زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۳:۲۶ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

روش دهن دار کردن سهره وحشی

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام خدمت همه سروران
شاید برای دوستان هم این سوال مطرح بوده که آیا میشه سهره وحشی رو هم دهن دار کرد ؟ یانه ؟
درجواب خدمت سروران عزیز عرض میشود بله میشه سهره وحشی رو هم آوازی زیبا آموخت اما نه هر سهره وحشی ای رو.
اولا سهره وحشی شما باید خوش سو و ذات دار باشه .
دوما باید راهش رو بلد بود که غرض اصلی ما از ایجاد این موضوعه .
خوب از کجا بفهمیم که سهره وحشی ما خوش سو و ذات داره ؟ عرض میشود : وقتی که شما یه سهره وحشی رو پاییز یا زمستون صید یا خریداری میکنید میبایست برای اول فروردین پرنده شما نوک سفید کرده باشه و بلند بخونه و شروع کنه به پاسفید کردن بخصوص از ابتدای فروردین به بعد البته بستگی به جا و آب وهوای منطقه شما هم داره ولی در کل سهره ای که همون سال اول خوب رو میاد و خودش را با محیط قفس خوب وفق میده و آروم تر از سایر سهره های وحشیه اون سهره خوش سوتر و ذات دارتره نسبت به سهره هایی که جنب وجوش بیشتری دارن و البته بعضی از وحشیا دیوونه و بیش فعالن که اونا آشغال سهره محسوب میشن و اصلا مناسب این کار نیستن . اما پیشنهاد من اینه که سهره وحشی ای رو برای این کار انتخاب کنید که علاوه بر خوش سو بودن حنجره دار و پرخون هم باشه که ارزش زحمتی که روش میکشین رو داشته باشه .
حالا میریم سر موضوع اصلی که روش دهن دار کردن سهره وحشیه . عرض میشود : سهره شما میبایست از روز اول صید یا خرید شاهدونه بخوره تا آخر خرداد ماه و هرچه بهتر بار بیاد . از اول تیر تا پانزده تیر ماه یعنی به مدت دو هفته میبایست هر روز نیم ساعت به پرنده آفتاب بدین همراه با وان آب تا آماده بشه برای لک . بعد از این پانزده روز حالا باید پرنده رو در یک مکان کاملا آروم و دنج با پارچه بپیچونیم تا کاملا لخت بشه . در مرحله بعد میبایست دون پرنده شما فقط و فقط تخم کاهو باشه تا اول یا نهایتا بیستم مهر ماه که پرنده کاملا صفر بشه و آماده برای یادگیری دهن و در تمام این مدت زیر پارچه باشه و اصلا جابجا نشه تا کاملا صاف کنه و از روز نخستی که پرنده رو پیچوندیم باید حتما حد اقل سه مرتبه دوساعت یا سه ساعت صبح ظهر و غروب براش آواز مورد نظرمون رو پخش کنیم . ان شاالله پرنده شما در طول این مدت آواز جدید رو یاد گرفته اگرم تو لک اول یاد نگرفت یا تمام و کمال یاد نگرفت مایوس نشید و مطمئن باشید سال بعد صددرصد آواز مورد نظر شما رو یاد میگیره البته ان شاالله .

چند نکته :

* در اول یا نهایتا بیستم مهر که پرنده کاملا صاف کرده پارچه رو  بردارید و روزی دو سه مرتبه باشستی بهش شاهدونه بدید و بعد از یک هفته دونش رو کاملا عوض کرده و همون شاهدونه کنید .

*وقتی که پرنده رو پیچوندین باید درون منزل یا اتاق مخصوص باشه خلاصه اینکه نباید تو حیاط یا پشت بوم و فضای باز باشه و تو خونه هم نباید جلوی باد کولر یا جای سردی باشه چون دون پرنده بسیار ضعیفه در واقع باید گفت بخورونمیره که برای عوض کردن و یادگیریه دهن چاره ای جز این نیست چرا که اگه پرنده دونش قوی باشه دیگه گوشش بده کار دهن نیست .

*در طول مدتی که پرنده رو پیچوندیم نباید جابجا بشه و  آفتاب و آبتنی هم نباید بدیم و استفاده از دونهای دیگه یا تقویتی هم کنار باید گذاشت . شاید بپرسید که در طول این مدت پرنده کمبود ویتامین پیدا نمیکنه یا شپشک نمیزنه ؟ برای شپشک نزدن خوب ده روز یا یک هفته یکبار که دونگیری میکنید قفس و لوازمش رو نظافت کنید و میتونید از قطره یا پودر ضد شپشک استفاده کنید مثلا تو نیش پودر ضد شپشک بریزید یا دو طرف چوبش رو قطره آیوکتین بزنید . و برای کمبود ویتامین و سو تغذیه هم نگران نباشید اگه سهره شما بدن دار و گردن کلفت باشه که اغلب وحشیا اینچنین هستن هیچ مشکلی براش پیش نمیاد و بعد از اینکه صاف کرد و دهنش رو به امید خدا یاد گرفت میتونید اونقد آفتاب و آبتنی و ویتامین و تقویتی بدین که جبران بشه . خلاصه جای نگرانی نیست .

*شاید بپرسید آیا پرنده ما صددرصد دهنش رو پاک میکنه و صددرصد دهن جدید رو میگیره ؟ جواب : بله بعضی از سهره ها باهمون لک اول صددرصد پاک میکنن و صددرصد دهن جدید رو میگیرن و این بیشتر شامل اون سهره هایی میشه که وقتی شما اونو صید کردیدن یا خریدین هنوز یک سالش نشده یعنی در واقع جوجه رنگ آورده بیابونه  که پاییز و زمستون صید شده . و اگرم در هر صورت با لک اول اینطور نشد با لک دوم میشه . والبته آوازی که برای پرنده میذارید میبایست هرچه با کیفیت تر باشه یعنی اگه صددرصد آواز شما باکیفیت خیلی خوب و بدون هوا و نویز باشه و کیفیت پخش هم هرچی بهتر باشه تو این امر دخیله .

*ممکنه سوال بشه اگه پرنده ما لک اول رو گذرونده و یا با لک اول دهن رو تمام و کمال یاد نگرفته حالا چه کنیم ؟ طبق همون برنامه گفته شده عمل کنید و پرنده رو تو لک کنید تا آخر و هیچ مشکلی نیست اتفاقا تو لک دوم گیرایی پرنده خیلی بیشتره دلیلشم اینه که پرنده هر چی آروم تر و قفسی تر باشه برای این کار بهتره .

*ممکنه سوال بشه که چند تا پرنده رو میشه همزمان دهن دار کرد ؟ هرچی کمتر باشه بهتره ولی با روشی که بنده عرض کردم اگه مو به مو اجرا بشه چهار تا هم که باشن میشه .

*ممکنه بازم سوال بشه اگه پرنده ما صدای پرنده دیگه ای رو بشنوه بازم دهن میگیره ؟ عرض میشود که پرنده شما باید در شرایط سکوت و در کمال آرامش باشه و اصلا نباید صدای پرنده دیگه ای رو بجز آوازی که براش پخش میکنید رو بشنوه .

*بعد از اینکه پرنده رو کاور کردیم حالا باید حد اقل دو ماه نیم تمام فقط و فقط تخم کاهو بخوره تا اصلا و ابدا جیکش در نیاد و منفعل بشه (تمام انرژی و قوتی هم که از تخم کاهو میگیره صرف صاف کردن پرهاش میشه و اصلا رو به مستی نمیره ) چرا که در حالت انفعاله که پرندتون دهن میگیره اگه دون دیگه ای بهش بدید قوت میگیره و از حالت انفعال خارج میشه و خودش رو پیدا میکنه و دیگه گوشش بده کار دهن نیست .

* در برخی ارسالها من گفتم که مخالف پیچوندن سهره بخصوص جوجه سهره هستم . بله مخالفم ولی اونجا بحث سر این بوده که پرندمون بانشاط و شاداب بار بیاد و از هر نوع افسردگی و ذلیل شدن پرنده جلوگیری بشه و پرندمون در نهایت شادابی و قوت بار بیاد و بالا بیاد اما اینجا بحث سر یادگیریه دهن و عوض کردن دهن سهرمونه و برای این کار ما ناچاریم که پرنده رو بپیچونیم یا اینکه از جعبه سکوت استفاده کنیم . پس اون یه امر مهمه و این اهم و ما اینجا مجبوریم مهم رو فدای اهم کنیم . و از طرفی سهره وحشی با پیچوندن اصلا ذلیل نمیشه بلکه درست میشه یعنی هم رام میشه و هم راه میفته و اون بحث مخالف بودن با پیچوندن رو من بیشتر برای جوجه بخصوص جوجه های خیلی کال مطرح کردم . 

در پایان عرض میشود که دوستان قدر مطلب رو بدونید چون واقعا ارزشمنده و اگه موفق شدید که به سهرتون آوازی زیبا و دلنشین آموزش بدین ما رو هم از دعای خیر محروم نفرمایید .

پیروز باشید .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۸/۰۲، ۰۲:۵۶ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۴/۱۹، ۰۲:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #11
RE: سهره پف کرده و کم تحرک
بنظر من برا دهن دار کردنش دیره شاید بشه یکی دوتا قیس یا سردهن یادش داد شاید.ولی دوستم مهدی نظر دیگه ای داره شاید ایشون بتونن کمکت کنن
۱۳۹۵/۱۱/۲۱، ۰۶:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #12
در دوران لک میشه به هر پرنده ای آواز یاد داد ولی سهره چون خیلی غرور و شخصیت داره کمی دردسر داره و به این راحتی نمیشه دهنش رو عوض کرد یا آواز جدیدی بهش یاد داد ولی پرنده هایی مثل قناری یا سهره قناری رو میشه حتی دهنش رو به طور کامل عوض کرد بویژه سهره قناری ولی سهره بستگی داره به اینکه چه سهره ای باشه و دست کی باشه و جا و امکانات خوب میخواد خلاصه فوت و فن و دنگ فنگ داره ..... البته اغلب از جوجه کال برای یادگیری آواز استفاده میشه ولی همون جوجه کال هم باید کال کال باشه تا دهن رو بگیره ولی دوستای من برای اینکه سهره سلامت تر و قوی بنیه تر و باهوشتر و زیباتری رو دهن دار کنن از وحشی استفاده میکنن ولی با لک اول معمولا چیز خاصی یاد نمیگیرن برای لک دوم و سوم بیشتر میشه روشون حساب باز کرد البته میگم نه برای هر سهره ای ..... رفقای من که این روش رو دارن جانورهایی هستن برای خودشون منظورم اینه خیلی خبره هستن یعنی مثلا میدونن چه سهره ای رو برای این کار و از چه منطقه ای انتخاب کنن و تجربه این کار رو دارن و همینطور جا و امکاناتش رو دارن .....برای کسی که تازه پرنده بازی رو شروع کرده من اصلا و ابدا اینو توصیه نمیکنم حتی برای اونی هم که با تجربه هست من خیلی اینو توصیه نمیکنم ولی اینم راهیه که شدنیه البته با رعایت شرایط و نکاتش و نقاط ضعف و قوت خودشو رو داره ..... مثلا از نقاط ضعفش اینه که پرنده دیر رام میشه و دیر به نتیجه میرسی و باید قرنطینه باشه دوسه سال که در واقع هیچ لذتی که ازش نمیبری هیچ ممکنه اعصابت هم خورد کنه و در واقع کار هر کسی نیست ..... ولی نقاط قوتش اینه که سهره سلامت تر و زیباتر و قوی تری رو میتونی انتخاب کنی و همچین سهره ای وقتی دهن بگیره به این راحتی دهنش عوض نمیشه و برای جوجه گیری سهره بهتری هست و جوجه های بهتری میده و بهتر ماده میگیره و نسبت به عوامل بیرونی معمولا بیشتر و بهتر واکنش نشون میدن در مقایسه با جوجه قفس .....
ولی میگم من به هیچکس این راه رو توصیه نمیکنم مگر به اون کسی که عاشق هست و خودش دوست داره این مسیر رو طی کنه چون دهن بازی و دهن دار کردن سهره کلا به غایت مرتبه صعب و دشوار هست حالا اینکه وحشی رو بخوای دهن دار کنی دیگه به هیچ وجه کاری نیست که بخوام براش تبلیغات کنم یا به به دیگران توصیه کنم ..... فقط اینو میگم که بله شدنیه .  
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۰۳:۴۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #13
سلام مهدی جان با همه احترامی که برات قائلم و از مطالبت چیزای جدید یاد گرفتم سهره کهنه دوسال به بالا که تو طبیعت باشه قویا میگم حیوون دهن پاک توش در نمیاد مگه اینکه شما یا دوستاتون با مدرک اینکار رو بکنید تا من قبول کنم و امتحان  کنم البته شما نیازی به قبول کردن یا نکردن من ندارید ولی رو دوستیمون گفتم
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۰۵:۰۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی ، سی مرغ ، ali reza_yar ، m.56
*
کاربر انجمن

license
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 279
162 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #14
سلام خدمت همه در مورد دهن پاك و اموزش اون به پرنده وحشي بايد عرض كنم غير ممكنه بخصوص پرنده هاي سن بالا درمورد جوجه كال صحبت نميكنم پرنده سن بالا وحشي محاله قيژ وويژ هارو رها كنه يا رديهاي معمول مثل دودو و جرررررر رو كه اكثر پرنده هاي وحشي دارن با احترام به نظر همه
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۱۰:۴۱ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #15
سلام 
والا علیرضاجان شما میفرمایید نمیشه دیگه من خجالت میکشم روی فرمایش شما حرف بزنم ...... ولی یه موردی که خودم با چشم خودم دیدم مربوط میشه به 15 16 سال پیش یه همسایه ای داشتیم یه کوچه پایین تر از ما بودن .... من هم اون وقتها بهار که میشد تک و تنها میرفتم تو باغها و پارکها و هر دفعه یکی از سهره ها رو میبردم با خودم ..... ایشون هم که مرد بزرگی بودن یعنی از پدرم مسن تر بودن یدونه سهره دوساله داشت که با خودش میاورد و چون من سهره های بخون همیشه دستم میگرفتم میبردم بیرون خلاصه میومد طرف ما ولی سهره ایشون اونقد بد بود که من خجالت میکشیدم همچین سهره ای رو گشت ببرم و هر دفعه میدیدمش باخودم میگفتم این سهره رو واسه چی دون میده .... نه دهن داشت نه حنجره نه خیلی بخون بود .... خلاصه سرتو درد نیارم حیفه دونی بود یعنی وقتی هم میخوند باید گوشت رو میبردی میجسبوندی به قفس تا بخونه برات اونم باغی افتضاح ..... خلاصه بهار چندین بار با من اومد رفتیم پارک و اینور اونور تا اینکه تابستون شد و سهره ها رفتن تو لک .... ایشون هم اواخر بهار یه قناری بهش هدیه دادن دوستاش ولی یه قناری رسمی خوش سو و بخون با یه دهن قشنگ .... از این قناریهایی که صبح تا شب اونقد میخونن که کلافه میشی از داشتنشون ..... خلاصه دیگه تابستون خبری ازش نداشیتم تا پاییز که یه روز تو محلمون دیدمش بهش گفتم احوال سهرت چطوره ... گفت شب و روز میخونه .... من با تعجب گفتم تو این موقع از سال ؟ عجیبه ! گفت مثل قناریم شده و دقیقا آواز اونو با صدای خیلی بلند میخونه ..... من گفتم بیارش ببینمش .... چون باورم نمیشد .... این دوستمون هم ناشی بود و خیلی سرش نمیشد کلا از پرنده ..... در هر صورت وقتی آوردش از همون دور که داشت میومد زیر پارچه دهن میزد .... آوردش نزدیک خوب نگاش کردم دیدم همون سهره هست خیلی تمییز لک خورده بود و دهن قناری رو گرفته بود و عین خودش میخوند جالب اینجاست که این سهره تو بهار صداش در نمیومد با اینکه نوک هم سفید کرده بود ولی تو پاییز جوری هوار و داد میکرد و حنجره ترکونده بود که اصلا قابل قیاس نبود با قبلش و من از تعجب داشتم شاخ درمیاوردم و باورم نمیشد این همون سهره آشغالی حیفه دون باشه .... دهنش خیلی تمییز و پر شده بود کامل قناری میزد ولی به سبک سهره خلاصه یه سهره حیفه دون تبدیل شده بود به یه سهره دهن دار و قیمتی .... اونقد بخون و عالی شده بود که طالب براش اومد و فکر کنم با قیمت خوب ردش کرد چون من بعدش دیگه یه مسافرتی رفته بودم از سفر که اومدم گفتم سهره رو داری گفت نه ردش کردم سهره دردسر زیاد داره دیگه زده بود به قناری ...... این مورد رو من خودم بعینه با چشمهای خودم دیدم ..... آقا محمد مهدی هم فرمودن یه مورد رو دیدن که درقسمت روش دهن دار کردن سهره وحشی مطلبش هست ....
البته ناگفته نمونه این سهره دوستم منطقه دار بود فکر کنم ماله همدان و اونطرافا جوری که خودش میگفت ....
در مورد سن وسال خوب هرچی جوون تر باشن یادگیرشون بهتر هست ولی من از دوستان سوال کردم گفتن زیر سه چهار سال باشه میشه این کار رو انجام داد .... در هر صورت یه امر مطلقی نیست که همیشه و برای همه کس جواب بده ولی اینکه بگیم نمیشه و نشده رو من قبول ندارم البته با عرض معذرت تجربه و نظر حقیر این هست ... حالا دیگه خدا عالمه . البته برای سهره هایی که دهن ندارن خیلی راحت تر و بهتر میشه این کارو کرد به نسبت سهره هایی که خودشون دهن دار هستن حالا یا دهن دار بیابون یا دهن داری که توی قفس و زیر دهن استاد زنده دهن دار شده . ببخشید پرحرفی شد 
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۱۱:۲۴ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: علیرضا پوریان ، m.56 ، gholizadeh
ناظم انجمن

فوق لیسانس
ارسال: #16
سلام مهدی جان درست میگی ولی این از مواردی هست که اگه درست باشه خیلی خوبه ولی باز میگم من تا با چشم و گوش خودم نشنوم باور نمیکنم ایشالا شما موفق بشی و میدونی چه کار بزرگی کردی اونوقت ماهم قبول میکنیم و میشیم شاگردت و از تجربه هات استفاده میکنیم
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۰۲:۵۹ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، m.56 ، gholizadeh
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #17
درود
اقا مهدی شخصا در مورد دهندار کردن خیلی نکات ریز و کلیدی از شما اموختم
به نظر منم اگر ادم پرنده دهن قشنگ داشته باشه هیچوقت نباید همچین کاری رو انجام بده و یک پرنده کهنه رو بیاره کنارش  والا به ریسکش نمیارزه
 تا بوده دهن خراب شدن راحته ولی دهندار کردن بسیار سخته
اصلا چه کاریه ادم بیخودی انرژی بزاره برای یک سهره کهنه ما کلی روی جوجه کار میکنیم اخرش نیمی از دهنهای والدین رو میزنه
موارد استثنا خیلیه که ما این کار رو انجام بدیم مثلا یه وقت یه سهره نقش خوب داریم دهنش خیلی زشته با انرژی گذاشتن چند تا دهن خوب توی دهنهاش اضاف میکنیم و  از پرندمون لذت بیشتری میبریم
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۰۵:۴۶ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، m.56 ، علیرضا پوریان ، gholizadeh
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #18
سلام خدمت دوستان
به نظر من هیچ کار نشدی تو این دنیا نداریم به شرطی که دانش و تکنیکش رو بدونیم و همینطور امکاناتش برامون فراهم باشه  

وقتی که استاد زنده داریم صلاح نیست سهره وحشی بیاریم کنارش و در این صورت بهترین گزینه جوجه متولد قفس یا جوجه کال صید بیابون هست که اونم هر چی کمتر باشه و از منطقه بهتری میتونیم نتیجه بهتری بگیریم ...... ولی دوستای من فقط وحشی باز هستن و تو یه مکان فقط سه چهارتا وحشی استثنایی میخوابونن زیر دهن برای دو تا سه سال و تو یه محل دیگه قدیمی ترها رو از سالهای قبلتر نگهداری میکنن و گاها با قناری هم تن میکنن ولی کار دیگری نمیکنن اصلا جوجه سهره صید بیابون رو هم به عنوان سهره قبول ندارن چه برسه به متولد قفس چون اونا سلامتی و قوی بنیه بودن سهره از هر چیزی براشون مهمتر هست ....
من این قضیه رو برای دهن بازهای حرفه ای تعریف کردم باورشون نشده ..... به همین خاطر گفتم این دوستای من جانورهایی هستن و عشق بازن و با هم رفیق هستیم و یه رفیق از دروغ گفتن به رفیقش چیزی عایدش نمیشه .....
در هر صورت اینم راهیه که من یادگرفتم و خواستم با دوستان به اشتراک بذارم حالا پرنده بازی کلا سلیقه ای هست ولی در اینکه شدنیه من یقین دارم و اگر اینطور نبود اصلا بحثش رو مطرح نمیکردم اما در مورد اینکه پاک پاک بخوای بشه و از دهن سنگین هم استفاده کنیم خوب حتما باید یدونه باشه .... 
آقای پوریان عزیز شما لطف داردید والا من کوچکتر از این حرفها هستم که میفرمایید ......

(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۳/۰۵، ۰۹:۲۴ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۰۷:۱۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh
مدیرکل

ليسانس
اعتبار: 70
سپاس‌ها: 9910
10485 سپاس گرفته‌شده در 3565 ارسال
ارسال: #19
سلام موردی که من گفتم جوجه قفسی شده بود که تو سال سوم زیر دهن ارسنجونی دهنش عوض شده بود.نکته اینجا هست که اون سهره مال منطقه آسپاس ودز کرد بود ودهنش اصیلشون به دهن ارسنجانی نزدیک هست وبه نوعی دو دهن به حساب میان.
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
امضای محمدمهدی
خدایا ! به هرکه دوست میداری بیاموز که : عشق از زندگی کردن بهتر است
و به هر که دوست تر میداری بچشان که : دوست داشتن از عشق برتر

دكتر علي شريعتي
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۰۸:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

license
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 279
162 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #20
سلام كار نشد نداره ولي سوال اينه پاك بخون شدن يك سهره وحشي در طي دو الي سه سال رونميشه قبول كرد در مورد گرفتن يك يا دو دهن صحبت نميكنيم قراره سهره بياها و اجراهاي درجه يك و دو وريزه كاريها رو يادبگيره واجراهاي پدري روفراموش كنه كلا !با همه اين تفاصيل اگر بشه همچين كاري كرد معركه ميشه انقلابي در دهن بازي اتفاق ميفته
۱۳۹۵/۱۱/۲۲، ۱۱:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali reza_yar ، علیرضا پوریان

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان