زمان کنونی: ۱۳۹۶/۰۹/۲۴، ۱۱:۴۹ ق.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

روش دهن دار کردن سهره وحشی

**
عضویت ویژه

دیپلم
تاریخ عضویت: ۱۳۹۳/۰۶/۰۶
اعتبار: 33
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 844
2349 سپاس گرفته‌شده در 987 ارسال
ارسال: #1
روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام خدمت همه سروران
شاید برای دوستان هم این سوال مطرح بوده که آیا میشه سهره وحشی رو هم دهن دار کرد ؟ یانه ؟
درجواب خدمت سروران عزیز عرض میشود بله میشه سهره وحشی رو هم آوازی زیبا آموخت اما نه هر سهره وحشی ای رو.
اولا سهره وحشی شما باید خوش سو و ذات دار باشه .
دوما باید راهش رو بلد بود که غرض اصلی ما از ایجاد این موضوعه .
خوب از کجا بفهمیم که سهره وحشی ما خوش سو و ذات داره ؟ عرض میشود : وقتی که شما یه سهره وحشی رو پاییز یا زمستون صید یا خریداری میکنید میبایست برای اول فروردین پرنده شما نوک سفید کرده باشه و بلند بخونه و شروع کنه به پاسفید کردن بخصوص از ابتدای فروردین به بعد البته بستگی به جا و آب وهوای منطقه شما هم داره ولی در کل سهره ای که همون سال اول خوب رو میاد و خودش را با محیط قفس خوب وفق میده و آروم تر از سایر سهره های وحشیه اون سهره خوش سوتر و ذات دارتره نسبت به سهره هایی که جنب وجوش بیشتری دارن و البته بعضی از وحشیا دیوونه و بیش فعالن که اونا آشغال سهره محسوب میشن و اصلا مناسب این کار نیستن . اما پیشنهاد من اینه که سهره وحشی ای رو برای این کار انتخاب کنید که علاوه بر خوش سو بودن حنجره دار و پرخون هم باشه که ارزش زحمتی که روش میکشین رو داشته باشه .
حالا میریم سر موضوع اصلی که روش دهن دار کردن سهره وحشیه . عرض میشود : سهره شما میبایست از روز اول صید یا خرید شاهدونه بخوره تا آخر خرداد ماه و هرچه بهتر بار بیاد . از اول تیر تا پانزده تیر ماه یعنی به مدت دو هفته میبایست دون سهره شما فقط و فقط سیاه دونه باشه یعنی کلا شاهدونه رو بردارید و دونش رو سیاهدونه کنید تا پرنده شما اوردوز کنه و جوش بیاره و بره تو لک . بعد از اینکه پرنده پانزده روز تمام سیاهدونه خورد حالا باید پرنده رو در یک مکان کاملا آروم و دنج با پارچه بپیچونیم و پانزده روز دیگه هم پرنده زیر پارچه سیاهدونه بخوره تا کاملا لخت بشه که جمعا یک ماه میشه . در مرحله بعد که میشه اول مرداد ماه میبایست دون پرنده شما فقط و فقط تخم کاهو باشه تا اول یا نهایتا بیستم مهر ماه که پرنده کاملا صفر بشه و آماده برای یادگیری دهن و در تمام این مدت زیر پارچه باشه و اصلا جابجا نشه تا کاملا صاف کنه و از روز نخستی که پرنده رو پیچوندیم باید حتما حد اقل سه مرتبه دوساعت یا سه ساعت صبح ظهر و غروب براش آواز مورد نظرمون رو پخش کنیم . ان شاالله پرنده شما در طول این مدت آواز جدید رو یاد گرفته اگرم تو لک اول یاد نگرفت یا تمام و کمال یاد نگرفت مایوس نشید و مطمئن باشید سال بعد صددرصد آواز مورد نظر شما رو یاد میگیره البته ان شاالله .

چند نکته :

* در اول یا نهایتا بیستم مهر که پرنده کاملا صاف کرده پارچه رو  بردارید و روزی دو سه مرتبه باشستی بهش شاهدونه بدید و بعد از یک هفته دونش رو کاملا عوض کرده و همون شاهدونه کنید .

*وقتی که پرنده رو پیچوندین باید درون منزل یا اتاق مخصوص باشه خلاصه اینکه نباید تو حیاط یا پشت بوم و فضای باز باشه و تو خونه هم نباید جلوی باد کولر یا جای سردی باشه چون دون پرنده بسیار ضعیفه در واقع باید گفت بخورونمیره که برای عوض کردن و یادگیریه دهن چاره ای جز این نیست چرا که اگه پرنده دونش قوی باشه دیگه گوشش بده کار دهن نیست .

*در طول مدتی که پرنده رو پیچوندیم نباید جابجا بشه و  آفتاب و آبتنی هم نباید بدیم و استفاده از دونهای دیگه یا تقویتی هم کنار باید گذاشت . شاید بپرسید که در طول این مدت پرنده کمبود ویتامین پیدا نمیکنه یا شپشک نمیزنه ؟ برای شپشک نزدن خوب ده روز یا یک هفته یکبار که دونگیری میکنید قفس و لوازمش رو نظافت کنید و میتونید از قطره یا پودر ضد شپشک استفاده کنید مثلا تو نیش پودر ضد شپشک بریزید یا دو طرف چوبش رو قطره آیوکتین بزنید . و برای کمبود ویتامین و سو تغذیه هم نگران نباشید اگه سهره شما بدن دار و گردن کلفت باشه که اغلب وحشیا اینچنین هستن هیچ مشکلی براش پیش نمیاد و بعد از اینکه صاف کرد و دهنش رو به امید خدا یاد گرفت میتونید اونقد آفتاب و آبتنی و ویتامین و تقویتی بدین که جبران بشه . خلاصه جای نگرانی نیست .

*شاید بپرسید آیا پرنده ما صددرصد دهنش رو پاک میکنه و صددرصد دهن جدید رو میگیره ؟ جواب : بله بعضی از سهره ها باهمون لک اول صددرصد پاک میکنن و صددرصد دهن جدید رو میگیرن و این بیشتر شامل اون سهره هایی میشه که وقتی شما اونو صید کردیدن یا خریدین هنوز یک سالش نشده یعنی در واقع جوجه رنگ آورده بیابونه  که پاییز و زمستون صید شده . و اگرم در هر صورت با لک اول اینطور نشد با لک دوم میشه . والبته آوازی که برای پرنده میذارید میبایست هرچه با کیفیت تر باشه یعنی اگه صددرصد آواز شما باکیفیت خیلی خوب و بدون هوا و نویز باشه و کیفیت پخش هم هرچی بهتر باشه تو این امر دخیله .

*ممکنه سوال بشه اگه پرنده ما لک اول رو گذرونده و یا با لک اول دهن رو تمام و کمال یاد نگرفته حالا چه کنیم ؟ طبق همون برنامه گفته شده عمل کنید و پرنده رو تو لک کنید تا آخر و هیچ مشکلی نیست اتفاقا تو لک دوم گیرایی پرنده خیلی بیشتره دلیلشم اینه که پرنده هر چی آروم تر و قفسی تر باشه برای این کار بهتره .

*ممکنه سوال بشه که چند تا پرنده رو میشه همزمان دهن دار کرد ؟ هرچی کمتر باشه بهتره ولی با روشی که بنده عرض کردم اگه مو به مو اجرا بشه چهار تا هم که باشن میشه .

*ممکنه بازم سوال بشه اگه پرنده ما صدای پرنده دیگه ای رو بشنوه بازم دهن میگیره ؟ عرض میشود که پرنده شما باید در شرایط سکوت و در کمال آرامش باشه و اصلا نباید صدای پرنده دیگه ای رو بجز آوازی که براش پخش میکنید رو بشنوه .

*بعد از اینکه پرنده شما یک ماه تمام سیاهدونه خورد یعنی پانزده روز روی میخ اصلیش و پانزده روز زیر پارچه تا کاملا لخت بشه . حالا باید حد اقل دو ماه تمام فقط و فقط تخم کاهو بخوره تا اصلا و ابدا جیکش در نیاد و منفعل بشه (تمام انرژی و قوتی هم که از تخم کاهو میگیره صرف صاف کردن پرهاش میشه و اصلا رو به مستی نمیره ) چرا که در حالت انفعاله که پرندتون دهن میگیره اگه دون دیگه ای بهش بدید قوت میگیره و از حالت انفعال خارج میشه و خودش رو پیدا میکنه و دیگه گوشش بده کار دهن نیست .

* در برخی ارسالها من گفتم که مخالف پیچوندن سهره بخصوص جوجه سهره هستم . بله مخالفم ولی اونجا بحث سر این بوده که پرندمون بانشاط و شاداب بار بیاد و از هر نوع افسردگی و ذلیل شدن پرنده جلوگیری بشه و پرندمون در نهایت شادابی و قوت بار بیاد و بالا بیاد اما اینجا بحث سر یادگیریه دهن و عوض کردن دهن سهرمونه و برای این کار ما ناچاریم که پرنده رو بپیچونیم یا اینکه از جعبه سکوت استفاده کنیم . پس اون یه امر مهمه و این اهم و ما اینجا مجبوریم مهم رو فدای اهم کنیم . و از طرفی سهره وحشی با پیچوندن اصلا ذلیل نمیشه بلکه درست میشه یعنی هم رام میشه و هم راه میفته و اون بحث مخالف بودن با پیچوندن رو من بیشتر برای جوجه بخصوص جوجه های خیلی کال مطرح کردم . 

در پایان عرض میشود که دوستان قدر مطلب رو بدونید چون واقعا ارزشمنده و اگه موفق شدید که به سهرتون آوازی زیبا و دلنشین آموزش بدین ما رو هم از دعای خیر محروم نفرمایید .

پیروز باشید .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۰۸/۰۱، ۱۲:۳۳ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۴/۱۹، ۰۲:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
تاریخ عضویت: ۱۳۹۳/۰۶/۰۶
اعتبار: 33
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 844
2349 سپاس گرفته‌شده در 987 ارسال
ارسال: #2
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام
در تکمیل مطالب عرض شده یه نکته بسیار مهم به خاطرم رسید و اون اینکه بعد از اینکه پرنده کاملا صاف کرد و دونشم دوباره همون شاهدونه قرار دادیم اگه بخوایم پرندمون در نهایت شادابی و قوت دوباره بالا بیاد و خدای نکرده دوباره لک نخوره حتما باید از ad3e برای تقویتش استفاده کنیم به مدت بیست روز (البته بادوزاژ خیلی کم چون پرنده دو یا دو نیم ماهه که تخم کاهو خورده و قطعا ضعیف میشه و بدنش ضعیفه اگه با دوزاژ بالا بهش بدیم احتمال اینکه دوباره لک بخوره وجود داره پیشنهاد من اینه که هر روز صبح که آب حیون رو عوض میکنید دوسوم جاآبی رو آب کنید و یک قطره ad3e توش بریزید به مدت سه روز و بعد دو روز استراحت بدین و این عمل رو چهار مرتبه انجام بدین که میشه همون بیست روز . اینکه گفتم با دوزاژ خیلی کم به این خاطره که از کم هیچوقت بیماری یا عوارض بوجود نمیاد ولی از زیاد همیشه برعکس بوده این تجربه شخی بنده است) حالا اگه خواستیم پرنده رو بیرون و تو فضای باز نگهداری کنیم میتونیم این کارو بکنیم و هیچ جای نگرانی وجود نداره  فقط شرطش اینه که به هیچ وجه دیگه پرنده رو داخل خونه یا اتاق نیاریم بخصوص تو یکی دوماه اول تا پرنده کاملا رو بیاد و یه میخ باشه که برای اول فروردین پرنده شما تمام و کمال مست بشه به امید خدا . ( وقتی که بهار شد و دمای خونه یا اتاق با دمای بیرون و هوای آزاد بهم نزدیک بشه اونوقت البته برای اینکه پرنده رو داخل خونه بیاریم مشکلی نیست بخصوص اگه هوای درون خونه خنک باشه و این مطلبی که عرض شد برای پاییز و زمستونه که فصل سوز و سرماست و احتمال دوهوا شدن یا مریضی پرنده وجود داره )
شایدم بخواید پرنده رو همون توی خونه یا اتاق نگهداری کنید در این صورت بازم طبق دستور بالا از ad3e استفاده کنید فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که دیگه نمیتونید پرنده رو بیرون یا تو حیاط ببرید(تا اواخر اسفند در مناطق گرم سیر و اواخر فروردین در مناطق سرد سیر ) وحتی نباید پرنده رو در مسیر باد یا جریان هوای سرد قرار بدین و برای آفتاب و آبتنی هم بهتره از پشت پنجره این کار رو انجام بدین چون پرنده دوهوا میشه و دوباره لک میخوره یا مریض میشه و علتشم اینه که پرنده شما تو خونه و زیر پارچه لک خورده .( البته در فصل بهار که دیگه خبری از سوز وسرما نیست میشه پرنده رو بیرون و تو هوای آزاد گذاشت یا گشت برد )

تو یه جمله عرض کنم : پرنده مورد نظر ما وقتی که کاملا صاف کرد اگه بخواییم بیرون و تو فضای باز باشه دیگه به هیچ وجه نباید داخل خونه بیاریمش و اگه بخوایم تو خونه باشه به هیچ وجه نباید بیرون ببریمش تا زمانی که بهار بشه و برگ درختا سبز بشه و دیگه سوز و سرمایی نیست .

دوستان توجه داشته باشن اگه سهره تو فضای باز و هوای آزاد لک بخوره و صاف کنه این مشکلات به این شدت وجود نداره ولی چون پرنده مورد نظر ما تو خونه و زیر پارچه لک خورده و صاف کرده این مشکلات بوجود میاد . پس به این نکته مهم و حیاتی توجه و دقت بفرمایید .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۹/۱۳، ۱۲:۱۱ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۴/۲۲، ۰۸:۳۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
تاریخ عضویت: ۱۳۹۳/۰۶/۰۶
اعتبار: 33
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 844
2349 سپاس گرفته‌شده در 987 ارسال
ارسال: #3
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام
در جمع بندی مطالب بالا ممکنه این سوال مطرح بشه که آیا میشه به سهره ای که قبلا دهنی رو گرفته دهن جدیدی آموزش بدیم ؟ ( مثلا جوجه قفس بوده و زیر دهن یه سهره قناری یا یه سهره دهن دار شیرین بخون دهن گرفته )
در جواب عرض میشود که : خیر نمیشه چون پرنده شما قبلا یه بار دهن گرفته و اگه الان براش دهن جدیدی رو بذارید دهن قبلیشم خراب میشه و دهن قاطی میکنه . ( فقط میتونید دهن خودش رو براش بذارید تا اگه مثلا کسری دهن داره دهن پر کنه یا اگه غلط و شلختگی تو دهنش هست دهن صاف کنه ).

این روش که در بالا عرض شد فقط برای سه دسته پرنده کاربرد داره :

1- سهره وحشی صید یا خیرداری شده در پاییز و زمستان ( که دهنش یا وحشی و یا دهن دار بیابونه ) 2- جوجه وحشی صید شده در تابستان  3- سهره ای که مثلا یکی دوسال داره و دست کسی بوده که اصلا رو دهنش کار نکرده و الان کاملا قفسی شده ولی دهن خاصی نداره یعنی یا همون دهن غریزی سهره رو که میشه دهن باغی یا دهن وحشی و بیابونی هم میگن رو میزنه یا دهن دار بیابونه یعنی دهنش تمیز و گاها شیرینه ولی دهنیه که از طبیعت یا از پدرش یاد گرفته .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۷/۲۱، ۰۱:۰۹ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۵/۰۴، ۱۲:۲۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
تاریخ عضویت: ۱۳۹۳/۰۶/۰۶
اعتبار: 33
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 844
2349 سپاس گرفته‌شده در 987 ارسال
ارسال: #4
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام
در پایان بحث ممکنه این سوال پیش بیاد که : آیا این روشی که گفته شد بهترین راه و روش برای دهن بازیه ؟ در جواب عرض میشود : بهترین روش برای دهن بازی جوجه قفسی گرفتنه .

تاپیک زیر رو مطالعه بفرمایید توضیحاتی در این رابطه داده شده .

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.


  
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۷/۲۱، ۰۱:۲۹ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۵/۱۰، ۰۲:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، shahabbatista ، ali_e
**
عضویت ویژه

دیپلم
تاریخ عضویت: ۱۳۹۳/۰۶/۰۶
اعتبار: 33
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 844
2349 سپاس گرفته‌شده در 987 ارسال
ارسال: #5
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام
مطلبی که واقعا گفتنش ضروریه اینکه جوجه قفسی گرفتن خودش یه نوع پرنده بانیه و این کم چیزی نیست . پس بیایم با این کارمون هم پرنده بازی کنیم و هم پرنده بانی .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۷/۲۱، ۰۱:۲۲ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۵/۱۰، ۰۴:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
تاریخ عضویت: ۱۳۹۳/۰۶/۰۶
اعتبار: 33
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 844
2349 سپاس گرفته‌شده در 987 ارسال
ارسال: #6
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی
(۱۳۹۴/۰۵/۰۴، ۱۲:۲۴ ب.ظ)سی مرغ نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
سلام
در جمع بندی مطالب بالا ممکنه این سوال مطرح بشه که آیا میشه به سهره ای که قبلا دهنی رو گرفته دهن جدیدی آموزش بدیم ؟ ( مثلا جوجه قفس بوده و زیر دهن یه سهره قناری یا یه سهره دهن دار شیرین بخون دهن گرفته )
در جواب عرض میشود که : خیر نمیشه چون پرنده شما قبلا یه بار دهن گرفته و اگه الان براش دهن جدیدی رو بذارید دهن قبلیشم خراب میشه و دهن قاطی میکنه . ( فقط میتونید دهن خودش رو براش بذارید تا اگه مثلا کسری دهن داره دهن پر کنه یا اگه غلط و شلختگی تو دهنش هست دهن صاف کنه ).

این روش که در بالا عرض شد فقط برای سه دسته پرنده کاربرد داره :

1- سهره وحشی صید یا خیرداری شده در پاییز و زمستان ( که دهنش یا وحشی و یا دهن دار بیابونه ) 2- جوجه وحشی صید شده در تابستان  3- سهره ای که مثلا یکی دوسال داره و دست کسی بوده که اصلا رو دهنش کار نکرده و الان کاملا قفسی شده ولی دهن خاصی نداره یعنی یا همون دهن غریزی سهره رو که میشه دهن باغی یا دهن وحشی و بیابونی هم میگن رو میزنه یا دهن دار بیابونه یعنی دهنش تمیز و گاها شیرینه ولی دهنیه که از طبیعت یا از پدرش یاد گرفته .

سلام
تذکر :  در مورد (ارسال شماره 3 - یعنی متن بالا) من نظر اغلب اساتید و اهل فن رو اعلام کردم و تا کنون بنده تجربه ای در این مورد که بخوام یه سهره دهن دار رو دهنش رو عوض کنم نداشتم .
ولی اخیرا نظر یکی از رفقا که مورد اعتماد بنده هست را در این مورد جویا شدم . ایشون نظرشون این بود که اگه پرنده ما سنش کمتر از چهار پنج سال باشه میشه دهنش رو عوض کرد حتی اگه دهندار باشه
( البته مقصود دهن دار بیابون نیست بلکه دهن داری که توسط یه عشق باز دهن دار شده حالا میخواد جوجه قفس باشه یا کهنه قفس ) .


حالا من از دوستان و اساتید میخوام اگه تو این مورد دانش و تجربه ای دارن لطفا بفرمایید که این فرمایش رفیق ما تا چه حد درسته ؟ و نظر دوستان در این مورد چیه ؟
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۴/۰۷/۲۱، ۰۱:۲۶ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۵/۲۴، ۰۸:۲۳ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی ، ali_e ، ehsanalikhani
مدیرکل

ليسانس
تاریخ عضویت: ۱۳۹۰/۱۲/۲۵
اعتبار: 69
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 9774
10370 سپاس گرفته‌شده در 3498 ارسال
ارسال: #7
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام
من يه مورد ديدم .دوست عزيز آقا آرش از شيراز كه سهره حدود 4سالش كه دهن بيابوني اصيل داشت واز جوجگي دست خودش بوده  زير دهن يه سهره كرموني دهنش كاملا عوض شد.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر
             
دكتر علي شريعتي
۱۳۹۴/۰۵/۲۴، ۱۰:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، ehsanalikhani
**
عضویت ویژه

دیپلم
تاریخ عضویت: ۱۳۹۳/۰۶/۰۶
اعتبار: 33
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 844
2349 سپاس گرفته‌شده در 987 ارسال
ارسال: #8
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام
در مورد بحث اصلی در این موضوع (یعنی ارسال اول و دوم) ممکنه این سوال مطرح بشه که : اگه ما به سهره دو یا سه ماه تخم کاهو بدیم پرنده ما ضعیف یا مریض نمیشه ؟ مثلا سینه کاردی نمیشه ؟ عرض میشود اگه پرنده ما تو فضای باز یا هوای آزاد باشه و دونش برای مدتی تخم کاهو خالی باشه حتما سینه کاردی و تلف میشه ولی اگه طبق دستورالعمل گفته شده عمل بشه یعنی پرنده درون منزل و یه جای آروم و نسبتا معتدل باشه که در معرض باد یا هوای سرد کولر هم نیست و درضم حتما پرنده رو با یه پارچه بپیچونیم تو این شرایط هیچ مشکلی پیش نمیاد . و بعد از اینکه یک دوره از ad3e استفاده کردین سه وعده سه روز در میون با انگشتی مخلوط پسته و بادام در اختیار پرنده قرار بگیره ( هر وعده یک سوم یک انگشتی ) تا کاملا بدن پر کنه .
و صد البته اینو من برای وحشی صید پاییزه گفتم که قوی بنیه و جون سخت هستن ولی برای جوجه صید بیابون یا متولد قفس اینو تضمین نمیکنم و احتمال اینکه بدن خالی کنن یا تلف بشن وجود داره اگر دونشون فقط تخم کاهو باشه .... 
ببخشید از اینکه بحث طولانی شد  . شاد و موفق باشید
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳، ۱۱:۴۳ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۶/۱۳، ۰۹:۲۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
**
عضویت ویژه

دیپلم
تاریخ عضویت: ۱۳۹۳/۰۶/۰۶
اعتبار: 33
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 844
2349 سپاس گرفته‌شده در 987 ارسال
ارسال: #9
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام خدمت دوستان
در مورد دهن دار کردن سهره وحشی خیلی ها بر این عقیده و باور هستن که این کار یه امر نشد و ناممکنی هست و سهره وحشی شاید دهن اضافه کنه ولی دهنای خودش رو هم همیشه داره و پاک نمیکنه .
به همین خاطر لازم میدونم چند تا نکته رو یاد آوری کنم که :
1- هر سهره وحشی ای دهن دار نمیشه و بعضی از وحشی ها رو میشه دهن دار کرد ( اونایی که خوش سو هستن که در ارسال اول گفته شد ) و اونایی که کم سن تر و جوان تر هستن .
2- پرنده کاملا باید قفسی و رام و اهلی بشه و باشه و تو لک دوم بهتر از اوله و تولک سوم بهتر از دوم برای این کار . چون پرنده هر چی بیشتر تو قفس باشه قفسی تر میشه و برای این کار مهیا تره .
3- پرنده تحت تعلیم از نظر تعداد هرچی کمتر باشه بهتره ( که در ارسال اول گفته شد ) . و در بهترین حالت و شرایط برای اینکه پرنده مد نظر دهن رو هر چه تمام تر و کامل تر بگیره یدونه است بخصوص وقتی که استاد نوار باشه . ( البته در هر شرایط برای دهن دار کردن چه سهره وحشی و چه جوجه صید شده یا جوجه سهره قناری و حتی جوجه قفسی و یا جوجه قناری بهترین گزینه فقط و فقط یه دونه است . چون هر پرنده ای تا وقتی صدای زنده میشنوه و هم نوع خودش صداش میکنه به صدای مرده ضبط و نوار توجهی نمیکنه مگر اینکه تک باشه ولی اگر استاد زنده باشه میشه دو یا حتی چهار تا جوجه زیر دهن گذاشت که البته بازم در بهترین شرایط همون یدونه است . یعنی اگر یدونه باشه بهترین نتیجه حاصل میشه نه اینکه مثلا اگر دو یا سه تا باشن دهن نمیگیرن . ) 
خلاصه اینکه دهن بازهای حرفه ای فقط و فقط سالی یدونه پرنده جدید بلکه هر دو سال یدونه پرنده جدید میارن تو خونشون و میذارن زیر دهن و روش کار میکنن تا پرنده کاملا دهن بگیره و برای تثبیت دهن پرندشون مجبورن دوسال صبر کنن . ( البته اگر جعبه سکوت وجود داشته باشه میشه رو تعداد بیشتری کار کرد و اونم معایب خاص خودش رو داره که برای اهل فن پوشیده نیست ) .
4- آوازی که برای سهره وحشی پخش میشه هرچی آسون تر و با کیفیت تر باشه پرنده بهتر و کاملتر دهن رو یاد میگیره . 
5- قرنطینه کامل لازمه تا سهره وحشیه ما دهن بگیره . مثلا اگر در بیرون خانه و یا پشت بام سهره دیگری با دهن دیگری باشه نمیشه چون پرنده از شنوایی بسیار بالایی برخورداره . و تو اون خونه نباید پرنده دیگری باشه و هیچ صدایی به جز صدای نوار نباید بیاد  .
6- حتما باید هر شب یک تا دوساعت برای پرنده تحت تعلیم آواز پخش بشه بخصوص در زمان لک . یعنی مثلا وقتی پرنده دوساعتی خوابیده برق رو روشن کرده و به آرامی پرنده رو بیدار کرده و قبل از اینکه پرنده شروع کنه به حرکت و از رو نی بلند بشه آواز برای پرنده پخش بشه و سپس برق را خاموش کرده تا پرنده کاملا به آواز گوش کرده و به این صورت با صدای لالایی آواز به خواب بره . چون در طی روز که برای پرنده آواز پخش میشه پرنده همراه با آواز میخونه در حالی که پرنده برای یادگیری دهن باید گوش کنه و هرچی نخونه برای یادگیری مستعد تر هست ( که بازم گفته شده ) .
7- بهتره پرنده همیشه روکش باشه با یه تور نازک یا با روکش های توری آماده که تو بازار موجوده .   
در هر صورت مطلبی که در این تاپیک خدمت دوستان عرض شده کاملا صحیح و تجربه شده است و شاید کمی سخت تر یا زمان بر تر باشه ولی شدنیه . مطمئن باشید . به شرطی که تمام نکات گفته شده رو مد نظر داشته باشید . البته معمولا دهن بازها برای دهن بازی از جوجه قفسی یا جوجه وحشی کال نوک سیاه و یا جوجه سهره قناری برای دهن بازی استفاده میکنن ولی من این مطالب رو برای اهلش اونجوری که بلد بودم و یادگرفته بودم بیان کردم .
ان شاء الله سر فرصت در مورد روش دهن دار کردن جوجه سهره صید شده به روش حرفه ای و پاک بازی آنچنان که از اساتید فن یاد گرفتم یه ارسال کامل و جامعی روی سایت میذارم .
 
۱۳۹۴/۱۲/۱۸، ۰۴:۰۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

تاریخ عضویت: ۱۳۹۵/۱۱/۲۰
اعتبار: 0
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 2
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #10
RE: سهره پف کرده و کم تحرک
راستی چه جوری دهن دارش کنم
1
۱۳۹۵/۱۱/۲۱، ۰۴:۲۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان