زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۱/۰۹، ۰۴:۳۴ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

روش دهن دار کردن سهره وحشی

**
عضویت ویژه

دیپلم
اعتبار: 35
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 860
2485 سپاس گرفته‌شده در 1055 ارسال
ارسال: #1
روش دهن دار کردن سهره وحشی
سلام خدمت همه سروران
شاید برای دوستان هم این سوال مطرح بوده که آیا میشه سهره وحشی رو هم دهن دار کرد ؟ یانه ؟
درجواب خدمت سروران عزیز عرض میشود بله میشه سهره وحشی رو هم آوازی زیبا آموخت اما نه هر سهره وحشی ای رو.
اولا سهره وحشی شما باید خوش سو و ذات دار باشه .
دوما باید راهش رو بلد بود که غرض اصلی ما از ایجاد این موضوعه .
خوب از کجا بفهمیم که سهره وحشی ما خوش سو و ذات داره ؟ عرض میشود : وقتی که شما یه سهره وحشی رو پاییز یا زمستون صید یا خریداری میکنید میبایست برای اول فروردین پرنده شما نوک سفید کرده باشه و بلند بخونه و شروع کنه به پاسفید کردن بخصوص از ابتدای فروردین به بعد البته بستگی به جا و آب وهوای منطقه شما هم داره ولی در کل سهره ای که همون سال اول خوب رو میاد و خودش را با محیط قفس خوب وفق میده و آروم تر از سایر سهره های وحشیه اون سهره خوش سوتر و ذات دارتره نسبت به سهره هایی که جنب وجوش بیشتری دارن و البته بعضی از وحشیا دیوونه و بیش فعالن که اونا آشغال سهره محسوب میشن و اصلا مناسب این کار نیستن . اما پیشنهاد من اینه که سهره وحشی ای رو برای این کار انتخاب کنید که علاوه بر خوش سو بودن حنجره دار و پرخون هم باشه که ارزش زحمتی که روش میکشین رو داشته باشه .
حالا میریم سر موضوع اصلی که روش دهن دار کردن سهره وحشیه . عرض میشود : سهره شما میبایست از روز اول صید یا خرید شاهدونه بخوره تا آخر خرداد ماه و هرچه بهتر بار بیاد . از اول تیر تا پانزده تیر ماه یعنی به مدت دو هفته میبایست هر روز نیم ساعت به پرنده آفتاب بدین همراه با وان آب تا آماده بشه برای لک . بعد از این پانزده روز حالا باید پرنده رو در یک مکان کاملا آروم و دنج با پارچه بپیچونیم تا کاملا لخت بشه . در مرحله بعد میبایست دون پرنده شما فقط و فقط تخم کاهو باشه تا اول یا نهایتا بیستم مهر ماه که پرنده کاملا صفر بشه و آماده برای یادگیری دهن و در تمام این مدت زیر پارچه باشه و اصلا جابجا نشه تا کاملا صاف کنه و از روز نخستی که پرنده رو پیچوندیم باید حتما حد اقل سه مرتبه دوساعت یا سه ساعت صبح ظهر و غروب براش آواز مورد نظرمون رو پخش کنیم . ان شاالله پرنده شما در طول این مدت آواز جدید رو یاد گرفته اگرم تو لک اول یاد نگرفت یا تمام و کمال یاد نگرفت مایوس نشید و مطمئن باشید سال بعد صددرصد آواز مورد نظر شما رو یاد میگیره البته ان شاالله .

چند نکته :

* در اول یا نهایتا بیستم مهر که پرنده کاملا صاف کرده پارچه رو  بردارید و روزی دو سه مرتبه باشستی بهش شاهدونه بدید و بعد از یک هفته دونش رو کاملا عوض کرده و همون شاهدونه کنید .

*وقتی که پرنده رو پیچوندین باید درون منزل یا اتاق مخصوص باشه خلاصه اینکه نباید تو حیاط یا پشت بوم و فضای باز باشه و تو خونه هم نباید جلوی باد کولر یا جای سردی باشه چون دون پرنده بسیار ضعیفه در واقع باید گفت بخورونمیره که برای عوض کردن و یادگیریه دهن چاره ای جز این نیست چرا که اگه پرنده دونش قوی باشه دیگه گوشش بده کار دهن نیست .

*در طول مدتی که پرنده رو پیچوندیم نباید جابجا بشه و  آفتاب و آبتنی هم نباید بدیم و استفاده از دونهای دیگه یا تقویتی هم کنار باید گذاشت . شاید بپرسید که در طول این مدت پرنده کمبود ویتامین پیدا نمیکنه یا شپشک نمیزنه ؟ برای شپشک نزدن خوب ده روز یا یک هفته یکبار که دونگیری میکنید قفس و لوازمش رو نظافت کنید و میتونید از قطره یا پودر ضد شپشک استفاده کنید مثلا تو نیش پودر ضد شپشک بریزید یا دو طرف چوبش رو قطره آیوکتین بزنید . و برای کمبود ویتامین و سو تغذیه هم نگران نباشید اگه سهره شما بدن دار و گردن کلفت باشه که اغلب وحشیا اینچنین هستن هیچ مشکلی براش پیش نمیاد و بعد از اینکه صاف کرد و دهنش رو به امید خدا یاد گرفت میتونید اونقد آفتاب و آبتنی و ویتامین و تقویتی بدین که جبران بشه . خلاصه جای نگرانی نیست .

*شاید بپرسید آیا پرنده ما صددرصد دهنش رو پاک میکنه و صددرصد دهن جدید رو میگیره ؟ جواب : بله بعضی از سهره ها باهمون لک اول صددرصد پاک میکنن و صددرصد دهن جدید رو میگیرن و این بیشتر شامل اون سهره هایی میشه که وقتی شما اونو صید کردیدن یا خریدین هنوز یک سالش نشده یعنی در واقع جوجه رنگ آورده بیابونه  که پاییز و زمستون صید شده . و اگرم در هر صورت با لک اول اینطور نشد با لک دوم میشه . والبته آوازی که برای پرنده میذارید میبایست هرچه با کیفیت تر باشه یعنی اگه صددرصد آواز شما باکیفیت خیلی خوب و بدون هوا و نویز باشه و کیفیت پخش هم هرچی بهتر باشه تو این امر دخیله .

*ممکنه سوال بشه اگه پرنده ما لک اول رو گذرونده و یا با لک اول دهن رو تمام و کمال یاد نگرفته حالا چه کنیم ؟ طبق همون برنامه گفته شده عمل کنید و پرنده رو تو لک کنید تا آخر و هیچ مشکلی نیست اتفاقا تو لک دوم گیرایی پرنده خیلی بیشتره دلیلشم اینه که پرنده هر چی آروم تر و قفسی تر باشه برای این کار بهتره .

*ممکنه سوال بشه که چند تا پرنده رو میشه همزمان دهن دار کرد ؟ هرچی کمتر باشه بهتره ولی با روشی که بنده عرض کردم اگه مو به مو اجرا بشه چهار تا هم که باشن میشه .

*ممکنه بازم سوال بشه اگه پرنده ما صدای پرنده دیگه ای رو بشنوه بازم دهن میگیره ؟ عرض میشود که پرنده شما باید در شرایط سکوت و در کمال آرامش باشه و اصلا نباید صدای پرنده دیگه ای رو بجز آوازی که براش پخش میکنید رو بشنوه .

*بعد از اینکه پرنده رو کاور کردیم حالا باید حد اقل دو ماه نیم تمام فقط و فقط تخم کاهو بخوره تا اصلا و ابدا جیکش در نیاد و منفعل بشه (تمام انرژی و قوتی هم که از تخم کاهو میگیره صرف صاف کردن پرهاش میشه و اصلا رو به مستی نمیره ) چرا که در حالت انفعاله که پرندتون دهن میگیره اگه دون دیگه ای بهش بدید قوت میگیره و از حالت انفعال خارج میشه و خودش رو پیدا میکنه و دیگه گوشش بده کار دهن نیست .

* در برخی ارسالها من گفتم که مخالف پیچوندن سهره بخصوص جوجه سهره هستم . بله مخالفم ولی اونجا بحث سر این بوده که پرندمون بانشاط و شاداب بار بیاد و از هر نوع افسردگی و ذلیل شدن پرنده جلوگیری بشه و پرندمون در نهایت شادابی و قوت بار بیاد و بالا بیاد اما اینجا بحث سر یادگیریه دهن و عوض کردن دهن سهرمونه و برای این کار ما ناچاریم که پرنده رو بپیچونیم یا اینکه از جعبه سکوت استفاده کنیم . پس اون یه امر مهمه و این اهم و ما اینجا مجبوریم مهم رو فدای اهم کنیم . و از طرفی سهره وحشی با پیچوندن اصلا ذلیل نمیشه بلکه درست میشه یعنی هم رام میشه و هم راه میفته و اون بحث مخالف بودن با پیچوندن رو من بیشتر برای جوجه بخصوص جوجه های خیلی کال مطرح کردم . 

در پایان عرض میشود که دوستان قدر مطلب رو بدونید چون واقعا ارزشمنده و اگه موفق شدید که به سهرتون آوازی زیبا و دلنشین آموزش بدین ما رو هم از دعای خیر محروم نفرمایید .

پیروز باشید .
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۷/۰۸/۰۲، ۰۲:۵۶ ب.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۴/۰۴/۱۹، ۰۲:۰۴ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 4 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #31
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی ....
سلام 
البته من خودم وحشیه جیرجیرو دهن دار داشتم که دهنا و اجراهای فوق العاده ای هم داشته و همینطور جوجه قفس های زیر دهنی زیادی دیدم که سنگین ترین دهنا رو خیلی خوب و به راحتی اجرا کردن در عین اینکه جیرجیرو بودن ولی بحث سر این هست که اگر بخواید دهن پاکی درست کنید معمولا این تیپ از سهره ها مناسب این کار نیستن چون هم کمی از دیگر سهره ها سرسخت تر هستن برای پاک کردن دهن و یادگیریه دهن جدید و هم اینکه احتمال داره این صدای خاصشون رو ( جیرجیرکردن) پاک نکنن ..... 
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۲۹، ۱۰:۳۲ ق.ظ، توسط سی مرغ.)
۱۳۹۵/۱۱/۲۸، ۰۹:۰۷ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: gholizadeh ، ali reza_yar
**
عضویت ویژه

اعتبار: 10
سپاس‌ها: 324
298 سپاس گرفته‌شده در 125 ارسال
ارسال: #32
RE: روش دهن دار کردن سهره وحشی
اقا مهدی به نظرت میشه این جیر جیر یا همون قژقژ رو از توی دهنشون پاک کرد ؟
۱۳۹۵/۱۲/۱۷، ۰۷:۲۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سی مرغ
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #33
سلام 
اگر جوون باشه و تک باشه به احتمال قوی میشه ولی نه با یه تولک .... دوسه سال کار میبره 
در هر صورت سهره های جیرجیرو قطعا سرسخت تر از بقیه هستن چه برای یادگیری چه برای پاک کردن دهن ..... البته استثنا هم همیشه وجود داره

من الان دیگه به این نتیجه رسیدم که دهن سهره هرچی باشه قابل تعویض هست اگر راهش رو بلد باشیم و امکانات لازم رو داشته باشیم و فوت و فن کار رو رعایت کنیم ولی صبر و حوصله میخواد که این آخری خیلی نایابه و کم پیدا میشه کسی اینقد حوصله داشته باشه ..... 

دهنی هم که براش میذاریم مهم هست هم کیفیتش و هم یکدست بودن آواز ..... یعنی باید و بهتره صدای یک پرنده باشه 
۱۳۹۵/۱۲/۱۹، ۱۱:۱۵ ق.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 0
0 سپاس گرفته‌شده در 0 ارسال
ارسال: #34
سلام منظور از سیاه دانه کتان سیاه است
۱۳۹۶/۱۱/۱۰، ۱۰:۰۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #35
سلام منظور شما از سیاه دانه کتان سیاه است
۱۳۹۶/۱۱/۱۰، ۱۱:۴۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #36
سلام منظور از سیاه دانه کتان سیاه است
۱۳۹۶/۱۱/۱۱، ۰۹:۴۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #37
سلام 
منظور از سیاه دانه نیجر هست .
۱۳۹۶/۱۱/۱۱، ۱۱:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ارسال: #38
سلام و عرض ادب خدمت تمام دوستان ، من ی جوجه سهره نقش دار چانه سفید روباهی دارم که تقریبا سی درصد نواری که براش گذاشتم اجرا میکنه البته چون حسابی براش وقت نذاشتم اینجوری شده حالا میخوام بدونم با این روش میتونم امسال دهنشو کامل کنم ؟
۱۳۹۶/۱۲/۰۸، ۰۷:۳۱ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
**
عضویت ویژه

دیپلم
ارسال: #39
سلام 
این روش برای جوجه قفس یا جوجه قفسی خیلی مناسب نیست و برای وحشی ها که قوی بنیه و جون سخت هستن گفته شده ... اونم نه هر وحشی .... یه وحشی بسیار مرغوب و عالی و خوش سو و خوش رفتار که ارزش زحمتش رو داشته باشه .
اگه جوجه شما مقداری از آواز مد نظرتون رو یاد گرفته و دقیق و صحیح مثل نوار یا استاد اجرا میکنه احتمال اینکه تو لک بعدی دهنش کامل یا پرتر بشه خیلی زیاد هست ... مطلقا نمیشه جواب قطعی داد فقط درمقام عمل مشخص میشه چون بستگی داره به ده ها عامل و نوع عملکرد شما که هر کدوم در نتیجه این مسئله دخیل هستن (در ارسالهای قبل گفته شده) .     
۱۳۹۶/۱۲/۰۹، ۰۲:۴۰ ق.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: محمدمهدی

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان