زمان کنونی: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹، ۰۹:۲۵ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

رام کردن سهره

*
کاربر انجمن

تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۲۴
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 0
2 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #1
سهره
طرز سریع رام کردن سهره Emo_im_heart
۱۳۸۹/۱۰/۲۴، ۰۵:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: fada ، theanimal
*
کاربر انجمن

تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۱۷
اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 107
280 سپاس گرفته‌شده در 80 ارسال
ارسال: #2
RE: سهره
(۱۳۸۹/۱۰/۲۴، ۰۵:۳۶ ق.ظ)narin نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
طرز سریع رام کردن سهره Emo_im_heart

سلام دوست عزیز

منظور شما از ایجاد این تاپیک چیه ؟ باید یا سوالتون رو مطرح کنید و یا اطلاعاتتون رو درج کنید.
۱۳۸۹/۱۰/۲۴، ۰۱:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: Animal Planet ، fada
مدیر بازنشسته

کارشناسی
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۰۸
اعتبار: 107
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 548
5285 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #3
RE: سهره
روش رام کردن پرندگان

يکي از مهم ترين ويژگيهاي يک پرنده زينتي آوازخوان ، اهلي بودن و يا رام بودن آن مي باشد . پرنده وحشي با تمام زيباييهايش در قفس آواز نمي خواند مگر زماني که احساس آرامش کند . در واقع پرندگان آوازخوان چه در طبيعت و چه در قفس زماني آواز مي خوانند که در سلامت کامل باشند و از طرفي احساس خطري از جانب محيط اطراف متوجه خود ندانند . شايد به همين دليل است که زماني که يک بلبل يا يک سهره در اوج آوازخواني پرنده اي شکاري يا گربه و يا حتي انسان را در نزديکي خود مي بيند ضمن قطع آواز اقدام به صدور هشدار به ساير پرندگان از طريق ايجاد اصواتي خاص مي نمايد . در حقيقت احساس ترس و وحشت پرنده از آن چه در اطراف اوست عامل قطع آواز و صدور هشدار به ساير پرندگان است .

يقيناً اگر شما پرنده اي وحشي را در قفس و در نزديکي خود قرار دهيد تا مدتي نه تنها آواز نمي خواند بلکه خود را به ديواره هاي قفس مي کوبد و اين همان چيزي است که يک پرورش دهنده پرنده دوست ندارد .

اگر مايل به شنيدن آواز يک پرنده وحشي در محيط قفس و در منزل خود هستيد بايد اين پرنده را رام و اهلي کنيد و اين امر زماني ميسر خواهد بود که پرنده نسبت به شما احساس ترس و وحشت نداشته باشد .

احساس ترس پرندگان امري غريزي است که البته بخشي از آن نيز اکتسابي مي باشد . شايد جوجه سهره اي را ديده باشيد که گربه اي را روي ديوار مي بيند و يا قوشي را در آسمان مشاهده مي کند و به آن خيره شده و اصوات خاصي از خود ساتع مي کند . آيا به نظر شما اين جوجه که نه گربه اي ديده و نه قوشي و عقابي پس چرا مي ترسد ؟ اين همان غريزه حيوان است .

به حکم غريزه پرندگان انسان را نيز دشمن خود مي دانند و از آن هراس دارند . و شايد بتوان گفت همين احساس ترس و وحشت پرندگان عامل بقاي آنان در طبيعت است .

به هر حال اگر علاقه مند به نگهداري پرندگان وحشي هستيد لازم است قبل از هرکاري پرنده مورد نظر را اهلي کنيد .

به طور کلي در اهلي کردن پرنده اگر بتوانيد احساس ترس پرنده را نسبت به خود از بين ببريد در آن صورت گام اصلي در رام کردن پرنده را برداشته ايد . روش رام کردن زياد مهم نيست و آنچه مهم است کاستن ترس پرنده نسبت به خودمان است ( ولو از هر روشي ) . البته بايد توجه داشت که برخي پرندگان مثل سهره زرد ، گل به سر و سهره خاکي زود رام هستند و برخي پرندگان مثل سهره جنگلي (سهره آوازخوان ) دير رام شده و نياز به صرف زمان بيشتري دارد . و يا اين که پرندگان جوان نسبت به پرندگان بالغ بسيار زودتر رام شده و انس مي گيرند .

عده اي به غلط معتقدند که براي رام کردن پرنده بايد قفس آن را در محلي پر رفت و آمد قرار داد تا بچه ها با پرنده بازي کنند و کم کم پرنده رام شود در حالي که اگر بچه ها ضمن بازي با پرنده به آن آسيب وارد کنند و موجب ترس پرنده شوند نه تنها پرنده رام نمي شود بلکه نسبت به قبل ترسو تر نيز خواهد شد .

بهترين روشي که براي رام کردن انواع پرندگان استفاده مي شود اين است که پرنده را در قفسي به ابعاد متوسط يا کوچک گذارده و سپس قفس پرنده را در محلي آرام و پر رفت و آمد قرار مي دهند . که بهتر است قفس آويزان نباشد . همچنين بايد تا مدتي که پرنده رام نشده به آن کمتر توجه شود . ( به هيچ وجه نگذاريد کسي با پرنده شما در اين مدت بازي کند يا پرنده را بترساند ) . پس از گذشت يکي دو ماه پرنده اي خواهيد داشت که نسبت به روز اول به مراتب اهلي شده و به مرور زمان اهلي تر هم خواهد شد .

خلاصه آن که براي رام کردن پرنده توجه به نکات زير مهم است :

1- منظور از رام کردن پرنده کاستن ترس پرنده نسبت به انسان و محيط قفس است .

2- قفس پرنده زماني که در حال رام شدن است بايد کوچک يا متوسط باشد تا به پرنده در اثر ضربات ناشي از پرواز ناگهاني در قفس آسيبي وارد نشود .

3- قفس پرنده را در محيطي آرام و پر رفت و آمد و در نزديکي سطح زمين قرار دهيد .

4- کم توجهي و بي اعتنايي به پرنده يکي از مهم ترين عوامل در رام کردن آن است . تا پرنده احساس کند که فرقي بين بودن و نبودن شما در نزديکي قفس نيست . و از نزديک شدن شما به قفس خطري متوجه اش نمي شود .

5- در طول مدت اهلي کردن ، از دست زدن به پرنده جداً خودداري کنيد .

6- نگذاريد کودکان با پرنده شما بازي کرده و قفس را جابجا کنند .

7- با اعمال و رفتار خود به پرنده بفهمانيد که دوست او هستيد و نه دشمن او .

و در پايان اين که يکي از مهمترين اصول در موفقيت شما در اهلي کردن پرنده صبور بودن شما است . پس صبر داشته باشيد و مطمئن باشيد پرنده شما هرقدر هم که وحشي باشد رام و اهلي خواهد شد .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۷/۱۴، ۱۱:۴۱ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۸۹/۱۰/۲۴، ۱۱:۳۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۲۳
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 26
30 سپاس گرفته‌شده در 15 ارسال
ارسال: #4
رام کردن سهره
سلام دوستان
4-5 ماه پیش یک سهره تازه صید شده خریدم الانم یکم رام شده(چون منزل من خیلی ساکت هنوز کامل رام نشده) از نر بودنش هم مطمئنم.
1)اوایل وقتی دور و برش خلوت بود و آدم نمی دید یکم می خوند اما الان دیگه اصلا صداش در نمی یاد چکار کنم تا بخونه؟
2)اصلا آب تنی هم نمی کنه با وجود اینکه آب تنی کردن سهره دیگری را در قفس دیده. برای حل این مسئله چیکار کنم؟
ممنون می شم راهنماییم کنید

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۸/۲۹، ۰۳:۵۷ ب.ظ، توسط Erfan.)
۱۳۹۰/۰۲/۲۹، ۰۹:۰۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: mohammad20101368 ، crash1360 ، fada
مدیر بازنشسته

کارشناسی
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۰۸
اعتبار: 107
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 548
5285 سپاس گرفته‌شده در 1082 ارسال
ارسال: #5
RE: سئوال
معمولاً سهره های تازه صید شده تا کاملاً رام نشن و تولک نرن همین مشکل رو دارن . شما سعی بکنین سهره را رام کنید و اگه تابستون تولک بره و رام بشه برای حدودهای بهمن و اسفند ماه یک سهره خوشکل با پرهای صاف دارین
۱۳۹۰/۰۲/۲۹، ۰۹:۴۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

لیسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۰/۲۱
اعتبار: 13
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 161
1046 سپاس گرفته‌شده در 275 ارسال
ارسال: #6
RE: سئوال
با سلام
دوست عزیز طبق گقته های دوست عزیزمان اول سهره را باید رام کنی اونو تو قفس کوچک سهره قرار بده واگر آب بازی نکرد با آب پاش اونو خیس کن طوری که سهره خیلی نترسه وترسو بشه با آرامش این کاررو .در میان سهره های دیگه انجام بده بعد همگی سهره ها را درکنار هم بزار تا خودشونو خشک کنند و خود شما هم در کنار اونا باشین سعی کن سهرتو جای شلوغ ببری بزاری تا پرو بشه و ترسش بریزه تو طبیعتم ببرش ،اگر سهرت حالا رام نشه تو زمان لک رفتن سخت تر رام میشه. موفق باشی
۱۳۹۰/۰۲/۲۹، ۱۱:۵۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۸۹/۱۱/۲۶
اعتبار: 48
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 655
1268 سپاس گرفته‌شده در 355 ارسال
ارسال: #7
RE: سئوال
در کنار نکاتی که دوستان گفتند ، قفس سهره رو پایین یا توی ارتفاع کم یا روی زمین بذارین
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۲/۲۹، ۰۳:۵۵ ب.ظ، توسط esfahan-canary.)
۱۳۹۰/۰۲/۲۹، ۰۳:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

لیسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۰۲/۰۱
اعتبار: 1
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 650
551 سپاس گرفته‌شده در 249 ارسال
ارسال: #8
سئوال
(۱۳۹۰/۰۲/۲۹، ۰۹:۰۶ ق.ظ)hashem.gn نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام دوستان
4-5 ماه پیش یک سهره تازه صید شده خریدم الانم یکم رام شده(چون منزل من خیلی ساکت هنوز کامل رام نشده) از نر بودنش هم مطمئنم.
1)اوایل وقتی دور و برش خلوت بود و آدم نمی دید یکم می خوند اما الان دیگه اصلا صداش در نمی یاد چکار کنم تا بخونه؟
2)اصلا آب تنی هم نمی کنه با وجود اینکه آب تنی کردن سهره دیگری را در قفس دیده. برای حل این مسئله چیکار کنم؟
ممنون می شم راهنماییم کنید

درود
1.رام کردن و خوندن سهره دو مطلب مخالف هم هستند.نمیتونی سهرت رو هم رام کنی و همزمان که داره خودش رو به اینطرف و اونطرف و سقف قفس میزنه انتظار دهن رفتن ازش داشته باشی.!
اگر میخوای بخونه بزارش نزدیک یه درخت و یه سهره دیگه رو هم جایی بزار که نبینش،اونوقت همیدگرو صدا میزنن.
2.یه ظرف آب بزار کف قفس(رنگش سهره رو نترسونه)یه قالب یخ کوچولو بزار رویه قفس تا همینطور که آب میشه بچکه تو ظرف آب.ممکنه کار ساز باشه!
۱۳۹۰/۰۲/۲۹، ۰۵:۰۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۰۱/۲۳
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 20
35 سپاس گرفته‌شده در 6 ارسال
ارسال: #9
RE: سئوال
درود . دوست خوبم . من هم خوزستانی هستم . امیدیه . شمارمو میزارم اگه کاری داشتی در خدمتیم .

سهره ات رو یه جای پر رفت و آمد بزار . زیاد بالا نزارش . مثلا بزارش رو پیشخون آشپز خونه . زیاد هم بهش زل نزن . 20 روزه رام میشه . بابت حموم نکردنش هم خیالت راحت . وقتی یه مقدار رام شد . کم کم بزارش تو حیاط با یه آبپاش که اب رو پخش میکنه از فاصله 6 . 5 سانتی به طرفش آب بپاش بزار تا خشک بشه بعد بیارش داخل . تغذیه اش پیش صاحب قبلی رو رعایت کن . هوا گرمه و فصل تو لک رفتن و بی حوصلگیه پرنده است . محیط رو براش خنک بزار . مستقیم زیر باد کولر نذارش . راستی علاوه بر شاهدونه تخم کتان بهش بده چون تخم کتان خنکه . برگ تربچه کمک میکنه دهن دار بشه برگ کاهو خنکه بهش بدی حال میکنه . اگه مطالبم خوب بود یه تشکر کافیه
۱۳۹۰/۰۲/۲۹، ۰۵:۴۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

ليسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۰۳/۱۷
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 152
156 سپاس گرفته‌شده در 44 ارسال
ارسال: #10
RE: سئوال (رام کردن سهره)
هر نوع رفتار شما روی سهره تاثیر داره چون شما رو میشناسه و توی رفتارهای بعدیش اثر داره ممکنه از شما بترسه یا استرس پیدا کنه یا هر وقت شما رو ببینه منتظر یک رفتار خوب باشه مثلا میوه یا کاهو آوردن شما مهمه اگر از رفتار شما خوشش بیاد کم کم عادت میکنه و هر وقت شما رو می بینه منتظر یک اتفاق خوبه اما اگر خیلی سریع و ناگهانی به قفسش نزدیک بشید یا با قفسش بازی کنید و سهره رو با دست بگیرید خیلی دیرتر رام میشه. آبتنی مهمه و ماسه یا سنگ ریزه همیشه باید در اختیارش باشه خیلی مهمه چون پرنده ها تو طبیعت هم خیلی ازش استفاده میکنن. سعی کنید از قفس کوچک استفاده و بهتره که قفس گنبدی نباشه و اگر میله های قفس مقداری ضخیم تر از میله قفس های معمولی باشه خیلی بهتره چوب قفس و جا دونش هم نباید شل یا لق باشن. باید بهش اهمیت بدید.
البته اگه همه این کارها رو هم نکنین بلاخره رام میشه اما خیلی اذیت میشه.
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۰/۰۳/۲۰، ۱۰:۵۹ ب.ظ، توسط jilguero.)
۱۳۹۰/۰۳/۲۰، ۱۰:۵۵ ب.ظ
سوابق نقل قول
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان