زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۹:۳۴ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

روش دهن دار کردن سهره وحشی

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام خدمت همه سروران
شاید برای دوستان هم این سوال مطرح بوده که آیا میشه سهره وحشی رو هم دهن دار کرد ؟ یانه ؟
درجواب خدمت سروران عزیز عرض میشود بله میشه سهره وحشی رو هم آوازی زیبا آموخت اما نه هر سهره وحشی ای رو.
اولا سهره وحشی شما باید خوش سو و ذات دار باشه .
دوما باید راهش رو بلد بود که غرض اصلی ما از ایجاد این موضوعه .
خوب از کجا بفهمیم که سهره وحشی ما خوش سو و ذات داره ؟ عرض میشود : وقتی که شما یه سهره وحشی رو پاییز یا زمستون صید یا خریداری میکنید میبایست برای اول فروردین پرنده شما نوک سفید کرده باشه و بلند بخونه و شروع کنه به پاسفید کردن بخصوص از ابتدای فروردین به بعد البته بستگی به جا و آب وهوای منطقه شما هم داره ولی در کل سهره ای که همون سال اول خوب رو میاد و خودش را با محیط قفس خوب وفق میده و آروم تر از سایر سهره های وحشیه اون سهره خوش سوتر و ذات دارتره نسبت به سهره هایی که جنب وجوش بیشتری دارن و البته بعضی از وحشیا دیوونه و بیش فعالن که اونا آشغال سهره محسوب میشن و اصلا مناسب این کار نیستن . اما پیشنهاد من اینه که سهره وحشی ای رو برای این کار انتخاب کنید که علاوه بر خوش سو بودن حنجره دار و پرخون هم باشه که ارزش زحمتی که روش میکشین رو داشته باشه .
حالا میریم سر موضوع اصلی که روش دهن دار کردن سهره وحشیه . عرض میشود : سهره شما میبایست از روز اول صید یا خرید شاهدونه بخوره تا آخر خرداد ماه و هرچه بهتر بار بیاد . از اول تیر تا پانزده تیر ماه یعنی به مدت دو هفته میبایست هر روز نیم ساعت به پرنده آفتاب بدین همراه با وان آب تا آماده بشه برای لک . بعد از این پانزده روز حالا باید پرنده رو در یک مکان کاملا آروم و دنج با پارچه بپیچونیم تا کاملا لخت بشه . در مرحله بعد میبایست دون پرنده شما فقط و فقط تخم کاهو باشه تا اول یا نهایتا بیستم مهر ماه که پرنده کاملا صفر بشه و آماده برای یادگیری دهن و در تمام این مدت زیر پارچه باشه و اصلا جابجا نشه تا کاملا صاف کنه و از روز نخستی که پرنده رو پیچوندیم باید حتما حد اقل سه مرتبه دوساعت یا سه ساعت صبح ظهر و غروب براش آواز مورد نظرمون رو پخش کنیم . ان شاالله پرنده شما در طول این مدت آواز جدید رو یاد گرفته اگرم تو لک اول یاد نگرفت یا تمام و کمال یاد نگرفت مایوس نشید و مطمئن باشید سال بعد صددرصد آواز مورد نظر شما رو یاد میگیره البته ان شاالله .

چند نکته :

* در اول یا نهایتا بیستم مهر که پرنده کاملا صاف کرده پارچه رو  بردارید و روزی دو سه مرتبه باشستی بهش شاهدونه بدید و بعد از یک هفته دونش رو کاملا عوض کرده و همون شاهدونه کنید .

*وقتی که پرنده رو پیچوندین باید درون منزل یا اتاق مخصوص باشه خلاصه اینکه نباید تو حیاط یا پشت بوم و فضای باز باشه و تو خونه هم نباید جلوی باد کولر یا جای سردی باشه چون دون پرنده بسیار ضعیفه در واقع باید گفت بخورونمیره که برای عوض کردن و یادگیریه دهن چاره ای جز این نیست چرا که اگه پرنده دونش قوی باشه دیگه گوشش بده کار دهن نیست .

*در طول مدتی که پرنده رو پیچوندیم نباید جابجا بشه و  آفتاب و آبتنی هم نباید بدیم و استفاده از دونهای دیگه یا تقویتی هم کنار باید گذاشت . شاید بپرسید که در طول این مدت پرنده کمبود ویتامین پیدا نمیکنه یا شپشک نمیزنه ؟ برای شپشک نزدن خوب ده روز یا یک هفته یکبار که دونگیری میکنید قفس و لوازمش رو نظافت کنید و میتونید از قطره یا پودر ضد شپشک استفاده کنید مثلا تو نیش پودر ضد شپشک بریزید یا دو طرف چوبش رو قطره آیوکتین بزنید . و برای کمبود ویتامین و سو تغذیه هم نگران نباشید اگه سهره شما بدن دار و گردن کلفت باشه که اغلب وحشیا اینچنین هستن هیچ مشکلی براش پیش نمیاد و بعد از اینکه صاف کرد و دهنش رو به امید خدا یاد گرفت میتونید اونقد آفتاب و آبتنی و ویتامین و تقویتی بدین که جبران بشه . خلاصه جای نگرانی نیست .

*شاید بپرسید آیا پرنده ما صددرصد دهنش رو پاک میکنه و صددرصد دهن جدید رو میگیره ؟ جواب : بله بعضی از سهره ها باهمون لک اول صددرصد پاک میکنن و صددرصد دهن جدید رو میگیرن و این بیشتر شامل اون سهره هایی میشه که وقتی شما اونو صید کردیدن یا خریدین هنوز یک سالش نشده یعنی در واقع جوجه رنگ آورده بیابونه  که پاییز و زمستون صید شده . و اگرم در هر صورت با لک اول اینطور نشد با لک دوم میشه . والبته آوازی که برای پرنده میذارید میبایست هرچه با کیفیت تر باشه یعنی اگه صددرصد آواز شما باکیفیت خیلی خوب و بدون هوا و نویز باشه و کیفیت پخش هم هرچی بهتر باشه تو این امر دخیله .

*ممکنه سوال بشه اگه پرنده ما لک اول رو گذرونده و یا با لک اول دهن رو تمام و کمال یاد نگرفته حالا چه کنیم ؟ طبق همون برنامه گفته شده عمل کنید و پرنده رو تو لک کنید تا آخر و هیچ مشکلی نیست اتفاقا تو لک دوم گیرایی پرنده خیلی بیشتره دلیلشم اینه که پرنده هر چی آروم تر و قفسی تر باشه برای این کار بهتره .

*ممکنه سوال بشه که چند تا پرنده رو میشه همزمان دهن دار کرد ؟ هرچی کمتر باشه بهتره ولی با روشی که بنده عرض کردم اگه مو به مو اجرا بشه چهار تا هم که باشن میشه .

*ممکنه بازم سوال بشه اگه پرنده ما صدای پرنده دیگه ای رو بشنوه بازم دهن میگیره ؟ عرض میشود که پرنده شما باید در شرایط سکوت و در کمال آرامش باشه و اصلا نباید صدای پرنده دیگه ای رو بجز آوازی که براش پخش میکنید رو بشنوه .

*بعد از اینکه پرنده رو کاور کردیم حالا باید حد اقل دو ماه نیم تمام فقط و فقط تخم کاهو بخوره تا اصلا و ابدا جیکش در نیاد و منفعل بشه (تمام انرژی و قوتی هم که از تخم کاهو میگیره صرف صاف کردن پرهاش میشه و اصلا رو به مستی نمیره ) چرا که در حالت انفعاله که پرندتون دهن میگیره اگه دون دیگه ای بهش بدید قوت میگیره و از حالت انفعال خارج میشه و خودش رو پیدا میکنه و دیگه گوشش بده کار دهن نیست .

* در برخی ارسالها من گفتم که مخالف پیچوندن سهره بخصوص جوجه سهره هستم . بله مخالفم ولی اونجا بحث سر این بوده که پرندمون بانشاط و شاداب بار بیاد و از هر نوع افسردگی و ذلیل شدن پرنده جلوگیری بشه و پرندمون در نهایت شادابی و قوت بار بیاد و بالا بیاد اما اینجا بحث سر یادگیریه دهن و عوض کردن دهن سهرمونه و برای این کار ما ناچاریم که پرنده رو بپیچونیم یا اینکه از جعبه سکوت استفاده کنیم . پس اون یه امر مهمه و این اهم و ما اینجا مجبوریم مهم رو فدای اهم کنیم . و از طرفی سهره وحشی با پیچوندن اصلا ذلیل نمیشه بلکه درست میشه یعنی هم رام میشه و هم راه میفته و اون بحث مخالف بودن با پیچوندن رو من بیشتر برای جوجه بخصوص جوجه های خیلی کال مطرح کردم . 

در پایان عرض میشود که دوستان قدر مطلب رو بدونید چون واقعا ارزشمنده و اگه موفق شدید که به سهرتون آوازی زیبا و دلنشین آموزش بدین ما رو هم از دعای خیر محروم نفرمایید .

پیروز باشید .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۸/۰۲، ۰۲:۵۶ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۴/۱۹، ۰۲:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 3 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #21
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام خدمت دوستان 
من اصراری ندارم به اینکه کسی بیاد روی وحشی کار کنه برای دهن بازی ..... ولی اینم یه راهیه که من از دوستام یاد گرفتم و خواستم اونچه رو که یاد گرفتم به دیگران هم بیاموزم .... قبلا هم تو ارسالهای پارسال گفتم من اینو برای اهلش گفتم .... چون همه که جوجه باز نیستن خیلی ها هستن فقط وحشی باز هستن مثل همین دوستای من و اصلا جوجه رو به هیچوجه قبول ندارن چه صید بیابون چه متولد قفس ..... خوب اینم یه راهیه که سلیقه اونا هست ...... باید به سلیقه های هم احترام بذاریم و نمیشه و نباید همه آدمها رو هم سلیقه خودمون کنیم ..... 
پس سلیقه آدمها با هم فرق داره .... من خیلی از سهره بازهای بزرگ رو دیدم فقط و فقط وحشی باز هستن و این دوستای من هم از همونا هستن اتفاقا آدمهای خیلی بزرگی هستن بچه های تو کوچه و خیابون نیستن که بخوان به من دروغ بگن و از دروغ گفتن به رفیقشون چیزی عایدشون نمیشه ..... حرفشون اینه سهره فقط وحشی جوجه به هیچ دردی نمیخوره .... وقتی ازشون پرسیدم چرا فقط وحشی میگن که وحشی مرگ نداره نه ورم روده حالیشه یعنی چی نه سینه تیغ میکنه نه مریضی های ناجور میگیره چون توی طبیعت واکسینه میشه و مثل فولاد آبدیده هستن قوی بنیه و جون سخت حواس جم و پر غرور بهترم جفت میخورن و ماده گیرهای بهتری هستن جوجه هم بدن جوجه های مرغوبتری میدن ..... من بهشون گفتم درست میگید ولی وحشی دهنش رو مخ آدمه اونو چکار کنیم ..... گفتن که اولا وحشی دهن دار هم داریم اگر منطقه ش درست باشه ثانیا ما فقط وحشی رو میخوابونیم زیر دهن و دهن دارش میکنیم .... من پرسیدم مگر وحشی هم دهن میگیره گفتن بله ولی نه هر وحشی ای .... وحشی های خوش سو و ذات دار که معمولا زود رام هستن و سهره بازهای ماهر به راحتی میتونن وحشی باهوش رو از وحشی خنگ و بیش فعال که ما بهشون میگیم دیوونه تشخیص بدن ... 
در هر صورت من این روش رو برای اهلش گفتم (یعنی وحشی بازها) حالا اصراری ندارم کسی بیاد حتما این کارو انجام بده ....

اگر یکی بیاد پیش من و بگه میخوام دهن بازی کنم لطفا راهنمایی کنید که زودتر و بهتر به نتیجه برسم ....بهش میگم اول برو یه استاد زنده دهن دار که مثل توپ جلوی روت میخونه بخر از جای مطمئن یا با یه آدم وارد برو همیچن استادی بخر که دیگه حالا هرچی پول بدی آش میخوری و بعدش سالی سه چهارتا جوجه خوب تهیه کن و بذار زیر دهنش این بهترین روش هست اگر دنبال عشق و حالی ولی اگر میخوای خون دل بخوری و بیشتر از لذت و عشق و حال دوست داری خودتو عذاب بدی باید بری سراغ نوار و اینکه جوجه بذاری زیر دهن نوار ..... (این نظر شخصیه من هست در مورد دهن بازی که به دوستان توصیه میکنم)
اگر مثلا من این کارو انجام میدم علتش اینه روی آوازی دارم کار میکنم که استاد زنده ش وجود نداره والا این راهی که من میرم اصلا عشق و حالی که توش نیست هیچ همش خون دل خوردن هست .... 

در مورد اینکه میشه وحشی رو دهن دار کنیم اونم پاکه پاک .... بله با قاطعیت میگم میشه ولی به شرطی که فقط و فقط یکدونه باشه (یه سهره وحشیه خوش سو و جوان) تو خونه ای که هیچ پرنده دیگری نباشه و دوسه سال کار میبره یعنی منظورم اینه دوسه بار باید بپیچونیش و لک سخت بخوره و در طول این مدت دوسه ساله باید یک میخ باشه .... در حقیقت باید گفت میشه به شرطی که خبره این کار باشی . قبلا هم در این مورد کامل توضیح دادم . ارسال شماره 9 رو بادقت بخونید .

ولی به هیچ وجه توصیه و تبلیغات نمیکنم کسی بیاد این راه رو در پیش بگیره ..... من اینو برای اهلش گفتم .... یعنی اون کسی که دوست داره سهره سالمتر و قوی تر و زیباتری داشته باشه و خودش از روی میل و رغبت و عشقی که به وحشی داره میره یه وحشی عالی تهیه میکنه و براش زحمت میکشه و درستش میکنه ....در واقع این راه یه سهره فروش نیست یا راه اونی که مثلا بیستا دونه سهره دوست داره داشته باشه ..... این راهه اونیه که یکدونه دوتا دونه وحشی عالی میخره برای عشق دلش اونم برای اینکه یک عمر باهاشون عشق بازی کنه یا راه یه دهن باز سوپرحرفه ای هست که میره یه وحشیه عالی تهیه میکنه برای اینکه میخواد سهره خاص تری رو دهن دار کنه یا میخواد سهره و استاد سالمتر و قوی تری داشته باشه که هم زبیاتر باشه و هم اینکه بعدها اگر خواست جوجه ازش بگیره چه سهره قناری چه جوجه سهره قفسی جوجه های سالمتر و زیباتر و قوی تری داشته باشه ...... تو یک کلام راه عشقه خودت باید انتخابش کنی اونم عاشقانه نه با اصرار یا تبلیغات من یا کس دیگری ....   
اصلا سهره بازی همینه یه کار هنریه خودت باید سهره رو درستش کنی مثل قناری نیست که از اول تا آخر همونیه که بوده .... اما اینکه دوستان هنوز باور ندارن به اینکه میشه یا نه خوب طبیعی هست قبولش کمی سخته منم تا با چشم خودم ندیده بودم باور نمیکردم .... ولی وقتی من با چشم خودم دیدم و به این مطلب یقین دارم حالا بیام دوباره بهش شک کنم یا انکارش کنم به نظر دوستان درسته ....
من در این باره دیگه هیچ حرفی برای گفتن ندارم .... همه گفتنی ها و توضیحات رو دادم و اگر این کاره باشید همینایی که گفتم کافیه ... اگر دوستان به مطالبی که گفته شده هنوز شک دارن و یا این راه رو به هیچ عنوان قبول ندارید بهتر راهی رو که بهش یقیق دارید و قبولش دارید در پیش بگیرید و بهتره دوستتون رو محکوم نکنید .... حداقلش اینه یه مطلب جدیدی یادگرفتید یا شنیدید حالا اگر قبول ندارید راهی روکه قبول دارید و بهش اطمینان دارین درپیش بگیرید .... ولی وقتی بخوایید منو محکوم کنید خوب شاید خیلی قشنگ نباشه چون من به مطلبی که گفتم یقین دارم و اگر یقین نداشتم اینهمه دربارش صحبت نمیکردم و توضیح نمیدادم .....البته با عرض معذرت یه وقت بی ادبی نباشه  
انشاالله که همه دوستان به بالاترین سطح موفقیت تو کار و زندگیشون برسن . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۲/۱۸، ۰۹:۲۰ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۲۳، ۰۱:۵۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
*
کاربر انجمن

دیپلم
اعتبار: 0
سپاس‌ها: 4
31 سپاس گرفته‌شده در 17 ارسال
ارسال: #22
سلام بنده هم با جناب عالی موافقم. کارنشد نداره. واسه خود بنده هم پیش اومده این موضوع. یک سهره بیابونی که به دلم نشست تو گل خریدمش دهن باغی میخوند. این سهره در عرض سه سال که تو اتاق سهره هام بود که همگی جوجه قفس بودند و با نوار بالا اوردمشون کم کم دهنش مثل اونا شد ومثل اونا میخوند ولی نه خیلی کامل. که این مساله برام جالب بود.
۱۳۹۵/۱۱/۲۳، ۰۳:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #23
سلام

اگر کسی بتونه از این جعبه ها از اسپانیا یا ایتالیا تهیه کنه یا بتونه خودش مشابه ش رو بسازه احتمال داره چندتا سهره رو بتونه همزمان باهم دهن دار (دهن پاک) کنه به تعداد جعبه هایی که داره البته ....... 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۳، ۰۳:۲۶ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۲۳، ۰۳:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali reza_yar ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #24
درود
اقا مهدی گل اصلا بحث محکوم کردن نیست  بحث ما اینه که بهترین و راحت ترین روشی که میشه با درصد بالا به نتیجه برسیم چیه
وگرنه ما همه میدونیم سهره وحشی از بیشترین جهات نسبت به بقیه سهره ها بهتره

یه نکته دیگه که از اهداف همین سایت  هم هست  ترویج پروش سهره توی قفسه
حساسیت شما نسبت به سهره همیشه به من انگیزه و انرژی مضاعف میده
۱۳۹۵/۱۱/۲۳، ۰۷:۴۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ ، m.56 ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #25
سلام علیرضاجان 
قربان شما .... شما لطف دارید به حقیر 

علیرضا جان من دقیقا متوجه منظور شما هستم و همین مطلبی رو که شما الان فرمودین در ارسال 4 و 5 خدمت دوستان تذکر دادم و عرض شده .... مطلبی که شما در خط اول و دوم فرمودین من در ارسال شماره 4 به دوستان عرض کردم و مطلبی که در خط سوم فرمودین من در ارسال شماره 5 عرض کردم به دوستان ..... منم مثل شما عشقبازم و دقیقا متوجه همه ابعاد هستم ..... ولی این بحثهایی که شد برای این بود که من از فرمایش دوستان اینطور برداشت کردم که این یه امر نشدی هست که من قبولش ندارم و توضیحاتی دادم خدمت دوستان که دیگه نیاز به تکرار نداره ...
و تو همین ارسال 21 بازم عرض کردم اگر یکی از من مشاوره بگیره برای دهن بازی بهش چه توصیه ای میکنم 

اگر یکی بیاد پیش من و بگه میخوام دهن بازی کنم لطفا راهنمایی کنید که زودتر و بهتر به نتیجه برسم ....بهش میگم اول برو یه استاد زنده دهن دار که مثل توپ جلوی روت میخونه بخر از جای مطمئن یا با یه آدم وارد برو همیچن استادی بخر که دیگه حالا هرچی پول بدی آش میخوری و بعدش سالی سه چهارتا جوجه خوب تهیه کن و بذار زیر دهنش این بهترین روش هست اگر دنبال عشق و حالی ولی اگر میخوای خون دل بخوری و بیشتر از لذت و عشق و حال دوست داری خودتو عذاب بدی باید بری سراغ نوار و اینکه جوجه بذاری زیر دهن نوار ..... (این نظر شخصیه من هست در مورد دهن بازی که به دوستان توصیه میکنم)
۱۳۹۵/۱۱/۲۳، ۱۰:۴۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali reza_yar ، محمدمهدی
*
کاربر انجمن

license
اعتبار: 2
سپاس‌ها: 279
162 سپاس گرفته‌شده در 87 ارسال
ارسال: #26
عرض كنم خدمت همه دوستان عزيز و گرامي كه استثنا رو نميشه همه جا تعميم داد و با نهايت احترام به نظر همه دوستان عزيز بنده معتقدم سهره وحشي محاله كاملاتمام اجراهاي پدري روفراموش كنه و شايد دهن هايي رواضافه وكم كنه ولي پاك بخون به معني واقعي نميشه اين حرف من نيست نظر اساتيد بزرگ سبك لر مثل استاد سليماني و حسن نظري و وووهمين هست
۱۳۹۵/۱۱/۲۳، ۱۱:۱۰ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: ali reza_yar
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #27
با سلام 
شما از همین اساتیدی که نام بردید بپرسید تا به حال روی سهره وحشی کار کردن به اینصورت که فقط یدونه سهره وحشی تو یه خونه داشته باشن و دوسه بار بپیچنش و لکش بدن و براش بصورت حرفه ای دهن بذارن ..... قطعا این کارو نکردن و نمیکنن ..... هیچکدوم از اساتید بزرگ دهن باز این کارو انجام نمیدن .... چرا ؟ چون این ذهنیت رو دارن که امر محالی هست و با خودشون میگن جوجه ش به زور نصف دهن رو میگیره حالا مگه خدای نکرده بی عقل هستیم که روی وحشی کار کنیم .... به همین دلیل بود که عرض کردم من برای دهن بازهای حرفه ای این قضیه رو تعریف کردم باورشون نشده ..... چرا ؟ به خاطر همون ذهنیتی که بین دهن بازها هست و از اساتید به شاگردها منتقل شده و میشه ..... 
ولی من از اساتیدی صحبت کردم که اصلا وحشی باز هستن .... و هیچ سهره ای رو بجز وحشی به عنوان سهره قبول ندارن و سالها روی این قضیه کار کردن و تجربه سالیانه در این زمینه دارن .... تمام سهره هاشونم من دیدم همه یک دهن و پاک بخون .... پس اینو شما چی میگید ..... 
من سهره م اگر پلیک وحشی هم بزنه ردش میکنم بره پلیک که هیچی سهره کشی وحشی هم بزنه به دلم نیست و ردش میکنم بره چه برسه به بیای وحشی یا جیررررر و قژقژ و دودو ....
اینطور بهتون بگم آوازی که بنده روش کار میکنم چندین پلیک زنگی داره و سهره کشی ش هم تمام زنگه ....... وقتی از رفیقم پرسیدم که من اینطور آوازی رو میخوام احیا کنم (و همچین توقعی دارم) با وحشی میتونم این کارو انجام بدم ایشون فرمودن اگر تو یه خونه یدونه باشه میتونی و میشه .... من از کسی اینو پرسیدم که علم به این مطلب داره به طور کامل چون خودش اینو تجربه کرده و این علمش حاصل تجربه هست نه حاصل شنیدن از دیگران ...... پس وقتی میگم اگر یدونه سهره وحشی خوش سو و جوان و بسیار مرغوب و عالی رو انتخاب کنید میشه بهش یه آواز پاک یاد بدیم در این سطحش مد نظرم هست که توقع و انتظار خودمه .... الان من دارم غصه اینو میخورم چرا اون چهارگلم رو آزاد کردم چون از اون خوش سو ها بود با یه حنجره فوق العاده بم و زنگی و همش با خودم میگم اشتباه کردم رفتم جوجه آوردم ای کاش همون چهارگلم رو استاد میکردم و چند سال روش وقت میذاشتم و بعدش سالی یدونه جوجه کال میاوردم تو خونه و میذاشتم زیر دهنش  ..... خوب خصلت آدم همینه تا یه چیزو داری قدرشو نمیدونی وقتی از دستش میدی میفهمی چقد خوب بوده ..... 
خدای نکرده قصه که برای دوستان سرهم نمیکنیم ..... حالا شما هی بگو نمیشه و من بگم میشه .... اصلا ولش کن داداش بی خیال ما هم خواستیم خیرسرمون چیز جدیدی رو مطرح کنیم برای دوستان اگر اشتباه کردیم خوب باید معذرت خواهی کنیم که مصدع اوقات شدیم ... یاحق 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۸/۰۲، ۰۳:۱۹ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۲۴، ۰۱:۰۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی
ناظم انجمن

فوق لیسانس
اعتبار: 60
سپاس‌ها: 241
2796 سپاس گرفته‌شده در 839 ارسال
ارسال: #28
سلام منم استاد سیلیمانی شما رو میشناسم  و به شخصا احترام زیادی براش قائلم.البته شما کامل درست میگی و من باهاتون موافقم ایشالا جناب مهدی عزیز موفق باشی و به خواستت برسی و ما هم نکات جدیدی از دریای بی کران عشق بازی ازتون یاد میگیرم
۱۳۹۵/۱۱/۲۴، ۰۴:۱۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: m.56 ، سی مرغ ، محمدمهدی
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #29
روش دهن دار کردن سهره وحشی ....
سلام و عرض ادب 
در ادامه بحثمون لازم بود این نکته رو خدمت دوستان عرض کنم که : سهره های جیرجیرو چه وحشی صید پاییزه باشن چه جوجه صید تابستون برای دهن دار کردن مناسب نیستن به خصوص اگر بخوایید به پرنده یه آواز پاک رو آموزش بدین جیرجیرو ها معمولا خیلی مناسب نیستن برای این کار . 
ممکنه سوال بشه جیرجیرو یعنی چی ؟ عرض میشه که سهره هایی که سه چهار بار پشت سر هم قژ میزنن وسط آوازشون (به اینصورت که قژ قژ قژ قژ) جیرجیرو هستن که معمولا بسیار سرسخت هستن و مناسب نیستن برای آموزش آواز بخصوص اگر بخوایید یه پرنده پاک درست کنید بهتر جیرجیرو نباشه چه برای وحشی چه برای جوجه ..... ولی سهره هایی که یدونه جیرررر یا همون قژ وسط آوازشون دارن اونا مناسبتر هستن و راحت تر دهن پاک میکنن ..... البته به این معنی نیست که جیرجیروها مطلقا نمیشه دهن پاک کنن بلکه معمولا سهره های جیرجیرو طبق تجربه اساتید و بنده سرسخت تر هستن و بهتره برای این کار انتخاب نشن ..... من سه تا وحشی ای که داشتم عکسشون هم هست هیچکدوم جیرجیرو نبودن به لطف خدا و هر وقت وحشی میاوردم اگر جیرجیرو میبود ردش میکردم ..... اینم یه فوت کوزه گری در این مورد که هدیه باشه از طرف من به دوستان ...
امیدوارم موفق باشید . 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۶/۰۳/۰۵، ۰۹:۱۳ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۲۷، ۰۷:۵۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، ali reza_yar
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #30
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی .... ادامه
درود
معمولا این سهره ها مشخصه  نمیتونن دهن ریتم دار رو اجرا کنن  حال هر سبکی که میخاد باشه

سالی که نکوست از بهارش پیداست
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۸، ۰۲:۱۲ ق.ظ، توسط ali reza_yar.)
۱۳۹۵/۱۱/۲۸، ۰۲:۱۲ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان