۳۹۲/۰۶/۲۵، ۰۲:۰۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، payman3
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 277
200 سپاس گرفته‌شده در 53 ارسال
ارسال: #24
سلام به نظرم دون تیغی که شما جمع کردین یا نرسیده یا آب کافی نخورده وخشک است و با خیسوندن به نتیجه ای نمیرسید .
رنگ دونه های رسیده حدودا طوسی است.
شما باید گلهای بوته های را بچینید که رنگ بنفش گلهای انها به سمت زردی رفته و در حال شکوفا یا باز شدن هستن
در ضمن برای چیدن این دونه باید از وسایلی از قبیل قیچی مو انگور بری،دست کس و گونی استفاده کرد

روش بنده به این صورته که پس از چیدن دون تیغ اونهارا داخل یه گونی ضخیم وری پشت بام میزارم تا خشک بشه بعد از خشک
شدن کامل اونها را با پا حسابی میکوبم تا دونه ها از داخل گل بیرون بریزه بعد با الک یا دستگاه بوجار دونه ها را از هم جدا میکنم
۱۳۹۲/۰۶/۲۶، ۰۸:۵۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #25
سلام

دوستان به نظرم مي رسه اينها هم دون تيغ سهره هستند .

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۶/۲۶، ۱۰:۲۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ليسانس
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 120
11 سپاس گرفته‌شده در 6 ارسال
ارسال: #26
منم اين مطلب رو يه جاي ديگه ديده بودم كه گفته بود اين تيغي كه شما معرفي كرديد تيغ بهاره است و گاها سهره از گل بنفشش هم تغذيه ميكنه و اوني كه من گفتم تيغ پاييزه
۱۳۹۲/۰۶/۲۶، ۰۱:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، مسعود میرزالو
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #27
خار مريم
اين عكس ها متعلق به بوته هاي خار مريم شهر نورآباد ممسني هست.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۰۷/۲۷، ۱۰:۳۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
مدیر بازنشسته

کارشناسی
اعتبار: 37
سپاس‌ها: 2904
3084 سپاس گرفته‌شده در 1031 ارسال
ارسال: #28
سلام
اون خار زرد تو  شهر ما هم هست خیلی زیاد معمولا کس  های ک اینجا تور میندازن واسه سهره  از این خار هم میذارن رو  وکنار تور  که  سهره ها میان ومیوفتن تو دام
من خودم از این دانه ها از تو خار دراوردم تو هرگل این خار معمولا چهار تا دونه هست من چن تا بازکردم همین اندازه داخلش بود
 اون خار مریم هم اینجا ازشون هست وقتی که تو زمین کشاورزی ها رشد میکنن چون اب زیاد بهش میرسه تا دومتر هم بلند میشه من زمین کشاورزی دیدم بخاطر این وجود این خار داخلش  قابل برداشت نبود  معمولا باسم خشکش میکنن دیدم که ی پرنده های روش نشستن اسم پرنده نمیدونم هم اندازه سهره ومهاجر هم بودن چون تابستونا اینجا نیستن
امضای محمدامين كاوسی
خدایا ! در برابر هر آنچه انسان ماندن، را به تباهی میکشد مرا با
نداشتن و نخواستن
رویین تن کن
                                                         "دکتر علی شریعتی"

۱۳۹۲/۰۷/۲۷، ۱۱:۰۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #29
بسیار عالی سهره در طبیعت از همه ی این تیغ ها تغذیه میکنه و و چندین گونه در ایران وجود داره که اندازه و سختیه دونه هاش متفاوت هست در زمستان به دلیل گرم بودن این دانه ها خودم دیدم بعد از باریدن برف وقتی خورشید میزنه تو آب سرد آبتنی میکنن.روغنی هستند و بسیار شبیه کافشه هست و از نظر تقسیم بندیه گیاهی هم به کافشه نزدیک هست و از یک جنس هستند.
نصف انگشتی که به سهره بدید از شدت گرما دهنش باز میشه و بسیار مقوی هست ولی اینقدر زحمت داره جمع آوری و در آوردن دونه هاش که به زحمتش نمیارزه امسال از تقریبا نصف گونی از خار زرد ها که کوچکتره تقریبا یک و نیم استکان آب سهره دونه در آوردم .
تیغ های زرد پاییز میرسه و دونه هاش سفت میشه و خشک و خار مریم که بزرگتره اواخر بهار و اوایل تابستان.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۷/۲۷، ۰۸:۱۰ ب.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۲/۰۷/۲۷، ۰۳:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #30
گیاه خار مریم، قرن هاست که برای درمان بیماری های متعددی به کار گرفته می شود این گیاه که بومی خاورمیانه، اروپا و آمریکای شمالی است سال هاست که برای درمان بیماری مورد استفاده قرار می گیرد. به نوشته سایت «ehow» این گیاه در کاهش علایم پیری بسیار موثر است و نقش مهمی در ***سم زدایی از بدن و به ویژه کبد*** دارد.
● خواص خار مریم
این گیاه که یک نوع آنتی اکسیدان قوی است، از بدن در برابر آسیب های سلولی ایجاد شده از رادیکال های آزاد محافظت می کند.
ماده ای به نام گلوتاتیون(Glutathione) موجود در این گیاه نقش عمده ای در سم زدایی کبد ایفا می کند.
خار مریم از ایجاد سنگ صفرا پیش گیری و بیماری را درمان می کند.
این گیاه، در مقابله با سرطان پروستات، رحم و سینه موثر است و رشد سلول های سرطانی را نیز کاهش می دهد.
این گیاه اثربخشی داروهای مربوط به شیمی درمانی را نیز افزایش می دهد.
مقاومت انسولین در بیمارانی که از دیابت نوع ۲ رنج می برند را کاهش می دهد.
خار مریم، در کاهش میزان کلسترول خون موثر است و کلسترول مفید را نیز افزایش می دهد.
در صورت مسمومیت با قارچ که می تواند به کبد آسیب برساند خوردن خارمریم ۱۰ دقیقه پس از مصرف قارچ، اثر سموم را از بین می برد. استعمال عصاره خارمریم در عرض ۴۸ ساعت پس از مسمومیت بر اثر مصرف قارچ مانع از کار افتادن کبد و مرگ حتمی می شود.
البته بیشتر این خواص که گفته شد در برگ های گیاه وجود داره که تلخ هستند و میشه برگهای سبزش رو اواخر بهار جمع آوری کرد.
منبع :http://www.beytoote.com/health/cure-herbaceous/kharmaryam.html
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۲/۰۷/۲۷، ۰۸:۱۶ ب.ظ، توسط مسعود میرزالو.)
۱۳۹۲/۰۷/۲۷، ۰۸:۱۱ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان