زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۶، ۰۱:۰۴ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

رام کردن سهره

*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 0
2 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #1
سهره
طرز سریع رام کردن سهره Emo_im_heart
۱۳۸۹/۱۰/۲۴، ۰۵:۳۶ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: fada ، theanimal
صفحه 20 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

لیسانس
سپاس‌ها: 0
2 سپاس گرفته‌شده در 1 ارسال
ارسال: #191
RE: دادن شربت ب-کمپلکس به سهره
سلام من یه سهره دارم که خیلی وحشیه بتازگی دهن باز کرده اما وقتی کسی رو میبینه نمیخونه چند روزی آشپزخونه نگهش داشتم فایده نداشت.البته خریدمش جوجه نبود تازه بالغ شده بودجوونه اما وحشی. یه سوال هم داشتم در مورد اینکه واقعا نظرات مختلفی دومورد تغذیه سهره هست از یه جایی خوندم شاهدونه باعث مرگش میشه یکی میگفت کتان در درازمدت باعث مرگش میشه خواهش میکنم یه برنامه غذایی هفتگی ماهانه ...... بهم بدین . ممنون از همه کسایی که اینجا رو مثل یه دانشگاه واسه من که مبتدی هستم کردن سلامت باشید

۱۳۹۲/۱۱/۱۰، ۱۰:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #192
RE: رام کردن سهره
سلام
 به نظرم براي رام و آرام شدن شدن سهره اين دو راهي كه عرض مي كنم از همه راهها بهتر وكاربردي تر هست:
1- گرداندن سهره : وقتي قفس سهره را توي دست مي گيري وبيرون مي بري در حين راه رفتن سهره آرام هست وبه همين صورت هم رام ميشه وهم مست.
2- آب تني دادن سهره : هفته اول بگذاري كه سهره آب تني بكنه وقتي خوب آب تني كرد با فاصله ازش بشيني تا خودش را خشك كنه وبه مرور زمان فاصله را باهاش كم كرد.
اين دوراه بايد با هم انجام بشن تا بهترين نتيجه را بدن. دادن غذاهاي لذيذ مثل كاهو وپسته وبادام رنده شده هم باعث علاقه سهره به شما ميشه.

امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۲/۱۱/۱۲، ۰۷:۵۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

لیسانس
اعتبار: 23
سپاس‌ها: 1106
878 سپاس گرفته‌شده در 267 ارسال
ارسال: #193
پیرو حرفای آقای بخشی باید بگم که سرگرم کردن سهره وحشی بهترین راه برای رام کردن اون هست .حالا به هر وسیله ممکن.
همونطور که قبلا هم گفته بودم من با چند تیکه چوب بریده شده و کوچک تونستم این کارو در کمتر از 2 هفته انجام بدم.
۱۳۹۲/۱۱/۱۲، ۰۹:۴۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، هیوا ، arrow
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #194
(۱۳۹۱/۰۶/۰۷، ۰۲:۰۷ ب.ظ)'torqe hamid' نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
اقای پوریان من منظور شما رو از دو تا خط گل زیر گلو رو نمیدونم چیه میشه با عکس نشان بدید؟

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۳/۰۲/۱۰، ۰۱:۰۲ ب.ظ، توسط علیرضا پوریان.)
۱۳۹۳/۰۲/۱۰، ۱۲:۴۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

کارشناسی
اعتبار: 6
سپاس‌ها: 10
209 سپاس گرفته‌شده در 75 ارسال
ارسال: #195
سلام 
حس پرندگان در طبیعت  نسبت به موجودات اطرافشون نه یک امر غریزی بلکه یک امر تجربی است به همین دلیل است که میبینیم در برخی کشورها پرنده ها در خیابان از دست انسان غذا میخورند و در کشور ما از چند متری فرار میکنند . واسه رام کردن سهره یا هر پرنده دیگری اساسی ترین کار القای احساس امنیت به پرنده است . هر کار و عملی که موجب ترس پرنده شود اثر معکوس دارد . مثلا از حرکات ناگهانی در کنار پرنده ، دست گرفتن پرنده ، جابجایی بی دلیل و ... پرهیز کنید . هر از چند گاهی به پرنده غذای مورد علاقه اش را بدهید تا بداند با نزدیک شدن شما خطری تهدیدش نمی کند . پس از مدتی که پرنده آروم تر شد بزاریدش در یک محل پر رفت و آمد و کم خطر . اگر پرنده شما جوجه باشد خیلی زود رام میشود و اگر بالغ باشد دیرتر به هر حال صبر و حوصله داشته باشید .

۱۳۹۳/۰۳/۲۸، ۰۹:۲۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #196
سلام
ضمن تشکر فراوان از تمام دوستان لازم است چند نکته را یاد آوری کنم

کلا ما چهار جور سهره داریم:

1- سهره ای که توی قفس متولد شده که بهش میگن (جوجه قفسی ) : اینجور سهره ها نیازی به رام کردن ندارن و از نظر رفتار شبیه قناری میشن و با گذشت زمان خودشون کاملا رام میشن بخصوص اگه دم دست باشن هرچه زودتر رام میشن .

2- سهره ای که در جوجه گی از طبیعت صید میشه که بهش میگن (جوجه قفس ) : اینجور سهره ها هم مشکل خاصی برای رام کردن ندارن اگه تو قفس کوچیک و دم دست باشن بعد از 6 ماه رام میشن و اگه خیلی سرسخت باشن بعد از لک سخت اول کاملا رام خواهند شد به شرط اینکه حتما دم دست باشن و قفسشونم هرچی کوچیک باشه بهتره .

3- سهره ای که کاملا رنگ آورده و بالغ شده و صید میشه که بهش میگن (سهره وحشی ) : که رام کردنش کمی مشکله و بیشتر از هر چیز صبر و حوصله میخواد و تازمانی که دوتا لک سخت نخوره کاملا رام نمیشه هر کارشم کنی موقتیه یعنی دوباره بعد مدتی خوی وحشی گریش برمیگرده البته بعضی از وحشی ها با لک اول هم رام میشن ولی اغلب تا دوتا لک نخورن رام رام نمیشن تازه اگه قفسشون کوچیک کوچیک باشه و همیشه هم دم دست باشن . بعضی از دوستان فرمودن با گرسنگی سهره رام میشه ولی من با این روش صددرصد مخالفم و به هیچ وجه کار درستی نیست .اگه یه مدت بگذره دوباره مثل اول وحشی میشن تازه اگه پرنده مریض نشه چون گرسنگی باعث میشه رگ سیاه در پس پرنده نمایان بشه دوست داشتید امتحان کنید یه سهره رو که وحشیه بادست بگیرید و پسش رو خوب نگاه کنید بعدش سه چهار روز گرسنگی بدین و اونوقت بگیرین و پسش رو نگاه کنید خواهید دید یه رگ سیاه از پسش نزدیکه مخرجش به سمت سینه پرنده نمایان شده که گفته میشه علامته ورم روده است . تازه ممکنه صد جور مرض دیگه هم بوجود بیاد .

4- سهره وحشی که دوتا لک یا حداقل یه لک خورده و کاملا رامه که بهش میگن ( کهنه قفس ).

یه نکته که خیلی مفیده برای رام کردن سهره و بخصوص سهره وحشی اینه که بنا بر منطقه آب و هوایی شما از وقتی که زمان لک خوردن سهره هاست (مثلا تو تهران اول تیر دیگه اغلب سهره ها لکشون شروع میشه ) یه ده روز قبلش یعنی از بیست خرداد سهره رو شبها همیشه تا 12 شب کنار خودتون بذارید تویه قفس خیلی کوچیک و بادست باهاش بازی کنید و یه لحظه دستتون رو از روی قفس بر ندارید همش رو پاتون باشه و دوتا دستتون رو روی قفس ویا اطراف قفس بذارید و انگشتاتون رو روی میله قفس بکشید و اگه تونستید دون براش نگه دارید نه با دهن یا زبون که ممکنه مریض بشه فقط بادست و تاحدودی به پرنده بی خوابی بدین البته بی خوابی موجب لک خوردن سهره میشه ولی مریضش نمیکنه و به خاطر همین بود که گفتم ده روز قبل از شروع تو لکش این کار رو بکنید و تا بیست روز این کار رو ادامه بدین و بعدش یه میخش کنید چون پرندتون دیگه حتما میره تو لک و باید جاش ثابت و بدور از استرس باشه .

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۸/۱۲، ۰۱:۵۹ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۳/۱۲/۱۹، ۱۱:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: hidrane ، محمدمهدی ، hana11 ، hana11 ، H o s s E i N
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 4
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #197
سلام.
بيست صفحه تاپيك رو خوندم و تا حدودي هشتاد درصدش رو ميدونستم از قبل كه بهترين كار براي رام كردن بردن تو شلوغي
و گردوندن سهره هست.
كه متاسفانه براي كسي مثل من كه هم شاغل هست و هم اپارتمان نشين امكانش وجود نداره.

يه سهره تابستون خريده بودم خيلي وحشي بود و تا منو نزديك خودش ميديد تند تند بال ميزد و بالش و دمش رو شكسته بود ظاهر داغوني داشت كه رفته رود روي اعصابم اين قضيه. منم درش اوردم و بالهاش كه نصفه شكسته بود رو به كل با قيچي كوتاه كردم به اسيبي بهش نرسه و درد نكشه.
و اين كار خيلي كمك كرد بهم و پرنده وقتي اين حس رو بكنه كه توان فرار يا مقابله رو نداره , يه حسي پيدا ميكنه كه مجبوره با شرايط كنار بياد.
بعد از چيدن بال هاش يه حلقه چسب شيشه اي كه روي ميزكامپيوتر بود گذاشتم و سهره رو كه ول ميكردم ميرفت دقيقا روي همون مينشست و تكون هم نميخورد حتي اهنگ كه براش ميذاشتم بدونه اينكه تكون بخوره و بالبال بزنه شروع ميكرد به مستي كردن.
آواز هاي قشنگي ميخونه مدل هاي مختلف اسم دهناش رو بلد نيستم ولي مدل هاي قشنگي ميخونه كه يه شكل نيست.
مدتي خوب بود و تو خونه آزاد بود و هربار كه ميومد نزديكم خودش ميرفت روي حلقه چسب مينشست و دستمم نزديكش ميبردم نميترسيد.
بعد كه مينداختمش داخل قفس و يه مدت بخاطر شغلم بي اهميت بودم بهش و سمتش نميرفتم تو خونه بازم وحشي بازي درمياورد و تند بال بال ميزد و دوباره بال و پرش رو شكونده بود كه فقط خوندنش رو تابستون ديده بودم و تا الان اصلا دهن نزده تو لك هم نميره اصلا
قفسش رو جاي خلوت گذاشتم و تو يه تاپيك نوشته بود تو دستمال بپيچين و بذارين جاي گرم اونم انجام دادم اصلا يدونه پر هم نريخت بعد از چند روز نزديك بخاري گذاشتمش يكي دو روز طوري كه از گرما دهنش رو باز نگه ميداشت ولي در حدي گرم نبود كه بميره.

متاسفانه دمش الان 4 ماهه ريخته و در نمياد اصلا آب بازي هم ميكنه و جاي مناسب و نور هم ميذارمش كنار پنجره هوا بخوره ولي خيلي ضعيفه بال و پر دراوردنش و نميتونم تا تابستون صبر كنم براي لك خوردنش چون امسال اصلا دهن زدنش رو نشنيدم نه بالش در اومد نه صاف كرد كه بشنويم صدايي ازش و اصن خريداري شده بخاطر دهن زدنش نه براي نگاه كردن و دكور بودنش تو خونه.

امروز رفتم يه سهره خريدم ميخوند كوتاه بلند و وحشي بود ولي خودشو نميكوبيد به قفس.منم چون پول نداشتم اينو گرفتم چون سهره رام و قرص رو 250 ميگفت فروشنده نميدونم روي سهره به چشم كالا نگاه ميكنن خون باباشون ميخوان حساب كنن مجبور شدم ايو بگيرم ديدم دهن زدنش رو و ميخوند بعد خريدمش. به عنوان وحشي خريدمش و اوردمش خونه انداختم داخل قفس رام كن گنبدي كه داشتم.

اين سهره اي كه خريدم بال بال نميزنه كه خودشم بكوبه به قفس . ولي تند تند ميپره اينور اونور . ميپره روي ني بعد روي جا دوني و ديواره قفس. اين كار رو دقت كردم بيشتر از صدبار شايد انجام داد امروز جلوم و رو اعصاب بود اينقدر ميپريد.

يه لحظه كه نگاهش نميكنم ميپره بعد اروم ميشه ولي باز منو ميبينه شروع ميكنه بپر بپر كردن كه نميدونم داستان چيه .سهره چهار گل هست و خوش هيكله لاغر مردني نيست ولي دمش شكسته بود تعدادي پرهاش.

يكي از دوستان گفت بكش دمشو كامل تا در بياد منم سهره قبلي كه داشتم رو با موچين از بيخ كه در اومده دونه دونه اضافي شكسته هارو كشيدم از گوشت بيرون به ارومي و خون هم نيومد اصلا.
ميخواستم ببينم چقدر طول ميكشه دربياد دمش قبل از تو لك رفتن تابستون چون سه چهار ماه مونده تا شروع بشه تولك و زمان كمي نيست كه بتونم صبر كنم .خودمو كشتم تولك برو نيست اين بشر.پيچوندمش قفسشو جاي گرم گذاشتم حتي سرشم داد زدم تا بترسه ولي پرو تر از اين حرفاست درش كه ميارم شروع ميكنه تو دستم هست انگشتمو گاز ميگيره و فرار نميكنه از دستم. جوري كه انگار لذت ميبره از گاز گرفتم با اينكه دستم دورش حلقه نيست در نميره ولي خودمو كشتم نتونستم رامش كنم تو خونه چون شرايط جاي شلوغ بردن رو ندارم و بگيرم دستم قدم بزنم تو خيابون.
۱۳۹۵/۰۱/۱۵، ۰۳:۱۸ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #198
سلام
سهره اولي چون تابستون تولك نكرده تا پاييز ازش انتظار آواز نداشته باشيد.اگر تونتستي يه عكس با كيفيت هم ازش بذار . تابستون كه شد دونه را به 3پيمانه شاهدانه ويك پيمانه نيجر ،يك پيمانه كافشه و يك پيمانه كتان تغيير بده تا لك بخوره .لك خوردن درفضاي آرام اتفاق مي افته .
 سهره دوم را اصلا تو دست نگير .بذار رو ميز كامپيوتر .جاي دانه طرف شما باشه .كلا بي خيالش شو .دوبار در هفته آب تني بهش بده.كاهو به هر دو بده . 
سهره رام هم اگر با آدم در ارتباط نباشه بعد مدتي وحشي ميشه حتي قناري كه از اول تو قفس دنيا مياد اگر مدتي زيادي آدم نبينه نسبت به حضور انسان حساس ميشه .
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۰۱/۱۵، ۰۶:۳۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 122
17 سپاس گرفته‌شده در 14 ارسال
ارسال: #199
RE: غذای سهره
درود
من یک هفته ای هست یه جوجه سهره کرمونی گرفتم و کمی گل هم اورده و دونه هم فقط
شاهدونه و هروز هم یک ساعتی میزارمش تو حیاط تا افتاب بگیره فقط مشکلی
که داره نه ابتنی میکنه نه میوه و سبزیجات میخوره مثل کاهو،سیب،اسفناج اصلا دریغ از یه نوک بزنه
ببینه مزش چطوریه برای حل این مشکل باید چکار کنم تا حالا همچین موردی ندیده بودم؟؟؟
میخواد بهش هر دو روز یکبار بهش سیاهدونه یا دونه دیگه بدم یا فقط همون شاهدونه بدم؟؟؟
و یه سوال نی زیر پای سهره باید درشت یا نازک باشه در عکس زیر خوده پرنده و نی زیر پاش معلومه همین خوبه.با سپاس
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
۱۳۹۵/۰۷/۱۵، ۱۰:۵۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #200
RE: سهره پف کرده و کم تحرک
سلام
آقا حسین جوجه سهره ها خیلی هاشون اینطوری هستن . خوب آب بازی نمیکنن و سبزیجات نمیخورن و ...
باید سه چهارماهی حداقل تو قفس باشن تا از این چموشی در بیان . اگر آب بازی نمیکنه با افشانه گر آب ولرم روش اسپری کن سبزیجات هم براش بذار بلاخره یاد میگیره میخوره . یه راه دیگه هم داره بذاریش کنار یه سهره کهنه یا یه جوجه ای که آب بازی میکنه و یا سبزی میخوره ازش تقلید میکنه و یاد میگیره . در هر صورت جای نگرانی نداره و چیز مهمی نیست با گذر زمان نهایتا تا سه ماه دیگه درست میشه.
سیاه دونه هم اگر خواستی بدی هر دفعه یکسوم انگشتی براش بذار تا آخر آبان کافیه ولی الزامی هم نداره همون شاهدونه و ویتامین رو بهش بدی کافیه الان که تو لکه داره رنگ میاره هفته ای دوبار هم ویتامین میتونی بدی دو روز درمیون . نیش هم مناسب و اندازه هست . نی زیر پای سهره سه تا سایز داره قطر 6 میلی متر و 8 میلی متر و 10 میلی متر . یعنی حداقلش باید 6 باشه و حداکثر 10 ولی بهترینش 8 میلی متری هست .

راستی این همون کرمونیه که پاش درد میکرد ؟ اون دوتای جوجه دیگه چی شدن ؟
(ببخشید امروز اینترنتم خراب بود از صبح تا حالا ده بار این جواب رو براتون فرستادم نمیدونم چرا ارسال نمیشد)
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۸/۰۷/۰۸، ۰۳:۳۴ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۰۷/۱۵، ۱۰:۵۶ ب.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان