زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۵، ۱۱:۲۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

راهکارهای فصل جفتگیری

ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #1
راهکارهای فصل جفتگیری
سلام دوستان همونطور که میدونید فصل جفتگیری سهره شروع شده هدف از ایجاد این تایپک گفتگو در مورد راهکارهای جفتگیری سهره در این زمان هست.در این بخش سهرها رو به دو گروه تقسیم میکنیم جدا از سن و سال.گروه اول سهرهایی هستند که به موقع مست شدن و جفتشون زدیم و الان یا جفت خوردن یا ماده اشون تخم گذاشته .همونطور که میدونید سهره ای که خوب پذیرایی و آماده شده رو میشه با سه چهارتا ماده قناری جفت زد.معمولا بعد از تخم سوم سهره رو از ماده جدا میکنیم و حدود یک هفته وقت داریم که اون رو تقویت و آماده ماده بعدی کنیم.در این یک هفته دو انگشتی پسته بادام کوبیده بهش میدیم دوتا آب بازی حسابی و یکی دوبار گردش بردن.تغذیه در این یک هفته باید مثل زمان قبل از جفت زدن باشه یعنی دونه اصلی شاهدونه و یکی دو انگشتی کتون.کتون به این دلیل داده میشه که وقتی با ماده قناری تو یه قفس قرار داده میشه و غذای ماده کتون هست براش تازگی نداشته باشه و باعث افت کردنش نشه مهم نیست که یکی دو انگشتی رو بخوره یا نه.تو این هفته حتما از ad3eیا استیمول استفاده بشه و برای آشنایی با ماده مورد نظر چندباری برای دقایقی قفس هاشون رو کنار هم میذاریم.نکته مهم در این زمان جلوگیری از افت کردن سهره هست که میشه با ثابت نگه داشتن شرایط و راهکارهای بالا از آن جلوگیری کرد.دسته دوم سهرهایی هستند که یا هنوز مست جفت خور نشدن یا هنوز جفتشون نزدیم.با توجه به آب و هوایی که امسال بر کشورمون ساکن شده و خنکی هوا میشه دیرتر و بیشتر به جفت زدن سهرها اقدام کرد.با توجه به فصلی که توش هستیم سفیدی نوک و پا امری طبیعی و دور از دسترس نیست.اگه سهره ای که به موقع لک خورده و صاف کرده رو به صورت ایده ال نگه داشته باشیم الان نباید مشکلی داشته باشن ولی اگه هنوز اونطور که باید مست نشده و آماده جفت نشدن باید تغییراتی ایجاد کرد.هر دانه ای که غذای اصلیش هست نباید تغییر کنه آب بازی باید به حد اعتدال برسه .آبتنی زیادی باعث پس رفتن و مست نشدن سهره میشه.هفته ای یکی دوبار در صورت آفتابی بودن هوا کافی است.مهمترین گزینه که باید حداکثر استفاده رو ازش کرد گردش هست.با هفته ای دو یا سه بار هر بار به مدت نیم تا یک ساعت گردش در مکان های سرسبز و جنگلی باعث به اوج رسیدن سهره میشه پیشنهاد میشه حتما از گردش نهایت استفاده را بکنید.دادن یک یا دو انگشتی نبات پسته بادام کوبیده در مست شدن سهره تاثیر زیادی داره ولی اگه زیاد مصرف بشه باعث لک بی موقع خواهد شد.از تغییر دان یا دادن دانه خنک مثل کاهو یا کاسنی به مقدار زیاد به سهره جدا خودداری کنید.هفته ای یک برگ کاهو برای سهره کافی است.در آخر اگر سهره شما مست شده ولی عکس العملی به قناری نشون نمیده نگران نباشید اکثر سهرهایی که بار اول یا حتی دومشون هست اینطور هستند مبنا را مستگیری برای سهره دیگر در نظر بگیرید تمام سهرها وقتی آماده جفت میشن برای سهرهای دیگه مستگیری میکنن.موفق باشید
۱۳۹۲/۰۲/۱۶، ۰۹:۴۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
پژوهشگر انجمن

.....
اعتبار: 28
سپاس‌ها: 561
2114 سپاس گرفته‌شده در 439 ارسال
ارسال: #2
RE: راهکارهای فصل جفتگیری
با سلام وخسته نباشید به علی رضای گل ودوستای خوبه عشق باز در ادامه مطالب قوی پوریان باید عرض کنم که دوستان توجه کنن که بعضی از سهره ها که خودم یکیشون داشتم برای رنگهای روشن مستی نمیگیرن حتی یک یا دوخال روشن تو قناری باشه پس دقت کنن که اگر ماده طلایی یا رنگهای از این قبیل دارن وسهره بی توجهی میکنه با رنگهای تیره امتحان کنن مثل سبز هایی که به طوسی میزنه یا سرخ مهر سعی بشه برای سهره هایی که بار اولشون هست که میخوان تن بخورن ترجیحا از ماده کار کرده با سهره استفاده بکنن در غییر از ماده های رسمی متوسط ودختر باشه برای سهولت کار خیلی بهتره من خودم معمولا از دوستانی که تن میکنن قناری جوجه ماده هایی که دوست داشتم رو از جوجه گی میگرفتم وبه جز سهره هیچ پرنده ی دیگه ای نمیدیدن وخیلی راحت جفت میشدن موفق باشید .
۱۳۹۲/۰۲/۱۷، ۰۹:۵۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #3
پیرو صحبت های استاد دهن باز:انتخاب ماده قناری:بهترین و نتیجه بخش ترین انتخاب ماده باکره هست درسته ماده ای که قبلا با قناری جوجه داده هم با سهره جفت خورده و جوجه داده ولی این بیشتر به ذات ماده و حوصله و تجربه پرورش دهنده ارتباط داره بنابر این بهتره از مادهای باکره یا اونایی که تجربه جفت خوردن با سهره رو دارن استفاده بشه همونطور که جناب دهن باز گفتن بعضی سهرها به رنگ روشن عکس العملی نشون نمیدن و این نباید ما رو به اشتباه بندازه که سهره هنوز مست جفت خور نشده پیشنهاد میشه برای سال اول و بارهای اول از مادهای تیره مثل سبز سوخته سرخ شتری استفاده بشه که واقعا جوجهای خوش رنگی هم میده.بعضی مواقع دیده شده که ماده سفید یا طلایی رو رنگ میکنن و پیش سهره میندازن که من اینکار رو پیشنهاد نمیدم به خاطر استرسی که به ماده وارد میشه و دیدم که ماده سفید و لیمویی بخاطر آماده بودن و مست بودن سهره خیلی راحت جفت خورده ولی به هرحال پیشنهاد میشه که از رنگهای تیره برای دفعه اول استفاده میشه.نکته دیگه نزدیکی قناری نر به قناری ماده هست این موضوع میتونه مثل شمشیر دو لبه عمل کنه که هم خوب باشه هم بد و ما باید به نسبت عکس العمل ماده با این موضوع رفتار کنیم.دیده شده بخاطر وجود قناری نر و یا حتی شنیدن صداش ماده به سهره پشتی نداده و جفت نخورده و یا دیده شده همزمان با شنیدن صدای قناری نر ماده تاتی داده و سهره از فرصت استفاده کرده و از ماده پشتی گرفته پیشنهاد میشه مادهایی که برای سهره انتخاب میکنید حتی الامکان قناری نر و صداش رو نبینن و نشنون و با صدای سهره آماده بشن و تاتی بدن بخاطر همینه که جفت کردن ماده باکره با سهره راحت تره.تشکر
۱۳۹۲/۰۲/۱۷، ۱۰:۰۹ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
کاربر افتخاری

مهندسی
اعتبار: 21
سپاس‌ها: 762
1532 سپاس گرفته‌شده در 449 ارسال
ارسال: #4
به نظر شما که تجربه سهره دارید واسه جوحه سهره ای که گل انداخته و تازه دارحال ریزه خونی و سوت کشیدن هست بهترین مکان مست شدن و آماده سازی کدومه ؟

- داخل سالن جای کم رفت و امد دارم ولی بیشتر دلم میخواد بیرون خونه باشه کثیف نکنه چون قناریم زیاد دارم توی خونه
- حیاط زیر بالکن روبروش هم باغچه هستش با سبزه و گل و درخت که خیلی مناسبه اما چندبار گذاشتم هوا بهاریه ناگهان باد میاد و میپیچه زیر بالکن یا رعد و برق و بارون و یکی هم ترسم از کلاغ و ... که استرس نگیره بهمین خاطر برش داشتم آوردم توی سالن فقط واسه آفتاب چند روزی یکبار میبرم توی حیاط زیر بالکن یکی دو ساعت و مشکل اینجاست تا بخوندن اومد باید تک میخش کنم که زیر بالکن با شرایطی بالا گفتم شک دارم
- راه پله ها یا زیر راه پله ها هم جا دارم که گلدون و آب و ... هست
- راهرو درب ورودی اصلی و بالای درب یک تاقچه مانند هستش که دوتا پنجره بزرگ رو به شمال داره و نورگیره با شیشه مات ، نه نور مستقیم و داغ
- داخل گاراژ که دیوارها و کف سرامیک و تمیره فقط نور مصنوعی با لامپ کم مصرف سفیده چون درش فلزی بزرگه و شیشه و پنجره نداره و تصمیم دارم چند روز دیگه قناریهام که جفت نیستن ببرم اونجا

ببخشید اگه جای سئوالم با موضوع تاپیک هماهنگ نیست منتقل کنین . ممنون
۱۳۹۲/۰۲/۲۴، ۰۱:۵۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: jastin
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #5
سلام.دوست عزیز امید درسته جای مناسبی برای سوالتون انتخاب نکردین ولی چون مکان نگهداری و میخ سهره یکی از عوامل مهم مست شدن و جفت زدن سهره هست همینجا جواب میدیم.لازم نبود در مورد مکانت کامل اوضیح بدی چون هرچقدهم بگی نمیتونی کامل انتقال بدی شرایط رو فقط شرایط مکان مناسب رو بدون بعد خودت با توجه به مکانی که در اختیار داری محل مناسب رو انتخاب کن.اولویت نگهداری سهره بیرون در فضای باز هست.میخی باید براش انتخاب بشه که آفتاب نگیره یعنی چندساعت در روز آفتاب روش نیفته.شما از الان باید بیرون نگه داریش تا پاییز و زمستان.زیاد هم نگران هوای بهاری و باد نباش یه جایی توی حیاط مشرف به باغچه خوبه .با توجه به فصل پیش رو تنها نگرانی آفتاب تیز هست با این شرایط بگرد و یه جای خوب پیدا کن و سعی کن تو خونه نگهش نداری.موفق باشی
۱۳۹۲/۰۲/۲۴، ۰۸:۵۷ ق.ظ
سوابق نقل قول

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان