زمان کنونی: ۱۴۰۳/۰۲/۰۷، ۰۵:۵۱ ب.ظ درود مهمان گرامی! (ورودثبت نامورود با فیسبوکورود با گوگل پلاس)

زرده پره سر سرخ

*
کاربر انجمن

فوق ليسانس
اعتبار: 3
وضعیت : آفلاین
سپاس‌ها: 88
685 سپاس گرفته‌شده در 158 ارسال
ارسال: #1
زرده پره سر سرخ
انگليسي : Red-headed Bunting
فراسوي : Bruant a tete rousse
لاتين : Emberiza bruniceps

مشخصات :
16 سانتي‌متر ؛ پرنده نــر با سر و سينه بلوطي و شكم و دمگاه زرد درخشان به اساني شناخته مي شود . پرنده ماده خيلي شبيه ماده زرده‌پره سر سياه است ولي پشتش به جاي رنگ بلوطي اثري از رنگ سبز دارد و همچنين پوشپرهاي زير دم ان سفيد است ( نه زرد ) . پرنده نابالغ از نابالغ زرده‌پره سر سياه ، غيرقابل تشخيص است .

زيستگاه :
مناطق باز و بوته‌زارها ، زمين‌هاي زراعتي پرچين‌دار و اغلب نزديك آب . معمولا در قسمت پايين بوت‌ها لانه مي سازد .

پراكندگي :
نقشه پراکندگی زرده پره سر سرخ

زرد پره سر سرخ پرنده‌ای‌ست که تابستان‌ها در مناطق مختص به خود از پراکندگی فراوانی برخوردار است

بندانگشتی (ها)

۱۳۸۹/۱۱/۰۸، ۰۱:۵۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
صفحه 2 (آنچه در بالا آمده است، نخستین ارسال این موضوع می باشد)
*
کاربر انجمن

ک ارشد
اعتبار: 1
سپاس‌ها: 2
8 سپاس گرفته‌شده در 3 ارسال
ارسال: #11
RE: زرده پره سر سرخ
در رابطه با صداش سهره بجاي خود زردپره بجاي خود
البته اگرسليقه منو بپرسي سهره قشنگتره و از همه زيباتر سهره قناري و يك نژاد اصيل قناري كه در آذربايجان بهش ميگن آغزلي كه از چندين نت زيبا كه ميشه گفت تمام نت هاي نژادهاي مختلف قناري رو ميخونه
اما در زمان تخم نمودن كار جالبي كه بعضي از قناري هاي نر انجام ميدهند را زرد پره نيز انجام ميده كه ماده اصلا از روي تخم بلند نميشه و زردپره غذا را به دهن ماده ميده انگار جوجه را تغذيه ميكنه البته ماده نيز گهگاهي از روي تخم بلند ميشه و يك چيز ديگه كه قناري نر اينكارو نميكنه حداقل من نديدم كه زردپره نر گهگاه روي تخم ميخوابه
رام شدنش كمي سخته من قبل از اينكه كاملا رام بشه با قناري جفتش زدم ولي يك زردپره سرسياه ديگري دارم كه تقريبا يكسال دارمش كه بعد6ماه كم كم رام شد البته نه مانند قناري چون ذات زردپره وحشيه و بصورت كامل رام نخواهدشد مگر اينكه نسل دومش باشه و خود زردپره اي كه از طبيعت شكارشده باشد هيچ وقت بطور كامل رام نخواهدشدو ميتوني وقتي ميري كنارقفس مي ايستي و مستقيمابه چشمانش خيره بشي خودش را به ديواره قفس ميكوبه اينوحس كني و اصطلاحاوحش ميشه كه اين مورد بعداز تقريبا6الي 12ماه كم كم ازبين ميرود البته نه بصورت كامل
اما روش رام كردنش كاملا با سهره متفاوته .سهره وحشي دراوايل كمي تندخو و خشنه كه درزرد پره اصلا اين مورد ديده نميشه .براي رام كردنش بايد تنها در قفس يا بايك قناري مخالفش كه مست باشه(اگرزردپره نر بود ماده قناري برنگ سبز و اگر زردپره ماده بود قناري نر برنگ ابلق -البته درزردپره سرسرخ و سر سياه)در جاي شلوغ تر يعني رفت و آمدبيشتري داشته باشدنگه داري كنيددرواقع بايد هميشه دوروبرش آدم باشه
دررابطه با قيمتش هم اينو ميدونم كه تابحال زردپره رام شده در بازار من بشخصه نديدم ولي وحشي اش دوروبره 20الي30هزارتومان در آذربايجان هستش(البته دقت كنيددرزمان خريدكه زردپره پرنده حفاظت شده اعلام شده و جرايم خيلي سنگيني برايش وجودداره چه رام چه وحشي)
دررابطه با جوجه هم اگر كمي صبركني چندوقت ديگه كه اگرانشالله تخمهابه جوجه تبديل شدندعكس و توضيحاتش رو در همين جا شرح ميدم
قبلا هم گفتم من بار اولي هست كه زردپره را با قناري جفت زدم
۱۳۹۱/۰۳/۳۰، ۱۱:۳۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
*
کاربر انجمن

اعتبار: 0
سپاس‌ها: 10
6 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #12
:basa (92):سلام میخواستم بگم میشه تجربیاتی که تو این شش ماهه در رام کردن زرد پره پیدا کردینو اگه زحمتی نیست در اختیارمون بگذاری مثلا راهی برای زودتر رام شدنش هست یا نه؟از چه چیزایی خوشش میاد؟بهتره باهاش چه جوری رفتار بشه و ...

راستی یه سوال دیگم داشتم این که من یه جوجه قناری نر سه ماهم دارم با زرد پره سر سیاهم هر کدام در قفس جدا ولی تقریبا نزدیک به هم میزارم میخواستم ببینم ضرری برا قناریم نداره که باعث نمیشه جوجه قناری ترسو بشه؟

با تشکر از شما دوست عزیر:basa (159):
۱۳۹۱/۰۳/۳۱، ۱۲:۰۷ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ک ارشد
ارسال: #13
براي زودتر رام شدنش :
اگر بتنهايي در قفس جداگانه نگه ميداريد بايد در يك مكان ثابت كه هميشه شلوغ و پر رفت و آمد باشد نگه داريد و سعي كنيدحداقل فاصله با انسان هاي اطرافش را داشته باشدوتازماني كه احساس نكرديدرام شده يا كم كم ميخواد رام بشه از نگاه كردن مستقيم به چشمانش دوري كنيد
اگر با پرنده اي ديگر در يك قفس نگه ميداريد سعي كنيد طبق گفته مطلب قبلي باشه (جفت مخالف قناري)
تقريبا همه ي دانه ها بجز شاهدانه كه اونم بندرت ديده شده ميخورد
درمورد جوجه قناريتان هم سعي كنيد فاصله اش بيشتر باشه يا قناري هايي در كنار قفسش باشند كه كاملا بالغ باشند
معمولا جوجه قناري كمي حساس ميباشد البته بستگي به نژادش داره

يك چيز هميشه يادتان نرود :
زردپره پرنده اي است كه معمولا از طبيعت شكار شده و هيچ وقت محيط زندگي قبليش را فراموش نخواهد كردمگر اينكه نسل دوم باشه
وانتظار اينو نداشته باشيدكه مثل سهره اهلي و قناري ها رام بشه
قبلا هم گفتم زردپره بسختي رام ميشه اونم نه كاملا . الان بيش از يكسال هست كه زردپره نگه ميدارم و بتازگي تونستم با قناري جفتش بزنم و هنوز كه هنوزه كاملا رام نشده
در ضمن مواظب باشيد پرنده ديگري در كنارش باهم در يك قفس نگذاريد تا اطمينان كامل پيدانكرديدكه آسيبي بهش نميزنه
۱۳۹۱/۰۴/۰۲، ۰۴:۰۸ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط: سیدمحمد شریفی
*
کاربر انجمن

سپاس‌ها: 10
6 سپاس گرفته‌شده در 5 ارسال
ارسال: #14
:basa (159): آقا تشکر دست شما درد نکنه .

آقا یه سوال داشتم زرد پره شما پس از رام شدنش آواز هم در قفس میخونه؟من میخوام بدونم زرد پره سر سیاه بعد رام شدنش اصلا در قفس آواز میخونه؟:basa (159)::basa (92):
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳۹۱/۰۴/۰۲، ۰۹:۱۵ ب.ظ، توسط zardpareh.)
۱۳۹۱/۰۴/۰۲، ۰۹:۱۲ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن

ک ارشد
ارسال: #15
(۱۳۹۱/۰۴/۰۲، ۰۹:۱۲ ب.ظ)zardpareh نوشته است: دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
:basa (159): آقا تشکر دست شما درد نکنه .

آقا یه سوال داشتم زرد پره شما پس از رام شدنش آواز هم در قفس میخونه؟من میخوام بدونم زرد پره سر سیاه بعد رام شدنش اصلا در قفس آواز میخونه؟:basa (159)::basa (92):

خواهش ميكنم
زردپره سرسياه كه تنهايي نگه اش داشتم تازه تازه داره دست و پاشكسته ميخونه
ولي سر سرخه نه هنوز من خوندنشو نشنيدم
اگر بتونم ضبط كنم تيكه هايي از خوندنش را ميذارم
اگر بدنبال صداي خوب و خواندن پرنده ميگردي برو سهره قناري نر بگير
۱۳۹۱/۰۴/۰۲، ۰۹:۳۳ ب.ظ
سوابق نقل قول
سپاس شده توسط:
*
کاربر انجمن